របាយការណ៍របស់អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិដដែលបានឲ្យដឹងថា បើគិតក្នុងរយៈពេល៥ខែ ឆ្នាំនៃ២០២៥ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បានកើតឡើងដល់ទៅ១.០២៥លើក ដោយបានសម្លា.ប់ជីវិតមនុស្សចំនួន ៥៩០នាក់ និងរងរបួសធ្ងន់ស្រាល សរុបដល់ទៅ១.២៤១នាក់ ។
ស្ថានភាពនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងអំឡុងពេលនេះ គឺវាកើតឡើងសឹងតែជិតពាក់កណ្តាលនៃករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ដែលបានកើតមានឡើងពេញមួយឆ្នាំ២០២៤ ។ ដូច្នេះ ប្រសិនបើយើងទាំងអស់គ្នាបន្តយកចិត្តទុកដាក់ បើកបរដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវ ប្រុងប្រយ័ត្នគ្រប់ពេលដែលកាន់ចង្កូតយានយន្ត យើងអាចបន្តធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀត នៅក្នុងការកាត់បន្ថយករណីស្លា.ប់ និងរបួសដោយសារតែគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នេះ ។
តាមការកត់ត្រារបស់ក្រសួងសាធារណៈការ និងដឹកជញ្ជូនបានឲ្យដឹងថា កាលពីឆ្នាំទៅគ្រោះថ្នាក់កើតឡើងចំនួន២.៨៤៤លើក អ្នកស្លា.ប់ចំនួន១.៥០៩នាក់ ក្រៅពីនោះរបួសធ្ងន់ចំនួន២.២៧៣នាក់ និង របួសស្រាល១.៤៤៧នាក់ ។
ផ្អែកតាមស្ថិតិដែលកត់ត្រា នៅក្នុងរយៈពេល៥ខែយើងអាចដឹងថា នៅក្នុងមួយថ្ងៃមានគ្រោះថ្នាក់ ចរាចរណ៍កើតមានឡើងប្រមាណជា៦,៨ លើក ហើយវាអាចសម្លា.ប់មនុស្សប្រមាណជា៣,៩ នាក់ជាមធ្យម ។ ស្ថិតិនេះថយចុះបន្តិច ពីព្រោះថា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងមួយថ្ងៃកម្ពុជាមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ជាមធ្យមប្រមាណជា៧,៧ លើក ហើយចំនួនអ្នកដែលគ្រោះថ្នាក់ដល់ជីវិត គឺក៏ច្រើនជាងដែរ ពោល គឺដល់ទៅ៤,១ នាក់នៅក្នុងមួយថ្ងៃជាមធ្យម ។
មកដល់ពេលនេះ តាមអ្វីដែលសមត្ថកិច្ចបានលើកឡើង មូលហេតុនៃគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៌ គឺអត់មានអ្វីថ្មីទេ គឺដដែលៗដោយរួមមានល្បឿន មិនគោរពសិទ្ធិ មិនប្រកាន់ស្តាំ បត់គ្រោះថ្នាក់ ប្រជែងគ្រោះថ្នាក់កត្តាយានស្រវឹងអាកាសធាតុមិនគោរពភ្លើងសញ្ញា ងងុយគេង និងកត្តាផ្លូវ ។
ដូច្នេះ ពេលបើកបរ សូមចៀសវាងកត្តាខាងលើនេះ ។ ពេលនោះយើងទាំងអស់គ្នាបានរួមគ្នាកាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ និងការស្លា.ប់ និងរបួសតាមដងផ្លូវជាមិនខាន ៕

The report of the National Police General Office said that in the first five months of 2025, there were 1,025 traffic accidents, killing 590 people and injuring 1,241 people.
The situation of traffic accidents during this period is that it occurred almost half of the traffic accidents that occurred throughout 2024. So, if we all continue to pay attention, drive responsibly, and be careful whenever we are behind the wheel of a vehicle, we can continue to improve in reducing the number of deaths and injuries from traffic accidents.
According to records from the Ministry of Public Works and Transport, last year there were 2,844 accidents, 1,509 deaths, 2,273 serious injuries, and 1,447 minor injuries.
Based on the statistics recorded In a period of 5 months, we can see that there are approximately 6.8 traffic accidents per day, and they can kill approximately 3.9 people on average. This statistic is slightly lower because in 2024, Cambodia had an average of 7.7 traffic accidents per day, and the number of fatalities was also higher, reaching an average of 4.1 people per day.
So far, according to what the authorities have said, the causes of traffic accidents are nothing new, they are the same, including speeding, not respecting the right of way, not keeping to the right, making dangerous turns, competing for traffic, drunk driving, weather conditions, not respecting traffic lights, drowsiness, and road factors.
So when driving, please avoid the above factors. Then we will all work together to reduce traffic accidents and deaths and injuries on the road.