រាជធានីភ្នំពេញ ៖ ឪពុកម្តាយអាចបង្រៀនកូនពីវិធីទប់ទល់នឹងអារម្មណ៍របស់ពួកគេ ជាជាងការសង្កត់សង្កិនពួកគេឱ្យមានភាពក្លាហាន ។ ឪពុកម្តាយអាចបង្រៀនកូនថា វាមិនអីទេដែលមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច ឬសោកសៅ ឬខឹង ។ ឪពុកម្តាយអាចបង្រៀនកូនថា វាមិនអីទេដែលកូនយំ ។ ឪពុកម្តាយអាចបង្រៀនកូនពីរបៀបដោះស្រាយអារម្មណ៍របស់ពួកគេក្នុងវិធីស្ថាបនា ដូចជាការនិយាយអំពីបញ្ហា ឬអារម្មណ៍ពួកគេ សរសេរអំពីពួកគេ ឬគូរវាចេញមក ។
ក្នុងនាមឪពុកម្តាយ អ្វីដែលអ្នកគប្បីបង្រៀនកូន គឺរបៀបដំណើរការ និងការស៊ូទ្រាំនឹងស្ថានភាពដ៏លំបាក របៀបរៀបចំ និងប្រមូលភាពក្លាហាន ដើម្បីឆ្លងកាត់អ្វីមួយដែលគួរឱ្យខ្លាច និងនៅខាងក្រៅតំបន់ផាសុកភាពរបស់ពួកគេ ។ ឪពុកម្តាយគួរបង្រៀនកូនថា វាមិនអីទេដែលមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច និងសោកសៅ និងខឹង ។ ត្រូវឱ្យកូនដឹងថា ពួកគេអាចមករកអ្នកជាមួយអ្វីក៏បាន មិនថាបញ្ហាតូច ឬធំ ហើយអ្នកនឹងនៅទីនោះសម្រាប់ពួកគេជានិច្ច ។
នៅពេលដែលឪពុកម្តាយផ្តល់ឱ្យកូននូវឧបករណ៍ និងយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ទប់ទល់នឹងភាពតានតឹង និងការភ័យខ្លាចក្នុងជីវិត ឪពុកម្តាយក៏កំពុងជួយពួកគេឱ្យបង្កើតភាពធន់នឹងអារម្មណ៍ ។ វាគឺជាសមត្ថភាពក្នុងការ «ត្រលប់មកវិញ» ពីបទពិសោធន៍ដ៏លំបាក ហើយវា គឺជាជំនាញជីវិតដ៏សំខាន់ដែលនឹងបម្រើពួកគេឱ្យបានល្អក្នុងវ័យពេញវ័យ ។
ដូច្នេះ លើកក្រោយ បើកូនរបស់អ្នកស្ថិតក្នុងស្ថានភាពលំបាក សូមសាកល្បងវិធីមួយចំនួននេះជំនួសវិញ ៖
១. ទទួលស្គាល់អារម្មណ៍របស់កូន ប្រាប់ពួកគេថា វាមិនអីទេក្នុងការមានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាច សោកសៅ ខឹង ហើយថាអ្នកនៅទីនោះសម្រាប់ពួកគេ ។ វាជារឿងធម្មតាក្នុងការមានប្រតិកម្មខាងរាងកាយនៅពេលដែលពួកគេស្ថិតក្នុងស្ថានភាពលំបាក ឬតានតឹង ។ ដោយសារតែបេះដូងយើងលោតញាប់ ហើយបាតដៃយើងបែកញើស មិនមានន័យថា យើងទន់ខ្សោយទេ ។
២. ជួយកូនរៀបចំឱ្យបានល្អ ប្រសិនបើកូនមានបទបង្ហាញនៅសាលារៀន ការទៅជួបគ្រូពេទ្យនាពេលខាងមុខ ឬត្រូវធ្វើអ្វីមួយនៅខាងក្រៅតំបន់ផាសុកភាពរបស់ពួកគេ សូមជួយពួកគេរៀបចំទុកជាមុនឱ្យបានល្អដោយការអនុវត្តន៍ការរត់ ការហាត់សម ឬការសម្តែងតួនាទីជាមុន ។
៣. ភាពក្លាហាន មិនមានន័យថា យើងត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់អ្វីៗទាំងអស់ទេ សូម្បីតែពេលវាឈឺក៏ដោយ ។ វាមានន័យថា យើងមានកម្លាំងគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្ហាញអារម្មណ៍របស់យើង ហើយសុំជំនួយពេលយើងត្រូវការ ។
៤. ការយំ មិនមែនជាសញ្ញានៃភាពទន់ខ្សោយនោះទេ ។
៥. បង្រៀនពួកគេថា ពួកគេអាចសុំជំនួយ ។ មិនមានអ្វីខុសទេក្នុងការទទួលស្គាល់ថា យើងត្រូវការជំនួយ ។ ការសុំជំនួយបង្ហាញពីភាពខ្លាំង មិនមែនភាពខ្សោយទេ ។ ជំនួសឱ្យការប្រាប់កូនឱ្យក្លាហាន ចូរព្យាយាមលួងលោមគេ ហើយឱបគេ ៕ ប្រភព ៖ piperandenza