ក្នុង​មួ​យស​ប្តា​ហ៍​នេះ សម្តេច​ធិ​បតី​ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​នឹង​មមាញឹក​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ជួប​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន និង​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ដើម្បី​ចាក់​គ្រឹះ​កាន់តែ​រឹង​មាំ​លើ​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច និង​នយោបាយ​ជាមួយ​ប្រទេស​ទាំង​៩​ផ្សេង​ទៀត នៅ​ក្នុង​អាស៊ាន និង​ប្រទេស​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ។…
ក្នុង​មួ​យស​ប្តា​ហ៍​នេះ សម្តេច​ធិ​បតី​ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​កម្ពុជា​នឹង​មមាញឹក​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ជួប​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន និង​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ដើម្បី​ចាក់​គ្រឹះ​កាន់តែ​រឹង​មាំ​លើ​ទំនាក់ទំនង​សេដ្ឋកិច្ច និង​នយោបាយ​ជាមួយ​ប្រទេស​ទាំង​៩​ផ្សេង​ទៀត នៅ​ក្នុង​អាស៊ាន និង​ប្រទេស​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ។
សម្តេច​ធិ​បតី និង​លោក​ជំទាវ ពេជ្រ ច​ន្ន​មុន្នី ព្រមទាំង​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុ​ជាមួយ​ចំនួន​បាន​ចាក​ចេញពី​កម្ពុជា​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែឧសភា ដើម្បី​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន នៅ​ទីក្រុង​កូ​ឡា​ឡាំ​ពួរ ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​២៧ ខែឧសភា ។
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ខែឧសភា សម្តេច​ក៏​បាន​ចាប់ផ្តើម​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន និង​ជួប​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​រួច​ទៅ​ហើយ​ដូច​ជា នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី លោក អាន់ វ៉ា អ៊ី​ប្រា​ហ៊ី​ម ស្តេច​ស៊ុ​ល​តង់​នៃ​ប្រទេស​ប្រ៊ុ​យ​ណេ Haji Hassanal Bolkiah Mu’ izzadin Waddaulah លោក ផា​ម មិ​ញ​ជិ​ញ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​វៀតណាម និង​លោក សន​សៃ ស៊ី​ផា​ន់​ដ​ន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ឡាវ ។ សម្តេច​នឹង​អាច​បន្ត​ជួប​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​ប្រទេស​អាស៊ាន​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ផង​ដែរ ក្រៅពី​ការ​ជួប​គ្នា​ក្នុង​ជំនួប​កំពូល​អាស៊ាន ។
ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ទៅ​កាន់​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី សម្តេច​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នឹង​ពិភាក្សា​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​អាស៊ាន​ស្តី​ពី​បញ្ហា​សំខាន់​ៗ​រួម​មាន ការ​ពង្រឹង​សហប្រតិបត្តិការ​សេដ្ឋកិច្ច ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​សន្តិសុខ​តំបន់​ផង​ដែរ ។
ដូច្នេះ ទស្សនកិច្ច​របស់​សម្តេច នៅ​ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​នឹង​ក្លាយជា​ឱកាស​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ខ្លាំងក្លា​សម្រាប់​សម្តេច​ពិភាក្សា​បញ្ហា​ទ្វេភាគី តំបន់ និង​អន្តរជាតិ ដើម្បី​ស្វែងរក និង​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​ផ្សេង​ទៀត​ក្នុង​គោលបំណង​បង្កើត​សន្តិភាព ស្ថេ​រ​ភាព និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា ។
ខណ​:​ដែល​កម្ពុជា​កំពុង​មាន​ស្ថេ​រ​ភាព​នយោបាយ និង​សន្តិភាព​នោះ​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ប្រឹងប្រែង​មិន​សំចៃ​កម្លាំង ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​អោយ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​បន្ត​មាន​កំណើន និង​រីក​ស​ម្រើ​ន​កាន់តែ​ខ្លាំងក្លា ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​ព្យុះ​ភ្លៀង​នៃ​វិបត្តិ​ពិភពលោក ។
ការ​ជំរុញ​ការ​វិនិយោគ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​៩​ផ្សេង​ទៀត ក្នុង​អាស៊ាន​នឹង​ក្លាយជា​របៀប​វារ​ដ៏​សំខាន់​នៅ​ក្នុង​ពេល​ដែល​សម្តេច​ជួប​មេដឹកនាំ​អាស៊ាន​ទាំង​៩​ផ្សេង​ទៀត​នៅ​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី ។ ខណ​:​ដែល​សម្តេច​ធិ​បតី ត្រូវ​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែឧសភា​នោះ សម្តេច​ក៏​នឹង​គ្រោង​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​បន្ត​ទៀត ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ដល់​៣១ ខែឧសភា ។
ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា បាន​ប្រកាស​អោយ​ដឹង​ថា ក្នុង​ទស្សនកិច្ច​ការងារ​ផ្លូវការ នៅ​ជប៉ុន​នោះ សម្តេច​ធិ​បតី នឹង​ជួប​ប្រជុំ​ទ្វេភាគី​ជាមួយ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ជប៉ុន គឺ​លោក អ៊ី​ស៊ី​បា ស៊ូ​ហ្គេ​រុ ( ISHIBA Shigeru) ព្រមទាំង​មាន​គម្រោង​ជួប​ជាមួយ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ស្ថាប័ន​នីតិបញ្ញត្តិ​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ។
ខណ​:​ជប៉ុន​ជា​ប្រទេស​ផ្តល់​ជំនួយ​ដ៏​សំខាន​សម្រាប់​កម្ពុជា និង​មាន​សហប្រតិបត្តិការ​ល្អ​ជាមួយ​កម្ពុជា​នោះ​សម្តេច​ធិ​បតី​នឹង​ប្រែក្លាយ​ទស្សនកិច្ច​នេះ អោយ​ក្លាយជា​ការ​ពង្រីក និង​ពង្រឹង​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ជាមួយ​ជប៉ុន ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ។ សំខាន់​ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ សម្តេច​ធិ​បតី គ្រោង​នឹង​ថ្លែង​សុន្ទរកថា គន្លឹះ​នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​អន្តរជាតិ លើក​ទី​៣០​ស្តី​ពី «​អនាគត​នៃ​អាស៊ី​» ហើយ​ក៏​នឹង​ចូលរួម​វេទិកា​ធុរកិច្ច​កម្ពុជា​-​ជប៉ុន ផង​ដែរ ។
ដូច្នេះ ទស្សនកិច្ច​របស់​សម្តេច​ធិ​បតី នៅ​ជប៉ុន​ក៏​នឹង​ជួយ​ជំរុញ​កំណើន​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​កម្ពុជា និង​ជប៉ុន ពិសេស​ពង្រីក​ការ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​កម្ពុជា ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ជប៉ុន និង​ទាក់ទាញ​វិនិយោគិន​ជប៉ុន​អោយមក​រកស៊ី​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​កម្ពុជា​ផង​ដែរ ។
ការ​ជួប​រវាង​លោក ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត និង​មេដឹកនាំ​តំបន់​នៅ​ស​ប្តា​ហ៍​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ ដោយ​មាន​ផលប្រយោជន៍​សំខាន់​ៗ​ដូច​ជា សេដ្ឋកិច្ច នយោបាយ និង​វប្បធម៌​ព្រមទាំង​វិស័យ​ផ្សេង​ៗ​ទៀត ៕

Cambodian Prime Minister has been busy all week, meeting with regional leaders to drum up market and investment.
This week, Cambodian Prime Minister Hun Sen will be busy meeting with leaders of ASEAN member countries and Japan to lay a stronger foundation for economic and political relations with the other nine countries in ASEAN and Japan.
Samdech Thip Dee and Madam Pech Chan Mony, along with a number of senior Cambodian officials, left Cambodia on May 25 to attend the ASEAN Summit in Kuala Lumpur, Malaysia from May 26 to 27.
On May 26 His Majesty has also begun attending ASEAN summits and has already met with leaders from several countries, such as Malaysian Prime Minister Anwar Ibrahim, the Sultan of Brunei Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzadin Waddaulah, Vietnamese Prime Minister Pham Minh Chinh, and Lao Prime Minister Sonxay Siphandon. The Prime Minister will also be able to continue to meet with other ASEAN leaders, in addition to meeting at the ASEAN Summit.
During his visit to Malaysia, Prime Minister Hun Sen Manet will discuss with ASEAN leaders on key issues including strengthening economic cooperation, infrastructure development and regional security.
Therefore, His Majesty’s visit to Malaysia will be a valuable opportunity for His Majesty to discuss bilateral, regional and international issues to explore and expand cooperation between Cambodia and other countries with the aim of creating peace, stability and development for Cambodia.
While Cambodia is enjoying political stability And peace, the government is making every effort to ensure that the Cambodian economy continues to grow and expand more strongly to withstand the storm of the global crisis.
Promoting investment and trade between Cambodia and the other nine countries in ASEAN will be a key focus when the King meets the other nine ASEAN leaders in Malaysia. As the President is scheduled to attend the ASEAN Summit until May 27, he will also be on an official visit to Japan from May 28 to 31.
The Cambodian Ministry of Foreign Affairs announced that during his official working visit to Japan, the President will hold a bilateral meeting with Japanese Prime Minister ISHIBA Shigeru and is also scheduled to meet with leaders of the Japanese legislative body.
Japan is a major aid provider to Cambodia And with good cooperation with Cambodia, the President will turn this visit into an expansion and strengthening of cooperation in all fields with Japan for the benefit of both countries. Equally important, the President is scheduled to deliver a keynote speech at the 30th International Conference on the Future of Asia and will also attend the Cambodia-Japan Business Forum.
Therefore, the President’s visit to Japan will also help boost trade between Cambodia and Japan, especially expanding Cambodian exports to the Japanese market and attracting more Japanese investors to do business in Cambodia.
The meeting between Mr. Hun Manet And regional leaders this week demonstrated Cambodia’s creativity in strengthening international relations, with key interests such as economics, politics, and culture, as well as other sectors.