ថ្មយក្សធ្លាក់ពីលើភ្នំនៅវៀតណាមមិនមែន១០០តោន តែទម្ងន់ជាង៤៥០តោនឯណោះ
វៀតណាម ៖ ឈាន​មក​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៤ សារព័ត៌មាន​វៀតណាម VN Express បាន​រាយការណ៍​ថា ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ព​ន្លឿ​ន​ការ​បើកផ្លូវ​ត​ភ្ជាប់​ពី​ញ៉ា​ត្រាង…
វៀតណាម ៖ ឈាន​មក​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៤ សារព័ត៌មាន​វៀតណាម VN Express បាន​រាយការណ៍​ថា ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​ព​ន្លឿ​ន​ការ​បើកផ្លូវ​ត​ភ្ជាប់​ពី​ញ៉ា​ត្រាង ទៅ​ដា​ឡា​ត់ ឡើង​វិញ​ឱ្យ​បាន​ឆាប់ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ប្រទះ​នឹង​ឧបសគ្គ​ដោយសារ​ដុំ​ថ្ម​យក្ស​ទម្ងន់​ដល់​ទៅ​ជាង​៤៥០​តោន ដែល​រមៀល​ធ្លាក់​ពីលើ​ភ្នំ​មក​លើ​ផ្លូវជាតិ​នោះ មន្ត្រី​ជំនាញ​នៃ​អង្គភាព​សំណង់​បាន​ប្រើប្រាស់​រំសេវ​ចំនួន​១៧​គីឡូក្រាម ដើម្បី​បំផ្ទុះ​បំបែក​ថ្ម​ដោយ​ជោគជ័យ កាលពី​រាត្រី​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ​ម្សិលមិញ​នេះ ។
ថ្ម​យក្ស​មួយ​ដុំ​នេះ​មាន​កម្ពស់​ជាង​៤​ម៉ែត្រ និង​ប្រវែង​ជាង​៦​ម៉ែត្រ​បាន​រមៀល​ពីលើ​ភ្នំ​មក​ធ្លាក់​ចំពាក់​កណ្តាល​នៃ​ផ្លូវកែង​ចង្កេះភ្នំ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវជាតិ​លេខ 27C ក្នុង​ឃុំ​សឺ​ន​ថៃ ស្រុក​ខា​ញ់​វិញ នៃ​ខេត្ត​ខា​ញ់​ហ្វា ។ ក្រៅពី​ថ្ម​ដ៏​ធំ​នេះ​ក៏​មាន​ដី​ភក់ និង​ថ្មភ្នំ​ជា​ច្រើន​បាន​ធ្លាក់​មក​បិទផ្លូវ​ជាតិ​មួយ​នេះ ជា​ច្រើន​កន្លែង​ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​ដល់​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ពី​ទីក្រុង​ទេសចរណ៍​ឆ្នេរសមុទ្រ​ញ៉ា​ត្រាង ទៅ​កាន់​ទីក្រុង​ដា​ឡា​ត់ ខេត្ត​ឡឺម​ដុ​ង ត្រូវ​បាន​បិទ​ផ្អាក​ទាំងស្រុង ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា ផ្លូវជាតិ​លេខ 27C មាន​ប្រវែង​១២១​គីឡូម៉ែត្រ និង​ជា​ផ្លូវ​សំខាន់​ត​ភ្ជាប់​ទីក្រុង​ដា​ឡា​ត់​ជាមួយ​ទីក្រុង​ញ៉ា​ត្រាង ដោយ​រថយន្ត​តូច​ធំ​តែងតែ​ជ្រើសរើស​ផ្លូវ​នេះ ដើម្បី​ធ្វើ​ដំណើរ​រវាង​ទីក្រុង​ទាំង​ពីរ ។ ទោះ​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​នឹង​ផ្លូវ​ឆ្លងកាត់​ផ្លូវ​ចង្កេះ Khanh Le Pass ប្រវែង​៣៣​គីឡូម៉ែត្រ ហើយ​ដែល​ជាទី​តាំង​មួយ​ឧស្សាហ៍​កើត​មានការ​បាក់​ដី​ចុះ​ពី​ភ្នំ​ក្នុង​រដូវវស្សា ។
លោក Chu Van An អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ដឹក​ជញ្ជូន​ខេត្ត Khanh Hoa បាន​និយាយ​ថា ភ្លៀង​ធ្លាក់​ជោគ​ជាំ​ជាប់​ៗ​គ្នា​អស់​ជា​ច្រើន​ថ្ងៃ ក្នុង​តំបន់​បណ្តាល​ឱ្យ​កើត​មាន​ឧបទ្ទវហេតុ​បាក់​ដី ចុះ​ពី​ភ្នំ​ដ៏​ធំ​សម្បើម​បាន​កើតឡើង កាលពី​អាទិត្យ ។ មក​ដល់​ថ្ងៃ​អង្គារ​នេះ លោក An ថា នៅ​តែ​មាន​ទីតាំង​បាក់​ដី​ចំនួន​ពីរ​ដែល​នៅ​ចម្ងាយ​ពី​គ្នា​ប្រហែល​១០​គីឡូម៉ែត្រ និង​បាន​រក​ឃើញ​ស្នាម​ប្រេះ​ប្រវែង​ប្រហែល​២០​ម៉ែត្រ​នៅ​លើ​ផ្លូវ​នេះ ដែល​បង្ហាញ​ពី​ហានិភ័យ​នៃ​ការ​ដាក់​ស្រុត​ផ្លូវ ដែល​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត Khanh Hoa និង Lam Dong បាន​តម្លើង​ស្លាក​សញ្ញា​ព្រមាន និង​ខ្សែការពារ ដើម្បី​បង្ការ​គ្រោះថ្នាក់​នៅ​ទីតាំង ខណៈ​ពេល​ដែល​មន្ត្រី​ជំនាញ​កំពុង​តាមដាន​សភាពការណ៍ និង​រក​វិធីសាស្ត្រ​ដោះស្រាយ ។
ក្រៅ​ទីតាំង​ដែល​មាន​ថ្ម​យក្ស​ធ្លាក់ និង​ទីតាំង​បាក់​ដី​ធ្ងន់ធ្ងរ​ទាំង​ពីរ​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ផ្លូវ​ចង្កេះភ្នំ Khanh Le មាន​សេចក្តីរាយការណ៍​ថា ការ​បាក់​ដី​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​មធ្យម​ៗ​ចំនួន​៦​ទីតាំង​ទៀត ក្នុង​ចំងាយ​ពី​៤-៦ គីឡូម៉ែត្រ​ពី​គ្នា ហើយ​ការ​បាក់​ដី​ទាំងនោះ​ប្រហែល​ពី​២០០ ទៅ​៣០០ ម​៣ ប្រវែង​ពី​១០-២០ ម៉ែត្រ ។
ឧប្បត្តិហេតុ​ទាំងនោះ​បាន​បណ្តាល​ឱ្យ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ជាង​២៦០​នាក់ ត្រូវ​បាន​ជាប់​គាំង​ជំរុញ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ ខេត្ត​ឡឺម​ដុ​ង និង​ខា​ញ់​ហ្វា បញ្ជូន​កងកម្លាំង​ដើរ​ឆ្លង​ព្រៃ​នាំ​យក​ស្បៀងអាហារ​ទៅ​ជូន​ពួក​គេ ហើយ​បាន​សង្គ្រោះ​ពួក​គេ​មក​កាន់​កន្លែង​មាន​សុវត្ថិភាព ។
គិត​ចាប់ពី​អាទិត្យ​មក​ដល់​ថ្ងៃ​អង្គា​រ៍​នេះ ទាំង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន និង​អង្គភាព​ជំនាញ​នៅ​តែ​បន្ត​បើក​ប្រតិបត្តិការ​យ៉ាង​សកម្ម​ដោយ​ប្រើ​គ្រប់​មធ្យោបាយ ដើម្បី​សម្អាត​ដី​ភក់ និង​ថ្ម​រាប់​តោន​ទាំងនោះ​ចេញពី​ផ្លូវ​ខាងលើ​ឱ្យ​បាន​ឆាប់​តាម​ដែល​អាច​ធ្វើ​បាន ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​បើកផ្លូវ​ត​ភ្ជាប់​តំបន់​ទាំង​ពីរ​ឡើង​វិញ ប៉ុន្តែ​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ខ្លាំង​ដែល​បន្ត​អូស​បន្លាយ គឺជា​ឧបសគ្គ​ដ៏​ចម្បង ។
យោង​តាម​នាយកដ្ឋាន​ឧតុនិយម​វៀតណាម បានឱ្យ​ដឹង​ថា ខេត្ត​ខា​ញ់​ហ្វា និង​ខេត្ត​ជិតខាង មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់​ពី ១៥០ ទៅ ២០០​មី​លី​ម៉ែត្រ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ក្នុង​រយៈពេល​ជា​ច្រើន​ថ្ងៃ​ជាប់​គ្នា ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​ទឹកជំនន់​នៅ​តំបន់​មួយ​ចំនួន រួម​ទាង​ការ​បាក់​ដី​ភ្នំ​រាប់​សិប​កន្លែង​៕

Giant rock falls from mountain in Vietnam, weighs more than 450 tons
Vietnam: On December 17, 2024, Vietnamese news outlet VN Express reported that in an operation to speed up the reopening of the Nha Trang-Da Lat highway, which was hampered by a giant boulder weighing more than 450 tons that rolled down the mountain onto the national highway, construction workers used 17 kilograms of explosives to successfully break the boulder on Monday night.
A giant rock, more than 4 meters high and more than 6 meters long, rolled down a mountainside and fell halfway down a mountainside road along National Road 27C in Son Thai commune, Khanh Vien district, Khanh Pha province. In addition to the large rock, many mudslides and boulders have also blocked the national road, causing travel from the coastal tourist city of Nha Trang to the city of Da Lat in Lam Dong province to be completely suspended.
Please note that National Road 27C is 121 kilometers long and is the main road connecting Da Lat with Nha Trang, with small and large vehicles often choosing this road to travel between the two cities. However, the road passes through the 33-kilometer Khanh Le Pass, a place prone to landslides during the rainy season.
Mr. Chu Van An The deputy head of Khanh Hoa Provincial Department of Transport said that several days of continuous heavy rain in the area caused a massive landslide that occurred on Sunday. As of Tuesday, An said there were still two landslide sites about 10 kilometers apart and cracks about 20 meters long were found on the road, indicating the risk of landslides. Khanh Hoa and Lam Dong provincial authorities have installed warning signs and protective lines to prevent accidents at the sites while experts monitor the situation and find solutions.
In addition to the two major rockfalls and landslides along the Khanh Le mountainside road, six other medium-sized landslides were reported at a distance of 4-6 km from each other, with the landslides measuring about 200-300 m3 and 10-20 m long.
The incidents have left more than 260 tourists stranded, prompting authorities in Lam Dong and Khanh Pha provinces to send troops through the jungle to bring them food. And rescued them to a safe place.
From Sunday to Tuesday, both local authorities and specialized units continue to operate actively using all means To clear the tons of mud and rocks from the road as soon as possible, the road connecting the two areas is being reopened, but the heavy rain that continues to fall is the main obstacle.
According to the Vietnam Meteorological Department, Khanh Hoa and neighboring provinces have received 150 to 200 millimeters of rain per day for several days in a row, causing flooding in some areas, including dozens of landslides.