ខេត្តកំពង់ធំ ៖ ដោយមានការអនុញ្ញាតពីរាជរដ្ឋាភិបាល និងមានការវិនិយោគពីវិស័យឯកជននោះ ខេត្តកំពង់ធំ បានបង្កើតរោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី តម្លៃរាបលានដុល្លារ ដើម្បីបង្កើនការកែច្នៃគ្រាប់ចន្ទី សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុក និងនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ។
លោក ជា វ៉ាន់ចាន់ អភិបាលរងខេត្តកំពង់ធំ បានបង្ហាញការស្វាគមន៍ ចំពោះការសាងសង់រោងចក្រកែច្នៃស្វាយចន្ទី នៅលើទឹកដីខេត្តកំពង់ធំ គឺជាកាយវិកាល្អ និងជាដៃគូរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការលើកស្ទួយវិស័យស្វាយចន្ទី ដែលមានវិសាលភាពផ្ទៃដីធំទូលាយណាស់ ក្នុងចំណោមផ្ទៃដី ១៥ពាន់គីឡូម៉ែត្រការ៉េ ដែលមានសក្ដានុពល ស្រូវ និងដំណាំឧស្សាហកម្ម ដូចជា កៅស៊ូ ស្វាយ និងស្វាយចន្ទី ។
លោកអភិបាលរង លើកឡើងទៀតថា ការសាងសង់រោងចក្រកែច្នៃ គ្រាប់ស្វាយចន្ទី នៅទឹកដីឃុំសាលាវិស័យ ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ពិតជាមានសារៈសំខាន់ និងគុណប្រយោជន៍ដល់ប្រជាកសិករ ដែលកំពុងដាំដុះលើដំណាំនេះ ដោយសារឃុំនេះ គឺជាឃុំ ដែលមានដំណាំស្វាយចន្ទីច្រើន ដែលប្រជាកសិករ នៅតាមមូលដ្ឋាននីមួយៗ កំពុងតែដាំដុះ ធ្វើឲ្យសក្ដានុពលមានវិសាលភាពធំធេង គួរឲ្យកត់សម្គាល់ ក្នុងនោះក្រុមហ៊ុន ក៏អាចប្រមូលទិញពីមជ្ឈដ្ឋានផ្សេងៗ ដែលបានដាំដុះ ដើម្បីយកមកកែច្នៃ ធ្វើការនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសទូទាំងពិភពលោក លើឆាកអន្តរជាតិ។ គម្រោងវិនិយោគនេះ នឹងដាក់ស្នើជាគម្រោង QIP ថ្នាក់ខេត្ត ក្រោមការផ្តល់គោលការណ៍នាំរបស់លោកអភិបាលខេត្តកំពង់ធំ ។
លោក អួន ស៊ីឡត ប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា លើកឡើងថា កន្លងមក ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងខេត្ត ខ្លះកាប់កៅស៊ូ ដាំស្វាយចន្ទី កាប់ស្វាយចន្ទី ដាំកៅស៊ូ ដោយសារគាត់មិនមានភាពច្បាស់លាស់ កាលណាផលិតផលណាថ្លៃ ពួគាត់នឹងរត់ទៅដាំដំណាំនោះ ហេតុនេះហើយលោកសំណូមពរដល់សមាគមស្វាយចន្ទី បង្កើនការផ្សព្វផ្សាយពីគោលការណ៍ ដើម្បីឲ្យប្រជាពលរដ្ឋបានយល់អំពីផែនការ និងកិច្ចសហការរវាងសមាគម វិស័យឯកជន និងអ្នកដាំ ឲ្យស៊ីសង្វាក់គ្នា ។
ជាមួយគ្នានោះដែរ តំណាងក្រុមហ៊ុនវិនិយោគរោងចក្រកែច្នៃស្វាយចន្ទី បានលើកឡើងថា មូលហេតុ ដែលលោកជ្រើសរើសវិនិយោគសាងសង់រោងចក្រនៅខេត្តកំពង់ធំ ពីព្រោះ កំពង់ធំជាខេត្ត ដែលដាំស្វាយចន្ទី ច្រើនជាងគេ ។
លោកបន្តថា ប្រទេសកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត គឺកម្ពុជាមានភាពអស្ចារ្យ ហើយលោកនឹងបន្តផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់វិនិយោគិនដទៃទៀត ឲ្យចូលមកវិនិយោគនៅកម្ពុជា ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ «អ្នកវិនិយោគខ្លះ ក៏មានការភាន់ច្រឡំ ដោយសារការបកស្រាយមួយចំនួន ដែលជាភាពអវិជ្ជមាន សម្រាប់កម្ពុជា ប៉ុន្តែខ្ញុំនៅទីនេះ គឺខ្ញុំឃើញច្បាស់ថា ក្រោមការដឹកនាំរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីល្អ ដោយធ្វើឲ្យអ្នកវិនិយោគ មានទំនុកចិត្ត» ។
លោកស្រី ពិន ភិរម្យ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន យូនីក ណូប៊ល ត្រេឌីង ឯ.ក បានឲ្យដឹងថា ការសាងសង់រោងចក្រកែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី មានតម្លៃរាបលានដុល្លារនេះ លើផ្ទៃដី ២០ហិកតា ក្នុងនោះកម្រិតសមត្ថភាពកែច្នៃ ជាមធ្យម៣០តោនក្នុងមួយថ្ងៃ ប្រើកម្លាំងពលកម្ម ២០០ – ៤០០នាក់ សាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុន យូនីក ណូប៊ល ត្រេឌីង ឯ.ក ។
លោកស្រី អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន បានបន្តថា ក្រៅពីកែច្នៃ គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ក្រុមហ៊ុននឹងកែច្នៃសំបកគ្រាប់ស្វាយចន្ទី គាបយកប្រេង កែច្នៃកាកសំណល់ធ្វើជាជីសម្រាប់ឲ្យប្រជាកសិករ យកទៅប្រើប្រាស់ក្នុងតម្លៃទាបសមរម្យ ម្យ៉ាងវិញទៀត នៅក្នុងផ្ទៃដី ២០ហិកតានេះ ក៏មានវត្តមានរោងចក្រគ្រឿងអេឡិចត្រូនិច សម្រាប់កែច្នៃគ្រាប់ស្វាយចន្ទី ដែលបានសហការយ៉ាងល្អជាមួយក្រុមហ៊ុនថាញ់ដាត ប្រទេសវៀតណាម ។
សូមជម្រាបថា ការលើកឡើងខាងលើកនៅក្នុងពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់ ដើម្បីបង្កើនការកែច្នៃគ្រាប់ចន្ទី សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុក និងនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ ដែលជាការវិនិយោគ ស្ថិតនៅក្នុងភូមិសាលាពពេល ឃុំសាលាវិស័យ ស្រុកប្រាសាទបល្ល័ង្ក ខេត្តកំពង់ធំ ៕

Kampong Thom Province: With permission from the Royal Government and investment from the private sector, Kampong Thom Province has established a cashew processing factory worth millions of dollars to increase cashew processing for domestic supply and export to the international market.
Mr. Chea Van Chan, Deputy Governor of Kampong Thom Province, welcomed the construction of a cashew processing factory in Kampong Thom Province, which is a good gesture and a partner of the Royal Government in promoting the cashew sector, which has a very large area of ​​land, out of 15,000 square kilometers with potential for rice. and industrial crops such as rubber, mango and cashew.
The Deputy Governor also said that the construction of a cashew processing factory in Salatsa commune, Prasat Ballang district is very important and beneficial to farmers who are growing this crop because this commune has a lot of cashew crops that farmers in each locality are growing, making the potential very large. It is worth noting that the company can also collect and buy from different sources that have grown it to process and export it to countries around the world. On the international stage. This investment project will be submitted as a provincial QIP project under the guidance of the Governor of Kampong Thom Province.
Mr. Uon Silot, President of the Cambodian Cashew Association, said that in the past, some people in the province cut rubber, planted cashews, cut cashews, planted rubber because they were not clear. When a product is expensive, they will go and plant that crop. Therefore, he asked the Cashew Association to increase the dissemination of the principles so that people understand the plan and the collaboration between the association, the private sector and the growers to be consistent.
At the same time, the representative of the cashew processing factory investment company said that the reason he chose to invest in building a factory in Kampong Thom province was because Kampong Thom is the province that grows the most cashews.
He continued that Cambodia, under the leadership of Samdech Thip Dee Hun Sen, is a great country and he will continue to promote it to other investors to come and invest in Cambodia.
He stated: “Some investors are also confused due to some negative interpretations. For Cambodia, but I am here, I see clearly that under the leadership of a good Prime Minister, investors have confidence.”
Ms. Pin Phirom, CEO of Unique Noble Trading Co., Ltd., said that the construction of the cashew processing factory, worth millions of dollars, on an area of ​​20 hectares, with an average processing capacity of 30 tons per day, using a workforce of 200-400 people, was built by Unique Noble Trading Co., Ltd.
The company’s CEO said that in addition to processing cashew nuts, the company will process cashew shells, extract oil, and process waste into fertilizer for farmers to use at a reasonable price. On the other hand, in this 20-hectare area, there is also an electronic factory for processing cashew nuts, which has cooperated well with Thanh Dat Company, Vietnam.
Please note that the above-mentioned statement was made at the groundbreaking ceremony to increase cashew nut processing for domestic supply. and export to the international market, which is an investment located in Salapheap village, Salapheap commune, Prasat Ballang district, Kampong Thom province.