សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ ប្រកាសបើក​ដំណើរការ​ទីតាំង​សិក្សា​ថ្មី​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ខណ្ឌ​សែន​សុខ
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីតាំង​សិក្សា​ទី ​២​របស់​ខ្លួន ដោយ​ទីតាំង​ថ្មី​នេះ​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ឡើង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ជាទី​តាំង​សិក្សា​ដ៏​ទំនើប​បំផុត…
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ បាន​ប្រកាស​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទីតាំង​សិក្សា​ទី ​២​របស់​ខ្លួន ដោយ​ទីតាំង​ថ្មី​នេះ​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ឡើង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ជាទី​តាំង​សិក្សា​ដ៏​ទំនើប​បំផុត ។ យោង​តាម​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ បានឱ្យ​ដឹង​ថា តម្រូវការ​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​កម្រិតខ្ពស់​​របស់​ចក្រភព​អង់គ្លេស កំពុង​កើនឡើង​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ។ ជាមួយនឹង​អាយុកាល​ ៤៧៣​ឆ្នាំ សាលា Shrewsbury នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស និង​ជា​សាលា​ដែល​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ និង​មាន​កិត្យានុភាព​បំផុត​មួយ ។ ឥ​ឡូ​នេះ ជាមួយនឹង​ស្ដង់ដារ​ និង​ជា​សាលា​ដែល​មាននៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា មាតាបិតា​លែង​ចាំបាច់ ត្រូវ​ពិចារណា​បញ្ជូន​កូន​ៗ ទៅ​ក្រៅប្រទេស​ទៀត​ហើយ ឬ​ក៏​ទទួលយក​ការ​អប់រំ ដែល​មាន​កម្រិត​ទាប​ជាង​នេះ​ទៀត​ឡើយ ។
សម្រាប់​សាលា​ថ្មី​នៅ​ក្នុង​ទឹកដី​ខណ្ឌ​សែន​សុខ រាជធានី​ភ្នំពេញ​របស់ Shrewsbury នឹង​បើក​ដំណើរការ​នៅ​អំឡុង​ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៦ ដោយ​ដំបូង​ឡើយ នឹង​ផ្ដល់​ការ​អប់រំ សម្រាប់​កម្រិត​ត្រៀម​មេ​ត្តេ​យ្យ​សិក្សា រហូត​ដល់​ថ្នាក់​ទី​ ១០ ( កុមារ​ដែល​មាន​អាយុ​ពី ​២​ឆ្នាំ ដល់​ ១៤​ឆ្នាំ នៅ​ពេល​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន ) នៅ​ក្នុង​ពេល​ខាង​មុខ​បន្ទាប់​ទៀត នឹង​ផ្ដល់​ការ​អប់រំ​ពេញលេញ រហូត​ដល់​ថ្នាក់​ទី ​១២ ដែល​បន្ទាប់​គឺ​ការ​ដាក់​គោលដៅ ឱ្យ​សិស្ស​ចូល​រៀន​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ ។ ទីតាំង​សិក្សា​នេះ មាន​ទំហំ​ជាង ​៧​ហិ​កតា ហើយ​មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ចំ​កណ្ដាល នៃ​តំបន់​សែន​សុខ ដែល​ជាទី​តាំង​ដ៏​មាន​សក្ដានុពល នៅ​ជិត​ផ្សារ​ទំនើប​អ៊ី​អន​សែន​សុខ ផ្ទាល់​តែ​ម្ដង ។ សាលា Shrewsbury ក៏​នឹង​ផ្ដល់​នូវ​បរិយាកាស​អប់រំទំនើប​បំផុតនៅ​កម្ពុជា ។ នៅ​ក្នុង​ដំណាក់កាល​រចនា​ស​របស់​សាលាមានការ​ចូលរួម​យ៉ាងច្រើន​ពី​សំណាក់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​សាលាដែល​ជា​អ្នក​នឹង​ប្រើប្រាស់​អគារ​នេះផ្ទាល់ ។
លោក Toby Waterson ស្ថាបនិក និង​ជា​នាយក​សាលា Shrewsbury បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury មាន​ភាព​ខុស​ប្លែក​ពីសា​លា​ជា​ច្រើន​ទៀត​នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ។ ស្រប​តាម​ប្រពៃណី​ដ៏​រឹង​មាំនៃ​ការ​សំដែង​សិល្បៈរបស់​សាលា Shrewsbury នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស សិស្សានុសិស្ស​នៅ SISPP នឹង​ទទួល​បាន​អ​ន្ថ​ប្រយោជន៍​ពី​មជ្ឈមណ្ឌល សម្តែងសិល្បៈដ៏​គួរ​ទាក់ទាញ មាន​រោង​មហោស្រព Black Box ដែល​មាន​កៅអី ២០០ និង​រោងចក្រ​មហា​ស្រព​កម្រិត​អាជីព​លំដាប់​ពិភពលោកដែល​មាន​កៅអី​ ៦០០ ។ លោក​មាន​មហិច្ឆតា ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​សាលា Shrewsbury ក្លាយជា​សាលា​ឈានមុខ ដោយ​មិន​ត្រឹមតែ​សម្រាប់​ការ​សម្តែង​សិល្បៈ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ក៏​ប៉ុន្តែ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ផង​ដែរ ។
បើ​យោង​តាម​នាយក​សាលា Shrewsbury ថា ដើម្បី​គាំទ្រ​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​សាលា ក្នុង​ការ​រៀបចំ​កុមារ ឱ្យ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​ក្នុង​ជីវិត ក្នុង​សតវត្សរ៍ ទី​ ២១ មុខ​វិជ្ជា STEM ត្រូវ​បាន​បំពាក់​ដោយ​ធនធាន​សម្បូរ​បែប ។ បន្ទប់​កុំព្យូទ័រ សិក្ខាសាលា​រចនា និង​បច្ចេកវិទ្យា ស្ទូ​ឌី​យោ​សិល្បៈ និង​មន្ទីរពិសោធន៍​វិទ្យាសាស្ត្រ ទាំងអស់​នឹង​ក្លាយជា ធនធាន​ដ៏​ល្អ​បំផុត​ក្នុង​ប្រទេស ។ សាលា Shrewsbury មាននូវ​មរតក​ដែល​មិន​អាច​កាត់ថ្លៃ​បាន ប៉ុន្តែ​ចក្ខុវិស័យ​របស់​យើង​សម្រាប់​អនាគត គឺ​ច្បាស់លាស់ និង​ប្រកបដោយ​មហិច្ឆតា ។ សិស្សានុសិស្ស នៅ​សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ នឹង​មានឱកាស​ល្អ​ឥត​ខ្ចៅ នៅ​ក្នុង​វិស័យ​វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និង​គណិត​វិទ្យា ។
ទីតាំង​សិក្សា​ថ្មី របស់​សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ មាន​មោទនភាព​ក្នុង​ការ​បង្ហាញ បរិក្ខារ​កីឡា ដែល​រួម​មាន មជ្ឈមណ្ឌល​ជល​យុទ្ធ ( ដែល​នៅ​ចំ​កណ្ដាល​នោះ គឺ​អាង​ហែល​ទឹក​ប្រវែង ​៥០​ម៉ែត្រ និង​អាង​ហែល​ទឹក​សម្រាប់​អ្នក​ផ្ដើម​រៀន ) ទីលាន​បាល់ទាត់​កម្រិត​ប្រកួត​ពេញលេញ ទីលាន​ចម្ងាយ​៤០០​ម៉ែត្រ​សម្រាប់​រត់ ដូច​ជាទី​លាន​ក្នុង​សាល ដ៏​ធំ​ទូលាយ​បំផុត​លំដាប់​ប្រទេស ។ អត្តពលកម្ម និង​កីឡា​ក្រៅ​ដែល​លឹ​ង​នៅ​ខាងក្រៅ​អគារ​ផ្សេង​ទៀត នឹង​មាននៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា និង​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​កម្មវិធី​សហ​សិក្សា​ដ៏​សម្បូរ​បែប ដែល​នឹង​ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ជូន​នៅ​លើ​ទីលាន​បាល់ទាត់​កម្រិត​ប្រកួត​ពេញលេញ និង​ទីលាន​រត់​ចម្ងាយ​ប្រវែង ៤០០​ម៉ែត្រ ។
ទីធ្លា​ក្រៅ​អគារសិក្សា និង​ក្នុង​អគារ ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ច្នៃប្រឌិត នៅ​ទីតាំង​សិក្សា​ថ្មី​នេះ ដើម្បី​បង្កើន​សុខុមាលភាព សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស និង​សម្រាប់​បុគ្គលិក ។ នាយក​សាលា Shrewsbury លោក Waterson បន្ត​ថា ដើម្បី​ធានា​ថា យើង​ផ្ដល់​ការ​អប់រំ​បែប​ពហុ​ជំនាញ ដ៏​ល្បីល្បាញ​របស់​យើង នៅ​ទី​នេះ ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា យើង​ត្រូវការ​ទីតាំង​សិក្សា​ដែល​ផ្ដល់​មិន​ត្រឹមតែ​ទីកន្លែង សម្រាប់​ការ​រៀនសូត្រ​នៅ​ក្នុង​ថ្នាក់រៀន​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែ​ក៏​ជា​ការ​លូតលាស់​ផ្ទាល់ខ្លួន ការ​គិត​ស៊ីជម្រៅ និង​ការ​កសាង​ទំនាក់​ទំនងជា​វិជ្ជមាន​ផង​ដែរ ។ ការ​រចនា​សាលា​សម្រាប់​យើង វា​មាន​ន័យ​ថា ទីតាំង​សិក្សា​ថ្មី​របស់​យើង​ត្រូវ​តែ​ជា​ទិ​តាំង​ដ៏​ល្អ​ឥត​ខ្ចោះ​សម្រាប់​ការ​ផ្ដល់​នូវ​ការ​អប់រំ​ដ៏​មាន​សក្ដានុពល បែប មនុស្ស​ពេញលេញ របស់​យើង ។
លោក Waterson បាន​ពន្យល់​ថា យើង​គឺជា​សាលា​ដ៏​ឆ្នើម​មួយ ហើយ​ក៏​ជា​សាលា​ដែល​ផ្ដល់​នូវ​តម្លៃ​ដ៏​ល្អ​ឥត​ខ្ចោះ​ផង​ដែរ ។​ក្នុង​នាម​ជា​សាលា​ឯករាជ្យ​ពិតប្រាកដ​មួយ យើង​អាច​ផ្ដល់​ជូន​នូវ​កម្មវិធី​សិក្សា​ដែល​សម្រិតសម្រាំង ក្រ​មសិល​ធម៌​ពិសេស និង​គ្រូបង្រៀន​ឆ្នើម ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ជំនាញ​របស់​ពួក​គេ ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ដល់​កុមារ​គ្រប់​រូប ។ យើង​ក៏​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ និង​សកម្ម​ពីសា​លា Shrewsbury​នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស​ផង​ដែរ ។ នេះ​មាន​ន័យ​ថា ស្តង់ដារ​របស់​យើង​ត្រូវ​បាន​ត្រួតពិនិត្យ ដើម្បី​ធានា​ថា យើង​កំពុង​ផ្ដល់​ការ​អប់រំ និង​ការ​ថែទាំ ដែល​មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​ដូច​គ្នា​នឹង​នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស និង​សាលា​ដទៃ​ទៀត នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ Shrewsbury ។
អ្វី​ដែល​ទាក់ទាញ​របស់​យើង​នោះ​គឺថា​កុមារ​គ​ញរ​ប់​រូប​អាច​ស្វែងរក និង​ធ្វើ​តាម​ចំណង់​ចំណូលចិត្ត​របស់​ពួក​គេ ។ ជម្រើស និង​ឱកាស គឺជា​គោលដៅ​សំខាន់​នៅ​ទី​នេះ នៅ​សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ ។ សាលា​នឹង​ផ្ដល់​ជូន​នូវ​កម្មវិធី​សិក្សា​របស់​ចក្រភព​អង់គ្លេស ដែល​រួម​ជាមួយនឹង​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ដ៏​ល្បី​រន្ទឺ​របស់ Shrewsbury នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សិស្ស​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា អាច​ចូល​រៀន​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​កំពូល​ៗ​របស់​ពិភពលោក នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ប្រទេស​ដទៃ​ទៀត ។​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន ដែល​អាច​ជា​ឧ​ទារ​ហ៍ ដ៏​ល្អ​មួយ សិស្ស​ពីរ​នាក់​ដែល​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​នៅ​សាលា Shrewsbury បាន​ទទួល​ឱ្យ​សិក្សា​នៅ Havard ជាមួយនឹង​អាហារូបករណ៍​ពេញ ។ លោក Waterson បាន​សរុប​ថា ចក្ខុវិស័យ​របស់​យើង​គឺ​សាមញ្ញ​ណាស់ គឺថា​សាលា Shrewsbury នឹង​ក្លាយជា​សាលា​ជម្រើស​លេខ​១ សម្រាប់​គ្រួសារ​ក្នុងស្រុក និង​គ្រួសារ​បរទេស ។
បច្ចុប្បន្ន សាលា​កំពុង​ទទួល​ពាក្យ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​រៀន​កម្រិត​ដំបូង និង​បឋម​សិក្សា សម្រាប់​ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៥ នៅ​ទីតាំង​ជ្រោយចង្វារ ដែល​មាន​ស្រាប់​និង​សម្រាប់​ការ​ចុះ​ឈ​មោះ​ចូល​រៀន​សម្រាប់​ថ្នាក់​មេ​ត្តេ​យ្យ​កម្រិត​ដំបូង ដល់​ថ្នាក់​ទី​ ១០ សម្រាប់​ខែកញ្ញា ២០២៦ នៅ​ទីតាំង​ថ្មី ។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា Shrewsbury ចក្រភព​អង់គ្លេស គឺជា​សាលា​ឯករាជ្យ​ដ៏​អស្ចារ្យ​មួយ ក្នុង​ចំណោម​សាលា​ទាំង​៩ ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ដាក់​ឈ្មោះ​នៅ​ក្នុង​ច្បាប់​សាលា​រដ្ឋ កាលពី​ឆ្នាំ ១៨៦៨ ហើយ​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ជា​ការ​អនុវត្ត​លក្ខណៈ​ពិសេស​ដ៏​ល្បី​បំផុត នៃ​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​របស់​ចក្រភព​អង់គ្លេស ។ នៅ​ក្នុង​ចក្រភព​អង់គ្លេស សាលា​បាន​ឈ្នះ​ពានរង្វាន់ សាលា​ឯករាជ្យ​ល្អ​បំផុត​ប្រចាំឆ្នាំ ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២០ និង​រក្សា​បាន​នូវ​លទ្ធផល​ប្រឡង​និង​ការ​ដាក់​ឱ្យ​ចូល​រៀន​នៅ​សាលា​វិទ្យាល័យ ដ៏​ល្អ​ឥត​ខ្ចោះ ។ សាលា​តែងតែ​ទទួល​បានការ​កោតសរសើរ​អំពី​អតីត​សិស្ស​លេចធ្លោ ដែល​ក្នុង​នោះ​មាន ធម្មជាតិវិទូ ដ៏​ល្បី​ល្បា​ញ៉​ Charles Darwin ផង​ដែរ ។​ សមាជិក​ផ្សេង​ទៀត នៃ​គ្រួសា​សាលា Shrewsbury ភ្នំពេញ រួម​មាន​សាលា​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក ហុងកុង និង​គ្រោង​នឹង​បើក​នៅ​ក្នុងឆ្នាំនេះ ក្នុង​ប្រទេស​ឥណ្ឌា ។ សាលា​អន្តរជាតិ Shrewsbury ភ្នំពេញ ដំណើរការ​ទីតាំង​សិក្សា ម​តេ្ត​យ្យ និង​បឋម​សិក្សា​នៅ​ជ្រោយចង្វារ ។ សាលា​អនុវត្ត​តាម ទម្រង់​ល្អ​ផ្ដាច់​គេ នៃ​ការ​អប់រំ បែប​មនុស្ស​ពេញលេញ​របស់ Shrewsbury គឺ​ក្រមសីលធម៌ Floreat ដែល​ផ្ដល់​នូវ ការ​ផ្ដល់​ការ​សិក្សា សហ​សិក្សា និង​ការ​គាំទ្រ​ដ៏​ល្អ​បំផុត ៕ អត្ថបទសហការ