ស្ករ​គ្រាប់​មួយ​ប្រភេទ​ដែល​មាន​តម្លៃ​ថ្លៃ​គួរសម ហើយ​ច្រើន​មាន​លក់​នៅ​តាម​ហាង និង​សាលា​រៀម​មួយ​ចំនួន​នៅ​កម្ពុជា ដែល​គេ​ស្គាល់​យីហោ​ថា ស្កេ​តថ​ល (Skittles) គឺ​អាច​មាន​ផ្ទុក​នូវ​សារធាតុ​គ្រោះថ្នាក់​ធ្វើ​ឲ្យ​កុមារ​មាន​ជំងឺ​រ៉ាំរ៉ៃ​ដូច​ជា មហារីក ។ នេះ​បើ​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​សារព័ត៌មាន​បរទេស​នានា…
ស្ករ​គ្រាប់​មួយ​ប្រភេទ​ដែល​មាន​តម្លៃ​ថ្លៃ​គួរសម ហើយ​ច្រើន​មាន​លក់​នៅ​តាម​ហាង និង​សាលា​រៀម​មួយ​ចំនួន​នៅ​កម្ពុជា ដែល​គេ​ស្គាល់​យីហោ​ថា ស្កេ​តថ​ល (Skittles) គឺ​អាច​មាន​ផ្ទុក​នូវ​សារធាតុ​គ្រោះថ្នាក់​ធ្វើ​ឲ្យ​កុមារ​មាន​ជំងឺ​រ៉ាំរ៉ៃ​ដូច​ជា មហារីក ។ នេះ​បើ​តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​របស់​សារព័ត៌មាន​បរទេស​នានា ដោយ​រួម​ទាំង Fox News ផង​ដែរ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី ២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ថ្មី​ៗ​នេះ ។ ដូច្នេះ ឪពុក​ម្តាយ​កម្ពុជា គួរ​ដឹង​ហើយ​ប្រាប់​ដល់​កូន​ៗ​អោយ​មានការ​ប្រយ័ត្ន ។
តាម​សេចក្តីរាយការណ៍​ទាំងនោះ​បាន​អះអាង​ថា ស្កេ​តថ​ល ដែល​ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់ ក្រុមហ៊ុន ម៉ាក រ៉ា​យ​ហ្គ្លេ ( Mars Wrigley) បាន​សម្រេច​ដក​ចោល​នូវ​សារធាតុ​បន្ថែម ទៅ​ក្នុង​អាហារ​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស​ដោយ​ស្ងាត់​ៗ​ចំ​ពេល​មាន​របាយការណ៍​ពី​គណកម្មការ​មួយ​ដែល​មានឈ្មោះ​ថា Make America Healthy Again បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ប្រធានាធិបតី​អា​មេ​រិ​ក ដូ​ណា​ល់ ត្រាំ ក្រោម​ការ​គ្រប់គ្រង​របស់​ក្រសួងសុខាភិបាល​សហរដ្ឋអាមេរិក ។
ប្រភព​ព័ត៌មាន​ទាំងនោះ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា សារធាតុ​គីមី​ដែល​គេ​បាន​សម្រេច​ដក​ចោល​នោះ គឺជា​សារធាតុ​ទី​តានី​ញ៉ូ​ម ឌីអុកស៊ីត ( titanium dioxide )​ដែល​ជា​ជា​សារធាតុ​បន្ថែម ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​អាហារ​មើលទៅ​ស​ភ្លឺ​ថ្លា ប៉ុន្តែ​សារធាតុ​នោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា ជា​សារធាតុ​បង្ក​ឲ្យ​កុមារ​មាន​ជំងឺ​រ៉ាំរ៉ៃ ។ សារធាតុ​នោះ ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹង​ថា វា​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​នៅ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ស្ករ​គ្រាប់​មួយ​ចំនួន ប៉ុន្តែ​វា​អាច​បណ្តាល​ឱ្យ​ខូច​កោសិកា និង​ប្រែប្រួល DNA ។ នេះ គឺជា​ការ​សម្រេចចិត្ត​ដ៏​ថ្មី​បំផុត​មួយ ខណៈ​ដែល​ស្ករ​គ្រាប់​ប្រភេទ​នេះ គឺ​ត្រូវ​បាន​គេ​ឃើញ​មាន​លក់​នៅ​តាម​ផ្សារ និសា​លា​រៀន​មួយ​ចំនួន​ផង​ដែរ ។ គេ​មិនដឹង​ថា តើ​ស្ករ​គ្រាប់​ទាំងនោះ​បាន​ត្រូវ​ដក​ចេញ​សារធាតុ​គីមី​ខាងលើ​នេះ​ដែរ​ឬទេ​0x017d7
សូម​លើកកម្ពស់​សុវត្ថិភាព ពីព្រោះ​ស្ករ​ស្កេ​តថ​ល ដែល​មាននៅ​លើ​ទីផ្សារ​នៅ​កម្ពុជា ទំនងជា​ផលិតផល​ដែល​គេ​មិន​ទាន់​បាន​ដក​ចេញ​នូវ​សារ​ធាតុគីមី ដែល​មាន​គ្រោះថ្នាក់​ចំពោះ​សុខភាព​កុមារ និង​អ្នក​ដែល​ទទួលទាន​នៅឡើយ​ទេ ។ វា គឺជា​ផលិតផល​នាំ​ចូល ហើយ​មាន​វត្តមាន​ស្រាប់ នៅ​លើ​ទីផ្សារ​រួច​ទៅ​ហើយ ខណៈ​ដែល​ការ​ប្រកាស​ពី​ការ​ដក​ចេញ​នូវ​សមា​ធាតុគីមី​គ្រោះថ្នាក់ គឺ​ទើបតែ​ប្រកាស​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៥ ប៉ុណ្ណោះ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សមាសធាតុ​គីមី នៅ​ក្នុង​ស្ករ​ស្កេ​តថ​ល​នេះ សហភាព​អឺរ៉ុប បាន​ចេញ​បម្រាម​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០២២ បន្ទាប់​ពី​អាជ្ញាធរ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​អឺរ៉ុប បាន​រក​ឃើញ​ពី​គ្រោះថ្នាក់​របស់​វា​មក ។
អាជ្ញាធរ​សុវត្ថិភាព​ចំណីអាហារ​អឺរ៉ុប បាន​កត់​សម្គាល់ថា សមាសធាតុ ទី​តានី​ញ៉ូ​ម ឌីអុកស៊ីត គឺ​ពិតជា​វា​ធ្វើ​ឲ្យ​មានការ​ប្រែប្រួល DNA ដែល​ជា​ហេតុផល​នាំ​ទៅ​ដល់​ការ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ជំងឺមហារីក ៕

A type of candy sold in some markets and schools may contain chemicals that cause chronic illnesses in children.
A type of candy that is quite expensive and is widely sold in some shops and kindergartens in Cambodia, known as Skittles, may contain dangerous substances that cause children to develop chronic diseases such as cancer. This is according to reports by foreign media, including Fox News, on May 28, 2025. So Cambodian parents should be aware and tell their children to be careful.
According to the reports, Skewers, which is owned by Mars Wrigley, The decision to remove the controversial food additive came amid a report from a panel called Make America Healthy Again, created by US President Donald Trump under the supervision of the US Department of Health and Human Services.
The sources said that the chemical that was decided to be removed was titanium dioxide, which is an additive that is used to make food look white but is known to cause chronic diseases in children. The substance is known to be widely used in some candy industries, but it can cause cell damage and DNA mutations. This is the latest decision, as this type of candy is also found on sale in some markets and schools. It is not known whether the candies have been treated with the above chemicals. 0x017d7
Please promote safety because the skein candy available on the market in Cambodia It is likely that the product has not yet been freed of chemicals that are dangerous to the health of children and those who consume it. It is an imported product and is already on the market, while the announcement of the removal of the dangerous chemical ingredient was only announced on May 28, 2025.
Regarding the chemical ingredient in skein sugar, the European Union has banned it since 2022 after the European Food Safety Authority discovered its dangers.
The European Food Safety Authority has noted that the titanium dioxide ingredient is indeed a DNA mutagen, which is a cause of cancer.