ជាមន្ត្រីសមត្ថកិច្ចដែលមានតួនាទីផ្តល់ការការពារសណ្តាប់ធ្នាប់ និងសន្តិសុខ ជាពិសេស គឺបម្រើ និងការពារប្រជាពលរដ្ឋ គឺអាចកាចបានតែចំពោះជនល្មើសឫឧក្រិដ្ឋជនប៉ុណ្ណោះ ។ ប្រសិនបើអស់លោកកាចដាក់ប្រជាពលរដ្ឋ គឺមិនបានទេសម័យនេះ ។
ព្រោះតែសកម្មភាព និងទង្វើរឆ្គាំឆ្គងដែលប៉ះជាមួយនឹងប្រជាពលរដ្ឋ ក្រសួងមហាផ្ទៃនៅថ្ងៃទី៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅថ្មីៗនេះចេញប្រកាសស្តីពីការអនុវត្តទណ្ឌកម្មខាងវិន័យចំពោះវរសេនីយ៍ត្រី ប៉ូលីសម្នាក់ ដែលមានតួនាទីជាអធិការរងខណ្ឌចំការមន ។
ទណ្ឌកម្មនោះ គឺត្រូវបានក្រសួងប្រកាសដាក់ និងកំណត់តាមរូបភាពដកហូតមុខតំណែងឋានន្តរស័ក្តិ ហើយមិនតែប៉ុណ្ណោះ គឺត្រូវបានសម្រេចបណ្តេញចេញពីក្របខ័ណ្ឌមន្ត្រីនគរបាលជាតិថែមទៀត ដោយមូលហេតុល្មើសបទវិន័យនគរបាលជាតិកម្ពុជា ។
នៅសម័យមុន អស់លោកអាចធ្វើផ្តេសផ្តាសបាន ប៉ុន្តែសម័យនេះមិនអាចទៀតឡើយពីព្រោះភ្នែកប្រជាពលរដ្ឋរវាស ហើយដៃក៏រហ័សជាមួយនឹងឧបករណ៍ទូរស័ព្ទនៅនឹងដៃពួកគេផ្ទាល់ពួកគេអាចនឹងធ្វើសកម្មភាពផ្សព្វផ្សាយតែមួយពព្រិចភ្នែកតែប៉ុណ្ណោះ ជាក់ស្តែងដូចជាករណីមន្ត្រីសមត្ថកិច្ចខាងលើ ។
មន្ត្រីសមត្ថកិច្ច ដែលត្រូវក្រសួងដាក់វិន័យបែបនេះ គឺក្រោយពេលដែលមានការផ្សព្វផ្សាយរិះគន់ពេញបណ្តាញសង្គមទៅលើសកម្មភាពរបស់មន្ត្រីសមត្ថកិច្ចរូបនោះ ពាក់ព័ន្ធនឹងហេតុការណ៍មួយដែលបានកើតឡើង កាលពីយប់ថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា នាចំណុចសួនច្បារមុខសាលាកោះពេជ្រ វិថីសួនច្បារ ក្រុម៧៨ភូមិ ១៤ សង្កាត់ទន្លេបាសក់ ខណ្ឌចំការមន ។
តាមការផ្សព្វផ្សាយមន្ត្រីរូបនោះ គឺបានប្រើពាក្យសម្ដី និងកាយវិការមិនសមរម្យទៅលើសាក្សីម្នាក់ ដែលជាអ្នកផ្ដល់ព័ត៌មានអំពីករណីឃាតកម្មសម្លា.ប់ស្ដ្រីជនបរទេសម្នាក់ នៅខណ្ឌចំការមន ព្រមទាំងអ្នកសារព័ត៌មានដែលជួយផ្ដល់ព័ត៌មានដល់សមត្ថកិច្ច ។
ឥរិយាបថរបស់អធិការរងរូបនេះ បាននាំឱ្យមានការរិះគន់ជាច្រើនពីសំណាក់សាធារណមតិ និងមហាជនទូទៅ ដែលបានឃើញវីដេអូពីសកម្មភាពនៅពេលនោះ ។
នេះមិនមែនជាករណីលើកដំបូងឡើយសម្រាប់មន្ត្រីមានសមត្ថកិច្ចរូបនោះឡើយ ។ ពីមុនលោកក៏ធ្លាប់មានរឿងអាស្រូវដែរ ។ តាមការកត់ត្រា និងចុះផ្សាយបានឲ្យដឹងថា កាលពីឆ្នាំទៅមន្ត្រីរូបនេះក៏ធ្លាប់បង្កបញ្ហាម្ដងរួចមកហើយ ដោយខ្លួនស្ថិតក្នុងស្ថានភាពស្រវឹងជោគជាំបានប្រើហិង្សា លើប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមដងផ្លូវដែលនេះបានបង្ហាញនូវទង្វើដែលមិនសាកសមជាមន្ដ្រីនគរបាល ដែលបម្រើប្រជាពលរដ្ឋនោះឡើយ ។
កាលណោះ មន្ត្រីមានសមត្ថកិច្ចរូបនេះត្រូវបានរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃអនុវត្តទណ្ឌកម្មខាងវិន័យដោយបន្ថយឋានន្តរស័ក្តិចំនួន១ថ្នាក់ឱ្យមកនៅត្រឹមថ្នាក់វរសេនីយ៍ត្រី ។ ដល់ពេលមានរឿងជាថ្មីបែបនេះទៀត លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ក៏បានសម្រេចអនុវត្តទណ្ឌកម្មធ្ងន់តែម្តង ។
ជាការពិតនៅក្នុងនាមជាសមត្ថកិច្ច នៅក្នុងអំឡុងពេលអនុវត្តតួនាទី និងភារកិច្ចគឺចាំបាច់ ត្រូវតែគោរពច្បាប់ និងបទបញ្ជារបស់កងកម្លាំង ហើយជាពិសេស គឺគោរពសិទ្ធិ និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ។
នៅក្នុងលក្ខខណ្ឌខ្លះ សូម្បីតែជនល្មើសក៏សមត្ថកិច្ចមិនចេះតែកាចផ្តេសផ្តាសបានឡើយ គឺអ្វីៗត្រូវស្ថិតនៅក្រោមក្របខណ្ឌនៃច្បាប់ ហើយអ្វីដែលគួរតែចាំ គឺថាគោរពតួនាទី និងភារកិច្ចដែលជាតិផ្តល់អោយច្បាស់លាស់ ។ សូមប្រុងប្រយ័ត្ន មកដល់ពេលនេះមានសមត្ថកិច្ចជាច្រើនរូបហើយដែលត្រូវបានក្រសួងមហាផ្ទៃចាត់វិធានការច្បាប់ ជាពិសេសទណ្ឌកម្មខាងវិន័យនេះតែម្តង ៕

A law enforcement officer whose role is to provide protection of order and security, especially to serve and protect citizens, can only be punished for offenders or criminals. If you are harsh on the people, it is not possible these days.
Because of the actions and awkward behavior that have affected the people, the Ministry of Interior on August 31, 2025 Recently, a notice was issued regarding the implementation of disciplinary sanctions against a police lieutenant colonel who served as deputy inspector of Chamkar Mon District.
The sanction was announced by the Ministry and defined in the form of revocation of his position and rank, and not only that, but he was also dismissed from the ranks of the National Police for violating the Cambodian National Police discipline.
In the past, everyone could do it, but this time it is no longer possible because the eyes of the people are blind. And with their mobile devices in their hands, they can do their job in the blink of an eye, as is evident in the case of the police officer above.
Police officer The ministry imposed such a disciplinary measure after criticism spread across social media about the officer’s actions in relation to an incident that occurred on the night of August 29 at the park in front of Koh Pich School, Vithi Batak, Group 78, Village 14, Tonle Basak Sangkat, Chamkar Mon District.
According to the press release, the officer used inappropriate words and gestures towards a witness who provided information about the murder of a foreign woman in Chamkar Mon district, as well as a journalist who helped provide information to the authorities.
The behavior of the deputy inspector has led to much criticism from the public and the general public who have seen the video of the action at that time.
This is not the first time for the official. He has been involved in scandals before. According to records and publications, last year, this officer had already caused trouble once, when he was in a drunken state and used violence against citizens on the street, which showed behavior that was not suitable for a police officer who serves the citizens.
At that time, the competent officer was subjected to disciplinary sanctions by the Minister of the Interior by reducing his rank by one rank to the rank of Brigadier General. When this kind of thing happened again, Deputy Prime Minister Sar Sokha, Minister of the Interior, also decided to implement severe punishments.
In fact, as a police officer, during the performance of his duties and responsibilities, it is necessary to respect the law and orders of the force, and especially to respect the rights and dignity of citizens.
In some conditions, even the perpetrators cannot be punished by the police. Everything must be within the framework of the law, and what should be remembered is to respect the role. And the duties that the nation gives clearly. Please be careful. So far, many officials have been taken legal action by the Ministry of Interior, especially disciplinary sanctions.