បុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ​៖ ប្រជាជន​គួរ​​គិត​ប្រគេន​អាហារ​ក្រៀម​ឬ​កំប៉ុង​ដល់​ព្រះសង្ឃ​ ដើម្បី​បន្ត​ជួយ​ដល់​កង​ទ័ព
នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ដែល​យើង​ប្រារព្ធ​ពិធីបុណ្យ​កាន់បិណ្ឌ ​ហើយនឹង​ពិធីបុណ្យ​ភ្ជុំបិណ្ឌ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១​រោច ដល់​ថ្ងៃ​១៥​រោច ខែភទ្របទ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ​ទី​០៨ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ​២០២៥ ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​​ភាគច្រើន​នឹង​ជ្រះថ្លា​ធ្វើ​ម្ហូបចំណី​ និង​ទេយ្យទាន​ផ្សេង​ៗ​ទៅ​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​ដើម្បី​ឧទ្ទិស​កុសលផល​បុណ្យ​ដល់​ញាតិ​កាល​ទាំង​៧​សន្តាន​។ ប៉ុន្តែ​ឆ្នាំ​នេះ​យើង​គួរ​កែ​ទម្លាប់​បន្តិច ក្រែង​ព្រះ​សង្ឃ​ព្រះ​អង្គ​ងាយ ស្រួល​នឹង​បន្ត​ធ្វើ​ទាន​បន្ត​ដល់​ជាតិ​និង​មាតុភូមិ​នៃ​យើង ។
ជា​ការ​ពិត នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​១៥​ថ្ងៃនេះ ពុទ្ធិ​បរិស័ទ​ដែល​ជ្រះថ្លា​គឺ​បាន​ដាក់​វេន​គ្នា​ធ្វើ​ម្ហូបអាហារ​ដើម្បី​ប្រគេន​ព្រ​សង្ឃ​ និង​ពិធី​ផ្សេង​ៗ​នៅ​វត្ត​ដែល​ខ្លួន​ជា​ជ្រះថ្លា ហើយ​អ្នកខ្លះ​ទៀត​ក៏​ធ្វើ​ម្ហូបអាហារ​ផ្សេង​ៗ​យក​ទៅ​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​បន្ថែម​ដែរ ។ មួយ​រយៈពេល​នេះ ព្រះសង្ឃ​ភាគច្រើន​នឹង​មាន​ចង្ហាន់​បរិបូរណ៍ ហើយ​អាច​នឹង​លើស​ផង​ដែរ​។ ដូច្នេះ​ហើយ ព្រះសង្ឃ​នៅ​វត្ត​ជា​ច្រើន​ក៏​បាន​ផ្តួចផ្តើម​ធ្វើ​ទាន​បន្ត​ចែក​ជូន​ញាតិ​នៅ​ក្នុងភូមិ ជា​ពិសេស​គឺ ទុរគត​ជន និង អស់អ្នក​ដែល​គ្មាន​ទីពឹង​អាស្រ័យ ។
ដោយ​ជា​ទូទៅ យើង​តែងតែ​ឃើញ​នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នេះ​អាហារ ជា​បាយ សម្លរ បង្អែម នំ វា​ច្រើន​ពេក ចាត់ចែង​មិន​អស់​ក៏​កើត​ទៅ​ជា​ខ្ជះខ្ជាយ ផ្អូម​ចោល​ខាត​ប្រយោជន៍​ទៅ​វិញ ។ នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​បែប​នេះ ដើម្បី​កុំអោយ​ពិធី​នេះ​មើលទៅ​វា​បន្សល់​ទុក​ភាព​ខ្ជះខ្ជាយ ហើយ​ក៏​អាច​បង្កើត​ភាព​ងាយស្រួល​ដល់​ព្រះសង្ឃ និង គណកម្មការ​វត្ត​នីមួយ​ៗ​ចាត់ចែង យើង​គួរ​ប្រគេន​ពពួក​អាហារ​ក្រៀម ឫ​កែ​ច្នៃ ឫ​ជា​គ្រឿង​កំប៉ុង​ទុក​បាន​យូរ​។
ពពួក​អាហារ​ដែល​អាច​រក្សា​ទុក​បាន​យូរ​ទាំងនេះ ក្រៅពី​ព្រះសង្ឃ​រក្សា​ទុក​ឆាន់​និង​ផ្គត់ផ្គង់​ក៏​ដូច​ជា​ទ្រទ្រង់​នៅ​ក្នុង​វត្ត​មិន​អស់ ព្រះ​អង្គ​ក៏​អាច​នឹង​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​នៅ​ក្នុង​ការ​ចាត់ចែង​ធ្វើ​ទាន​បន្ត ជា​ពិសេស​គឺ ដល់​បងប្អូន​យុទ្ធ​ជន​ដែល​ជា​វីរ​កងទ័ព​នៅ​សមរភូមិ​ជួរ​មុខ ។ ពពួក​អាហារ​កែ​ច្នៃ​ទាំងនេះ វា​ទុក​បាន​យូរ និង ងាយស្រួល ដឹក ចុះ​ដឹក​ឡើង មិន​ពិបាក​ពីព្រោះ​ជា​ទូទៅ​ផ្លូវ​ពី​សហគមន៍ ភូមិ​ស្រុក និង រណសិរ្ស​ជួរ​មុខ​ឆ្ងាយ​ៗ ហើយ​ស្ថានភាព​ក៏​ពិបាក​។
សូម​ជ្រះថ្លា​និង​ព្រះពុទ្ធ ព្រះធម៌​និង ព្រះសង្ឃ ហើយ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ពិធីបុណ្យ​កាន់បិណ្ឌ​និង​ភ្ជុំបិណ្ឌ​នេះ ព្រះមហាក្សត្រ​នៃ​យើង​ព្រះ​អង្គ​បាន ចេញ​ព្រះរាជ​សារ​ជូន​ជនរួមជាតិ​រួច​ហើយ ។ ក្នុង​នាម​ព្រះ​អង្គជា​អ្នក​ដែល​ជ្រះថ្លា​ព្រះពុទ្ធ​សាសនា​មួយ​អង្គ ព្រះបាទ សម្តេច ព្រះ​បរមនាថ នរោត្ដម សីហ​មុនី តាម​ព្រះរាជ​សារ ចុះ​ថ្ងៃ​ទី ០៦ ខែកញ្ញា ថ្មី​ៗ​នេះ ថា ពិធីបុណ្យ​កាន់បិណ្ឌ​និង​ភ្ជុំបិណ្ឌ ជា​ពិធីបុណ្យ​ប្រពៃណី​ជាតិ​ធំ​មួយ ដែល​តែងតែ​ប្រារព្ធ​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ​តាំងពី​បុរាណកាល​មក​។
ព្រះ​អង្គ​បាន​រំលេច​បន្ត​ទៀត​ថា ពិធីបុណ្យ​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់ និង​មាន​អត្ថន័យ​ដ៏​ធំធេង​ណាស់​សម្រាប់​ប្រជារាស្ត្រ​ខ្មែរ ដែល​បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ពី​ទី​ជិត​ឆ្ងាយ​ទៅ​កាន់​ស្រុក​កំណើត​ដូនតា ដើម្បី​បាន​ជួបជុំ​គ្នា​នៅ​តាម​លំនៅ​ឋាន វត្ត​អារាម ធ្វើបុណ្យ​ទាន​សម្តែង នូវ​កតញ្ញូ​ចំពោះ​អ្នក​មានគុណ ឧទ្ទិស​កុសល​ជូន​បុព្វការី​ជន ដែល​ទទួល​មរណកាល​ទៅ​ហើយ​។ ប៉ុន្តែ​ព្រះ​អង្គ​មិន​បាន​បំភ្លេច​ឡើយ​ចំពោះ​អ្នក​ដែល​មានគុណ​ចំពោះ​ជាតិ មាតុភូមិ ។
ព្រះមហាក្សត្រ​ព្រះ​អង្គ​បាន​លើកទឹកចិត្ត​និង​ផ្តាំផ្ញើ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​ឲ្យ​បណ្តុះ​នូវ​ស្មារតី​សាមគ្គីភាព ជាតិ ស្រឡាញ់ ថែរក្សា ការពារ​ទំនៀមទម្លាប់​ប្រពៃណី និង​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​អរិយធម៌​ជាតិខ្មែរ ឱ្យ​ស្ថិតស្ថេរ​គង់វង្ស​ជា​និច្ច​និរន្តរ៍​។ ព្រះ​អង្គ​បាន​លើក​ឡើង​ទៀត​ថា នៅ​ក្នុង​ពិធីបុណ្យ​កាន់បិណ្ឌ​និង​ភ្ជុំបិណ្ឌ​ឆ្នាំ​នេះ ប្រជាជាតិ​កម្ពុជា​យើង​គ្រប់​មូលដ្ឋាន មានឱកាស​បាន​ឧទ្ទិស​កុសល​ដល់​វីរ​យុទ្ធ​ជន​ជាតិ​កម្ពុជា ដែល​បាន​ពលី​ក្នុង​បុព្វហេតុ​បេសកកម្ម ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី និង​អធិបតេយ្យ​ជាតិ​កម្ពុជា តស៊ូ​ប្រយុទ្ធ​ជាមួយ​សត្រូវ​ឈ្លានពាន និង​សូម​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​របស់​វីរ​យុទ្ធ​ជនជាតិ​ទាំងអស់ អញ្ជើញ​ទៅ​កាន់​សុគតិភព កុំបី​អាក់ខាន​ឡើយ​។
ព្រះករុណា​ក៏​បាន បួងសួង​ដល់​គុណបុណ្យ​ព្រះ​រតនត្រ័យ ប្រសិទ្ធពរ បវរ​សួស្តី ថ្វាយ​និង​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ គ្រប់​ព្រះ​អង្គ ជាទី​សក្ការៈ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ថ្នាក់ដឹកនាំ​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់​ស្រទាប់វណ្ណៈ សូម​ប្រកប​នឹង​ព្រះពុទ្ធ​ពរ​គ្រប់​ប្រការ និង​ទទួល​នូវ​វត្ត​ប្រណិប័តន៍​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ និង​ស្រឡាញ់​ដ៏​ជ្រាលជ្រៅ​បំផុត អំពី​ព្រះ​អង្គ ។ ដោយឡែក សម្ដេចព្រះ​ព្រហ្ម​រតន​មុនី ពិន សែ​ម សិរី​សុ​វ​ណ្ណោ ឧត្តម​ទីប្រឹក្សា​គណៈសង្ឃ​នាយក និង​ប្រធាន​ថេរ​សភា​សង្ឃ​ព្រះពុទ្ធ​សាសនា​កម្ពុជា ព្រះ​អង្គ​ធ្លាប់​បាន​មាន​ដិ​ការ​ថា ក្នុង​បុព្វហេតុ​ជាតិ ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី បងប្អូន​ជា​វីរ​កងទ័ព មានគុណ​ធ្ងន់​ណាស់​ចំពោះ​ជាតិ​និង​មាតុភូមិ ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​មិន​អាច​បំភ្លេច​បាន​ឡើយ​។
សម្ដេចព្រះ​ព្រហ្ម​រតន​មុនី ពិន សែ​ម បាន​មាន​ដិ​ការ​ថា ការ​លះបង់ របស់​វីរ​កងទ័ព ក្នុង​បុព្វហេតុ​ជាតិ ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី មានគុណ​ធ្ងន់​ណាស់ យើង​មិន​អាច​បំភ្លេច​បាន​ទេ​។សម្រាប់​វីរ​កងទ័ព​ដែល​ពលី សម្ដេចព្រះ​ព្រហ្ម​រតន​មុនី ពិន សែ​ម ក៏​ធ្លាប់​បាន ផ្តួចផ្តើម​រៀន​ចំ​ពិធី បង្សុកូល សម្ដែង​ព្រះធម៌​ទេសនា និង​សមាធិ បុណ្យ​ទក្ខិណានុប្បទាន ដើម្បី​ឧទ្ទិស​កុសល​ជូន​ចំពោះ​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​វីរ​កងទ័ព​ដែល​បាន​ពលី​ជីវិត​នៅ​សមរភូមិ ក្នុង​បុព្វហេតុ​ជាតិ ការពារ​បូរណភាព​ទឹកដី​ខ្មែរ​។ ព្រះ​អង្គ​ក៏​បាន​ទាមទារ​ឲ្យ​គិតគូរ​ដល់​បងប្អូន​ក្រុម​គ្រួសារ​យុទ្ធ​ជន​ពលី​នានា​ផង​ដែរ ។
សរុប​ទៅ​ដើម្បី​ឲ្យ​បុណ្យ​យើង​ក៏​បាន​ធ្វើ ហើយ​យើង​មាន​អារម្មណ៍​ជ្រះថ្លា ស្រប​តាម​ប្រពៃណី​ដែល​មាន​តាំងពី​យូរលង់​មក ការ​កែ​ច្នៃ​និង​ការ​កែប្រែ​ទម្លាប់​បន្តិចបន្តួច​នេះ​វា​គឺជា​បច្ច័យ​មួយ ដែល​អាច​មាន​ប្រយោជន៍​ទាំង​ខាង​ជំនឿ និង សង្គម ហើយ​ក៏​អាច​នឹង​ជួយ​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ដល់​បងប្អូន​វីរ​កងទ័ព​ដែល​កំពុង​តែ បំពេញភារកិច្ច​ការពារ​ជាតិ​នៅ​តាម​រណសិរ្ស​ជួរ​មុខ​នានា​នៅ​ព្រំដែន​ដែល​កំពុង​តែ​មាន​ភាព​តានតឹង​ផង​ដែរ ។ កន្លង​មក​បងប្អូន​សប្បរ​សជន​នានា​បាន​ជួយ​ច្រើន​ហើយ​លើ​កិច្ចការ​នេះ ប៉ុន្តែ​បើ​យើង​អាច​ច្នៃ​ស្ថានភាព​នេះ​ឲ្យ​ទៅ​ជា​បែប​នោះ​វា​រឹតតែ​មាន​ប្រយោជន៍​បន្ថែម​ទៀត​សម្រាប់​​ជាតិ​និង​មាតុភូមិ​យើង ហើយ​ក៏​យើង​នៅ​តែ អាច​រក្សា​ខ្ជាប់ខ្ជួន​នូវ​ការ​អនុវត្ត​ប្រពៃណី​ទំនៀមទម្លាប់​ជាតិ ។

Pchum Ben Festival: People should consider donating dry or canned food to monks to continue helping the military
On the occasion of the Kanben Festival and the Pchum Ben Festival from the 1st to the 15th of the month of Bhadrabot, corresponding to Monday, September 8th to 22nd, 2025, most of our citizens will prepare food and various offerings to offer to the monks to dedicate the merits of the festival to their relatives during the seven seasons. But this year, we should change our habits a little, lest the monks easily continue to make offerings to our nation and homeland.
In fact, during these 15 days, the monks who are Chre Thla take turns preparing food for the monks and other ceremonies at the pagoda where they are Chre Thla. And some people also prepare other foods to give to the monks. During this period, most monks will have an abundance of food and may even have more. Therefore, many monks at the pagoda have also initiated almsgiving to continue to distribute to relatives in the village, especially the poor and those who have no one to depend on.
In general, we often see during this period that food, such as rice, stews, sweets, and cakes, is too much, and if it is not managed, it becomes wasteful, wasted, and useless. In such a situation, in order to prevent the ceremony from appearing wasteful and to make it easier for the monks and each temple committee to manage, we should offer dried, processed, or canned foods that can be stored for a long time.
These foods that can be stored for a long time, in addition to the monks keeping the food and providing it as well as supporting it in the temple, may also be easier for the monks to manage and continue to make alms, especially to the soldiers who are heroes on the front lines. These processed foods can be stored for a long time and are easy to transport, as the roads from communities, villages, and frontlines are generally long and the conditions are difficult.
Please pay homage to the Buddha, the Dharma, and the Sangha. Regarding the alms-giving and Pchum Ben festivals, our King has already issued a royal message to his compatriots. As a person who is a devout Buddhist, His Majesty King Samdech Preah Paramneath Norodom Sihamoni, in a royal decree dated September 6, recently stated that the Kanben and Pchumben festivals are major national traditional festivals that have been celebrated every year since ancient times.
His Holiness further highlighted that this festival is of great importance and significance for the Khmer people who travel from near and far to their ancestral homeland to gather at their homes, temples, and monasteries to make offerings and express gratitude to those who have been kind and to dedicate merit to their ancestors who have passed away. However, His Holiness did not forget those who have been kind to the nation and the homeland.
His Majesty the King encouraged and instructed our citizens to cultivate a spirit of national unity, love, preserve, and protect traditional customs, and to promote Khmer civilization to be sustainable and enduring. He further stated that during this year’s Kan Ben and Pchum Ben festivals, the Cambodian people at all levels have the opportunity to pay tribute to the Cambodian heroes who sacrificed themselves in the cause of the mission to protect the territorial integrity and sovereignty of Cambodia, to fight against the invading enemy, and to pray that the souls of all national heroes may rest in peace.
His Majesty also prayed to the grace of the Rattanatraya, and offered blessings, greetings, and offerings to all monks, all venerable dignitaries, leaders, and citizens of all classes. May you be blessed with all the blessings of the Buddha and receive the highest worship and deepest love for Him. In particular, His Holiness Preah Promrattanamoni Pin Sem Sereysuvanno, Supreme Advisor to the Supreme Council of Buddhist Monks and President of the Cambodian Buddhist Sangha, once said that in the cause of the nation, protecting the integrity of the land, you are a heroic soldier, with great gratitude to the nation and the homeland, which all citizens cannot forget.
Samdech Preah Prom Rattanamoni Pin Sem said that the sacrifice of the military heroes in the cause of the nation, protecting the integrity of the territory, is very important and we cannot forget it. For the fallen military heroes, Samdech Preah Prom Rattanamoni Pin Sem also initiated the learning of rituals, chanting, performing Dhamma sermons and meditation, and the Dakshina Nuppana festival to dedicate merit to the souls of the military heroes who sacrificed their lives on the battlefield in the cause of the nation, protecting the integrity of the Khmer territory. He also demanded consideration for the families of the martyrs.
In short, so that our festival can be celebrated and we feel pure, in line with the long-standing tradition, this slight modification and change in habits is a gesture that can be beneficial both in terms of faith and society, and can also help support the brave soldiers who are performing national defense duties on the front lines at the border, which is currently under tension. In the past, fellow citizens have helped a lot in this task, but if we can create this situation in such a way, it will be even more beneficial for our nation and homeland, and we can still maintain the practice of national traditions.