រាជធានី​ភ្នំពេញ​៖ ក្មេង​ប្រុស​ជំទង់​ម្នាក់​រួម​ជាមួយ​មិត្តភក្ដិ​២​នាក់​ទៀត បាន​ជិះ ម៉ូតូ​១​ឌុ​ប​គ្នា​ទៅ​លេង​បុណ្យ​ភូមិ ប៉ុ​ន្ត​ជា​អកុសល​បាន​ជួប​ឧប្បត្តិហេតុ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​តាម​ផ្លូវ ដោយសារ​តែ​មាន​ម៉ូតូ​១​គ្រឿង​ទៀត​ជិះ​គ្នា​២​នាក់​ឆ្លងផ្លូវ​ទាក់​ចង្កូត​គ្នា បណ្ដាល​ឲ្យ​ដួល​នៅ​កណ្ដាល​ថ្នល់ ។ ពេល​នោះ​ក៏​មាន​រថយន្ត​ដឹក​ទូ​កុងតឺន័រ​គ្រឿង បើកបរ​ក្នុង​ទិស​ដៅ​ស្របគ្នា​ទៅ​ដល់…
រាជធានី​ភ្នំពេញ​៖ ក្មេង​ប្រុស​ជំទង់​ម្នាក់​រួម​ជាមួយ​មិត្តភក្ដិ​២​នាក់​ទៀត បាន​ជិះ ម៉ូតូ​១​ឌុ​ប​គ្នា​ទៅ​លេង​បុណ្យ​ភូមិ ប៉ុ​ន្ត​ជា​អកុសល​បាន​ជួប​ឧប្បត្តិហេតុ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​តាម​ផ្លូវ ដោយសារ​តែ​មាន​ម៉ូតូ​១​គ្រឿង​ទៀត​ជិះ​គ្នា​២​នាក់​ឆ្លងផ្លូវ​ទាក់​ចង្កូត​គ្នា បណ្ដាល​ឲ្យ​ដួល​នៅ​កណ្ដាល​ថ្នល់ ។ ពេល​នោះ​ក៏​មាន​រថយន្ត​ដឹក​ទូ​កុងតឺន័រ​គ្រឿង បើកបរ​ក្នុង​ទិស​ដៅ​ស្របគ្នា​ទៅ​ដល់ ក៏​បាន​បុក​និង​កិន​ថែម​បណ្ដាល​ឲ្យ​ក្មេង​ប្រុស​ទំ​ទង់​រូប​នោះ​បែកក្បាល​ស្លាប់​បាត់បង់​ជីវិត​យ៉ាង​អាណោច​អ​ធ័​ម​នៅ​ក្រោម​រថយន្ត ចំណែក​មិត្តភក្ដិ​ទាំង​២​នាក់ រួម​ទាំង​ភាគី​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ឆ្លងផ្លូវ​២​នាក់​ទៀត​រង​របួសធ្ងន់ ។
ឧប្បត្តិហេតុ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នោះ​បាន​កើតឡើង​កាលពី​វេលា​ម៉ោង​១​និង​៤៥​នាទី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ នៅ​លើ​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៤ ត្រង់​ចំណុច​មុខ​ខ្លោងទ្វារវត្ត​អរុណ​វ​តី ស្ថិត​នៅ​ក្នុងភូមិ​អូរ​ដឹ​ម សង្ក​សត់​ចោម​ចៅ​ទី​៣ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ ព្រំប្រទល់​ភូមិ​កន្ទោក​ជើង សង្កាត់​កន្ទោក ខណ្ឌ​កំ​បូល រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
ក្មេង​ប្រុស​ជំទង់​ដែល​ស្លាប់​ខាងលើ​នោះ​ឈ្មោះ​ដុំ ឆេ​ង​កា អាយុ​១៥​ឆ្នាំ មុខរបរ​កម្មករ​រោងចក្រ ស្នាក់​នៅផ្ទះ​ជួល​ស្ថិត​នៅ​តាម​មហាវិថី​ចោម​ចៅ (​ផ្លូវ​វ៉េ​ង​ស្រេង​) សង្កាត់​ចោម​ចៅ​ទី​១ ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ និង​មានស្រុក​កំណើត​នៅ​ខេត្តកំពង់ធំ ។
មិត្តភក្ដិ​ប្រុស​ស្រី​ដែល​ជា​អ្នក​រួមការ​ងារ​ជាមួយ​ក្មេង​ប្រុស​ជំទង់​រូប​នោះ​បាន​និយាយ​ថា នៅ​មុន​ពេល​កើតហេតុ​ក្មេង​ប្រុស​ជំទង់​ខាងលើ​រួម​ជាមួយ​មិត្តភក្ដិ​២​នាក់​ទៀត​បាន​ជិះ​ម៉ូតូ​១​គ្រឿង​ម៉ាក​ហុងដា​ឌ្រី​ម​សេ​១២៥ ព​ណ៍​ខ្មៅ​ពាក់​ស្លាក​លេខ ភ្នំពេញ 1MH 3189 ឌុ​ប​គ្នា ។ ដោយ​បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញពី​បន្ទប់​ជួល​នៅ​ម្ដុំ​ផ្លូវ​តាម​បណ្ដោយ​វ៉េ​ង​ស្រេង ដើម្បី​ទៅ​លេង​បុណ្យ​ភូមិ​នៅ​សង្កាត់​កំ​បូល ខណ្ឌ​កំ​បូល ហើយ​ពេល​ទៅ​ដល់​ចំណុច​កើតហេតុ ក៏​ស្រាប់តែ​ជួប​ឧប្បត្តិហេតុ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍ បណ្ដាល​ឲ្យ​ស្លាប់​និង​របួស​បែប​នេះ​តែ​ម្ដង ។
សាក្សី​នៅ​កន្លែង​កើតហេតុ​បាន​និយាយ​ថា នៅ​វេលា​ម៉ោង​ខាងលើ គាត់​បានឃើញ​ក្មេង​ប្រុស​រង​គ្រោះ​មាន​គ្នា​៣​នាក់​ជិះ​ម៉ូតូ​១​គ្រឿង​ខាងលើ​ធ្វើ​ដំណើរ​ក្នុង​ទិស​ដៅ​ពី​កើត​ទៅ​លិច​ស្របគ្នា​ជាមួយ​រថយន្ត​ដឹក​កុងតឺន័រ​១​គ្រឿង​ម៉ាក​FUSO ព​ណ៍​បៃតង ពាក់​ស្លាក​លេខ ភ្នំពេញ 3E – 6131 ។ លុះ​ពេល​ទៅ​ដល់​ត្រង់​ចំណុច​កើតហេតុ ស្រាប់តែ​មាន​ម៉ូតូ​១​គ្រឿង​ទៀត​ម៉ាក​ហុងដា​ឌ្រី​ម​សេ​១២៥ ព​ណ៍​ខ្មៅ ពាក់​ស្លាក​លេខ ភ្នំពេញ 1Kk -4611 ជិះ​គ្នា​២​នាក់​បើកបរ​ឆ្លងផ្លូវ ក្នុង​ទិស​ដៅ​ពី​ជើង​ទៅ​ត្បូង​ចេញពី​ខ្លោងទ្វារវត្ត​អរុណ​វ​តី ទាក់​ដៃចង្កូត​ជាមួយ​ម៉ូតូ​ជន​រង​គ្រោះ ខាងលើ បណ្ដាល​ឲ្យ​ដួល​ទាំងអស់​គ្នា នៅ​លើ​ផ្លូវ ។
សាក្សី​ដដែល​បាន​ប្រាប់​បន្ត​ទៀត​ថា ពេល​នោះ​រថយន្ត​កុងតឺន័រ​ខាងលើ​បាន​ទៅ​ដល់​ក៏​បុក​និង​កិន​ក្មេង​ប្រុស​រង​គ្រោះ​ថែម បណ្ដាល​ឲ្យ​បែកក្បាល បែក​សាច់​ហូរ​ឈាម​ទាំង​ថ្លុក​ស្លាប់​ក្រោម​រថយន្ត​យ៉ាង​អាណោច​អ​ធ័​ម រីឯ​ម៉ូតូ​ជាប់​ពីមុខ​រថយន្ត ។ ចំណែក​អ្នក​រួម​ដំណើរ​២​នាក់​ទៀត​បាន​រង​របួសធ្ងន់ ហើយ​ភាគី​ម្ខាង​ទៀត​ដែល​ជា​អ្នក​ជិះ​ម៉ូតូ​ឆ្លង​ផ្លូ​ប​បុរស​ម្នាក់​និង​ស្ត្រី​ម្នាក់ ក៏​បាន​រង​របួសធ្ងន់​ដែរ និង​ម៉ូតូ​ពួក​គេ​បាន​ដួល​នៅ​មុខ​រថយន្ត​នោះ​ផង​ដែរ បន្ទាប់​មក​អ្នកបើកបរ​រថយន្ត​កុងតឺន័រ​បាន​ចុះ​រត់គេច​ខ្លួន​ចោល​រថយន្ត​បាត់​ស្រមោល ។
ក្រោយ​កេ​ី​ត​ហេតុ​អ្នក​រង​របួស​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ភ្លាម​ៗ ហើយ​នគរបាល​ខណ្ឌ​ពោធិ៍​សែន​ជ័យ និង​នគរបាល​ប៉ុស្តិ៍​ចោម​ចៅ​ទី​៣ បាន​សហការ​ជាមួយ​នគរបាល​ការិយាល័យ​ចរាចរណ៍​នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​រាជធានី​ភ្នំពេញ ចុះ​ទៅ​ធ្វើការ​វាស់វែង រួច​នាំ​យក​ម៉ូតូ​ទាំង​២​គ្រឿង​និង​រថយន្ត​កុងតឺន័រ​ទៅ​រក្សា​ទុក​រង់ចាំ​ការ​ដោះស្រាយ​នា​ពេល​ក្រោយ ព្រមទាំង​ប្រគល់​សព​ជូន​សាច់ញាតិ​យក​ទៅ​ធ្វេ​ី​បុណ្យ​តាម​ប្រពៃណី ៕