និទស្សន៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៥​ខែ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​អះអាង​ថា អាច​សម្រេច​រហូត​ដល់​ទៅ​២៥,៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដែល​ជា​សមិទ្ធផល​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ធំ​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​។ ដូច្នេះ​ប្រសិនបើ កម្ពុជា​អាច​បន្ត​ហែល​ព្យុះ​ភ្លៀង​នៃ​បញ្ហា​ក្តៅ​ៗ​នានា​បាន​នោះ កម្ពុជា​ពិតជា​អាច​នឹង​ក្លាយទៅជា​ខ្លា​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​មួយ​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ។ ឈាន​ចូល​ដល់​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ពិភពលោក​ពិតជា​បាន​ឆ្លងកាត់​នូវ​បញ្ហា​ប្រឈម​ជា​ច្រើន…
និទស្សន៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៥​ខែ​ដើមឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​អះអាង​ថា អាច​សម្រេច​រហូត​ដល់​ទៅ​២៥,៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដែល​ជា​សមិទ្ធផល​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ធំ​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​។ ដូច្នេះ​ប្រសិនបើ កម្ពុជា​អាច​បន្ត​ហែល​ព្យុះ​ភ្លៀង​នៃ​បញ្ហា​ក្តៅ​ៗ​នានា​បាន​នោះ កម្ពុជា​ពិតជា​អាច​នឹង​ក្លាយទៅជា​ខ្លា​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​មួយ​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ។
ឈាន​ចូល​ដល់​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ ពិភពលោក​ពិតជា​បាន​ឆ្លងកាត់​នូវ​បញ្ហា​ប្រឈម​ជា​ច្រើន ដែល​រួម​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​សំណល់​ដោយ​ការ​រីក​រាលដាល​ដោយ​មេរោគ​កូ​វី​ដ​១៩ ការ​អូស​បន្លាយ​នៃ​សង្គ្រាម​នៅ​អ៊ុយ​ក្រែ​ន ភាព​តានតឹង​នៃ​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ ហើយ​អ្វី​ដែល​ថ្មី​គឺ​សង្គ្រាម​ពាណិជ្ជកម្ម​ជុំ​ថ្មី​រវាង​សហរដ្ឋអាមេរិក​និង​ចិន បញ្ហា​របាំង​នៃ​គំនាប​ពន្ធ​បដិការ​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​មក​លើ​ពិភពលោក​ជា​ពិសេស​គឺ ទីផ្សារ​សំខាន់​ៗ​របស់​កម្ពុជា និង សង្គ្រាម​រវាង​ឥណ្ឌា​និង​ប៉ា​គី​ស្ថាន​ដែល​ជា​រដ្ឋ​មាន​អាវុធ​នុយក្លេអ៊ែរ​។
នៅ​ក្នុង​បរិបទ​នេះ ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ឃើញ​ថា គឺ​អាច​សម្រប​ហើយ​បន្សាំ​ខ្លួន​បាន​យ៉ាង​ប្រសើរ​បំផុត​ដោយ​មិន​ត្រឹមតែ​រក្សា​ជញ្ជីងពាណិជ្ជកម្ម​មិន​អោយ​ធ្លាក់​ចុះ​ទេ គឺ​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​កំណើន​គួរ​ជាទី​មោ​ទ​នៈ​ផង​ដែរ ។
យោង​តាម​ស្ថិតិ​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​កន្លង​ទៅ​នេះ​បានឱ្យ​ដឹង​ថា ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​របស់​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​បណ្តា​ប្រទេស​នានា គឺ​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម សរុប ២៥,៥០ ពាន់​លាន​ដុល្លារ នៅ​ក្នុង​រយៈពេល ៥ ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥ ។
ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​សម្រេច​បាន​នូវ​កំណើន​ប្រមាណ​ជា​១៨ ភាគរយ ធៀប​នឹង​២១,៦១​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​កាលពី​អំឡុង​រយៈពេល​ដដែល​កាលពី​ឆ្នាំ ២០២៤​កន្លង​ទៅ ។
ការ​នាំ​ចេញ​សម្រេច​បាន​លទ្ធផល​សរុប​ប្រមាណ​ជា​ជាង​១២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ហើយ​នាំ​ចូល​ប្រមាណ​ជា ១៣,៤៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ ការ​នាំ​ចេញពី​ខែមករា ដល់​ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ​មាន​កំណើន​ប្រមាណ​ជា​ជិត ១៨ ភាគរយ​ដែរ ហើយ​ការ​នាំ​ចូល​មក​វិញ​គឺំ​មាន​កំណើន​ជាង ១៨ ភាគរយ ។
ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ធំ​ៗ​របស់​កម្ពុជា​គឺ បណ្តា​ប្រទេស​សមាជិក​នៃ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​ភាព​ជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​តំបន់​ដែល​មាន​សមាជិក​១៥​ប្រទេស សហភាព​អឺរ៉ុប សហរដ្ឋអាមេរិក ជាដើម ។
នេះ​គឺជា​អ្វី​ដែល​កម្ពុជា​អាច​សម្រេច​បាន​នៅ​ក្នុង​រយៈពេល​៥​ខែ​កន្លង​ទៅ ហើយ​ក្រៅពី​បញ្ហា​ជា​ប្រពៃណី​ដែល​រៀបរាប់​ខាងលើ ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​សង្គ្រាម​រវាង​អ៊ី​ស្រា​អែ​ល​និង​អ៊ី​រ៉​ង់​ដ៏​ក្តៅ​គគុក​នៅ​ម​ជ្ឈឹ​ម​បូព៌ា ការ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​បដិកា​ដែល​សហរដ្ឋអាមេរិក​បាន​ដាក់​នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​០៩ ខែកក្កដា បូក​ផ្សំ​និង​បញ្ហា​តានតឹង​នៅ​ព្រំដែន ដែល​នាំ​អោយ​មានការ​រអាក់រអួល​ចរន្ត​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​និង​ថៃ ថ្មី​ៗ​នេះ ក៏​ជា​បញ្ហា ប្រឈម​ថ្មី​ដែល​នឹង​តម្រូវ​ឲ្យ​កម្ពុជា​ត្រូវ​លើកកម្ពស់ ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ដើម្បី​រក្សា​លំហូរ​ពាណិជ្ជកម្ម​បន្ត​ផង​ដែរ ។
អ្វី​ដែល​បាន​កើត​មាន​ឡើង​នៅ​ចុងខែ​ឧសភា និង ពាក់កណ្តាល​ខែមិថុនា ហើយនឹង​កើតឡើង​នៅ​ក្នុង​ស​ប្តា​ហ៍​ទី​២​នៃ​ខែកក្កដា​ខាង​មុខ វា​គឺជា​សុទ្ធតែ​ជា​ការ​ប្រឈម​ថ្មី ដែល​ត្រូវ​តែ​កម្ពុជា​ហែល​ឆ្លង ប៉ុន្តែ​គេ​ជឿជាក់​ថា កត្តារួម​ផ្សំ​ដទៃ​ទៀត​អាច​បន្ត​ឲ្យ​កម្ពុជា ហែល​ឆ្លង​បញ្ហា​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​បាន ។
កត្តា​ទាំងនោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​លើក​ឡើង​ថា ស្ថិរភាព​នយោបាយ និង​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា បាន​ក្លាយជា​កត្តា​ជំរុញ​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ទាក់ទាញ​ការ​កើនឡើង​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ពី​បរទេស និង​ក្នុងស្រុក​។ លំហូរ​ចូល​នេះ​បាន​រួមចំណែក​ដល់​ការ​កើនឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​នៅ​ក្នុង​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិត និង​កែ​ច្នៃ​របស់​ប្រទេស​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ផ្សេង​ៗ​ទូលំទូលាយ​។
ក្រៅពី​នោះ​ការទូត​ពាណិជ្ជកម្ម​និង​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​សកម្ម​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​ក្រុម​អ្នក​បន្តវេន​បាន​កំពុង​តែ​ជំរុញ​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​រឹង​មាំ​ជាមួយ​ដៃគូ​អន្តរជាតិ និង​កំពុង​បង្កើត​ចំណាប់អារម្មណ៍​ជា​វិជ្ជមាន ដល់​កម្ពុជា​។
នៅ​ពេល​នេះ ក្រៅពី​បន្ត​រក​ទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ជា​វត្ថុធាតុដើម កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​តែ​បង្កើន​សន្ទុះ​និង​ការ​ចាប់អារម្មណ៍​លើ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ការ​កៃ​ច្នៃ​និង​វេច​ខ្ចប់​ផលិតផល​នៅ​ក្នុងស្រុក​ដើម្បី​បង្កើន តម្លៃបន្ថែម​ដល់​ការ​នាំ​ចេញ ឧទាហរណ៍​ដូច​ជា​ការ​កែ​ច្នៃ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ការ​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​សំបក​កង់ ដែល​ប្រើប្រាស់​វត្ថុធាតុដើម​នៅ​ក្នុងស្រុក ។​ល​។
សរុប​ទៅ​ជាមួយនឹង​ការ​កើនឡើង​នូវ​ទំនុកចិត្ត​របស់​វិនិយោគិន​បរទេស​និង​នៅ​ក្នុងស្រុក​ដែល​មាន​ស្រាប់ បូក​ផ្សំ​នឹង​បរិយាកាស​នយោបាយ​ប្រកបដោយ​ស្ថេ​រ​ភាព និង ការ​ទទួល​ការ​កញ្ចប់​លើក​ទឹក ចិត្ត​ផ្សេង​ៗ ដែល អំណោយផល​ដល់​ការ​ស្វែងរក​ប្រាក់​ចំណេញ ប្រទេស​កម្ពុជា​ពិតជា​នឹង​បន្ត​រក្សា​បាន​នូវ​ទីតាំង​ល្អ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​របស់​ខ្លួន​ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ផលិតកម្ម​ដែល​កំពុង​រីក​ចម្រើន​នៅ​ក្នុង​តំបន់ ។ កំណើន​នេះ​ស្រប​ហើយ​ពិតជា​អាច​នឹង​រក្សា​បាន​តាម​ចក្ខុវិស័យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ប្រែក្លាយ​កម្ពុជា​ទៅ​ជា​សេដ្ឋកិច្ច​ដ៏​ស្វាហាប់ ជាមួយនឹង​មូលដ្ឋាន​នាំ​ចេញ​ចម្រុះ​។
ការ​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​បន្ត​កំណែទម្រង់ និង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដែល​មាន​ក៏​ជា​ចំណុច​វិជ្ជមាន​ឆ្លើយ​តប​នឹង​បញ្ហា ។ ជា​ការ​ពិត រលក​នៃ​បញ្ហា​វា​ពិតជា​បោកបក់​ខ្លាំង ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យើង​អាច​បន្សាំ​ហើយ ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ពង្រឹង​ជំហរ​មួយ​ច្បាស់លាស់ កំណើន​នៃ​ពាណិជ្ជកម្ម​នឹង​បន្ត ដំណើរ​ទៅ​មុខ​បន្ត​ទៀត ៕

The trade forecast that Cambodia can achieve in the first five months of 2025 has been claimed by the Ministry of Commerce to be up to $25.5 billion, which is a major economic achievement that Cambodia can achieve. So if Cambodia can continue to weather the storm of hot issues, Cambodia could indeed become an economic tiger in the region.
Entering 2025, the world has indeed experienced many challenges, including the impact of the COVID-19 pandemic, the prolongation of the war in Ukraine, geopolitical tensions, and what is new is the new round of trade war between the United States and China, the problem of the US’s retaliatory tariffs on the world, especially Cambodia’s key markets, and The war between India and Pakistan, which are nuclear-armed states.
In this context, Cambodian trade has shown that it can adapt and adapt very well, not only keeping the trade balance stable, but also achieving a proud growth.
According to statistics recently received from the Ministry of Commerce, Cambodia’s international trade volume with various countries can achieve a total trade volume of $25.50 billion in the first five months of 2025.
This trade volume has resulted in Cambodia’s trade volume achieving an increase of approximately 18 percent, compared to the $21.61 billion that Cambodia achieved during the same period in 2024.
Exports achieved a total result of more than $12 billion and imports of approximately $13.48 billion. Exports from January to May 2025 increased by nearly 18 percent, and imports increased by more than 18 percent.
Cambodia’s major trading partners are the member countries of the 15-member Regional Comprehensive Economic Partnership Agreement, the European Union, the United States, etc.
This is what Cambodia has been able to achieve in the past 5 months, and in addition to the traditional problems mentioned above, the impact of the hot war between Israel and Iran in the Middle East The US tariff waivers that will expire on July 9, combined with the recent border tensions that have disrupted trade flows between Cambodia and Thailand, are also new challenges that will require Cambodia to increase its focus to maintain trade flows.
What happened in late May and mid-June and will happen in the second week of July are all new challenges that Cambodia must overcome, but it is believed that Other factors could continue to keep Cambodia afloat in the future.
Those factors are cited as Cambodia’s political stability and economic growth, which have become key drivers in attracting increased foreign and domestic investment. This inflow has contributed to a significant increase in the country’s exports of manufactured goods and processed products to a wide range of markets.
In addition, the government’s active trade and economic diplomacy, led by the successor team, is fostering strong relations with international partners and creating positive impressions of Cambodia.
Now, in addition to continuing to seek export markets for raw materials, Cambodia is also gaining momentum and interest in investing in local processing and packaging to increase value-added exports, for example, cashew nut processing, establishing tire factories that use local raw materials, etc.
Together with the increasing confidence of existing foreign and domestic investors, coupled with a stable political environment and the receipt of various incentive packages, it is conducive to finding profit. Cambodia is well positioned to strengthen its reputation as a growing manufacturing hub in the region. This growth is consistent with and can be sustained by the government’s vision to transform Cambodia into a vibrant economy with a diversified export base.
The emphasis on the importance of continuing reforms and infrastructure development is also a positive response to the problem. Indeed, the wave of problems is indeed overwhelming, but if we can adapt and move towards a clear strengthening of our position, the growth of trade will continue, moving forward.