រឿងមានស្រីញី ជារឿងរសើ.បបំផុតសម្រាប់មន្រ្តី
នៅ​សម័យនេះ បុរស​ៗ​នៅ​ក្នុង​ជួរ​កងកម្លាំង​ប្រដាប់​អា​វុ​.​ធ និង​មន្ត្រីរាជការ ដែល​បែកធ្លាយ​រឿង​រំ​លោ​.​ភ​ច្បាប់​ឯក​ពន្ធភាព ពោល គឺ​ទៅ​លួចលាក់​មាន​ស្រី ឬ​មាន​ប្រពន្ធចុង ដឹង​តែ​ត្រូវ​រង​គ្រោះជា​ដំណំ អស់ទាំង​កិត្តិយស និង​អាច​អស់​ដល់​យសស័ក្តិ និង​តួនាទី​ក៏​ដូច​ជា ភារកិច្ច​ថែម​ទៀត ។
សម័យនេះ ខុស​ពី​សម័យ​មុន ដោយសារ​តែ​តាំងពី​មាន​បណ្តាញ​សង្គម​មក មាត់​មនុស្ស​កាន់តែ​ធំ ហើយ​ត្រចៀក​ក៏​កាន់តែ​វែង​ដែរ ។ ដូច្នេះ​កុំ​ប្រហែស ។ តែ​ប្រហែស គឺ​ប្រហោង និង​មាន​បញ្ហា​ដល់​ខ្លួន​តែ​ម្តង ។ សម្រាប់​បុរស​ៗ ដែល​មាន​ប្រពន្ធ ឬ​ដៃគូ​ជីវិត ជា​អ្នកចេះ​គិត ចេះ​គូរ ហើយ​មិន​ចេះ​រករឿង គឺជា​រឿង​សំណាង​ហើយ ។ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​បុរស ដែល​មាន​ដៃគូ​ជីវិត មិន​យោគយល់​បញ្ហា​នេះ គឺ​ប្រយ័ត្ន​ស៊យ​នៅ​ថ្ងៃ​ណាមួយ​ដូច​ជា ករណី​កើត​មាន​ឡើង​នៅ​ខាង​ខេត្តកំពត ដែល​ផ្ទុះ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម នៅ​ដើមខែ​មិថុនា​ថ្មី​ៗ​នេះ​ជាដើម ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿងអាស្រូវ​នេះ មន្ត្រី​រដ្ឋបាល​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​មួយ​រូប​ដែល​មាន​ឋានៈ​ជា​អភិបាលរង​ស្រុក​មួយ នៅ​ខេត្តកំពត​ដែល​ផ្ទុះ​រឿងអាស្រូវ ត្រូវ​ប្រពន្ធ​ទៅ​អុកឡុក​នៅ​រោង​ពិធី ដែល​មន្ត្រី​រូប​នោះ​បាន​លួច​ទៅ​រៀប​ការ​ប្រពន្ធ​ថ្មី ទាំង​ដែល​មិន​ទាន់​លែងលះ​ជាមួយ​ប្រពន្ធដើម​ដាច់ស្រេច ហើយ​គ្រួសារ​ប្រពន្ធដើម​តាម​ទាន់​ឈ្លោះ​គ្នា​ផ្អើល​ឆោឡោ​ពេញ​រោងការ ។
រឿង​នេះ ត្រូវ​បែកធ្លាយ​តាម​បណ្តាញ​សង្គម បង្ក​ការ​ចែករំលែក និង​ចូល​ទៅ​បញ្ចេញយោបល់​ព្រោង​ព្រា​ធ ហើយ​ក្រោយមក​បុរស​ជា​សាមី រឿង​ក៏​បាន​ចេញ​មក​បំភ្លឺ ហើយ​បាន​អះអាង​ថា រឿង​នោះ គឺជា​រឿង​មិន​ពិត ប៉ុន្តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ក៏​រឿង​នេះ​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត​ប​ញ្ចូ​ន​ទៅ​ថ្នាក់លើ​ដោះស្រាយ​បាត់​ទៅ​ហើយ ។
តាម​សេចក្តីជូនដំណឹង ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​០៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត បាន​ប្រកាស​ថា ស្ថាប័ន​មិន​មិន​គាំទ្រ​ដាច់ខាត ចំពោះ​ករណី​នេះ និង​បាន​លើក​សំណើ​គោរព​ជូន​ទៅ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បី​ចាត់វិធានការ វិន័យ ស្រប​តាម​កំហុសឆ្គង ដែល​មន្ត្រី​រូប​នោះ​បាន​ប្រព្រឹត្ត ។
រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត បាន​ប្រកាស​ថា រឿងរ៉ាវ កាលពី​វេលា​យប់​ថ្ងៃ​ទី​០២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ គឺ​ពិតជា​បាន​ត្រូវ​គេ​បង្ហោះ​ជា​ច្រើន នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម ហើយ​លើក​ឡើង​ថា មន្ត្រី​រូប​នោះ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ទៅ​លើ​សេចក្ដី​ថ្លៃថ្នូរ កិត្តិយស​របស់​ខ្លួន និង​អង្គភាព ។
រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត មិន​គាំទ្រ​ដាច់ខាត ចំពោះ​ករណី​ខាងលើ​នេះ​ដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​ច្បាប់​ស្តី​ពី​សហលក្ខន្តិកៈ​មន្ត្រីរាជការ​ស៊ី​វិល ។ រដ្ឋបាល​ខេត្ត​នឹង​លើក​សំណើ​គោរព​ជូន​ទៅ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បី​ចាត់វិធានការ​វិន័យ ស្រប​តាម​កំហុសឆ្គង​ដែល​មន្ត្រី​រូប​នេះ​បាន​ប្រព្រឹត្ត ។
សូម​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន អស់លោក​មន្ត្រី​ដែល​មាន​ចរិត ឬ​ចូល​ចិត្ត​ខិលខូច​នឹង​រឿងស្រី​ញី ។ ជា​ការ​ពិត ការ​រស់នៅ​ជួបជុំ​គ្រួសារ​ហើយ​បែកបាក់ គឺជា​រឿង​ឯកជន​ភាព​របស់​បុរស និង​ស្ត្រី​ជា​ដៃគូ ។ នៅ​ក្នុង​ករណី​ជីវិត​ជា​គូ មិន​ចុះសម្រុង គ្មាន​នរណា​ហាមឃាត់​យើង​មិន​អោយ​ចែកផ្លូវ​គ្នា​ទេ ។ ប៉ុន្តែ​មុន​នឹង​មាន​អ្នក​ថ្មី សូម​ជម្រះ​ជាមួយ​អ្នក​ចាស់​អោយ​ជ្រះស្រឡះ​តាម​ផ្លូវច្បាប់ ។ នៅ​ក្នុង​ករណី​មិន​ទាន់​ជ្រះស្រឡះ​ទេ វា​នឹង​មានរឿង​រសេមរសាម និង​បញ្ហា​បង្ក​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ការងារ​និង​កិត្តិយស​បែប​នេះ ។ មិន​ដូច​សម័យ​មុន​ទេ សម័យនេះ ពិបាក​លាក់បាំង​ណាស់ ។ ដូចនេះ​បុរស​ៗ​សូម​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន ជា​ពិសេស គឺ​នៅ​ក្នុង​ជួរ​មន្ត្រី និង​កងកម្លាំង ៕

In this day and age, men in the armed forces and civil servants who break the law of privacy, that is, secretly having a wife or having a concubine, will suffer for generations, losing their honor and may even lose their status and position, as well as their duties.
This era is different from the past because since the advent of social media, people’s mouths have become bigger and their ears have become longer. So don’t be careless. Being careless is hollow and will only cause problems for you. For men who have a wife or life partner who can think, draw, and not make up stories, it’s a matter of luck. But for men whose partners don’t understand this issue, be careful one day, like the case that happened in Kampot province that exploded on social media in early June.
Related to this scandal, a sub-national administrative official with the rank of deputy governor of a district in Kampot province who was involved in a scandal was caught by his wife at a wedding hall where the official had secretly married a new wife, who had not yet completely divorced her first wife, and the first wife’s family was arguing and causing chaos throughout the wedding hall.
The story was leaked on social media, causing people to share and express their opinions, and later the man who was the husband of the story came out to clarify and claimed that the story was false. However, the matter has been forwarded to the higher authorities by the Kampot Provincial Administration for resolution.
According to a notice dated June 4, 2025, the Kampot Provincial Administration announced that the institution absolutely does not support this case and has submitted a respectful request to the Ministry of Interior to take disciplinary measures in accordance with the mistakes that the official made.
The Kampot Provincial Administration announced that the incident on the night of June 2, 2025 was indeed posted on social media and stated that The official committed an act that affected his dignity, honor and the organization.
The Kampot Provincial Administration absolutely does not support the above case, which is stipulated in the Law on the Co-Statute of Civil Servants. The Provincial Administration will respectfully submit a request to the Ministry of Interior to take disciplinary measures in accordance with the mistakes that the official committed.
Please be careful, all officials who have a bad character or like to mess with women. Of course, living together as a family and breaking up is a private matter for a man and a woman as partners. In the case of a life together that is not harmonious, no one forbids us from parting ways. But before having a new person, please settle it with the old person and make it clear according to the law. In cases where it is not clear yet, there will be scandals and problems that affect work and honor. Unlike in the past, it is very difficult to hide it these days. So men, please be careful, especially in the ranks of officials and forces.