ស្ថានភាពទឹកទន្លេមេគង្គកម្រើកហើយ ប្រយ័ត្ន ផង ខណៈឥទ្ធិពលព្យុះទី២០ក៏មិនធម្មតាដែរ
ស្ថានភាព​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ​នៅ​តាម​ស្ថានីយ​វាស់​កម្រិត​ទឹក​៧​កន្លែង​នៅ​កម្ពុជា ទោះបីជា​មិន​ទាន់​ដល់​កម្រិត​ប្រកាស​អាសន្ន​ក៏​ពិតមែន ប៉ុន្តែ​ឃើញ​ថា វា​កម្រើក​ឡើង​ហើយ ក្រោយ​អាង​ទន្លេមេគង្គ​រង​នូវ​ឥទ្ធិពល​ព្យុះ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ហើយ​ជាមួយនឹង​ព្យុះ​ទី​១៩ និង​ព្យុះ​ទី​២០ ស្ថានភាព​កម្រិត​ទឹក​អាច​ប្រែប្រួល ។
ក្រសួង​ធនធានទឹក និង​ឧតុនិយម បាន​ប្រកាស​ហើយ​ថា យោង​តាម​ការ​អង្កេត និង​វិភាគ​លើ​ស្ថានភាព​ធាតុអាកាស​ក្នុង​តំបន់ និង​កម្ពុជា​សម្ពាធ​ទាប​ដែល​កើត​នៅ​មហាសមុទ្រ​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក​ខាងលិច បាន​វិ​វត្ត​ទៅ​ជា​ព្យុះ​ទី​២០ ឈ្មោះ ប៊ូ​ឡូយ (Bualoi)​។
ព្យុះ​ទី​២០​នេះ​នឹង​បោះ​ជំហាន​ចូល​សមុទ្រ​ចិន​ខាងត្បូង ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែកញ្ញា ដោយ​ដើរ​ស្រប​នឹង​គន្លង​ព្យុះ​ទី​១៨ ឈ្មោះ រ៉ា​ហ្គា​សា (Ragasa) ។ ដោយឡែក ព្យុះ​ទី​១៩ ឈ្មោះ នេ​ហ្គោ​រី (Neoguri) កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​មហាសមុទ្រ​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​បន្ត​ថា ព្យុះ​ទាំងនេះ ពិសេស​ព្យុះ​ទី​១៨ និង​ព្យុះ​ទី​២០​នឹង​មាន​ឥទ្ធិពល​ខ្លាំង​លើ​របប​ខ្យល់មូសុង​និរតី​ដែល​បក់​លើ​សមុទ្រ​អាន​ដាម​ម៉ែ​ន ឈូង​សមុទ្រ​ថៃ អាង​ទន្លេមេគង្គ សមុទ្រ​ចិន​ខាងត្បូង និង​លើ​កម្ពុជា ។
តាម​ការ​ប្រកាស​គន្លង​ផ្លូវ​ដើរ​របស់​ព្យុះ​ទាំង​៣​នេះ​ពុំ​មាន​ឥទ្ធិពល​ខ្លាំង​មក​លើ​កម្ពុជា​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ កម្រិត​នៃ​ទឹកភ្លៀង និង​បាតុភូត​អន្តរាយ​ផ្សេង​ៗ​ដូច​ជា ផ្គរ​រន្ទះ និង​ខ្យល់​កន្ត្រាក់ គឺ​កើត​មាន​កាន់តែ​ច្រើន ពោល គឺ​ពី​៧០​ទៅ​៨០​ភាគរយ​ឯណោះ ។
ប្រភព​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា តំបន់​វាលទំនាប​ដែល​មាន​ដូច​ជា ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បាត់ដំបង ពោធិ៍សាត់ កំពង់ឆ្នាំង សៀមរាប កំពង់ធំ កំពង់ចាម ត្បូងឃ្មុំ ព្រៃវែង កណ្តាល តាកែវ ស្វាយ​រៀង និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ មាន​បរិមាណ​ទឹកភ្លៀង​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង និង​មាន​ខ្យល់​បោកបក់​ខ្លាំង ជាមួយ​បាតុភូត​ផ្គរ​រន្ទះ និង​ខ្យល់​កន្ត្រាក់​គ្របដណ្តប់​លើ​ផ្ទៃដី​៧០%​។
នៅ​តំបន់​មាត់សមុទ្រ​ដែល​សណ្តូក​ពី ខេត្តកោះកុង ព្រះ​សីហ​នុ កំពត កែប និង​ជួរ​ភ្នំ​បូកគោ មាន​បរិមាណ​ទឹកភ្លៀង​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង និង​មាន​ខ្យល់​បោកបក់​ខ្លាំង ជាមួយ​បាតុភូត​ផ្គរ​រន្ទះ និង​ខ្យល់​កន្ត្រាក់ គ្របដណ្តប់​លើ​ផ្ទៃដី​៧០% ។ ប៉ុន្តែ​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​តែ​ដឹង​នោះ គឺថា​រលក​សមុទ្រ​មាន​កម្ពស់ ខ្ពស់​ជាង​ធម្មតា ដែល​មាន​កម្ពស់​មធ្យម​អប្បបរមា​០,៥០​ម៉ែត្រ និង​កម្ពស់​មធ្យម​អតិបរមា​២,៥០​ម៉ែត្រ ។ ដូច្នេះ សូម​ប្រយ័ត្ន ដើម្បី​កុំអោយ​គ្រោះថ្នាក់​។
សម្រាប់​តំបន់​ខ្ពង់រាប​ដូច​ជា​នៅ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ប៉ៃលិន ឧត្តរមានជ័យ ព្រះ​វិហារ ក្រចេះ ស្ទឹង​ត្រែង រតនគិរី មណ្ឌលគិរី ជួរ​ភ្នំ​ដងរែក និង​តំបន់​ជួរ​ភ្នំក្រវាញ មាន​បរិមាណ​ទឹកភ្លៀង​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង និង​មាន​ខ្យល់​បោកបក់​ខ្លាំង​ជាមួយ​បាតុភូត​ផ្គរ​រន្ទះ និង​ខ្យល់ កន្ត្រាក់​គ្របដណ្តប់​លើ​ផ្ទៃដី​៨០%​។
សូម​បន្ត​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន និង​ត្រៀម​បម្រុង​ទុកជា​មុន ហើយ​យើងខ្ញុំ​ក៏​សង្ឃឹមថា ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ ដូច​ជា អាជ្ញាធរ​ជាតិ​គ្រប់គ្រង​គ្រោះ​មហន្តរាយ និង​កងកម្លាំង ព្រមទាំង​អាជ្ញាធរ​ដែនដី​ក៏​ត្រូវ​ត្រៀមខ្លួន​ជួយ​ពលរដ្ឋ​ដែរ នៅ​ពេល​ដែល​មាន​បញ្ហា​គ្រោះ​ធម្មជាតិ​នេះ​កើត​មាន​ឡើង ។
រហូត​ដល់​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែកញ្ញា ស្ថានភាព​ទឹក​នៅ​តាម​ស្ថានីយ​ទាំង​៧ នៅ​កម្ពុជា កម្ពស់​ទឹកនឹង​ឡើង​មិន​ដល់​កម្រិត​ប្រកាស​អាសន្ន​នៅឡើយ​ទេ ពោល​គឺ​ក្រោម​០,៤៥ ទៅ​២​ម៉ែត្រ​ឯណោះ ប៉ុន្តែ​ជា​ទូទៅ​មិន​អាច​ធ្វេសប្រហែស​បាន​ឡើយ ពីព្រោះ​បាតុភូត​ធម្មជាតិ​នៅ​ពេល​នេះ​គឺ​មានការ​ប្រែប្រួល ។
ជា​ទូទៅ​កម្រិត​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ​ត្រូវ​បាន​គណៈកម្មការ​ទន្លេមេគង្គ​បាន​អះអាង​ថា របប​ទឹកទន្លេ​មេគង្គ វា​ពិត​ផ្អែក​ខ្លាំង​នៅ​លើ​របប​ទឹកភ្លៀង​នៅ​អាង​ទន្លេមេគង្គ​ពី​៧០​ទៅ ៨០ ភាគរយ​ឯណោះ ។ ដូច្នេះ នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​អាង​ទន្លេ​រងទឹក​ភ្លៀង​ខ្លាំង​នោះ របប​កម្រិត​ទឹកនឹង​ប្រែប្រួល​ទៅ​តាម​នោះ​ដែល​នោះ​ហើយ​យើង​ត្រូវ​តែ​យកចិត្តទុកដាក់ ។
ក្រៅពី​នោះ កម្ពុជា និង​តំបន់​ទាំងមូល​អាច​នៅ​ទទួល​រង​នូវ​ព្យុះ​ទី​ហ្វុ​ង យ៉ាង​ហោច​ណាស់​៤​ទៅ​៥​ថែម​ទៀត ដែល​យើង​រឹតតែ​ត្រូវ​តែ​បង្កើន​ការ​យកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​បញ្ចៀស​នូវ​ផល​ប៉ះពាល់​នានា ពី​ធ្ងន់ធ្ងរ​មក​ស្រាល​ពី​ស្រាល​មក​អត់ ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យើង​ធ្វេសប្រហែស គ្រោះ​ធម្មជាតិ​អាច​នឹង​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​យើង​បាន ៕

The Mekong River water level at seven water level measurement stations in Cambodia, although not yet at the alarming level, is showing signs of rising after the Mekong River basin was hit by a series of storms, and with the 19th and 20th storms, the water level situation may change.
The Ministry of Water Resources and Meteorology has announced that, based on observations and analysis of the weather conditions in the region and Cambodia, the low pressure area in the Western Pacific Ocean has developed into the 20th storm, Bualoi.
The 20th typhoon will enter the South China Sea from September 26 to 29, following the path of the 18th typhoon, Ragasa. In particular, the 19th storm, named Neoguri, is in the Pacific Ocean.
The same source continued that these storms, especially the 18th storm And the 20th storm will have a strong impact on the southwest monsoon regime that blows over the Andaman Sea, Gulf of Thailand, Mekong River Basin, South China Sea and Cambodia.
According to the announcement, the paths of these three storms will not have a strong impact on Cambodia, but nevertheless, the level of rainfall and other disasters such as thunderstorms and gusty winds will be more frequent, namely from 70 to 80 percent.
The source said that the lowland areas such as Banteay Meanchey, Battambang, Pursat, Kampong Chhnang, Siem Reap, Kampong Thom, Kampong Cham, Tbong Khmum, Prey Veng, Kandal, Takeo, Svay Rieng and Phnom Penh have experienced significant increases in rainfall and strong winds with thunderstorms and gusty winds covering 70% of the area.
In the coastal areas of Koh Kong, Sihanoukville, Kampot, Kep and the Bokor mountain range, there is a significant increase in rainfall and strong winds with thunderstorms and gusty winds covering 70% of the area. But what you need to know is that the sea waves are higher than usual, with an average minimum height of 0.50 meters and an average maximum height of 2.50 meters. So please be careful to avoid accidents.
For highland areas such as Kampong Speu, Pailin, Oddar Meanchey, Preah Vihear, Kratie, Stung Treng, Ratanakiri, Mondulkiri, Dangrek Mountain Range and Cardamom Mountain Range, there is a significant increase in rainfall and strong winds with thunderstorms and gusty winds covering 80% of the land area.
Please continue to promote caution and prepare in advance, and we also hope that relevant institutions such as the National Disaster Management Authority and the National Disaster Management Authority will And local authorities must also be prepared to help citizens when natural disasters occur.
Until September 28, the water situation at the 7 stations in Cambodia The water level will not rise to the emergency level yet, that is, below 0.45 to 2 meters, but in general it cannot be ignored because natural phenomena at this time are subject to change. In general, the Mekong River water level has been confirmed by the Mekong River Commission that the Mekong River water regime is very much dependent on the rainfall regime in the Mekong River basin by 70 to 80 percent. Therefore, in the case of a river basin experiencing heavy rainfall, the water level regime will change accordingly, and we must pay attention to that.
In addition, Cambodia and the entire region may still be affected by at least 4 to 5 typhoons, which we must pay even more attention to in order to avoid the effects, from severe to mild, from mild to none. However, if we are careless, natural disasters can cause harm to us.