រឿង​គោលដៅ​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​អ្នក​ជិតខាង​ភាគ​កើត និង​ភាគ​ខាងលិច​ដែល​មាន​តម្លៃ​សរុប​៣៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នឹង​មិន​មាន​អ្វី​ជា​ឧបសគ្គ​ឡើយ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ពីព្រោះ​មូលដ្ឋាន​ផលិតកម្ម​របស់​កម្ពុជា ពិតជា​មាន​ធនធាន និង​កម្លាំង​គ្រប់គ្រាន់​ដែល​អាច​បំពេញ​គោលបំណង​នេះ​បាន ។ តាម​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក៏​ដូច​ជា ចង់បាន​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​វៀតណាម​ដែល​ជា​ប្រទេស​ជិតខាង​ភាគ​ខាងកើត នៅ​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដល់​២០​ពាន់​លាន​ដុល្លារ…
រឿង​គោលដៅ​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​អ្នក​ជិតខាង​ភាគ​កើត និង​ភាគ​ខាងលិច​ដែល​មាន​តម្លៃ​សរុប​៣៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ នឹង​មិន​មាន​អ្វី​ជា​ឧបសគ្គ​ឡើយ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ពីព្រោះ​មូលដ្ឋាន​ផលិតកម្ម​របស់​កម្ពុជា ពិតជា​មាន​ធនធាន និង​កម្លាំង​គ្រប់គ្រាន់​ដែល​អាច​បំពេញ​គោលបំណង​នេះ​បាន ។
តាម​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក៏​ដូច​ជា ចង់បាន​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​វៀតណាម​ដែល​ជា​ប្រទេស​ជិតខាង​ភាគ​ខាងកើត នៅ​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដល់​២០​ពាន់​លាន​ដុល្លារ និង​គោលដៅ​១៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​រវាង​កម្ពុជា និង​ថៃ វា​ពិតជា​មិន​មាន​អ្វី​ជា​ឧបសគ្គ​ឡើយ ពីព្រោះ​មូលដ្ឋាន​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ធនធាន​ដែល​កម្ពុជា អាច​បំពេញ​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ជិតខាង​ទាំង​ពីរ គឺ​វា​មាន​សន្ទុះ​កំណើន​ស្រប​តាម​និន្នាការ​នោះ​រួច​ទៅ​ហើយ ។
សម្រាប់​ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​វៀតណាម គឺ​ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ដាក់​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ភាព​ជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​លើ​វិស័យ​សំខាន់​ៗ​សំដៅ​សម្រេច​បាន​នូវ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ចំនួន​២០​ពាន់​លាន​ដុល្លារ យ៉ាង​យូរ​៥​ឆ្នាំ​ទៀត ។ ការ​សន្យា​នេះ ត្រូវ​បាន​គូសបញ្ជាក់​ជា​ម្តង​ហើយ​ម្តងទៀត ដោយ​មេដឹកនាំ​កម្ពុជា និង​វៀតណាម នៅ​ក្នុង​ជំនួប​ជា​បន្តបន្ទាប់​កន្លង​មក ហើយ​សូ​ម្បី​តែ​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​សន្ទនា​ធុរកិច្ច ឆ្នាំ​២០២៥​ថ្មី​ៗ​ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ស្ថានទូត​វៀតណាម ប្រចាំ​នៅ​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ផែនការ​នេះ​ផង​ដែរ ។
មក​ដល់​ពេល​នេះ អ្នកវិភាគ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ប្រទេស​ទាំង​ពីរ គឺ​ពិតជា​មាន​លក្ខខណ្ឌ​អំណោយផល​ច្រើន​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ភាព​ជា​ដៃគូ​ក្នុង​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច​ជាក់លាក់ ។ ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​វៀតណាម នៅ​តែ​បន្ត​រីក​ចម្រើន បើ​ទោះបីជា​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​ជា​សាកល​ក៏​ដោយ ។ នៅ​ឆ្នាំ​២០២៤ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ គឺ​ឈាន​ដល់​តម្លៃ​១០,១​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​មានការ​កើនឡើង​១៧,៥​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៣ ។ ក្នុង​រយៈពេល​៤​ខែ​ដំបូង នៃ​ឆ្នាំ​២០២៥ ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា និង​វៀតណាម ដល់​ទៅ ៣,២២​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​៧​ភាគរយ ដោយនៅ​ក្នុង​នោះ​កម្ពុជា​នាំ​ចេញ​ទៅ​វៀតណាម​សរុប​១,៧៨​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ហើយ​នាំ​ចូល​ប្រមាណ​ជា​១,៤៣ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដោយ​កម្ពុជា​មាន​អតិរេក​ពាណិជ្ជកម្ម​ជាង​៣៥៤​លាន​ដុល្លារ ។
ដោយឡែក ចំពោះ​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​ថៃ គឺ​ភាគី​ទាំង​ពីរ​បាន​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​សម្រេច​ឲ្យ​បាន​ដល់​១៥​ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។ ភាគី​កម្ពុជា និង​ថៃ បាន​អះអាង​ជា​ថ្មី​នូវ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​ប្រកបដោយ​ម​ហិ​ច្ឆិ​តា​ចំនួន​១៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៧ នេះ​ជា​ថ្មី ដោយ​លោក ប្រាក់ សុ​ខុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ និង​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​ថៃ លោក ម៉ា​រី​ស សាង​អាម​ភ​ង្សា ( Maris Sangiampongsa ) នៅ​ទីក្រុង​គូ​ឡា​ឡាំ​ពួ ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ថ្មី​ៗ​នេះ ។
ក្រសួងការបរទេស​បាន​ប្រកាស​ថា រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​ទាំង​ពីរ​បាន​ផ្លាស់​ប្តូរ​ទស្សនៈ​រួម​ជាមួយនឹង​ការ​ពិភាក្សា​ស៊ីជម្រៅ​លើ​វិស័យ​សក្តានុពល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ រួម​មាន​គោលដៅ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​ចំនួន​១៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២៧ ការ​លើកកម្ពស់​ទេសចរណ៍ កសិកម្ម កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​វប្បធម៌ ការ​បង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស (SEZs) នៅ​តាម​ព្រំដែន និង​រួម​គ្នា​ដោះស្រាយ និង​សហការ​លើ​បញ្ហា​សន្តិសុខ​មិន​ប្រពៃណី ។
កិច្ចព្រមព្រៀង​លើកកម្ពស់​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​បាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ការ​ពឹងពាក់​គ្នា​ខាង​សេដ្ឋកិច្ច​រវាង​ប្រទេស​ជិតខាង​ទាំង​ពីរ ។ ពាណិជ្ជកម្ម​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន ជា​ពិសេស​តាម​រយៈ​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ព្រំដែន​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​ពាណិជ្ជកម្ម ។
រដ្ឋមន្ត្រី​ទាំង​ពីរ​បាន​ពិភាក្សា​គ្នា​អំពី​យុទ្ធសាស្ត្រ​លើកកម្ពស់​ការ​សម្របសម្រួល​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដឹក​ជញ្ជូន ។ ចំណុច​ពិសេស​មួយ គឺ​ការ​សម្ពោធ​ស្ពាន​មិត្តភាព​កម្ពុជា​-​ថៃ នា​ពេល​ខាង​មុខ​ដែល​មានឈ្មោះ​ជា​ផ្លូវការ​ថា ស្ពាន​ស្ទឹង​បត់​-​បាន​ណ​ង​អៀន ដែល​ជា​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដ៏​សំខាន់​ដែល​រំពឹង​ថា នឹង​ជំរុញ​លំហូរ​ទំនិញ និង​ប្រជាជន​ឆ្លងកាត់​ព្រំដែន ។
កាលពី​ឆ្នាំ​២០២៤ កន្លង​ទៅ ពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុជា និង​ថៃ មាន​តម្លៃ​សរុប​៤,២៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​កើនឡើង​១៤,១៩ ភាគរយ ។ នៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​៤​ខែ​ដំបូង​នៃ​ឆ្នាំ​នេះ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឈាន​ដល់​១,៤៩ ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើនឡើង​៦,៤ ភាគរយ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា កាលពី​ឆ្នាំ​មុន នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​ថ្មី​ៗ​របស់​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា ។ ចាប់ពី​ខែមករា​ដល់​ខែមេសា ការ​នាំ​ចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ថៃ​មាន​ចំនួន​សរុប​ជិត​៣២៨​លាន​ដុល្លារ ធ្លាក់​ចុះ​២,៩ ភាគរយ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​ការ​នាំ​ចូល​របស់​កម្ពុជា​ពី​ប្រទេស​ថៃ បាន​កើនឡើង​៩,៤ ភាគ ពោល គឺ​មាន​តម្លៃ ១,១៦ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ។
នេះ គឺជា​និន្នាការ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​កម្ពុជា​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ជិតខាង​ទាំង​ពីរ ដែល​នៅ​ទិស​ខាងកើត និង​ខាងលិច ខណៈ​ដែល​ជាមួយនឹង​ឡាវ គឺ​មាន​ទំហំ​តិចតួច​នៅឡើយ​ទេ ។ ការ​នាំ​ចេញ​របស់​កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ជិតខាង​នៅ​ខាងកើត និង​ខាងលិច គឺជា​ទូទៅ​ផលិតផល​កសិកម្ម​ដែល​ជា​វត្ថុធាតុដើម​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​កែ​ច្នៃ ហើយ​នាំ​ចូល​មក​វិញ គឺជា​ផលិតផល​សម្រេច គ្រឿង​អេ​ឡិច​ត្រូ​និ​ច ផលិតផល​ប្រើប្រាស់ ប្រេងឥន្ធនៈ …​។​ល​។
សរុប​ទៅ និន្នាការ​នៃ​ទំនាក់ទំនង​សហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាមួយនឹង​ប្រទេស​ជិតខាង គឺ​នៅ​តែ​ប្រសើរ ហើយ​ស្ថានភាព​ទំនងជា​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ថែម​ទៀត ។ ដូច្នេះ​យើង​សង្ឃឹមថា ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បន្ត​យកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បី​ឲ្យ​យើង​សម្រេច​បាន​នូវ​កំណើន​ពាណិជ្ជកម្ម​តាម​ការ​ចង់បាន​របស់​សាមី​ភាគី​នីមួយ​ៗ ៕

The goal of boosting trade between its eastern and western neighbors to a total value of $35 billion will not be an obstacle for Cambodia because Cambodia’s production base has sufficient resources and strength to meet this goal.
According to the determination and desire of the governments of Cambodia and Vietnam, its eastern neighbor, in boosting trade to $20 billion and the target of $15 billion between Cambodia and Thailand, there is really no obstacle because the trade base and resources that Cambodia has Can be fulfilled with the two neighboring countries, it already has a growth momentum in line with that trend.
For Cambodia’s trade with Vietnam, both sides have committed to promoting economic partnerships in key sectors to achieve a bilateral trade volume of 20 billion dollars over the next five years. This commitment has been repeatedly emphasized by Cambodian and Vietnamese leaders in successive meetings, and even the recent 2025 Business Dialogue organized by the Vietnamese Embassy in Phnom Penh also mentioned this plan.
So far, analysts have said that the two countries have many favorable conditions to strengthen their partnership in specific economic sectors. Trade relations between Cambodia and Vietnam continue to grow despite global challenges. In 2024, the bilateral trade volume between the two countries reached $10.1 billion, an increase of 17.5 percent compared to 2023. In the first four months of 2025, trade between Cambodia and Vietnam reached $3.22 billion, an increase of 7 percent, of which Cambodia exported $1.78 billion to Vietnam and imported $1.43 billion, with Cambodia having a trade surplus of more than $354 million.
Separately, for trade relations between Cambodia and Thailand, the two sides are committed to achieving $15 billion. Cambodia and Thailand reaffirmed their commitment to strengthen trade relations with an ambitious target of $15 billion by 2027, by Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Prak Sokhonn and Thai Foreign Minister Maris Sangiampongsa in Kuala Lumpur, Malaysia recently.
The Ministry of Foreign Affairs announced that the two foreign ministers exchanged views and had in-depth discussions on potential areas of cooperation. Including a bilateral trade target of $15 billion by 2027, promoting tourism, agriculture, cultural cooperation, establishing Special Economic Zones (SEZs) along the border, and jointly addressing and cooperating on non-traditional security issues.
The agreement to enhance trade relations reflects the growing economic interdependence between the two neighboring countries. Cross-border trade, especially through border special economic zones, is expected to play a key role in achieving trade goals.
The two ministers discussed strategies to promote trade facilitation and transport infrastructure. A highlight is the upcoming inauguration of the Cambodia-Thai Friendship Bridge, officially known as the Stung Bot-Ban Nong Ien Bridge, a major infrastructure project expected to boost the flow of goods and people across the border.
In 2024, trade between Cambodia and Thailand totaled $4.28 billion, an increase of 14.19 percent. During the first four months of this year, trade between the two countries reached $1.49 billion, up 6.4 percent compared to the same period last year, according to a recent report from the General Department of Customs and Excise of Cambodia. From January to April, Cambodia’s exports to Thailand totaled nearly $328 million, down 2.9 percent. In contrast, Cambodia’s imports from Thailand increased by 9.4 percent, to $1.16 billion.
This is the trend of Cambodia’s economic cooperation with its two neighboring countries to the east and west, while with Laos, it is still small. Cambodia’s exports to neighboring countries in the east and west are generally agricultural products that are the main raw materials for processing, and the imports are finished products, electronics, consumer products, fuel, etc.
Overall, the trend of economic cooperation relations with neighboring countries is still good, and the situation is likely to improve further. Therefore, we hope that relevant parties will continue to pay attention so that we can achieve trade growth according to the wishes of each party.