ពេល​មាន​មាន់ ឬ​ទា ឬ​បក្សី​ចិញ្ចឹម​ក៏​ដោយ ព្រៃ​ក៏​ដោយ​ងាប់ និង​មិនដឹង​មូលហេតុ សូមកុំ​ស្តាយ ហើយ​កុំ​យក​វា​មក​ច្នៃ​ធ្វើ​ម្ហូប​ពីព្រោះ​វា​អាច​ជា​ប្រភព​ចម្លង​មេរោគ​គ្រុន​ផ្តាស​បក្សី ដែល​អាច​ស​ម្លា​.​ប់​យើង​បាន ។ ជា​ទូទៅ…
ពេល​មាន​មាន់ ឬ​ទា ឬ​បក្សី​ចិញ្ចឹម​ក៏​ដោយ ព្រៃ​ក៏​ដោយ​ងាប់ និង​មិនដឹង​មូលហេតុ សូមកុំ​ស្តាយ ហើយ​កុំ​យក​វា​មក​ច្នៃ​ធ្វើ​ម្ហូប​ពីព្រោះ​វា​អាច​ជា​ប្រភព​ចម្លង​មេរោគ​គ្រុន​ផ្តាស​បក្សី ដែល​អាច​ស​ម្លា​.​ប់​យើង​បាន ។
ជា​ទូទៅ តាម​ទម្លាប់​របស់​អ្នក​ភូមិ​នៅ​ជនបទ ពេល​មាន់ ឬ​ទា​ចិញ្ចឹម​ងាប់ ពួក​គេ​ច្រើន​តែ​ស្តាយ ហើយ​យក​វា​ទៅ​ធ្វើ​ម្ហូប ។ ប៉ុន្តែ​សម័យនេះ​មាន់ ឬ​ទា ឬ​ក្ងាន​ដែល​ចិញ្ចឹម​ងាប់ វា​អាច​ផ្ទុកមេរោគ​ផ្តាសាយ​បក្សី​ដែល​អាច​ចម្លង​មក​មនុស្ស ហើយ​អាច​ស​ម្លា​.​ប់​ជីវិត​យើង​បាន ។
គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ចន្ទ​ដើម​ស​ប្តា​ហ៍​កន្លង​ទៅ មាន​ស្ត្រី វ័យ​៤១​ឆ្នាំ​ម្នាក់ ធ្លាក់ខ្លួន​ឈឺ​នឹង​ជំងឺ​នេះ​ហើយ ។ ស្ត្រី​រូប​នោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា មាន​ទីលំនៅ​ក្នុងភូមិ​ល្បើក ឃុំ​ដូន​កែវ ស្រុក​ពួក ខេត្ដសៀមរាប ។ ស្ត្រី​រង​គ្រោះ ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា បាន​ឆ្លង​ជំងឺផ្ដាសាយបក្សី​H5N1 ក្រោយ​ពេល​ដែល​គេ​យក​សំណាក​ទៅ​បញ្ជាក់​នៅ​វិទ្យា​ជាតិ​សុខភាព​សាធារណៈ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។ ស្ដ្រី​រូប​នេះ​មាន​រោគ​សញ្ញា​គ្រុនក្ដៅ ក្អក ហត់ និង​ពិបាក​ដកដង្ហើម ។
តាម​ការ​សាកសួរ​នៅផ្ទះ អ្នកជំងឺ និង​នៅផ្ទះ​អ្នក​ជិតខាង មាន​ករណី​មាន់​ទា​ឈឺ និង​ងាប់ ហើយ​អ្នកជំងឺ​បាន​កាន់ និង​ប៉ះពាល់​មាន់​ឈឺ និង​ងាប់​រួច​យក​មក​ធ្វើ​ម្ហូប​ទទួលទាន​៥​ថ្ងៃមុន​ថ្ងៃ ដែល​អ្នកជំងឺ​ចាប់ផ្ដើម​ឈឺ ។
ស្ត្រី​អ្នកជំងឺ​រូប​នេះ មិនមែន​ជា​ករណី​ថ្មី​ដែល​ទើប​រក​ឃើញ​មេរោគ H5N1 នេះ​ដំបូង​នៅទេ ។ អ្នកជំងឺ គឺជា​ជន​រង​គ្រោះ​ម្នាក់​ពីព្រោះ​ថា កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែមិថុនា ក៏​មាន​ស្ដ្រី​អាយុ​៦៥​ឆ្នាំ​ម្នាក់ រស់នៅ​ក្នុងភូមិ​ក្រាំង​អំពិល ឃុំ​តាំង​យ៉ាប ស្រុក​ព្រៃកប្បាស ខេត្ដតាកែវ បាន​ឆ្លង​ជំងឺផ្ដាសាយបក្សី​ផង​ដែរ ។
ដោយឡែក គិត​ពី​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ មក​ដល់​ពេល​នេះ មាន​មនុស្ស​៤​នាក់ ហើយ​បាន​ស្លា​.​ប់​ដោយសារ​ជំងឺផ្តាសាយបក្សី ។ ក្នុង​នោះ ករណី​ទី​១​កើតឡើង នៅ​ខែមករា ដោយ​ជន​រង​គ្រោះជា​បុរស អាយុ​២៨​ឆ្នាំ​ម្នាក់​នៅ​ខេត្តកំពង់ចាម​, ករណី​ទី​២ នៅ​ខេត្ដព្រៃវែង​កាលពី​អំឡុង​ខែកុម្ភៈ​, ករណី​ទី​៣​កើត​លើ​កុមា​រា​អាយុ​១១​ឆ្នាំ​ម្នាក់​នៅ​ខេត្ដកំពង់ស្ពឺ​កាលពី​ខែឧសភា ហើយ​ករណី​ទី​៤ កើត​លើ​បុរស អាយុ​៥២​ឆ្នាំ រស់នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង បាន​ស្លា​.​ប់ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។
តាម​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គ្រឹ​ម​ត្រឹម​ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ ករណី​ឆ្លង​មេរោគ​នេះ មាន ៩៧២​ករណី នៅ​ក្នុង​នោះ​វាស​ម្លា​.​ប់​មនុស្ស​ប្រមាណ​ជា​៤៦៨ នាក់ ។ មេរោគ​នេះ​វា​កើត​នៅ​លើ​បក្សី​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​វា​ឆ្លង​មក​មនុស្ស​អត្រា​ស្លា​.​ប់​ខ្ពស់ ប៉ុន្តែ​វា​សំណាង​ត្រង់​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​ករណី​មនុស្ស​ឆ្លង​ទៅ​មនុស្ស​នៅឡើយ​ទេ ។
ដើម្បី​បង្ការ និង​ការពារ​ខ្លួន​ពី​ជំងឺ​នេះ គឺ​កុំ​ប៉ះពាល់ ឬ​ទទួលទាន​មាន់ ឬ​ទា​ដែល​ឈឺ ឬ​ងាប់ ហើយ​ពេល​ចម្អិន​គួរតែ​ចម្អិន​ឲ្យ​បាន​ល្អ ។ ដោយឡែក នៅ​ពេល​ធ្វើ​ម្ហូប គួរតែ​ពាក់​ស្រោមដៃ និង​ម៉ាស់ ហើយ​ចម្អិន​ឲ្យ​ឆ្អិន​ល្អ ។ អ្នក​និយម​ទទួលទាន​ស៊ុត​បែប​ជ័រ​ព្នៅ គឺ​គួរ​ចៀសវាង ។ ការ​ទុកដាក់ គឺ​ត្រូវ​ទុកដាក់​ម្ហូប​អា​ហរ​ដែល​ចម្អិន​ហើយ​ឲ្យ​ឆ្ងាយ​ពី​ពពួក​អាហារ​ឆៅ ជា​ពិសេស​អាហារ​ពី​សត្វ​បក្សាបក្សី ។ នៅ​ពេល​មាន​អាកា​រៈ​ក្តៅខ្លួន ក្អក ហូរ​សំបោរ ឬ​ពិបាក​ដក​ដ​ង្កើ​ម សូម​ប្រញាប់​ទៅ​ស្វែងរក​សេវា​សុខភាព​ដែល​ជិត​បំផុត ក្រោយ​ពេល​ដែល​សង្ស័យ​ថា បាន​ប៉ះពាល់​បក្សី​ឈឺ ៕

When a chicken, duck, or bird, whether domesticated or wild, dies and the cause is unknown, please do not be sad and do not use it to cook because it can be a source of bird flu virus that can kill us.
In general, according to the customs of rural villagers, when a chicken or duck dies, they often mourn it and use it to cook. But these days, dead chickens, ducks, or geese can carry the bird flu virus that can be transmitted to humans and can kill us.
As of Monday, a 41-year-old woman has fallen ill with the disease. The woman is known to be a resident of Lwek village, Daun Kaeo commune, Puok district, Siem Reap province. The victim was found to have contracted the H5N1 bird flu after her sample was sent for confirmation at the National Institute of Public Health on June 23, 2025. The woman has symptoms of fever, cough, fatigue and difficulty breathing.
According to inquiries at the patient’s home and at the neighbor’s home, there were cases of sick and dead chickens and the patient had handled and touched sick chickens. And then cooked for 5 days before the patient started to get sick.
This patient is not a new case of the H5N1 virus. The patient is a victim because on June 12, a 65-year-old woman living in Kraing Ampil village, Taing Yap commune, Prey Kabbas district, Takeo province, was also infected with bird flu.
Separately, since the beginning of 2025, 4 people have died from bird flu. The first case occurred in January, involving a 28-year-old man in Kampong Cham province, the second in Prey Veng province in February, the third in an 11-year-old boy in Kampong Speu province in May, and the fourth in a 52-year-old man in Svay Rieng province who died on June 19, 2025.
According to the World Health Organization, as of February 2025, there were 972 cases of the virus, of which 468 people died. This virus is found in many birds, but if it is transmitted to humans, the mortality rate is high, but fortunately there have been no cases of human-to-human transmission yet.
To prevent and protect yourself from this disease, do not touch or eat sick or dead chickens or ducks, and when cooking, cook them well. In particular, when cooking, wear gloves and a mask and cook them well. People who like to eat hard-boiled eggs should avoid them. Storage: Store cooked foods away from raw foods, especially poultry. If you develop a fever, cough, runny nose, or difficulty breathing, please seek immediate medical attention after suspecting contact with a sick bird.