ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ មិន​បាន​បិទ​ទេ នៅ​ពេល​នេះ គ្រាន់តែ​កែសម្រួល​ម៉ោង​បិទ​និង​ម៉ោង​ត្រូវ​បើក ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​ព្រំដែន​នេះ​បិទ​តែ​ម្តង​មួយ​ថ្ងៃ​ថៃ​អាច​នឹង​ហែក​លុយ​ចោល​ប្រមាណ​ជា​៥០០​លាន​បាត ឬ​ស្មើនឹង​១៥​លាន​ដុល្លារ ។ ការ​កែសម្រួល​នេះ បាន​កើត​មាន​ឡើង…
ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ មិន​បាន​បិទ​ទេ នៅ​ពេល​នេះ គ្រាន់តែ​កែសម្រួល​ម៉ោង​បិទ​និង​ម៉ោង​ត្រូវ​បើក ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​ព្រំដែន​នេះ​បិទ​តែ​ម្តង​មួយ​ថ្ងៃ​ថៃ​អាច​នឹង​ហែក​លុយ​ចោល​ប្រមាណ​ជា​៥០០​លាន​បាត ឬ​ស្មើនឹង​១៥​លាន​ដុល្លារ ។
ការ​កែសម្រួល​នេះ បាន​កើត​មាន​ឡើង ក្រោយ​ពេល​ដែល​ថៃ​បាន​សម្រេចចិត្ត​បិទ​ព្រំដែន​ជា​ឯកតោភាគី ហើយ​បាន​កែសម្រួល​ម៉ោង​ពេល​បិទ​បើក ដោយ​ខ្លួនឯង ដោយ​មិន​បាន​ជូនដំណឹង​មក​កាន់​ភាគី​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​រង្វង់​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។ ការ​សម្រេចចិត្ត​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​ជឿជាក់​ថា គឺជា​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​យោធា​ថៃ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​បាន​រលាស់​ខ្លួន​ចេញពី​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ផ្ទាល់​លើ​បញ្ហា​ព្រំដែន​ដោយ​ប្រគល់​សិទ្ធិ​ជូន​កងទ័ព​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​តាម​ស្ថានការណ៍​ជាក់ស្តែង ។
តាម​សារព័ត៌មាន ជា​ភាសា​អង់គ្លេស the Nation បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​បិទ​ព្រំដែន​កម្ពុជា និង​ថៃ អាច​ប៉ះពាល់​ដល់​ពាណិជ្ជកម្ម​ថៃ ដែល​មាន​តម្លៃ​រហូត​ដល់​ទៅ​១៧០​ពាន់​លាន​បាត ឬ​ប្រមាណ​ជា​ជាង​៥,២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ឯណោះ ។ នេះ​បើ​តាម​សហព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​ថៃ​បាន​ព្រមាន កាលពី​ថ្ងៃ​អង្គា​រ៍ ។ ប្រធាន​សហព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​ថៃ លោក គ្រៀង​ក្រៃ ធៀ​នុ​គុល (Kriengkrai Thiennukul)​បាន​អះអាង​ថា វិធានការ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​បើក និង​បិទ​ច្រកព្រំដែន តាម​កាលវិភាគ​របស់​យោធា​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​រំខាន​ដល់​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​ទំនិញ​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ។
លោក​បាន​កត់​សម្គាល់ថា សមាជិក​សហព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​ថៃ​មួយ​ចំនួន​បាន​ចាប់ផ្តើម​ទទួល​បាន​ផល​ប៉ះពាល់​រួច​ហើយ បើ​ទោះបីជា​បច្ចុប្បន្ន វា​មិន​អាច​វាយតម្លៃ​ពី​ទំហំ​នៃ​ការ​ខូចខាត​បាន​ច្បាស់​ក៏​ដោយ ។ លោក​បាន​ពន្យល់​ថា ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ព្រំដែន​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ជាមួយ​កម្ពុជា​មាន​តម្លៃ​ប្រមាណ​៥,២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ ដោយ​តាម​ច្រក​ស្រុក​អរញ្ញ​ប្រា​ថេ​ត ខេត្ត​ស្រះ​កែវ មួយ គឺ​មាន​តម្លៃ​ស្មើនឹង​ប្រមាណ​៣,៣៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ឬ​ប្រហែល​៦៤​ភាគរយ​នៃ​តម្លៃ​សរុប ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា នៅ​ពេល​នេះ​វា​ពិបាក​ក្នុង​ការ​វាយតម្លៃ​ផល​ប៉ះពាល់​ទាំងស្រុង ប៉ុន្តែ​ប្រសិនបើ​យើង​គណនា​ដោយ​ផ្អែក​លើ​តម្លៃ​នាំ​ចេញ​សរុប​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​វា​នឹង​មាន​ប្រហែល​១៥ លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ ។ លោក​បាន​បង្ហាញ​នូវ​សេចក្តី​សង្ឃឹមថា ស្ថានការណ៍​នឹង​មិន​អូស​បន្លាយ​យូរ​ពេក​ទេ ព្រោះ​ការ​ពន្យារពេល​កាន់តែ​យូរ​នោះ​ផល​ប៉ះពាល់​ក៏​នឹង​កើត​មាន​កាន់តែ​ខ្លាំង ។
លោក​បាន​អះអាង​ថា ពិត​ណាស់ វិវាទ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ទាំង​ថៃ និង​កម្ពុជា​រង​ទុក្ខ ។ ថៃ​មាន​អតិរេក​ពាណិជ្ជកម្ម​ពី​ការ​នាំ​ចេញ​ទំនិញប្រើប្រាស់ ប្រេងឥន្ធនៈ គ្រឿងចក្រ និង​ម៉ាស៊ីន​ដែល​នឹង​រង​ផល​ប៉ះពាល់ ។ ប៉ុន្តែ​គ្មាន​នរណា​ម្នាក់​ចង់ឱ្យ​រឿង​នេះ​កើតឡើង​ទេ ។ នៅ​ពេល​ដែល​វា​កើតឡើង​ប្រទេស​ថៃ ត្រូវ​បិទ​ព្រំដែន​ជា​បណ្តោះអាសន្ន ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​ចរចា​នៅ​លើ​តុ ។
លោក​ជឿជាក់​ថា កិច្ច​ពិភាក្សា​នឹង​ផ្តល់​លទ្ធផល​ល្អ​ជាមួយនឹង​ការ​យោគយល់​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ច្រកព្រំដែន​វិល​មក​រក​ភាព​ប្រក្រតី​ឡើង​វិញ ។ ដូច្នេះ​ភាគី​ទាំង​ពីរ អាច​បន្ត​ពាណិជ្ជកម្ម​ឡើង​វិញ​ដោយ​គ្មាន​ការ​រំខាន​បន្ថែម​ទៀត ។
លោក បញ្ជាក់​ថា មិន​មាន​វិធានការ​គាំទ្រ​នៅ​ពេល​នេះ​ទេ​ដោយសារ​សហព័ន្ធ​ឧស្សាហកម្ម​ថៃ កំពុង​រង់ចាំ​លទ្ធផល​នៃ​ការ​ចរចា​ដែល​កំពុង​បន្ត ។ លោក​បាន​កត់​សម្គាល់ថា រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ ការ​ចរចា​មានដំណើរ​ការ​ជា​វិជ្ជមាន ហើយ​ជា​សំណាងល្អ ដែល​មិន​មានការ​វា​.​យ​ប្រហារ ឬ​សង្គ្រាម​ផ្ទុះ​ឡើង ។
ដោយឡែក ស្ថិតិ​ដែល​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា បាន​បង្ហាញ​ថា ៥​ខែ​ដើម ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ កម្ពុជា​នាំ​ចេញ​ទៅ​ថៃ​មាន​តម្លៃ​ត្រឹមតែ​ជិត​៤០០​លាន​ដុល្លារ​ជាមួយនឹង​កំណើន​៣,៤​ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះ ហើយ​នាំ​ចូល​ពី​ថៃ​មក​វិញ គឺ​មាន​តម្លៃ​ដល់​ទៅ​១,៤៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ជាមួយនឹង​កំណើន​១១​ភាគរយ ៕

The Cambodian-Thai border is not closed at this time, just adjusting the closing and opening times, but if the border is closed only once a day, Thailand could lose about 500 million baht, or $15 million.
This adjustment occurred after Thailand decided to unilaterally close the border and adjusted the opening and closing times on its own without notifying the Cambodian side around June 7, 2025. The decision is believed to be a decision by the Thai military after the Thai government abdicated direct responsibility for border issues, handing over the right to the military to make decisions based on the actual situation.
According to the English-language newspaper the Nation, the closure of the Cambodian-Thai border could affect Thai trade worth up to 170 billion baht, or more than $5.2 billion. The Federation of Thai Industries warned on Tuesday. Federation of Thai Industries president Kriengkrai Thiennukul said the measures involving the military’s scheduled opening and closing of border crossings would disrupt the movement of goods across the border between the two countries.
He noted that some Federation of Thai Industries members had already started to feel the effects, although it was not yet possible to assess the extent of the damage. He explained that Thailand’s border trade with Cambodia is worth about $5.2 billion a year, with the Aran Phra That district, Sa Kaeo province, accounting for about $3.37 billion, or about 64 percent of the total.
He said that at this time it is difficult to assess the full impact, but if we calculate based on the total daily export value, it will be about $15 million per day. He expressed hope that the situation will not last too long, because the longer the delay, the greater the impact.
He asserted that of course the dispute will cause both Thailand and Cambodia to suffer. Thailand has a trade surplus from exports of consumer goods, fuel, machinery and equipment that will be affected. But no one wants this to happen. When it happens, Thailand has to temporarily close the border to facilitate negotiations on the table.
He believes that the talks will yield good results with mutual understanding allowing the border crossing to return to normal. So both sides can resume trade without further disruption.
He said there were no support measures at this time because the Federation of Thai Industries was awaiting the outcome of the ongoing negotiations. He noted that so far, the negotiations have been positive and fortunately, there has been no coup or war.
Separately, statistics from the General Department of Customs and Excise of Cambodia show that in the first five months of 2025, Cambodia’s exports to Thailand were worth only nearly $400 million, with a growth of 3.4 percent, and imports from Thailand were worth $1.48 billion, with an increase of 11 percent.