សម្តេចតេជោ សង្ឃឹមថា លោក ជេម សុខ គួរឈប់ធ្វើជាអ្នកចេះគ្រប់រឿងទៀតទៅ
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា បានសម្តែងក្តីសង្ឃឹមថា លោក ជេម សុខ ដែលកំពុងរស់សហរដ្ឋអាមេរិក គួរឈប់ធ្វើជាអ្នកចេះគ្រប់រឿងទៀតទៅ ។
ការលើកឡើងរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បន្ទាប់ពីលោក ជេម សុខ បានលើកឡើងថា ទស្សនកិច្ចរបស់សម្តេចតេជោ ទៅប្រទេសចិន មានការប្រញ៉ាប់ប្រញ៉ាល់ ។
យ៉ាងណាក្តីនៅយប់ថ្ងៃទី២ ធ្នូ ២០២៤ តាមប្រព័ន្ធតេឡេក្រាម សម្តេចតេជោ បានសរសេរ តបទៅលោក ជេម សុខ យ៉ាងដូច្នេះថា ៖«ជូនប្អូន ជេម សុខ បងមើលតិចតុក ឃើញប្អូននិយាយថា លោក ហ៊ុន សែន ទៅប្រទេសចិន យ៉ាងប្រញាប់ប្រញាល់ ។ បងសូមបញ្ជាក់យ៉ាងខ្លីថា គំរោងទស្សនកិច្ចនៅចិនរបស់បង គឺបានរៀបចំតាំងពីជិត២ខែមុនម្លេះ ដែលជាការអញ្ជើញរបស់ប្រធានាធិបតីចិន ស៊ី ជិនភីង។ នេះមិនមែនជាទស្សនកិច្ច ដ៏ប្រញាប់ប្រញាល់ ឬតក់ក្រហល់នោះទេ ។ បងសង្ឃឹមថា ប្អូនគួរឈប់ធ្វើជាអ្នកចេះគ្រប់រឿងទៀតទៅ» ។
ជាមួយគ្នានោះដែរ សម្តេចតេជោ បានចំអកទៅលោក ជេម សុខ ថា ៖ «ដោយប្អូនខ្លាចសម្បថបង មិនបបួលប្អូនស្បថទៀតទេព្រោះខ្លាចងាប់ឆ្កែរបស់ប្អូន ។ ជូនពរឱ្យលោក ជេម សុខ ឆាប់ជាសះស្បើយពីជំងឺពុលទឹកមាត់ ពីជំងឺច្រណែនស្ទើរគ្រប់មនុស្ស ពិសេសជូនពរឱ្យប្អូនចេះគ្រប់រឿងថែមទៀត ប្រសិនប្អូនចង់។ ពីផ្កាយព្រឹក ដែលប្អូនដាក់ឈ្មោះ និងហៅបងយ៉ាងពិរោះ» ៕

Phnom Penh: Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, expressed his hope that Mr. James Sok, who is living in the United States, should stop being an expert More to come.
Samdech Techo Hun Sen’s remarks after Mr. Jem Sok stated that Samdech Techo’s visit to China has Hurry up.
However, on the night of December 2, 2024, through the telegram system, Samdech Techo wrote back to Mr. Jam Sok: “To Jem Sok, I looked at Tech and saw that you said that Hun Sen went to China in a hurry. I would like to briefly state that your visit to China was planned almost two months ago at the invitation of the President. China Xi Jinping. This is not a rush or a rush. I hope you should stop being ignorant. ”
At the same time, Samdech Techo mocked Mr. Jem Sok: “Because you are afraid of taking an oath, I will not ask you to swear again Because you are afraid your dog will die. Wish Mr. Jam Sok a speedy recovery from saliva poisoning from jealousy of almost everyone, especially wish you know everything More if you want. From the morning star you named and called me beautifully. ”