រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ស្របគ្នាជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាជឿនលឿន នឹងដើម្បីបន្ស៊ីគ្នាជាមួយនឹងការអប់រំក្នុងសតវត្សរ៍ទី ២១ សាលារៀនសហគម៍ ២១ ដែលជាបុត្រសម្ព័ន្ធនៃបណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ មានសាខាទី ៤ ឬ ជាសាខាកំបូល បាននាំយកកម្មវិធីសិក្សាលំដាប់អន្តរជាតិធំៗចំនួនពីរ កម្មវិធីទម្លាប់ល្អទាំង៧របស់សិស្សឆ្នើម(7 Habits) ដែលនាំមកពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដែលនាំមកពីប្រទេសសិង្ហបុរី ។
រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ មានសាលារៀនជាង ៦០០០ ទូទាំងពិភពលោកដែលកំពុងប្រើប្រាស់កម្មវិធីទម្លាប់ល្អទាំង ៧ របស់សិស្សឆ្នើម (7 Habits) ។ កម្មវិធីនេះនឹងជួយសិស្សឱ្យទទួលបានភាពឆ្នើមទាំងក្នុង និងក្រៅថ្នាក់រៀន រួមមានការរីកចម្រើនលើការសិក្សា វប្បធម៌ និងអភិវឌ្ឍជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងជម្រុញឱ្យពួកគេចេះកំណត់គោលដៅឱ្យទទួលបានភាពឆ្នើមក្នុងជីវិត ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ កម្មវិធីនេះអភវិឌ្ឍចរិតលក្ខណៈ សមត្ថភាព និងជំនាញចាំបាច់សម្រាប់សតវត្សរ៍ទី ២១ ព្រមទាំងជួយសិស្សានុសិស្សឱ្យបញ្ចេញសក្តានុពលរបស់ខ្លូនក្នុងការដឹកនាំជីវិត និងមានឥទ្ធិពលជាវិជ្ជមានលើអ្នកដទៃ ។
ចំណែកកម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញវត្ថុ (MoneyTree) គឺជាកម្មវិធីឈានមុខគេនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលមានសិស្សចូលរៀនក្នុងកម្មវិធីនេះប្រមាណជា ៤០,០០០ នាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ។ បច្ចុប្បន្នមានសមាជិក ៨ ប្រទេស រួមមាន សិង្ហបុរី វៀតណាម ថៃ ហ្វីលីពីន អូស្ត្រាលី ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី និងកម្ពុជា។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីអប់រំកុមារនាពេលបច្ចុប្បន្នឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់លើ របៀបទុកដាក់លុយកាក់ ការសន្សំ ការវិនិយោគ ការចាយវាយ បញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុនានាដែលអាចប្រឈមនាពេលអនាគត ក៏ដូចជាជួយកុមារឱ្យគេចផុតពីការអូសទាញពីកក្តាអវិជ្ជមាននានានៃសង្គមខាងក្រៅជាដើម ។
ដើម្បីអបអរសាទរ ការបើកដំណើរការសាខាថ្មី សាលារៀនសហគមន៍ ២១ សាខាកំបូល សាលាផ្តល់ជូនពិសេសសម្រាប់ការចុះឈ្មោះចូលរៀន៣ខែ នឹងទទួលបានសិក្សាបាន ៥ ខែ និងការការពារការសិក្សារហូតដល់ ៥ ឆ្នាំ (បង់ថ្លៃសិក្សាពេញ ១ ឆ្នាំ) សម្រាប់តែ ១០០ នាក់ដំបូងតែប៉ុណ្ណោះ រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៣ខាងមុខ ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមទំនាក់ទំនងលេខទូរស័ព្ទ ០១១ ៨២៣ ១៦៨ | ០៨៦ ៨២៣ ១៦៨ ឬ តាមរយៈអាសយដ្ឋាន អាគារលេខ ៦៦, ៦៧, ៦៨, ៦៩ ផ្លូវលេខ ១៥B (បុរីពិភពថ្មីកំបូល៣ថ្មី) សង្កាត់កន្ទោក ខណ្ឌកំបូល រាជធានីភ្នំពេញ ។ ទីតាំង ៖ https://goo.gl/maps/qXSSoSpdByggDTFn6
សូមជម្រាបថា សាលារៀនសហគមន៍ ២១ មានទិសដៅផ្តល់ឱកាសដល់កុមារ និងយុវជនទទួលបានការអប់រំមួយប្រកបដោយគុណភាព និងតម្លៃសិក្សាសមរម្យ ព្រមទាំងចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងលើកស្ទួយជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ជាយក្រុង និងតាមស្រុកនៃបណ្តាខេត្តនានា ៕ អត្ថបទសហការ