ការវិវត្តន៍ចុងក្រោយបានបង្ហាញថា កម្ពុជាកាន់តែដើរតួនាទីសំខាន់ឡើងៗនៅក្នុងតំបន់ដើម្បីពង្រីកអាស៊ាន និងចូលរួមជួយប្រទេសក្នុងតំបន់ ដើម្បីស្វែងរកសន្តិភាព ។ តួនាទីដ៏សំខាន់នេះ បានលេចចេញពីការប្តេជ្ញាចិត្តធំៗពីរ របស់កម្ពុជា គឺការសម្របសម្រួលបញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា និងការជំរុញអោយប្រទេសទីម័រខាងកើត…
ការវិវត្តន៍ចុងក្រោយបានបង្ហាញថា កម្ពុជាកាន់តែដើរតួនាទីសំខាន់ឡើងៗនៅក្នុងតំបន់ដើម្បីពង្រីកអាស៊ាន និងចូលរួមជួយប្រទេសក្នុងតំបន់ ដើម្បីស្វែងរកសន្តិភាព ។ តួនាទីដ៏សំខាន់នេះ បានលេចចេញពីការប្តេជ្ញាចិត្តធំៗពីរ របស់កម្ពុជា គឺការសម្របសម្រួលបញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា និងការជំរុញអោយប្រទេសទីម័រខាងកើត បានចូលជាសមាជិកអាស៊ាននៅចុងឆ្នាំនេះ ។
សម្រាប់មីយ៉ាន់ម៉ានោះ កម្ពុជាពិតជាមានបំណងចង់យកគោលនយោបាយឈ្នះឈ្នះជួយចែករំលែកបទពិសោធន៍ជាមួយនឹងមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីឲ្យប្រទេសនេះមានសន្តិភាព ក្រោយពេលដែលយោធាបានដណ្តើមអំណាចដោយចុងកាណុងលើរបបស៊ីវិលជាថ្មីនៅឆ្នាំ២០២១ ។
នៅពេលកម្ពុជាធ្វើជាប្រធានអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២ កម្ពុជាបានបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តជាច្រើន ប៉ុន្តែដោយសារតែវិបត្តិវាចាក់ស្រេះខ្លាំង ហើយប្រវត្តិសាស្ត្រប្រទេសនេះស្មុគស្មាញ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជា ត្រូវការពេលវេលាបន្ថែមទៀត ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកជោគជ័យ ។
មេដឹកនាំមីយ៉ាន់ម៉ា នៅតែបន្តអវត្តមាននៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាននៅឡើយ ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយក៏យន្តការជាច្រើន ដែលកម្ពុជាបានដាក់ចេញត្រូវបានអាស៊ានបន្តរិះគិត និងអនុវត្តខ្លះៗ ជាពិសេស គឺយន្តការត្រយការ ។ យន្តការនេះ គឺជាក្រុមការងារដោះស្រាយបញ្ហាវិបត្តិនៅមីយ៉ាន់ម៉ារបស់អាស៊ានដែលមានអតីតប្រធានអាស៊ាន-ប្រធានអាស៊ានថ្មី-អនាគតប្រធានាអាស៊ាន ។
នៅពេលនេះ កម្ពុជានៅតែបន្តធ្វើការជាមួយនឹងសមាជិកអាស៊ានឯទៀត លើបញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីរក្សាឯកភាព និងមជ្ឈភាពរបស់អាស៊ាន ។ ដោយឡែក កិច្ចខិតខំរបស់កម្ពុជាមួយទៀត គឺការនាំទីម័រខាងកើតឲ្យចូលជាសមាជិកអាស៊ាន ។
នៅពេលដែលកម្ពុជាដឹកនាំអាស៊ានកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជា គឺបានជួយឲ្យប្រទេសទីម័រខាងកើតក្លាយជាប្រទេសសមាជិកសង្កេតការណ៍អាស៊ាន ។ អ្វីដែលកម្ពុជាបានជួយដុតដៃដុតជើងនេះ គឺត្រូវបានឃើញទីម័រខាងកើត និងប្រជាជននៃប្រទេសនេះបានស្វាគមន៍មេដឹកនាំកម្ពុជាដែលធ្លាប់ធ្វើកិច្ចការនេះយ៉ាងកក់ក្តៅបំផុត ។
លោក ចូសេ រ៉ាម៉ូស ហ័តា (José Ramos-Horta) ប្រធានាធិបតីនៃប្រទេសនេះ និង នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានមកទទួលសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភាយ៉ាងកក់ក្តៅនៅក្នុងដំណើរទស្សនៈកិច្ចនៅទីក្រុងឌីលីថ្មីៗនេះ ។ លោកប្រធានាធិបតី មិនត្រឹមតែទៅទទួលទេ គឺបានបើករថយន្តជូនសម្តេចតេជោ ដោយផ្ទាល់ ហើយបានផ្តល់កិត្តិយសអញ្ជើញសម្តេចតេជោ ធ្វើបាថកថា អំពីបទពិសោធន៍កម្ពុជានៅក្នុងការរៀបចំខ្លួន និងបំពេញខ្លួននៅក្នុងឋានៈជាកូនពៅអាស៊ាន បច្ចុប្បន្នជូនដល់ទីម័រខាងកើត ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការខិតខំរបស់កម្ពុជានេះនៅក្នុងអំឡុងពេលដែលមេដឹកនាំអាស៊ានកំពុងតែចូលរួមប្រជុំកំពូលលើកទី៤៦ នៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ លោក ចូសេ រ៉ាម៉ូស ហ័តា ប្រធានាធិបតីទីម័រខាងកើត បានសរសេរនៅលើបណ្តាញសង្គមផ្លូវការរបស់លោកថា ប្រទេសរបស់លោកនឹងក្លាយសមាជិកអាស៊ាននៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលលើកទី៤៧ ដែលមេដឹកនាំអាស៊ានគ្រោងនឹងជួបគ្នាជាថ្មីនៅមុនដំណាច់ឆ្នាំ ។
សរុបទៅ ផ្លែផ្កានៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជាបានកំពុងតែលេចចេញរូបរាងបណ្តើរៗ ហើយអ្វីដែលទីម័រខាងកើតសម្រេចបាននៅពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះក៏ជាទម្ងន់ និងជាការទទួលស្គាល់នូវបទពិសោធន៍ការទូតរបស់កម្ពុជាផងដែរ ។
ទោះបីជាកម្ពុជាជាសមាជិកអាស៊ានក្មេងជាងគេ នៅពេលនេះក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែកម្ពុជាយ៉ាងហោចណាស់ក៏បានជួយជ្រោមជ្រែងទីម័រខាងកើត ដើម្បីក្លាយជាសមាជិកថ្មីរបស់អាស៊ាន។ នេះ គឺជាជោគជ័យផ្នែកការទូតមួយថ្មីរបស់កម្ពុជាដែលបានចូលរួមចំណែកពាក់ព័ន្ធនឹងជោគជ័យរបស់ប្រជាជាតិទីម័រខាងកើត ។
ដូច្នេះ សកម្មភាពដ៏រស់រវើករបស់កម្ពុជានៅក្នុងកិច្ចការតំបន់កាន់តែលេចធ្លោក្នុងក្រសែភ្នេកប្រទេសនានាក្នុងអាស៊ានក៏ដូចជា ក្នុងពិភពលោក ។
នេះជាមោទកភាពសម្រាប់ប្រជាជន និងប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូលដេលបានប្រែក្លាយពីប្រទេសទទួលការជួយជ្រោមជ្រែងពីគេទៅជាប្រទេសដែលជ្រោមជ្រែងរបស់ប្រទេសដទៃនៅក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាវិបិត្តនយោបាយ និងការពង្រីកសមាជិកអាស៊ាន ៕

Recent developments have shown that Cambodia is playing an increasingly important role in the region to expand ASEAN and help countries in the region find peace. This important role has emerged from Cambodia’s two major commitments: mediating the Myanmar issue and pushing for East Timor to join ASEAN by the end of this year.
For Myanmar, Cambodia is willing to adopt a win-win policy to share experiences with Myanmar so that the country can have peace after the military seized power by force from the civilian regime in 2021.
When Cambodia assumed the ASEAN chairmanship in 2022, Cambodia showed many commitments, but because the crisis was so deep and the country’s history was complicated, Cambodia’s efforts needed more time to achieve success.
Myanmar leaders Still absent from the ASEAN Summit. However, many mechanisms that Cambodia has put forward have been further considered and implemented by ASEAN, especially the trilateral mechanism. This mechanism is the ASEAN Myanmar Crisis Resolution Working Group, which consists of the former ASEAN Chair, the new ASEAN Chair, and the future ASEAN Chair.
At this time Cambodia continues to work with other ASEAN members on the Myanmar issue to maintain ASEAN’s unity and neutrality. Another Cambodian effort is to bring East Timor into ASEAN.
When Cambodia led ASEAN, Cambodia’s efforts helped East Timor become an observer member of ASEAN. What Cambodia has helped to fuel this is to see East Timor and its people warmly welcome the Cambodian leader who has done this work.
The country’s President José Ramos-Horta and Prime Minister warmly received Samdech Techo Hun Sen, President of the Senate, during his recent visit to Dili. The President not only went to receive him, but also drove the car to Samdech Techo personally and honored him by inviting him to give a speech about Cambodia’s experience in preparing and fulfilling its role as the youngest member of ASEAN, currently to Timor-Leste.
Regarding Cambodia’s efforts, while ASEAN leaders are attending the 46th summit in Kuala Lumpur, Timor-Leste President José Ramos Herta wrote on his official social media that his country will become an ASEAN member at the 47th summit, where ASEAN leaders are scheduled to meet again before the end of the year.
In summary The fruits of Cambodia’s efforts are gradually taking shape, and what East Timor has achieved in the short term is also a testament to and recognition of Cambodia’s diplomatic experience.
Although Cambodia is currently the youngest member of ASEAN, it has at least helped to support East Timor in becoming a new member of ASEAN. This is a new diplomatic success of Cambodia that has contributed to the success of the East Timorese nation.
Therefore, Cambodia’s active activities in regional affairs are increasingly prominent in the eyes of ASEAN countries as well as the world.
This is a matter of pride for the people and the entire country of Cambodia, which has transformed from a country that receives assistance from others to a country that supports other countries in resolving political crises. and the expansion of ASEAN membership.