ថ្លើ.មពាសមេឃ​! ហ៊ា.ន​ដឹក​ទំនិញ​ថៃ​រាប់​តោន​ដែល​ហួស​កាល​បរិ​ច្ឆេ​ទលោតឆ័ត្រ​ចូល​ភ្នំពេញ
ឈ្មួញ មន្ត្រី សមត្ថកិច្ច និង អ្នក​ដែល​ពាក់់ព័ន្ធ​នៅ​ដំណាក់កាល​នេះ​ទាមទារ​ភាព​ស្មោះត្រង់​និង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ខ្ពស់​។ បើ​មិន​ដូច្នេះ​ទេ ផលប្រយោជន៍​និង​កិត្តិយស​នឹង​អាប់ឱន ពីព្រោះ​តែ​កត្តា​ផលប្រយោជន៍​បុគ្គល​របស់​អស់លោក​ដឹកមុខ​នេះឯង ។
តាម​ការ​បែកធ្លាយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​និង​សារព័ត៌​មាននៅ​ក្នុងស្រុក​មួយ​ចំនួន ទំនិញ​ថៃ​ដែល​មាន​បរិមាណ​រហូត​ដល់​ទៅ​ជាង​៨​ពាន់​កេស ស្មើនឹង​ជិត​៧៧​តោន ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​ចុះ​បង្ក្រាប​បាន សម្រេច ពេល​ដែល​ទំនិញ​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​លួច​នាំ​ចូល​ដោយ​ខុសច្បាប់​ពី​ព្រំដែន​ធ្លា​យមក​ដល់​ឃ្លាំង​នៅ​រាជធានី ភ្នំពេញ​បាន ។
ប្រភព​ក៏​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​បាន​រក​ឃើញ​ទំនិញ​ទាំងនេះ ជា​ច្រើន​មុខ ដែល​មាន​ដូច​ជា ពពួក​ប្រហិត​សាច់ ប្រហិត​ដង្កៀបក្តាម ប្រហិត​បង្កង ប្រហិត​តៅហ៊ូ ជាដើម ។ ទំនិញ​ទាំងនេះ ខ្លះ​ជា​ទំនិញ​ហួស​កាល​បរិ​ច្ឆេ​ត​ប្រើប្រាស់ ទៅ​ទៀត ហើយ​ត្រូវ​បាន​ប្រភព​អះអាង​ថា ត្រូវ​បាន​ក្រុម​ជនខិលខូច​លួច​នាំ​ចូល​ដោយ​ខុសច្បាប់ ។
ទំនិញ​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា បាន​រក​ឃើញ​នៅ​ឃ្លាំង​មួយ​កន្លែង​នៅ​ម្តុំ​ភូមិ​ទ្រា សង្កាត់​ស្ទឹង​មាន​ជ័យ​ទី​១ ខណ្ឌមានជ័យ ។
អាស្រ័យ​ដោយ​ការ​បែកធ្លាយ​នេះ សង្ឃឹមថា យើង​ទាំងអស់​គ្នា​គួរតែ​មានការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​នៅ​ក្នុង​ការ​ហូប​ចុក និង យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់ ដែល​មាន​លក់​នៅ​តាម​ផ្សារ​ទំនើប​នានា ។ ម្យ៉ាងទៀត ពពួក​ទំនិញ​ទាំងនេះ​ក៏​ជា​មុខទំនិញ ដែល​ពលរដ្ឋ​យើង​និយម​ទទួលទាន​ផង​ដែរ ហើយ​មាន​លក់​នៅ​តាម​ដងផ្លូវ តាម​រ៉ឺ​ម៉ក លក់​អាហារ​លឿន​ៗ​ចល័ត តាម​ហាង​ស៊ុប ឫ​ហាង​ប៊ូ​ហ្វេ​នានា ជា​ច្រើន​។
ដើម្បី​សុវត្ថិភាព​និង​ដើម្បី​ចូលរួម​ទប់ស្កាត់​ពពួក​ទំនិញ​ខុសច្បាប់​នាំ​ចូល​ដោយ​មិន​បង់ពន្ធ​មិន​ត្រួតពិនិត្យ​គុណភាព​ច្បាស់លាស់ យើង​ទាំងអស់​គ្នា​គួរតែ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន មុន​នឹង​សម្រេចចិត្ត​ទទួលទាន ឫ​ទិញ​យក​ទៅ​ចម្អិន​ធ្វើ​ម្ហូប​ទទួលទាន ។ មុន​នឹង​ជាវ គួរតែ​សួរ​រក​ប្រភព ហើយ​ពិនិត្យ​កាល​បរិ​ច្ឆេ​ត​ឲ្យ​ច្បាស់លាស់ ដោយឡែក​អ្នក​យក ទំនិញ​នេះ​មក​លក់​បន្ត គួរតែ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ដែរ កុំ​សួរ​រកតែ​របស់​ថោក គឺ​គួរ​សួរ​រក​ទំនិញ​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​មាន​ពន្ធ មានការ​ត្រួតពិនិត្យ មាន​ស្តង់ដា​ដែល​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​ទទួលស្គាល់​។
អ្នក​ដែល​នាំ​ចូល​គួរតែ​ស្មោះ​ត្រ ហើយ​ង​កុំ​គិត​រឿង​ចំណេញ​និង​ផលប្រយោជន៍​ជា​ធំ ហើយ​ក៏​ត្រូវ​តែ​យល់​និង​ដឹង​កាលៈទេស​: និង​យល់​ដឹង​អំពី​ច្បាប់ ។ ដោយឡែក​មន្ត្រី​ជំនាញ​និង​សមត្ថកិច្ច​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ ដែល​ធ្លាប់​ឃុបឃិត​លើ​ករណី​នេះ​គួរតែ​បញ្ឈប់ ហើយ​ចូលរួម​ទាំងអស់​គ្នា​ទប់ស្កាត់​អ្វី​ដែល​ខុសច្បាប់ ខុស​ស្តង់ដា ខុស​គុណភាព ឫ​ប្រភេទ​ទំនិញ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​មាន​បញ្ហា​សុខភាព ។
អស់លោក​ជំនាញ​ត្រូវ​ចាំ​ថា នៅ​ពេល​ដែល​អស់លោក​បណ្តែតបណ្តោយ​ឲ្យ​ទំនិញ​ទាំងនេះ​របូត​ចូល​ទីផ្សារ អស់លោក​មិនមែន​ជា​អ្នក​ទទួលទាន​មែន ប៉ុន្តែ​កូន ចៅ ឫ​សាច់ញាតិ​របស់​អស់លោក​គង់តែ​ប៉ះ​ទេ​។ ដូច្នេះ​គួរ​ចូលរួម​ទប់ស្កាត់​ការ​ឃុបឃិត​ជាមួយនឹង​ក្រុម​មនុស្ស​ដែល​ខិលខូច ។
ក្រៅពី​នោះ​ស្ថាប័ន​អនុវត្ត​ច្បាប់​នានា​គួរ​រួម​គ្នា​វែកមុខ​ក្រុម​ជនខិលខូច​ទាំងនេះ​យក​មក​ផ្តន្ទាទោស​ឲ្យ​បាន ខណៈ​ដែល​ពេល​នេះ គឺ​ឃើញ​ឃាត់​បាន​តែ​ទំនិញ ខណៈ​ដែល​មនុស្ស​និង​អ្នក​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ ហើយ​ជា​មេ​ក្លោ​ង​ករណី​នេះ​មិន​ដែល​ឃើញ​វែកមុខ​ទាល់តែ​សោះ ។
យើង​ទាំងអស់​គ្នា​ត្រូវ​តែ​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​បញ្ហា​នេះ​។ បើ​មិន​ដូច្នេះ​ទេ ទឹកប្រាក់​រាប់​សិប​លាន​ដុល្លារ​នឹង​ត្រូវ​ខ្ជះខ្ជាយ​ដោយ​ពលរដ្ឋ​ចំណាយ​លើ​ចំណីអាហារ​និង​វត្ថុ​ប្រើប្រាស់​ដែល​គ្មាន​គុណភាព ហើយ​ត្រូវ​ចំណាយ​ថែម​ទៀត លើ​ការ​ព្យាបាល​ជំងឺ ដែល​បណ្តាល​មក​ពី​ពពួក​ទំនិញ​និង​អាហារ​ខុសច្បាប់​ទាំងនេះ ។ ក្រៅពី​នេះ វា​ក៏​ជា​ប្រភេទ​ទំនិញ​ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​រដ្ឋ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ការ​ធ្លុះធ្លាយ​ចំណូល ខាតបង់​ប្រយោជន៍​សេដ្ឋកិច្ច ហើយ​ផល​ទាំងនោះ​ធ្លាក់​តែ​ទៅ​លើ​ជនខិលខូច និង ពពួក​មន្ត្រី​ឆ្លៀតឱកាស​និង​ពុក​រលួយ ។
ម្យ៉ាងវិញទៀត​វា​ក៏​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​កិត្តិយស​ជាតិ យើង​ផង​ដែរ ពីព្រោះ​តែ​នៅ​ពេល​នេះ​យើង​កំពុង​តែ​មាន​អរិភាព​ព្រំដែន​ហើយ​យើង​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​រត់ពន្ធ​តាម​ច្រក​ដែល​ខុសច្បាប់ ទៅ​ទៀត ។
សរុប​ទៅ អស់លោក ឈ្មួញ មន្ត្រី សមត្ថកិច្ច និង អ្នក​ដែល​ពាក់់ព័ន្ធ​នៅ​ដំណាក់កាល​នេះ​សូមកុំ​អោយ​ផលប្រយោជន៍​ដឹកមុខ សុខចិត្ត​យក​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​ជាតិ យក​ផលប្រយោជន៍​និង​សុខភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​មក​ធ្វើ​អាជីវកម្ម ព្រោះតែ​ផលប្រយោជន៍​បន្តិចបន្តួច​សម្រាប់​ក្រុម​អស់លោក​មួយ​ក្តាប់​តូច ។
ក្រៅពី​នោះ​សមត្ថកិច្ច​និង​ស្ថាប័ន​ជំនាញ​គួរតែ​វែកមុខ​ជន​ដែល​ជា​មេ​ក្លោ​ង នៅ​ពីក្រោយ​ករណី​នេះ​មក​ផ្តន្ទាទោស ដើម្បី​ឲ្យ​សម​នឹង​អ្វី​ដែល​ពួក​គេ​គួរតែ​ទទួលខុសត្រូវ​នៅ​ចំពោះ​មុខ​ច្បាប់ និង ចំពោះ​មុខ​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​សាធារណៈជន​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ៕

Traders, officials, authorities, and those involved at this stage require high levels of honesty and commitment. Otherwise, the interests and honor will be ruined because of the personal interests of the leaders.
According to leaks on social media and some local media, Thai goods amounting to more than 8,000 boxes, equivalent to nearly 77 tons, were seized by specialized authorities when they were illegally imported from the border and arrived at a warehouse in Phnom Penh.
The source also added that The joint authorities found many of these goods, including meatballs, crab claw meatballs, lobster meatballs, tofu meatballs, etc. Some of these goods are past their expiration date and are believed to have been illegally imported by a group of criminals.
These goods were reportedly found in a warehouse in the area of ​​Threa Village, Sangkat Stung Meanchey 1, Khan Meanchey.
Due to this leak, we hope that all of us should be careful in eating and using products sold in supermarkets. In addition, these goods are also popular with our citizens and are sold on the streets, in mobile fast food carts, in soup shops, or in many buffets.
For safety and to help prevent illegal goods imported without paying taxes or checking their quality, we should all be careful before deciding to eat or buy them to cook. Before buying, you should ask for the source and check the date clearly. In particular, those who buy these goods to resell should be careful. Don’t just ask for cheap goods. You should ask for goods that are correct, have taxes, are inspected, and have standards recognized by professional institutions.
Those who import should be honest and not think about profits and benefits in the big picture. They must also understand and know the situation and understand the law. In particular, the relevant experts and authorities who have conspired in this case should stop and join together to prevent illegal, substandard, substandard or types of goods that cause health problems for citizens.
Experts must remember that when you allow these goods to enter the market, you are not the ones who consume them, but your children, grandchildren or relatives will touch them. Therefore, we should join hands to prevent collusion with corrupt groups.
In addition, law enforcement agencies should work together to expose these corrupt groups and bring them to justice. At present, only goods are being seized, while the people and those involved and the masterminds of this case have never been exposed.
We all need to pay attention to this issue. Otherwise, tens of millions of dollars will be wasted as citizens spend on substandard food and supplies, and even more on treating illnesses caused by these illegal goods and foods. In addition, it is also a type of commodity that will cause the state to face revenue leakage and economic losses, and those benefits will only fall on corrupt people and opportunistic and corrupt officials.
On the other hand, it also affects our national honor because at this time we are having border hostilities and we are involved in illegal smuggling.
In short, all merchants, officials, authorities, and those involved at this stage, please do not let interests take precedence over the dignity of the nation. Taking advantage of the interests and health of citizens to do business because of the small benefits for a small group of people.
In addition, the authorities and professional institutions should identify the people behind this case and punish them to be worthy of what they should be responsible for before the law and in front of the impact on the public throughout the country.