ថៃមិនគួរចោទកម្ពុជារឿងឧក្រិ.ដ្ឋកម្មអនឡាញទេ ពីព្រោះថៃខ្លួនឯងក៏មានបញ្ហានេះធ្ងន់ដែរ
ឈាន​ចេញពី​បញ្ហា​តានតឹង​នៅ​ព្រំដែន រហូត​ដល់​មានការ​លេច​ធ្លា​.​យ​សំឡេង​សន្ទនា​ជាមួយនឹង​មេដឹកនាំ​នៅ​កម្ពុជា​-​ថៃ បាន​កំពុង​តែ​ព្យាយាម​យក​បញ្ហា​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត មក​សង្កត់​កម្ពុជា ខណៈ​ដែល​ថៃ​ខ្លួនឯង​ក៏​កំពុង​តែ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្មនេះ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ផង​ដែរ ។
ការ​ធ្វើការ​ចោទប្រកាន់​បែប​នេះ មក​លើ​ប្រទេស​កម្ពុជា គឺ​នឹង​ធ្វើ​អោយ​មាន​ភាព​តានតឹង​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​ៗ​រវាង​ប្រទេស​ជិតខាង​ទាំង​ពីរ​ដោយ​បង្កើត​ជា​សំនួ​រថា តើ​ថៃ​មាន​ឆន្ទៈ​ពិតប្រាកដ នៅ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​ទំនាស់​ព្រំដែន​ជាមួយ​កម្ពុជា ឬទេ?
បើ​ថៃ​ចេះ​តែ​បង្កើត​ភាព​តានតឹង​នោះ​បញ្ហា​ព្រំដែន​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​នឹង​កាន់តែ​ពិបាកទៅ​ៗ​ហើយ​ធ្វើ​អោយ​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ក្លាយជា​អ្នក​រង​គ្រោះ​ដ៏​ពិតប្រាកដ ។ ចំណែក​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​នឹង​ចារ​ទុក​រាល់​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ទាំងនេះ ។
សារព័ត៌មាន The Nation របស់​ថៃ បាន​រាយការណ៍​ថា អង្គការសហប្រជាជាតិ ទាមទារ​អោយ​ថៃ​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​ចំណុច​សំខាន់​ទាក់ទង​នឹង​រឿង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​អន​ឡាញ​នេះ​ផង​ដែរ ។ ប៉ុន្តែ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ លោកស្រី ផៃ​ថង​ថា ស៊ី​ណា​វ៉ា​ត្រា បែរជា​បាន​ត្រូវ​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ថៃ ដកស្រង់​សម្តី កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែមិថុនា ដោយ​ចោទប្រកាន់​កម្ពុជា​ថា គឺជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​ឆបោក ឬ​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ដ៏​ធំ​មួយ​នៅ​លើ​ពិភពលោក ហើយ​បាន​ចាត់​ទុក​ចំណាត់ការ​បិទ​ព្រំដែន និង​បញ្ហា​ដែល​ថៃ​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ឯកតោភាគី​ជាមួយនឹង​កម្ពុជា ដោយសារ​តែ​បញ្ហា​ព្រំដែន​ទៅ​ជា​រឿង​នេះ​ទៅ​វិញ ។
ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោកស្រី នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បែប​នេះ គឺជា​ការ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​រឿង​ពីរ​ផ្សេង​គ្នា​ទៅ​ជា​រឿង​តែ​មួយ ហើយ​ព្យាយាម​យក​បញ្ហា​មួយ​ទៅ​បិទ​ខ្ចប់​បញ្ហា​ដ៏​រសើប ដែល​កំពុង​តែ​កើត​មាន​រវាង​ថៃ និង​កម្ពុជា ។
នៅ​ពេល​នេះ សភាពការណ៍​នៅ​ព្រំដែន​កំពុង​តែ​តានតឹង ហើយ​កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​បាន​កំពុង​តែ​ប្រឈម​មុខ​ដាក់​គ្នា ដែល​ឥឡូវនេះ​វា​បាន​វិវត្តន៍​ចេញពី​ការ​តានតឹង​រឿង​ព្រំដែន ទៅ​ជា​ភាព​តានតឹង​ខាង​សេដ្ឋកិច្ច ហើយ​ក៏​តានតឹង​ខាង​ការទូត ឥឡូវ​មក​យក​កម្ពុជា​ទៅ​ឡូ​កឡំ​នឹង​រឿង​ដែល​ពិបាក​នឹង​ទទួល​មួយទៀត គឺ​រឿង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​នេះ ។
រឿង​ដែល​ថៃ​បាន​លើក​ឡើង​នេះ វា​មិនមែន​ជា​រឿង​ដែល​កើត​មាន​ឡើង តែ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នោះ​ទេ នៅ​ថៃ​ខ្លួនឯង​ក៏​មាន ។ ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ប្រភេទ​នេះ បាន​កំពុង​តែ​រីក​ដុះដាល​ជា​ច្រើន​នៅ​លើ​ពិភពលោក​ពីព្រោះ​ក្រុម​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន​គេ​អាច​ធ្វើ​រឿង​នេះ បាន​យ៉ាង​ងាយ​ឲ្យ​តែ​កន្លែង​ណា​មាន​អ៊ីនធឺណិត ។
រឿង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ប្រភេទ​នេះ វា គឺជា​រឿង​សាកល​ដែល​ទាមទារ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ និង​ធ្វើការ​រួម​គ្នា​ជា​សាកល ។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​នេះ លោក ជា វ៉ា​ន់​ដេ​ត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍​បាន​បញ្ជាក់​រួច​ហើយ​ថា ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ប្រភេទ​នេះ ត្រូវ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ដ៏​ស្មុគស្មាញ និង​វិវត្តន៍​ជា​ប្រចាំ​ដែល​រួម​បញ្ចូល​បច្ចេកវិទ្យា តួអង្គ​ពាក់ព័ន្ធ និង​មាន​លក្ខណៈ​ងាយ​រង​គ្រោះ ។
ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ប្រភេទ​នេះ មាន​លក្ខណៈ​ឆ្លង​ដែន និង​ជា​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ជា​ប្រព័ន្ធ​ទើប​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​កិច្ចសហការ ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ជា​ពិសេស​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​មួយ​ទៅ​កាន់​រដ្ឋាភិបាល​មួយទៀត ។ ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ឆ្លង​ដែន គឺជា​បញ្ហា​ប្រឈម​រួម​គ្នា​ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ទទួលខុសត្រូវ​រួម ជា​ជាង​ការ​កេង​ចំណេញ​នយោបាយ​ដោយ​ការ​រុញ​ដាក់​គ្នា ឬ​បាចទឹក​ដាក់​គ្នា ។
ដើម្បី​ឲ្យ​កិច្ចការ​នេះ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ អាជ្ញាធរ​ថៃ គួរតែ​ផ្តោត​លើ​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​បណ្តាញ​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​តាម​អន​ឡាញ ឬ​តាម​អ៊ីនធឺណិត នៅ​ក្នុង​ដែន​សមត្ថកិច្ច​របស់​ខ្លួន និង​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចសហការ​គ្នា ជា​ជាង​ការ​ចោទប្រកាន់​គ្នា​ដោយ​មិន​មានការ​ទទួលខុសត្រូវ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ប្រភេទ​នេះ កម្ពុជា​មិនមែន​ទើបតែ​ធ្វើ​ដូច​ថៃ​នោះ​ទេ ។ ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​ចាប់ផ្តើម​អនុវត្ត​កិច្ចការ​នេះ តាំង​តែ​ពី​មុន​កូ​វី​ដ​១៩ រីក​រាលដាល​មក​ម្ល៉េះ ។ ហើយ​មាន​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន ជា​ច្រើន​រូប​ដែល​កម្ពុជា​បាន​ចាប់​បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន ក្រោម​កិច្ចសហការ​ជាមួយនឹង​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​ចិន ។
ចំណែក​ថៃ គឺ​ទើបតែ​បាន​ផ្អើល​ចាត់វិធានការ​នេះ គឺ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​តារា​សម្តែង​ចិន​ឈ្មោះ វ៉ា​វ ស៊ី​ង (Wang Xing) ដែល​ត្រូវ​បាន​ជន​ឆ​បោ​.​ក​ជួញដូរ​ពី​អាកាសយានដ្ឋាន​សុវណ្ណ​ភូមិ ទៅ​កាន់​ទីតាំង​ប្រតិបត្តិការ​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​ដែល​នាំ​ឱ្យ​មានការ​ធ្លាក់​ចុះ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៃ​ទេសចរ​ចិន​មក​កាន់​ប្រទេស​ថៃ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ។
ការ​ចោទប្រកាន់​ដែល​ថា កម្ពុជា​ជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម​បែប​នេះ​មិន​អាច​ទទួលយក​បាន​ឡើយ ។ រឿង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្ម នេះ គឺជា​បញ្ហា​គំ​រា​.​ម​កំ​ហែ​.​ង​ដ៏​ស្មុគស្មាញ​បំផុត និង​គ្មាន​ព្រំដែន ។ ដើម្បី​បង្ក្រាប និង​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្មនេះ​វា​ទាមទារ​យុទ្ធសាស្ត្រ និង​តម្លាភាព ហើយ​ជា​ពិសេស គឺ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ហើយ​ធ្វើការ​ជាមួយ​គ្នា ហើយ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ប្រយុទ្ធ​ទាំងអស់​គ្នា ។
នៅ​ក្នុង​ករណី​ដែល​យើង​រវល់​តែ​បាចទឹក​ដាក់​គ្នា នោះ គឺជា​ពេលវេលា​ដែល​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​ជន​កាន់តែ​បានចិត្ត ហើយ​កាន់តែ​មានឱកាស​ទូលំទូលាយ​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រ​ពឹត្ត​ឧ​ក្រិ​.​ដ្ឋ​កម្មនេះ​បន្ត​និង​កាន់តែ​សាហា​.​វ ៕

Moving on from border tensions to the emergence of a dialogue between leaders in Cambodia and Thailand, the two sides are trying to bring the issue of cybercrime to bear on Cambodia, while Thailand itself is also facing serious cybercrime.
Making such accusations against Cambodia will only increase tensions between the two neighbors, raising questions about whether Thailand is truly willing to resolve its border dispute with Cambodia.0x017d7
If Thailand continues to create tension, the border issue between the two countries will become more and more difficult and make the people of both countries the real victims. History will record all these responsibilities.
Thai newspaper The Nation reported that the United Nations has also demanded that Thailand respond to key points related to online crime. But Thai Prime Minister Phaythong Shinawatra was quoted by Thai media on June 24 as accusing Cambodia of being the home of one of the world’s largest cybercrime centers, and attributed the border closure and the problems Thailand has unilaterally caused with Cambodia over the border issue to this.
The Prime Minister’s statement is a combination of two different issues and an attempt to use one issue to cover up the sensitive issues that are currently occurring between Thailand and Cambodia.
Currently, the situation at the border is tense. And the armed forces of the two countries are facing each other, which has now evolved from border tensions to economic tensions and diplomatic tensions. Now, Cambodia is dealing with another difficult issue: cybercrime.
The issue that Thailand raised is not something that is happening in Cambodia, it is happening in Thailand itself. This type of crime is growing rapidly around the world because criminals can do it easily anywhere there is an internet connection.
This type of crime is a global issue that requires global cooperation and collaboration. In this regard, Mr. Chea Vandet, Minister of Posts and Telecommunications, has already stated that this type of crime is committed in a complex and constantly evolving ecosystem that includes technology, actors involved, and vulnerabilities.
This type of crime is transnational and systemic, which makes the fight against it require sustainable cooperation, especially between governments. Transnational crime is a shared challenge that requires shared responsibility rather than political expediency by pushing or blaming each other.
To be successful, Thai authorities should focus on combating online or cybercrime networks within their jurisdiction and engage in cooperation rather than irresponsible accusations.
Regarding this type of crime, Cambodia is not just doing what Thailand did. Cambodia has been implementing this since before the COVID-19 outbreak. And there are many criminals that Cambodia has arrested and sent to China in cooperation with Chinese authorities.
Thailand has only recently taken this action after Chinese actress Wang Xing was trafficked from Suvarnabhumi Airport to a crime scene, leading to a sharp decline in Chinese tourists to Thailand.
The accusation that Cambodia is the base of such crimes. This crime is a very complex and borderless problem. To suppress and fight this crime, it requires strategy and transparency, and especially cooperation and working together and striving to fight together.
In the case where we are busy throwing water at each other, that is the time when criminals become more comfortable and have wider opportunities to carry out this crime.