កម្ពុជា និងវៀតណាម សម្រុកនាំចេញផលិតផលកាត់ដេរទៅកាន់ទីផ្សារនានាពិសេសអាមេរិក
សម្លៀក​បំពាក់ វាយនភ័ណ្ឌ ស្បែកជើង ទំនិញ​ធ្វើ​ដំណើរ និង​កាបូប​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា គឺជា​ផលិតផល​ដែល​កម្ពុជា​កំពុង​តែ​សម្រុក​នាំ​ចេញ ជា​ពិសេស គឺ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក ពីព្រោះ​តែ​ការ​បារម្ភ​អំពី​ពន្ធ​៤៩ ភាគរយ ខណ​:​ការ​ចរចា​ត្រូវធ្វើ​បន្ត​ទៀត​នៅ​ជុំ​ទី​បី ។
តាម​ស្ថិតិ​ដែល​មន្ត្រី​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បាន​បង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​រង្វង់​៤​ខែ ដើមឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​បាន​កំពុង​តែ​បង្កើន​ការ​នាំ​ចេញ​សម្លៀក​បំពាក់​ដល់​ទៅ​ជាង ៣,១៤​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា​២១​ភាគរយ ។ ទំនិញ​សម្រាប់​ធ្វើ​ដំណើរ និង​កាបូប មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​ជា​៥៦២​លាន​ដុល្លារ​ជាមួយនឹង​កំណើន​១៣​ភាគរយ ។ ស្បែកជើង គឺ​មាន​តម្លៃ​ជិត​៤៥៤​លាន​ដុល្លារ​ជាមួយនឹង​កំណើន​ជាង​៣៧​ភាគរយ ហើយ​វាយនភ័ណ្ឌ គឺ​មាន​តម្លៃ​ជាង​១៥១ លាន​ដុល្លារ​ជាមួយនឹង​កំណើន​១៩​ភាគរយ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កំណើន​នេះ មន្ត្រី​សហជីព​មួយ​រូប​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា កំណើន​នេះ​អាច​ស្ទុះ​ខ្លាំង​ដោយសារ​តែ​ទីផ្សារ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក ។ លោក​បាន​បង្ហើប​ថា « អ្នកបញ្ជា​ទិញ​ពី​ទីផ្សារ​អា​មេ​រិ​ក គឺ​សម្រុក​ខ្លាំង នៅ​ខែ​៤ និង​ខែ​៥ ព្រមទាំង​ខែ​៦​នេះ ដោយសារ​តែ​ពួក​គេ​ខ្លាច​របាំង​ពន្ធ ដែល​លោក​ត្រាំ បាន​ប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ០២ ខែមេសា កន្លង​ទៅ »​។
លោក​បាន​អះអាង​ថា រាល់​ការ​បញ្ជា​ទិញ​ផលិតផល​សម្លៀក​បំពាក់​វាយនភ័ណ្ឌ ស្បែកជើង​ទំនិញ​ធ្វើ​ដំណើរ និង​កាបូប ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​សហរដ្ឋអាមេរិក គឺ​ភាគច្រើន​កំពុង​តែ​សម្រុក​បញ្ចប់​កុងត្រា បញ្ជា​ទិញ ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​តែ​ម្តង​ពីព្រោះ​ខ្លាច​របាំង​ពន្ធ ៤៩​ភាគរយ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​ការ​ចរចា​ពាណិជ្ជ​ម្ម​ជាមួយនឹង​សហរដ្ឋអាមេរិក ក្រុម​អ្នកនាំពាក្យ​បាន​អះអាង​ថ្មី​ៗ​នេះ​ថា កម្ពុជា និង​សហរដ្ឋអាមេរិក បាន​បញ្ចប់​ការ​ចរចា​ពាណិជ្ជកម្ម​ជុំ​ទី​២ ជាមួយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ហើយ កាលពី​អំឡុង​ថ្ងៃ​ទី​០៤ ដល់ ថ្ងៃ​ទី​០៦ ខែមិថុនា ថ្មី​ៗ​នេះ ។
នៅ​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ជុំ​ទី​២​នេះ គឺ​កម្ពុជា និង​អា​មេ​រិ​កបាន​បន្ត​ពិភាក្សា​លើ​អត្ថបទ​សេចក្តី​ព្រាង​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​បដិការ ដោយ​ឈរ​នៅ​លើ​ស្មារតី​យោគយល់​គ្នា និង​បាន​ឈាន​ទៅ​ឯកភាព​គ្នា​លើ​បញ្ញត្តិ​ជា​ច្រើន ។ ភាគី​ទាំង​ពីរ គ្រោង​នឹង​រៀបចំ​កិច្ចចរចា​ជុំ​ទី​៣ នា​ពេល​ឆាប់​ៗ​ខាង​មុខ​នេះ ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន ដដែល ។
ដោយឡែក ការ​នាំ​ចេញ​សម្លៀក​បំពាក់ និង​ផលិតផល​វាយ​ន​ភណ្ឌ​របស់​វៀតណាម ក៏​បាន​ស្ទុះ​ឡើង​ខ្លាំង​ផង​ដែរ ពោល គឺ​រហូត​ដល់​ទៅ​១៧​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​រយៈពេល​៥​ខែ ។
កាសែត Vietnam Plus បាន​រាយការណ៍​ថា ការ​នាំ​ចេញ​សម្លៀក​បំពាក់ និង​វាយ​ន​ភណ្ឌ​របស់​វៀតណាម​បាន​លើស​ពី​១៧,៥៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​រយៈពេល ៥ ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥ កើនឡើង​៩​ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន ។ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ ការ​នាំ​ចូល​សរុប​របស់​វៀតណាម​មាន​ចំនួន ១០,៦៣​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក ដែល​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​អតិរេក​ពាណិជ្ជកម្ម​ចំនួន ៦,៩៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​សម្រាប់​វិស័យ​នេះ ៕

Cambodia and Vietnam rush to export garment products to various markets, especially the US
Clothing, textiles, footwear, travel goods and bags are known to be products that Cambodia is exporting, especially to the US market, due to concerns about the 49 percent tariff, as negotiations continue in the third round.
According to statistics released by the Ministry of Commerce in the first four months of 2025, Cambodia has increased its garment exports to more than $3.14 billion, an increase of about 21 percent. Travel goods and bags were worth about $562 million, up 13 percent. Footwear was worth nearly $454 million, up 37 percent, and textiles were worth more than $151 million, up 19 percent.
Regarding the growth, a union official said the growth could be driven by the U.S. market. He revealed that “customers from the US market are rushing in April, May and June because they are afraid of the tariffs that Trump announced on April 2.” He claimed that all orders for clothing, textiles, shoes, travel goods and bags to the US market are mostly rushing to complete the contract, order, for the whole year at once because they are afraid of the 49 percent tariff. –>
Regarding trade negotiations with the United States, the spokesperson recently confirmed that Cambodia and the United States have concluded the second round of trade negotiations with the United States from June 4 to 6.
In the second round of talks, Cambodia and the United States continued to discuss the draft text of the trade agreement, standing on a spirit of mutual understanding and reaching agreement on many provisions. The two sides plan to hold a third round of talks in Washington soon.
Vietnam’s garment and textile exports have also surged, reaching $17 billion in five months.
Vietnam Plus newspaper reported that Vietnam’s garment and textile exports exceeded $17.58 billion in the first five months of 2025, up 9 percent. Compared to the same period last year. Meanwhile, Vietnam’s total imports were 10.63 billion US dollars, resulting in a trade surplus of 6.95 billion US dollars for the sector.