ទាំងមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល និងអ្នកជំនាញបាននិយាយថា នៅក្នុងចំណោមសរសរស្តម្ភសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជានានា ដែលមានពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ កសិកម្ម គឺសុទ្ធតែមានកំណើននៅឆ្នាំនេះ តែសម្រាប់វិស័យអចលននៅតែមានស្ថានភាពមន្ទិលនៅឆ្នាំក្រោយ ។
អ្នកវិភាគនិយាយថា ទាំងអង្គការអន្តរជាតិ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធវិស័យអចលនទ្រព្យហាក់ដូចជាស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការព្យាការណ៍អំពីអនាគតនៃវិស័យនេះ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ។ របាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោកថ្មីៗនេះបាននិយាយថា ការវិនិយោគអចលនទ្រព្យនិងស្ថានភាពនៃវិស័យនេះនៅមានកម្រិតទាប ។
របាយការណ៍នេះបានបន្តថា ការធ្លាក់ចុះក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យបានបន្តឆ្លុះបញ្ចាំងពីភាពលើសចំណុះក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យ និងការកែតម្រូវទីផ្សារលំនៅឋានជាបន្តបន្ទាប់ ។
តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់សារព័ត៌មាន នៅក្នុងស្រុកមួយដែលបានចេញផ្សាយនៅចុងខែវិច្ឆិកាកន្លងទៅ បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងអំឡុង១១ខែ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ គម្រោងវិនិយោគក្នុងវិស័យសំណង់ទូទាំងប្រទេសមានចំនួន២.៦៣៣គម្រោង មានផ្ទៃក្រឡាកម្រាលសំណង់សរុបចំនួនជាង១០លានម៉ែត្រក្រឡា និងមានតម្លៃប៉ាន់ស្មានទុនវិនិយោគប្រមាណ៤,៣៣ពាន់លានដុល្លារ ។
ចំនួនគម្រោងវិនិយោគ ទុនវិនិយោគ និងផ្ទៃក្រឡាសាងសង់ដែលអនុម័តសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៤ គឺថយចុះប្រមាណ១៥,១៧ភាគរយ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ។ គម្រោងវិនិយោគក្នុងឆ្នាំ២០២៣ មានចំនួន២.៩២៤គម្រោង មានផ្ទៃក្រឡាសំណង់ចំនួនជាង១២លានម៉ែត្រក្រឡា និងមានទុនវិនិយោគប្រមាណ៥,១ពាន់លានដុល្លារ ។
ទោះបីជាទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា នៅតែស្ងប់ស្ងាត់ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ប៉ុន្តែអ្នកសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជារំពឹងថា ប្រសិនបើពាណិជ្ជកម្មមានកំណើនល្អ ទេសចរណ៍មកកាន់តែច្រើន ហើយអ្នកវិនិយោគទុនមកកាន់តែច្រើននោះ ចង់ ឫមិនចង់វានឹងជួយអូសវិស័យអចលនទ្រព្យឲ្យមានកំណើនវិញដែរទោះមិនច្រើនក៏ដោយ ។
អ្នកសេដ្ឋកិច្ចបានលើកឡើងនូវទឡ្ហីករណ៍ថា វិស័យអចលនទ្រព្យនេះវាទាក់ទងនឹងចលនារបស់មនុស្សដែរ ។ ដូច្នេះបើទេសចរបរទេសមកវិនិយោគទុនមក ហើយពាណិជ្ជកម្មមានចរន្តប្រសើរលំហូរនៃចរន្តសេដ្ឋកិច្ចនឹងដើរហើយកន្លែងណាដែលវាស្ទះវាក៏នឹងជួយរុញច្រានបញ្ហាស្ទះនេះឲ្យមានចលនាឡើងវិញ ។
សរុបទៅសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខ វិស័យអចលនទ្រព្យអាចមានពន្លឺនៃកំណើនឡើងវិញ ដោយសារតែកំណើននៃវិស័យសំខាន់ៗនៃចរន្តសេដ្ឋកិច្ចនឹងជួយរុញច្រានវិស័យនេះឲ្យទៅមុខ ។ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងណាសន្ទុះនៃកំណើនក៏មិនខ្ពស់ដែរដរាបណាវាមិនផ្ទុះឡើងដោយខ្លួនវានោះ ។
ដូច្នេះ អ្នកវិភាគគិតថា វិស័យសំណង់ និងអចលនទ្រព្យនឹងមិនដើរតួនាទីសំខាន់សម្រាប់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសទេ ។ ផ្ទុយទៅវិញ អនាគតងើបឡើងរបស់វាអាស្រ័យលើកំនើនសេដ្ឋកិច្ច និងកំនើនវិស័យសំខាន់ៗដែលជាជន្ទល់កំនើនសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ ។
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុលោក អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន មានប្រសាសន៍ថ្មីៗថា សេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងកើនឡើងប្រហែល៦,៣ភាគរយនៅឆ្នាំ ២០២៤ កើនឡើងពី៥ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ ដោយជំរុញដោយការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃវិស័យកាត់ដេរ ការកើនឡើងនៃផលិតកម្មមិនមែនកាត់ដេរ និងការងើបឡើងវិញបន្តិចម្តងៗនៅក្នុងវិស័យកាត់ដេរ និងឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ ។
នៅពេលដែលឡើងការពារច្បាប់ថវិកាជាតិឆ្នាំ២០២៥ថ្មីៗនេះលោកបានលើកឡើងថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសកម្ពុជានឹងបន្តដំណើរទៅមុខ ។ លោកបានលើកឡើងថា សម្រាប់កំណើនឆ្នាំ២០២៥នេះ នឹងជំរុញឱ្យផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) របស់កម្ពុជាកើនឡើងដល់៥១,៣៩ពាន់លានដុល្លារ ហើយGDP របស់មនុស្សម្នាក់ត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណថានឹងឈានដល់ ២.៩២៤ដុល្លារ ។
លោកបន្តថា វិស័យឧស្សាហកម្មជាចម្បងកាត់ដេរត្រូវបានព្យាករថា នឹងមានកំណើន៨,៦ ភាគរយ ។ វិស័យសេវាកម្ម ជាចម្បងទេសចរណ៍ដឹកជញ្ជូន ទូរគមនាគមន៍ ពាណិជ្ជកម្ម ត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងកើនឡើង៥,៦ ភាគរយ ។ វិស័យកសិកម្មត្រូវបានគេព្យាករថា នឹងកើនឡើង១,១ ភាគរយ ។ លោកបានបន្ថែមថា អតិផរណារបស់ប្រទេសត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងនៅត្រឹម២,៥ ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៥ ដោយសារសន្ទុះសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក និងភាពប្រក្រតីនៃពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ និងតម្លៃទំនិញ ។
ដោយឡែក អ្នកសេដ្ឋកិច្ចរបស់ធនាគារពិភពលោកវិញថ្មីៗនេះក៏បានលើកឡើងពីស្ថានភាពប្រសើរនៃសេដ្ឋកិច្ចដែរ ។ ស្ថាប័នម្ចាស់កម្ចីធំបំផុតរបស់កម្ពុជា នៅឆ្នាំ២០២៤ បានអះអាងថា កំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជានឹងសម្រេចបាន៥,៣ភាគរយ នៅឆ្នាំ២០២៤ ពោល គឺកើនឡើងពី៥ភាគរយនៅឆ្នាំ២០២៣ ដែលជំរុញភាគច្រើនដោយពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស ប៉ុន្តែអចលនទ្រព្យ គឺមិនទាន់ប្រសើរទេ៕

Both government officials and experts said that among the pillars of Cambodia’s economy, trade, tourism and agriculture are all growing this year, but the real estate sector remains uncertain next year.
Analysts say that both international organizations and real estate stakeholders seem hesitant to predict the future of the sector in 2025. A recent World Bank report said that real estate investment and the state of the sector remain low.
The report said that the decline in the real estate sector continued to reflect the overcapacity in the real estate market and the ongoing correction in the housing market.
According to a local media report published in late November, in the first 11 months of 2024, there were 2,633 construction investment projects across the country. It has a total construction area of over 10 million square meters and an estimated investment value of approximately $4.33 billion.
Number of investment projects, investment capital and construction area approved for 2024 This is a decrease of approximately 15.17 percent compared to 2023. There are 2,924 investment projects in 2023, with a construction area of more than 12 million square meters and an investment capital of approximately $5.1 billion.
Although the real estate market in Cambodia is still quiet in 2024, Cambodian economists expect that if trade grows well, tourism increases, and more investors come, whether they want it or not, it will help push the real estate sector back to growth, even if not by much.
Economists have argued that The real estate sector is also related to the movement of people. So if foreign tourists come to invest and trade flows well, the flow of economic activity will move and wherever it is blocked, it will also help push the blockage to move again.
Overall, for the year 2025, the real estate sector may see a return to growth because the growth of key sectors of the economic flow will help push this sector forward. However, the growth momentum is not high as long as it does not explode on its own.
Therefore, analysts believe that the construction and real estate sectors will not play a significant role in the country’s economic growth. Instead, its future recovery depends on economic growth and growth in key sectors that are key drivers of economic growth for 2025.
Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance Aun Pornmonirath said recently that the economy is forecast to grow by about 6.3 percent in 2024, up from 5 percent in 2023, driven by a rebound in the garment sector, an increase in non-garment manufacturing, and a gradual recovery in the garment and tourism industries.
When defending the recent 2025 national budget law, he said that Cambodia’s economy will continue to move forward. He said that for 2025, this growth will push Cambodia’s gross domestic product (GDP) to $51.39 billion, and per capita GDP is estimated to reach $2,924.
He said that the industrial sector, mainly the garment industry, is projected to grow by 8.6 percent. The service sector, mainly tourism, transportation, telecommunications, and trade, is expected to grow by 5.6 percent. The agricultural sector is forecast to grow by 1.1 percent. He added that the country’s inflation is forecast to remain at 2.5 percent in 2025 due to the domestic economic momentum and the normalization of international trade and commodity prices.
Separately, World Bank economists have also recently highlighted the good state of the economy. Cambodia’s largest lender in 2024 said Cambodia’s economic growth will reach 5.3 percent in 2024, up from 5 percent in 2023, driven largely by trade, tourism and foreign direct investment, but real estate is not doing well.