គោលដៅទាក់ទាញទេសចរណ៍ចិនឲ្យបានដល់កម្រិត យ៉ាងហោចណាស់១លាននាក់នាឆ្នាំ២០២៥នេះអាចនឹងសម្រេចបាន ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏កុំមើលងាយស្ថានភាព និងសភាពការណ៍តំបន់ និងអន្តរជាតិដែលពាក់ព័ន្ធនានា ។
អ្នកវិភាគមួយរូបបានលើកឡើងថា រឿងគោលនយោបាយ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័នដែលគាំទ្រដល់ការទាក់ទាញអ្នកទេសចរចិនមកកម្ពុជាមិនជាឧបសគ្គឡើយ គឺអ្វីៗសុទ្ធតែអំណោយផល ។ ប៉ុន្តែស្ថានភាពពាក់ព័ន្ធវាអាចរាំងស្ទះ និងជះឥទ្ធិពលបាន ។ លោកបានបន្តថា «ទេសចរណ៍ជាវិស័យដ៏រសើប ហើយមានទំនាក់ទំនងដ៏ជិតស្និទនឹងស្ថានការណ៍នានាមិនថា សេដ្ឋកិច្ច សង្គ្រាម ឬសុខភាពឡើយ »។
លោកបានអះអាងថា បញ្ហារលកនៃការរីករាលដាលនៃមេរោគកូវីដ១៩នាពេលថ្មីៗនេះ បញ្ហានៅលើតំបន់ និងអន្តរជាតិ ជាពិសេស គឺបញ្ហាពន្ធបដិការរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក សង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មសហរដ្ឋអាមេរិកនិង ចិន គឺសុទ្ធតែជារឿងដែលមានឥទ្ធិពលដល់វិស័យទេសចរណ៍ ។ លោកបានលើកឡើងថា «ពេលនេះ ស្ថានភាពវាមិនជាអីទេពេលនេះ ប៉ុន្តែកុំជិះសេះលែងដៃឲ្យសោះពីព្រោះអ្វីៗ ពិតជាពិបាកស្មានណាស់» ។
អ្នកវិភាគរូបនោះបានឲ្យដឹងថា សម្រាប់កម្ពុជាគោលដៅដែលបានដាក់ចេញវាមិនជាលើសលុបដូចជា ប្រទេសជិតខាងនោះទេ គឺវាសមស្របនឹងធនធានក៏ដូចជា លទ្ធភាពដែលកម្ពុជាអាចទាក់ទាញបាន ។ ប៉ុន្តែស្ថានការណ៍ និងសភាពការអន្តរជាតិពិតជាពិបាកប៉ាន់ប្រមាណទុកណាស់ ករណីដូចជា សង្គ្រាមរវាងឥណ្ឌា និងប៉ាគីស្ថានជាដើម ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងផែនការទេសចរណ៍នេះដែរក្រសួងទេសចរណ៍កម្ពុជាបានប្រកាសរួចហើយថា ខ្លួន និងសហការជាមួយនឹងស្ថានទូតចិន ដើម្បីរៀបចំនូវព្រឹត្តិការណ៍មួយគឺ «ឆ្នាំទេសចរណ៍ កម្ពុជា-ចិន ២០២៥» ។
ព្រឹត្តិការណ៍ដែលនឹងត្រូវបើកជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលជាលទ្ធផលនៃដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវរដ្ឋរបស់ប្រធានាធិបតីចិន លោក ស៊ី ជីនពីង មកកាន់កម្ពុជា គឺសុទ្ធតែជាព្រឹត្តិការណ៍ដែលនឹងលើកកម្ពស់ទីផ្សារទេសចរណ៍កម្ពុជា និងចិន ។
ក្រសួងទេសចរណ៍បានឲ្យដឹងថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះនឹងមានការសម្តែងទស្សនីយភាពសិល្បៈរួមគ្នាកម្ពុជា-ចិន នៅសាលសន្និសីទចតុម្មុខ រាជធានីភ្នំពេញ ក៏ដូចជាសម្រាប់មហាជនទស្សនា នៅបរិវេណសួនច្បារតេជោមាសតេជោយ៉ត និងតាមបណ្តោយផ្លូវថ្មើជើងមាត់ទន្លេចតុមុខ ។
មកដល់ពេលនេះ ភ្ញៀវទេសចរចិន គឺជាទីផ្សារទេសចរណ៍លំដាប់ទី៣ របស់កម្ពុជាបន្ទាប់ពីថៃ និងវៀតណាម ។ ក្រសួងទេសចរណ៍បានឲ្យដឹងថា នៅត្រីមាសដំបូងឆ្នាំ២០២៥ កម្ពុជាទទួលភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិចំនួន១,៨៣លាននាក់ ភ្ញៀវទេសចរពីចិនមានជាង២៨ម៉ឺននាក់ជាមួយនឹងកំណើនប្រមាណជា៥០,៦ភាគរយ ។ តាមតួលេខនេះ វានឹងមិនពិបាកទេ ក្នុងការទាក់ទាញទេសចរចិន១លាននាក់នៅឆ្នាំ២០២៥នេះ ។
ដោយឡែក ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាទទួលបានភ្ញៀវទេសចរសរុបជាង ៦,៦៦លាននាក់ ក្នុងនោះមាន ភ្ញៀវចិនមានជាង ៨៤ ម៉ឺននាក់ កើន៥៥ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៣ ៕

The goal of attracting at least 1 million Chinese tourists by 2025 may be achievable. However, do not underestimate the relevant regional and international situation and circumstances.
An analyst said that the policy issue And the infrastructure that supports attracting Chinese tourists to Cambodia is not an obstacle, everything is favorable. But the related situation can hinder and influence it. “Tourism is a sensitive sector and is closely related to various situations, whether economic, war or health,” he said.
He claimed that the recent wave of the spread of the COVID-19 virus, regional and international issues, especially the US tariffs and the US-China trade war, are all things that affect the tourism sector. “The situation is not bad right now, but don’t let your guard down because things are very unpredictable,” he said.
The analyst said that For Cambodia, the goals set are not as ambitious as those of neighboring countries; they are in line with the resources and opportunities that Cambodia can attract. But the international situation and circumstances are very difficult to predict, such as a war between India and Pakistan.
Regarding this tourism plan, the Cambodian Ministry of Tourism has already announced that it will cooperate with the Chinese Embassy to organize an event called “Cambodia-China Tourism Year 2025”.
The events that will be officially opened on May 23-25, 2025, as a result of the state visit of Chinese President Xi Jinping to Cambodia, are all events that will promote the Cambodian and Chinese tourism markets.
The Ministry of Tourism said that The event will feature a joint Cambodian-Chinese art performance at the Chatomuk Conference Hall in Phnom Penh, as well as for the public to see at the Techo Meas Techo Yot Park and along the footpath along the Chatomuk River.
So far, Chinese tourists are Cambodia’s third-largest tourism market after Thailand and Vietnam. The Ministry of Tourism said that in the first quarter of 2025, Cambodia received 1.83 million international tourists, with more than 280,000 tourists from China, an increase of about 50.6 percent. According to this figure, it will not be difficult to attract 1 million Chinese tourists by 2025.
In 2024, Cambodia received a total of more than 6.66 million tourists, including more than 840,000 Chinese tourists, an increase of 55 percent compared to 2023.