ព័ត៌មាន​ក្លែង​ក្លាយជា​ប្រធានបទ​ដែល​ប្រមុខ​រាជរ​ដ្ឋា​បាល​​ ដែល​តំណាង​ដោយ​ស្ថាប័ន​នី​តិ​ប្រតិបត្តិ និងប្រមុខ​ស្ថាប័ន​និ​តិ​បញ្ញត្តិ តែងតែ​យកចិត្តទុកដាក់ ​និង​លើក​ឡើងជា​ប្រចាំ សូ​ម្បី​តែ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​បញ្ហា​តានតឹង​នៅ​ព្រំដែន​ដែល​បាន​កើត​មាន​ឡើង​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ​។…
ព័ត៌មាន​ក្លែង​ក្លាយជា​ប្រធានបទ​ដែល​ប្រមុខ​រាជរ​ដ្ឋា​បាល​​ ដែល​តំណាង​ដោយ​ស្ថាប័ន​នី​តិ​ប្រតិបត្តិ និងប្រមុខ​ស្ថាប័ន​និ​តិ​បញ្ញត្តិ តែងតែ​យកចិត្តទុកដាក់ ​និង​លើក​ឡើងជា​ប្រចាំ សូ​ម្បី​តែ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​បញ្ហា​តានតឹង​នៅ​ព្រំដែន​ដែល​បាន​កើត​មាន​ឡើង​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ​។
រឿង​ព្រំដែន ​គឺជា​រឿង​ធំ​ហើយ​អាច​ប៉ះពាល់​ដល់​ផលប្រយោជន៍​ជាតិ​និង​ប្រជាជន ​។ ដូច្នេះ វា​ចាំបាច់​ត្រូវ​តែ​ធានា​អោយ​បាន​ថា ​ព័ត៌មាន​ពិត​ត្រូវ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​អោយ​បាន​លឿន​ជាង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ដើម្បី​បន្សាបពិស​របស់​វា​ ។
សម្តេច​ធិ​បតី​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត តែង​តែង​សង្កត់ធ្ងន់​បញ្ហា​នេះ ហើយ​សូ​ម្បី​តែ​នៅ​ក្នុង​ពេល ជួបជុំ​ជាមួយនឹង​អ្នក​សារព័ត៌មាន កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ០៣ ខែឧសភា ថ្មី​ៗ​នេះ ​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​លើ​បញ្ហា​នេះ និង​បាន​ជំរុញ​និង​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​អ្នក​សារព័ត៌មាន​លើកកម្ពស់​វិជ្ជាជីវៈ ​និង​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ដែរ ។
ដោយឡែក​ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា ក៏​បាន​លើក​ជា​ប្រចាំ​ដែរ ហើយ​ថ្មី​ៗ​នេះ​ពាក់ព័ន្ធ ការ​ប៉ះទង្គិច​ដោយ​ប្រដាប់​អាវុធ​រវាង​កងទ័ព​កម្ពុជា និង​ថៃ នៅ​ព្រំដែន នា​តំបន់​មុំ​បី​ខេត្តព្រះវិហារ សម្តេច​តេ​ជោ​ក៏​បាន​សង្កត់ធ្ងន់ លើ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​នេះ​ផង
​ដែរ ។
សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន ស្នើ​ឱ្យ​ជនរួមជាតិ​ស្ងប់ចិត្ត ហើយ​ជឿជាក់​លើ​ការ​ដឹកនាំ​របស់​រាជរដ្ឋា​ភិ​បាល និង​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​តាម​រយៈ​ការ​ចរចាជាង​ការ​ដោះស្រាយ​ដោយ​កម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ ។
សម្តេច​បាន​អំពាវនាវ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​អោយ ត្រូវ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ ដែល​អាច​រុញ​ឱ្យ​ផ្ទុះ សង្គ្រាម​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ ។ ក្រៅពី​ថ្នាក់ដឹកនាំ​កំពូល ខាង​ក្រសួង​ព័ត៌មាន ក៏​បាន​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្លាំង​ណាស់​ដែរ​ លើ​ការ​ប្រយុទ្ធនឹង​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​នេះ ដោយ​ថែម​ទាំង​ប្រកាស​នូវ​យុទ្ធនាការ​មួយ​ផង​ដែរ​នៅ​ក្នុង​ខែឧសភា​នេះ​។
ប៉ុន្តែ​តើ​ត្រូវ​បន្សាប​ព័ត៌មាន​ក្លែង​ង​ក្លាយ​ដោយ​របៀប​ណា?
ចម្លើយ​ចំំ​ពោះ​សំណួរ​នេះ វា​នឹង​តម្រូវ​អោយ​ទាំង​មន្ត្រី​ និង​ប្រជាជន​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ដើម្បី​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ពិត​អោយ​លឿន និង​បាន​ច្រើន​ដើម្បី​បន្សាប​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​។ នៅ​ពេល​ដែល​ព័ត៌មាន​ពិត​ត្រូវ​បាន​បញ្ចេញ​យ៉ាង​ទាន់​ពេលវេលា​នោះ ព័ត៌មាន​បែប​ច​ចាម​អារ៉ាម ឬ​ក៏​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​នឹង​មិន​មានឱកាស ​ដើម្បី​ជ្រៀប​ចូល​ដល់​ខួរក្បាល​របស់​ប្រជាជន​ឡើយ​។
ក្នុង​ន័យ​នេះ វា​ចាំបាច់​ដែល​មន្ត្រី​ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​ព័ត៌មាន​ និង​ទំនាក់​សាធារណ​:​បញ្ចេញ​ព័ត៌មាន​ពិត​អោយ​បាន​រហ័ស​។ នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​វិបត្តិ​ ឬ​ក៏​សំខាន់ វា​នឹង​រឹតតែ​មាន​ភាព​ចាំបាច់​នៅ​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ពិត​ជូន​ដល់​ប្រជាជន​អោយ​បាន​រហ័ស។ មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​យល់​ដឹង​អំពី​យុទ្ធសាស្ត្រ​នៃ​ការ​ធ្វើ​ទំនាក់ទំនង​សាធារណ​:​នៅ​គ្រា​ហ៍មាន​វិបត្តិ ហើយ​បង្កើត​ជា​ក្រុម​មួយ​ទទួលខុសត្រូវ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ទំនាក់ទំនង​សាធារណ​:​អោយ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​សំខាន់​ដែល​ទាមទារ​អោយ​ប្រជាជន​ទទួល​ព័ត៌មាន​ពិត​អោយ​បាន​ទាន់​ពេលវេលា​។
ចំណែក​ប្រជាជន​ក៏​គួរ​ចូលរួម​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​ពិត​នេះ ​ហើយ​ក៏​ត្រូវ​មានការ​យល់​ដឹង​ថា អ្វី​ជា​ព័ត៌មាន​ពិត ​និង​អ្វី​ជា​ព័ត៌មាន​មិន​ពិត​។ ដើម្បី​ដឹង​ថា​ ព័ត៌មាន​ណាមួយ​ពិត​ ឬ​មិន​ពិត គេ​ត្រូវ​មើលទៅ​លើ​ប្រភព​នៃ​ការ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​នោះ​ ។ ឧទាហរណ៍​ដូច​ជា ព័ត៌មាន​នោះ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ដោយសារ​ព័ត៌មាន​មាន​វិជ្ជាជីវ​:​ និង​ចុះបញ្ជី​ផ្លូវការ​ត្រឹមត្រូវ​ជាដើម វា​នឹង​ជា​ព័ត៌មាន​ពិត ពីព្រោះ​សារព័ត៌មាន​វិជ្ជាជីវ​:​តម្រូវ​អោយ​ផ្សព្វផ្សាយ​តែ​ព័ត៌មាន​ពិត​ប៉ុណ្ណោះ​។
ចំណែក​អ្វី​ដែល​ចេញ​ដោយ​ប្រភព​ផ្លូវការ​ ដូច​ជា មេដឹកនាំ ស្ថាប័នរដ្ឋ ឬ​អ្នក​នា​ពាក្យ​ស្ថាប័នរដ្ឋ ជា​ដើម្បី​ក៏​ជា​ព័ត៌មាន​ពិត​ផង​ដែរ​ ។ ផ្ទុយ​មក​វិញ ព័ត៌មាន​ដែល​បញ្ចេញ​ដោយ​ប្រភព​មិន​ច្បាស់លាស់ វា​នឹង​អាច​ជា​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​ដែល​គេ​បង្កើត​ឡើង​ ដើម្បី​បំពុលសង្គម​ ឬ​ក៏​ដើម្បី​លាភ​សក្ការ​:​ប៉ុណ្ណោះ​ ។
ជា​ទូទៅ​ ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​វា​ត្រូវ​បន្សាប​ដោយ​ព័ត៌មាន​ពិត ប៉ុន្តែ​នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​ព័ត៌មាន​ពិត សម្រាប់​បន្សាប​នោះ វា​យឺត​ពេក​នោះ វា​នឹង​មិន​អាច​បន្សាប​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​បាន​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នោះ​ឡើយ​ ។
សរុប​ទៅ ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ព្រមទាំង​ប្រជាជន​ត្រូវ​ចូលរួម​យុទ្ធនាការ​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ ពីព្រោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​អាច​មាន​ចេតនា​អាក្រក់​ដែ​លា​អាច​បំផ្លាញ​ដល់​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាជន​និង​ប្រទេស​កម្ពុជា​៕

Border Story: How can both officials and the public work together to neutralize fake news?
Fake news has become a topic that the heads of state, represented by the executive and legislative branches, have always paid attention to and raised regularly, even in relation to the border tensions that occurred on May 28, 2025.
The border issue is a big issue and can affect the interests of the nation and the people. Therefore, it is necessary to ensure that true information is disseminated faster than fake news to neutralize its poison.
Prime Minister Hun Sen has always emphasized this issue, and even during a recent meeting with journalists on May 3, he also raised this issue and urged and encouraged journalists to improve their professionalism and fight against fake news.
Separately, Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, has also raised the issue regularly, and recently, in connection with the armed clashes between the Cambodian and Thai armies on the border in the Mom Tei area of ​​Preah Vihear province, Samdech Techo also emphasized the fight against fake news.
Samdech Techo Hun Sen asked his compatriots to calm down and trust the leadership of the Royal Government and the Cambodian Armed Forces in resolving the issue through negotiations rather than by armed force.
The King called on the people to be careful of fake news that could lead to a war between the two countries. In addition to top leaders, the Ministry of Information has also paid close attention to the fight against fake news, even announcing a campaign in May.
But how to neutralize fake news?
The answer to this question will require both officials and the public to actively participate in disseminating real news quickly and widely to neutralize fake news. When real information is released in a timely manner, rumors or fake news will not have a chance to penetrate the minds of the people.
In this sense, it is necessary for officials in charge of information and public relations to release real information quickly. In times of crisis or importance, it will be even more necessary to provide real information to the people quickly. Government officials need to understand the strategy of public relations in times of crisis and form a team responsible for effective public relations in critical situations that require the public to receive accurate information in a timely manner.
The public should also participate in sharing this information and must have an understanding of what is true and what is false. To know whether a piece of information is true or false, one must look at the source of the information. For example, if the information is published by a professional and properly registered official, it will be true information because professional journalism is required to publish only true information.
What is issued by an official source, such as a leader, state institution, or state institution spokesperson, is also true information. On the contrary, information released by an unknown source may be fake information created to harm society or for personal gain.
In general, fake news needs to be neutralized with real information, but in cases where the real information is too slow to neutralize, it will not be able to neutralize the fake news effectively.
In short, relevant institutions and the public must join the campaign in the fight against fake news because fake news may have malicious intentions that can damage the interests of the people and the country of Cambodia.