ហេតុអី្វអ្នកសែស្រឡាយចិន គេតែងយកផ្លែក្រូចជូនគ្នា ក្នុងថ្ងៃចូលឆ្នាំចិន?
(អន្តរជាតិ)៖ ប្រជាជននៅតាមបណ្តាប្រទេសដែលប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិន ដូចជា វៀតណាម ចិន សិង្ហបុរី… តែងតែជូនផ្លែក្រូចនៅដើមឆ្នាំ ដើម្បីជូនពរគ្នាទៅវិញទៅមក ជួបតែសំណាងល្អ អាយុវែង…
(អន្តរជាតិ)៖ ប្រជាជននៅតាមបណ្តាប្រទេសដែលប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិន ដូចជា វៀតណាម ចិន សិង្ហបុរី… តែងតែជូនផ្លែក្រូចនៅដើមឆ្នាំ ដើម្បីជូនពរគ្នាទៅវិញទៅមក ជួបតែសំណាងល្អ អាយុវែង និងមានកូនចៅច្រើន។
ដោយប្រជាជនវៀតណាម តែងតែទិញដើមក្រូច តាំងក្នុងផ្ទះដើម្បីបង្ហាញពីភាពរុងរឿង សន្យាឆ្នាំថ្មីប្រកបដោយភាពរុងរឿង និងសុខភាពល្អ។ ប្រជាជន​វៀតណាម​មាន​ជំនឿ​ថា ដើម​ក្រូច​មាន​ផ្លែ​ជា​តំណាង​នៃ​សំណាង។ ផ្លែ​កាន់​តែ​ធំ នោះ​សំណាង​កាន់​តែ​ខ្លាំង។ ផ្លែឈើនេះក៏ជានិមិត្តរូបនៃសុខភាព សន្តិភាព អាយុយឺនយូរ និងសំណាងក្នុងស្នេហា។
នៅក្នុងប្រទេសចិន តាំងពីសម័យរាជវង្សឈីងមក ឪពុកម្តាយនឹងដាក់ផ្លែក្រូចឃ្វិច  នៅលើខ្នើយកូនៗរបស់ពួកគេ។ ក្រោយ​ពី​ភ្ញាក់​ពី​ដំណេក កូន​ៗ​នឹង​ហូប​ផ្លែ​ឈើ ជនជាតិចិនជឿថាការធ្វើដូច្នេះនឹងការពារវិញ្ញាណអាក្រក់ក្នុងអំឡុងពេលចូលឆ្នាំចិន។
មានការពន្យល់ជាច្រើនអំពីមូលហេតុដែលផ្លែក្រូចឃ្វិចត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជានិមិត្តសញ្ញានៃសំណាងនៅក្នុងប្រទេសចិន។ មនុស្សជាច្រើនពន្យល់ព្រោះការបញ្ចេញសំឡេងជាភាសាចិនកុកងឺនៃ “ក្រូចឃ្វិច” ស្តាប់ទៅដូចជាពាក្យ “សំណាង” ។ ការបញ្ចេញសំឡេង Cantonese នៃផ្លែក្រូច ស្តាប់ទៅដូចជាពាក្យ “មាស” ។ ដូច្នេះហើយ ប្រជាជនចិនតែងតែទុកផ្លែក្រូចឃ្វិចនៅផ្ទះរបស់ពួកគេក្នុងអំឡុងបុណ្យចូលឆ្នាំចិន ដើម្បីបួងសួងសុំសំណាង និងលាភសំណាងពេញមួយឆ្នាំ។
សព្វថ្ងៃនេះ ផ្លែក្រូចនៅតែជាផ្លែឈើដ៏ពេញនិយម ដែលមនុស្សជាច្រើនសុខចិត្តចំណាយប្រាក់ដើម្បីទិញវា។
នៅភាគខាងត្បូងប្រទេសចិន ប្រជាជនតែងផ្តល់ផ្លែក្រូចឃ្វិចក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ដើម្បីជូនពរដល់គ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងឆ្នាំថ្មីនេះ។ ការអនុវត្តនេះបានរីករាលដាលដល់ប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ដូចជាសិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី និងឥណ្ឌូនេស៊ី ដែលមានជនជាតិចិនរស់នៅជាច្រើន។
ហើយផ្លែក្រូចដែលជូនឱ្យគ្នានេះ ត្រូវតែផ្តល់ជាគូ ព្រោះលេខគូត្រូវបានចាត់ទុកថាជាសំណាង ខណៈពេលដែលលេខសេសនាំមកនូវសំណាងអាក្រក់៕ ប្រភព៖ Times