ឃុំខ្លួន​ចិន​២នាក់ ​និង​ខ្មែរ​៣​នាក់ ​ករណីប្រើ​​ហិង្សា ចាប់​មនុស្ស​បង្ខាំង​ដោយ​ខុសច្បាប់ ប្រឈម​ជាប់គុក​ច្រើន​ឆ្នាំ​
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ជនសង្ស័យ​ ៥នាក់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ជនជាតិ​ចិន​ ២នាក់ និង​ខ្មែរ​ ៣នាក់ ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំ​ពេញ បាន​សម្រេច​ធ្វើការ​ឃុំខ្លួន​…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ ជនសង្ស័យ​ ៥នាក់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ជនជាតិ​ចិន​ ២នាក់ និង​ខ្មែរ​ ៣នាក់ ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំ​ពេញ បាន​សម្រេច​ធ្វើការ​ឃុំខ្លួន​ ដាក់​ពន្ធនាគារ​ជា​បណ្តោះអាសន្ន កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​កម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ក្រោម​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​បទ​.​ហិ​ង្សា​ដោយ​ចេតនា និង​ចាប់​ឃុំឃាំង និង​បង្ខាំង​ដោយ​ខុសច្បាប់ ប្រព្រឹត្ត​នៅ​ចំណុច​បុរី​វិមាន​ភ្នំពេញ ផ្លូវ​បេតុង ភូមិ​បាក់ខែង សង្កាត់​ព្រែក​លៀប ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វារ រាជធានី​ភ្នំពេញ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ តាម​បញ្ញត្តិ​មាត្រា ២១៧ និង​មាត្រា ២៥៣ នៃ​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ ។
បើ​យោង​តាម​ការ​ចោទប្រកាន់​លើ​មាត្រា ២១៧ និង​មាត្រា ២៥៣ នៃ​ក្រមព្រហ្មទណ្ឌ ជន​ត្រូវ​ចោទ​ប្រឈម​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​រាប់​លាន​រៀល ។
ជនសង្ស័យ​ទាំង​៥នាក់ ​មាន ៖
១.​ឈ្មោះ សួន ចាន់​ថា​រ៉ា ភេទ​ប្រុស​ ​អាយុ​៣១ឆ្នាំ ជនជាតិ​ខ្មែរ មុខរ​របរ ជា​អ្នកបើកបរ​រថយន្ត ស្នាក់​នៅ​ភូមិ​ក្រោលគោ សង្កាត់​គីឡូ​ម៉ែ​ត​លេខ​៦ ខណ្ឌ​ឬ​ស្សី​កែវ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ។
២.​ឈ្មោះ ជា វណ្ណ​ធុ​ជ ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៥ឆ្នាំ ជនជាតិ​ខ្មែ មុខរបរ អ្នកបើកបរ​រថយន្ត ស្នាក់​នៅផ្ទះ​ជួល ក្នុង​ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
៣.​ឈ្មោះ មាស ឈ​ន ភេទ​ប្រុស អាយុ​២៨ឆ្នាំ ជនជាតិ​ខ្មែរ មុខរបរ សន្តិសុខ ស្នាក់​នៅ​សង្កាត់​ទន្លេបាសាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ ។
៤.​ឈ្មោះ ថា​ង ផឹង (TANG PENG) ភេទ​ប្រុស អាយុ​៤៤ឆ្នាំ ជនជាតិ​ចិន មុខរបរ បុគ្គលិក​ក្រុមហ៊ុនអគ្គិសនី ស្នាក់​នៅ​អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​យីហោ​ជាន់​សឺ​ធាន​ខុ​ង ម្តុំ​កោះ​ពេជ្រ​ ​សង្កាត់​ទន្លេបាសាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
៥.​ឈ្មោះ ផឹង ស៊ា​ន​សួយ (PENG XIANGSHUI) ភេទ​ប្រុស អាយុ​៣៦ឆ្នាំ ជនជាតិ​ចិន មុខរបរ បុគ្គលិក​ក្រុមហ៊ុនអគ្គិសនី ស្នាក់​នៅ​ក្នុង​អគារ​ពាណិជ្ជកម្ម​យីហោ​ជាន់​សឺ​ធាន​ខុ​ង ម្តុំ​កោះ​ពេជ្រ សង្កាត់​ទន្លេ បា​សាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានី​ភ្នំពេញ ។
សូម​ជម្រាប​ថា យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​សមត្ថកិច្ច បញ្ជក់​ថា​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ការិយាល័យ​នគរបាល​ព្រហ្ម​ទណ្ឌ​កម្រិត​ធ្ងន់​ នៃ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ទទួល​ជនសង្ស័យ​ចំនួន​ ៥នាក់ ជន​រង​គ្រោះ​ម្នាក់ និង​សាក្សី​ ៤នាក់ ពី​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វារ ពាក់​ពន្ធ​ករណី ប្រើ​អំពើ​ហិ​ង្សា​ដោយ​ចេតនា ចាប់​ឃុំឃាំង និង​បង្ខាំង​មនុស្ស​ដោយ​ខុសច្បាប់ ដើម្បី​ចាត់ការ​តាម​នីតិវិធី​បន្ត ។
របាយ​ការ​បញ្ជាក់​ថា អង្គហេតុ​ខាងលើ ដំបូង​ឡើយ​ភាគី​ជន​រងគ្រោះជា​ជនជាតិ​ចំនួន​៥នាក់ បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​មក​ពី​ខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ មក​ស្នាក់​នៅ​បណ្តោះអាសន្ន​ ទីតាំង​ក្នុង​បុរី​វិមាន​ភ្នំពេញ ផ្លូវជាតិ​លេខ​៦ ភូមិ​ព្រែក​លៀប សង្កាត់​ព្រែក​លៀប ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វារ រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​ត្រៀម​ចាក​ចេញពី​ប្រទេស​កម្ពុជា ​ទៅ​ប្រទេស​ចិន​វិញ ។ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ប្រហែល​វេលា​ម៉ោង​១៦ និង៣០​នាទី​រសៀល ស្រាប់តែ​មាន​ជនសង្ស័យ ១​ក្រុម​មាន​គ្នា​ប្រមាណ​១០នាក់ (​ជនជាតិ​ខ្មែរ​៤នាក់​ ជា​អ្នកបើកបរ​រថយន្ត និង​ជនជាតិ​ចិន​៦នាក់​) ជិះ​រថយន្ត​ចំនួន​៣​គ្រឿង បាន​ទៅ​ឈប់​ក្បែរ​ទីតាំង​ជន​រង​គ្រោះ​ស្នាក់​នៅ ហើយ​ស្រែក​ឡូឡា ​ដែល​ជន​រង​គ្រោះ​មិន​បាន​ស្គាល់​ក្រុម​ទាំង​អស់នោះ​ទេ ។ ខណៈ​ឃើញ​សកម្មភាព​ក្រុម​ជនសង្ស័យ​ធ្វើ​យ៉ាង​ដូច្នោះ ភាគី​ខាង​ជនរង​គ្រោះ​មានការ​ភ័យ​ខ្លាច ហើយ​ក៏​បាន​នាំ​គ្នា​រៀបចំ​សម្ភារៈ​ដើរចេញពី​ទីតាំង​បុរី​ខាងលើ ​ដើម្បី​ទៅ​រក​កន្លែង​សុ​វត្តិភាព ពេល​នោះ ​ស្រាប់តែ​ជនសង្ស័យ​បើករថយន្ត​ស្ទាក់​ចាប់​ឈ្មោះ លីង ជី​ង​ហ័​ង LIN JINGHUANG វាយដំ​ជាំភ្នែក និង​រុញ​បញ្ចូល​ក្នុង​រថយន្ត​ដឹក​ជន​រង​គ្រោះ​យក​ទៅ​បង្ខាំង​ទុក​នៅ​ក្នុង​អគ្គារ​ពាណិជ្ជកម្ម​យី ហោ ជាន់​សឺ​ធាន​ខុ​ង ជាន់​ទី​៨ និង​បង្ខំ​ឲ្យ​ជន​រង​គ្រោះ​ផ្តិត​មេដៃ​លើ​ឯកសារ​មិនដឹង​ជា​ឯកសារ​អ្វី និង​បាន​ថត​វី​ដេ​អូ​ជន​រង​គ្រោះ​ជាមួយ​កញ្ចប់​ម្សៅ និង​គម្រាម​ជន​រង​គ្រោះ​ថា បើ​មិន​ធ្វើ​តាម​ពួក​គេ​ទេ ពួក​គេ​នឹង​ផ្ញើ​រូប​ជន​រង​គ្រោះ​កាន់​កញ្ចប់​ម្សៅ​នោះ ទៅ​ឲ្យ​ស្ថានទូត​ចិន ​ដោយ​ចោទ​ថា ជា​មេ​ជួញដូរ​គ្រឿងញៀន និង​គំរាម​មិន​ឲ្យ​ប្តឹង​សមត្ថកិច្ច​ទៀត​ផង ។ បន្ទាប់​ជនសង្ស័យ​បាន​នាំ​ជន​រងគ្រោះ​មក​ជាន់​ក្រោម​ផ្ទាល់​ដី គោលបំណង​ឲ្យ​ទូរសព្ទ​ទាក់​ទៅ​មិត្ត ភក្តិ​ ឬ​សាច់ញាតិ ដើម្បី​រក​ប្រាក់​មក​ដោះខ្លួន​ឲ្យ​ផុត​ពី​ការ​ធ្វើ​ទារុណ កម្ម​របស់​ក្រុម​គេ ។ ដោយសារ​មានការ​ភ័យ​ខ្លាច ជន​រង​គ្រោះ​បាន​ឆ្លៀតឱកាស​រត់​ចេញពី​ក្រុម​ជន​សង្គម​ងងឹត បើ​ទោះបី​ជួប​ឧ​ប​សគ្គ​យ៉ាងណា​​ក្តី ទីបំផុត​គឺ​បាន​ទៅ​រក​សមត្ថ​កិច្ច​ឲ្យ​ជួយ ។
នៅពេល​ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ សមត្ថ​កិច្ច​បាន​ធ្វើការ​ដកហូត​សម្ភារ​រួម​មាន ​៖
រថយន្ត​ចំនួន ០២​គ្រឿង ១,​ម៉ាក TOYOTA HILUX REVO ពាក់​ផ្លា​ក​លេខ ភ្នំពេញ 2CI-1670 ពណ៌​ខ្មៅ ចំនួន ០១​គ្រឿង និង ២,​ម៉ាក TOYOTA GRANVIA ពាក់​ផ្លា​ក​លេខ ភ្នំពេញ 2BS-0888 ។
ជនសង្ស័យ​ទាំង​៥នាក់ គឺ​ជនជាតិ​ចិន​២ បាន​សារភាព​ប្រហាក់ប្រហែល​គ្នា​ថា ពួក​គេ​ចាប់​ជន​រង​គ្រោះ​ដោយ​ប្រើ​អំពើ​ហិ​ង្សា វាយដំធ្វើ​ទារុណកម្ម រុញ​បញ្ចូល​ក្នុង​រថយន្ត ដឹក​យក​ទៅ​បង្ខាំង​ទុក ​ដើម្បី​ទារប្រាក់ តាម​ការ​ពឹងពាក់​ពី​បក្ខពួក​ម្នាក់​ទៀត ​ដែល​ជា​អ្នកបញ្ជា ។ រីឯ​ជនសង្ស័យ​ ៣នាក់​ ជនជាតិ​ខ្មែរ ជា​តៃកុង​ឡាន​ជនជាតិ​ចិន គឺ​សម្រាប់​ចិន​ប្រើ​ឲ្យ​ធ្វើ​អី​ធ្វើ​តាម​គេ​ទាំងអស់​ព្រោះ​ស៊ីប្រាក់ខែ​ចិន ៕