កម្ពុជាមានស្ថានភាពបំណុលដូចម្តេច នៅឆ្នាំ២០២៥?
ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បាន​អះអាង​ថា កម្ពុជា​បាន​ខ្ចី​គេ​បន្ថែម ដើម្បី​យក​មក​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេស​ត្រឹមតែ​ប្រមាណ​ជា​ជិត​៧៩​លាន​ដុល្លារ​ប៉ុណ្ណោះ នៅ​ត្រីមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ ។
ព្រឹត្តិបត្រ​ស្ថិតិ​បំណុល​សាធារណៈ​កម្ពុជា ដែល​បាន​ចេញផ្សាយ កាលពី​ចុងខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥​បាន​បង្ហាញ​ថា នៅ​ត្រីមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​នេះ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ជំពាក់​បំណុល​សរុប​ទំហំ​១២,១៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​អះអាង​ថា ពី​ខែមករា​ដល់​ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ កម្ពុជា​បាន​ចុះ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ឥណទាន​ថ្មី​ត្រឹមតែ​ជិត​៧៩​លាន​ដុល្លារ ស្មើនឹង​ប្រមាណ​ជា​៣​ភាគរយ​នៃ​ពិ​ដាន​បំណុល ដែល​ច្បាប់​អនុញ្ញាត ។
ប្រភព​ដដែល​បាន​អះអាង​ថា ប្រសិនបើ​ធៀប​នឹង​ត្រីមាស​ទី​១ ឆ្នាំ​២០២៤ ការ​ចុះ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ឥណទាន​ថ្មី​ដែល​ភាសា​សម​ញ្ញ​ថា ជំពាក់​បំណុល​គេ​ថ្មី​នោះ គឺ​មានការ​ថយ​ចុះ​ដល់​ទៅ​៤៤​ភាគរយ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ប្រភេទ​នៃ​បំណុល​ទាំងនោះ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា បំណុល ឬ​ឥណទាន​ទាំង​អស់នោះ គឺ​សុទ្ធ​សឹង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ប្រភេទ​ជា​បំណុល​មាន​កម្រិត​សម្បទាន​ខ្ពស់​ដោយ​មាន​ធាតុ​ជា​អំណោយ​ជា​មធ្យម​ប្រមាណ​ជា​៥០​ភាគរយ ។
ក្រសួង​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ទៀត​ថា គោលដៅ​នៃ​ការ​ចុះ​កិច្ចព្រមព្រៀង​បំណុល​ថ្មី​ទាំងនោះ​គឺ​សម្រាប់​បំពេញតម្រូវការ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ក្នុង​វិស័យ​អាទិភាព​របស់​រដ្ឋាភិបាល​សំដៅ​រួមចំណែក​ទ្រទ្រង់​ចីរភាព​នៃ​កំណើន​រយៈពេល​វែង និង​បង្កើន​ផលិតភាព សេដ្ឋកិច្ច ឬ​ផលិតភាព​ផលិតកម្ម​នៅ​ក្នុងស្រុក ។ ក្រសួង​ក៏​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​ដដែល​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​បាន​បោះផ្សាយ​លក់​មូល​ប​ត្រ​រដ្ឋ សរុប​២៨​លាន​ដុល្លារ​កន្លះ ដើម្បី​ធ្វើ​ហិរញ្ញប្បទាន​គាំទ្រ​គម្រោង​វិនិយោគសាធារណៈ​សំដៅ​លើក​ស្ទួយ​កំណើន និង​ផលិតភាព​សេដ្ឋកិច្ច ។
និយាយ​អំពី​ចំណាយ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​បំណុល​ទាំង​អស់នោះ​វិញ គឺថា​នៅ​ត្រីមាស​ទី​១​នេះ រដ្ឋាភិបាល​បាន​ដក​សាច់ប្រាក់​ពី​បំណុល​ដែល​ទទួល​បាន​សរុប​ចំនួន​ជាង​១៧៥​លាន​ដុល្លារ​ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ​ពី​បំណុល​ក្រប​ខណ្ឌ​ទ្វេភាគី​៥៣​ភាគរយ និង​ពហុភាគី​ប្រមាណ​ជា​៤៧​ភាគរយ​ប្រើប្រាស់​ជាក់ស្តែង​លើ​វិស័យ​ហេ​ដ្ឋា រចនាសម្ព័ន្ធ​រហូត​ដល់​ទៅ​៨៦​ភាគរយ ។
ក្រសួង​បាន​បញ្ជាក់​យ៉ាង​ច្បាស់​ថា នៅ​ត្រីមាស​ទី​១ ដើមឆ្នាំ​២០២៥ ការ​ខ្ចី​បំណុល​ថយ ប៉ុន្តែ​ការ​ដក​សាច់ ប្រាក់​ជាក់ស្តែង​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​នេះ គឺ​មានការ​កើនឡើង​ប្រមាណ​ជា ២២​ភាគរយ ។ កាលណា​និយាយ​អំពី​បំណុល​ក៏​ត្រូវ​តែ​និយាយ​អំពី​ការ​សង ។ ចំពោះ​សំណង​ក្រសួង​បាន​បញ្ជាក់​ថា នា​រយៈពេល​៣​ខែ រដ្ឋាភិបាល​បាន​ទូរ​ទាត់​បំណុល​សរុប​ជិត​២៣៨​លាន​ដុល្លារ ដោយ​គិត​ទាំង​ការ​ប្រាក់ និង​រំ​លួសប្រាក់​ដើម ។ ក្រសួង​បាន​លើក​ឡើង​ថា ការ​ទូរ​ទាត់​បំណុល​សរុប​នៅ​បី​ខែ​កន្លង​ទៅ គឺ​មាន​កំណើន​៣១%​ដែរ ។
នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​នេះ អ្នកជំនាញ​សេដ្ឋកិច្ច​មួយ​រូប​បាន​លើក​ឡើង​ថា ផ្អែក​តាម​លទ្ធផល​បឋម​នេះ ការ​វិភាគ​ពី​ចីរភាព​បំណុល​តាម​មូលដ្ឋាន​ទិន្នន័យ​ដែល​បាន​ប៉ាន់ស្មាន​ត្រឹម​ត្រីមាស​ទី​១ ឆ្នាំ​២០២៥ បង្ហាញ​ថា ស្ថានភាព​បំណុល​សាធារណៈ​កម្ពុជា​នៅ​តែ​បន្ត​រក្សា​បាន​នូវ​ចីរភាព និង​មាន​កម្រិត​ហានិភ័យ​ទាប​ដដែល ៕

The Ministry of Economy and Finance claimed that Cambodia borrowed only about $79 million to develop the country in the first quarter of 2025.
The Cambodian Public Debt Statistics Bulletin, published in late May 2025, showed that in the first quarter of this year, the Cambodian government owed a total of $12.18 billion.
The same source claimed that from January to March 2025, Cambodia signed new credit agreements worth only nearly $79 million, equivalent to about 3 percent of the debt ceiling allowed by law.
The same source claimed that if compared to the first quarter of 2024 The signing of new credit agreements, commonly known as new debt, has decreased by 44 percent.
Regarding the type of debt, the Ministry of Economy and Finance emphasized that all of the debt or credit is in the highly concessional debt category with an average grant element of approximately 50 percent.
The ministry also further stated that the goal of signing the new debt agreements is to meet the financial needs of the government’s priority sectors to contribute to sustainable long-term growth and increase domestic economic productivity or manufacturing productivity. The ministry also added that during the same period, the government also issued government bonds totaling $28.5 million to finance public investment projects aimed at boosting economic growth and productivity.
Speaking of the expenditure and use of all debt, in the first quarter, the government withdrew cash from debt received in a total amount of more than $175 million, of which 53 percent came from bilateral framework debt and approximately 47 percent from multilateral debt, with actual use in the infrastructure sector reaching up to 86 percent.
The ministry clearly stated that in the first quarter of 2025, debt borrowing decreased, but actual cash withdrawals during this period increased by about 22 percent. When talking about debt, we must also talk about repayment. Regarding repayment, the ministry stated that in the past three months, the government has paid off a total debt of nearly $238 million, including interest and principal repayments. The ministry said that total debt payments in the past three months have also increased by 31%.
In this situation, an economist said that based on these preliminary results, the analysis of debt sustainability based on the database estimated as of the first quarter of 2025 shows that Cambodia’s public debt situation continues to be sustainable and has a low risk level.