កម្ពុជាត្រូវត្រៀមកាយនិងចិត្ត ចំពោះលទ្ធផលចរចាពន្ធជាមួយអាមេរិក
សមាសធាតុនៃគណៈប្រតិភូជំនាញកម្ពុជា១៩រូបបានចាកចេញពីកម្ពុជាដើម្បីបើកការចរចាបញ្ហាពន្ធបដិការកម្ពុជា-សហរដ្ឋអាមេរិកនៅចុងសប្តាហ៍ទី២នៃខែឧសភានេះ។ ទោះលទ្ធផលយ៉ាងណាក្តី យើងត្រូវ តែត្រៀមចិត្ត និង ត្រៀមកាយដើម្បីទប់ទល់ស្ថានការណ៍នេះឲ្យបាន ដោយសារការចរចារមែងមានជោគជ័យនិងបរាជ័យ ដោយសារតែយើងក៏ចង់ការពារផលប្រយោជន៍របស់យើងគេក៏ចង់ការពារផល ប្រយោជន៍របស់គេ។
លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានដឹកនាំក្រុមការងារចំពោះកិច្ចបំពេញបេសកកម្មការងារចរចាលើ កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មបដិការ កម្ពុជា-សហរដ្ឋអាមេរិកនេះ ហើយកាលពីវេលាម៉ោង ១២និង៣៥នាទីថ្ងៃត្រង់ ថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ដោយសារតែការចរចាមានការកែប្រែខ្លះៗដោយដំបូងគឺគ្រោងនឹងធ្វើពីថ្ងៃទី ១៤ ដល់ ១៥ ឧសភា ប៉ុន្តែមានការកែប្រែ បន្តិចបន្តួចដោយកិច្ចចរចារនេះគឺត្រូវ មកធ្វើនៅថ្ងៃទី១៣ និង ១៤ ពេលរសៀលហើយ ដល់ ថ្ងៃទី ១៥ គឺបានកិច្ចចរចារនេះគឺដំណើរការពេញមួយថ្ងៃ។
នៅមុនពេលចាកចេញលោក ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មានថា ការពិភាក្សានៅពេលខាងមុខនេះមួយចំនួនមិនទាក់ទងនឹងអត្រាពន្ធទាំងអស់ទេ។ ដូច្នេះហើយបានជាកម្ពុជា បានត្រៀមសមាសភាពមកពីគ្រប់វិស័យដើម្បីត្រៀមដោយមានតាំងពី គយ សន្តិសុខ ធនាគារ ការបរទេស ប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ។ល។
លោកបានបញ្ជាក់ប្រាប់ថា ការចាកចេញរបស់គណប្រតិភូកម្ពុជាទៅចរចានៅសហរដ្ឋអាមេរិកនេះ កម្ពុជាមានសង្ឃឹម មិនមែនអត់សង្ឃឹមនោះឡើយ ។ លោកបាន សង្កតធ្ងន់ថា បើអត់សង្ឃឹមទេ យើងនឹងមិនទៅចរចាឡើយ ។ យើងបានធ្វើកិច្ចការច្រើននៅក្នុងការងារចរចារនេះ ហើយក្រៅពីសមាជិកក្រុមការងារនេះ យើងក៏បានត្រៀមធ្វើការជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន បញ្ចុះបញ្ចូល ដែលគេហៅថា lobbying firm ផងដែរ ។
លោកក៏បានបន្តទៀតថា មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាគឺជាប្រទេសមួយនៅក្នុងចំណោមប្រទេសពី ១៨ ទៅ ២០ ដែលមានឆន្ទះពិតប្រាកដនៅក្នុងការធ្វើការចរចាជាមួយនឹងសហរដ្ឋអាមេរិកហើយសហរដ្ឋ អាមេរិកក៏បានយល់ព្រមទទួលនិងបើកទ្វារទទួលគណប្រតិភូកម្ពុជាទៅចរចាជាមួយគេដោយផ្ទាល់ ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាមានឆន្ទះនៅក្នុងការចរចាពិតប្រាកដ។ ដូច្នេះហើយបានជាយើងនៅតែ មានសង្ឃឹម ។
លោកក៏បានបង្ហើបផងដែរថា តាមការជួបចរចាកន្លងទៅជាបន្តបន្ទាប់តាមប្រព័ន្ធហ្សូម (Zomm) សហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានយល់ពីស្ថានភាពរបស់កម្ពុជាជាពិសេសគឺទៅលើអំណាចនៃការបញ្ជាទិញរបស់កម្ពុជា ។ សហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានដឹងយ៉ាងច្បាស់ហើយថា កម្ពុជាពិតជាមិនមានមូលដ្ឋានណាមួយនៅក្នុងការបង្កើនតុល្យភាពពាណិជ្ជកម្ម ដែលសហរដ្ឋអាមេរិកថា យើងនាំចេញទៅគេ ជាងជាង ១២ ពាន់លាន ហើយយើងនាំចូលពីគេតែ ៣០០ លាននោះទេ ពីព្រោះការរីកចម្រើន ប្រទេសនីមួយៗ វាខុសគ្នា។ ភាគីសហរដ្ឋអាមេរិក ដឹងបញ្ហានេះ។ ភាគីសហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានលើកឡើងថា គេចង់ឲ្យកម្ពុជាទិញទំនិញ ពីសហរដ្ឋអាមេរិកបន្ថែមទៀត ហើយគេក៏សុំឲ្យកម្ពុជាជួយការពារកម្មសិទ្ធិបញ្ញារបស់សហរដ្ឋអាមេរិក កំណត់បញ្ហាប្រភពនៃទំនិញដែលដឹកចេញពីកម្ពុជា ជាពិសេសគឺ ដើមកំណើតនៃទំនិញ នេះជាដើម ។
មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាគឺជាប្រទេសមួយដែលរងការកំនត់ពន្ធខ្ពស់ជាងគេនៅក្នុងចំណោមប្រទេសនៅអាស៊ីអគ្នេយ៍ដោយសហរដ្ឋអាមេរិក ។ ការកំណត់ពន្ធបដិការដ៏ខ្ពស់ដែលមានកម្រិតដល់ទៅ ៤៩ ភាគរយ គឺពិតជាខ្ពស់ណាស់ ហើយវាអាចធ្វើឲ្យទីផ្សារនាំចេញកម្ពុជា រងផលប៉ះពាល់ ជាពិសេសគឺឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ ដែលគេដឹងថា វិស័យនេះបានកំពុងតែផ្តល់ការងារធ្វើជូនកម្មការនី និង កម្មករប្រមាណជា ១ លាននាក់ និង អ្នកដែលទទួលផលដោយប្រយោលជាច្រើនបន្ថែមទៀត ។
នៅក្នុងអំឡុងពេលនេះស្ថានភាពនៃការនាំចេញរបស់កម្ពុជាគឺនៅតែបន្តមានកំណើនដ៏វិជ្ជមាន ដោយសារតែរដ្ឋបាលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកបានពន្យាពេលអនុវត្តនូវការកំណត់ពន្ធនេះរហូតដល់រង្វង់ ប្រហែលជា ចុងសប្តាហ៍ទី១នៃខែកក្កដា ខាងមុខ ដើម្បីទុកពេលចរចារ។
នៅត្រីមាសទី១ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាអាចសម្រេចបានការនាំចេញប្រមាណជា ៦,៨ពាន់ លានដុល្លារ ដោយនៅក្នុងនោះកម្ពុជាអាចនាំចេញទៅសហរដ្ឋអាមេរិកប្រមាណជា ២,៤ ពាន់លានដុល្លារ ទៅប្រទេសផ្សេងៗនៅអាស៊ី ក៏ប្រហាក់ប្រហែលគ្នានេះដែរ ហើយអឺរ៉ុប គឺប្រមាណជា ១,២ ពាន់លានដុល្លារ ។
ផ្អែកតាមតែតួរលេខត្រឹមតែដើមឆ្នាំនេះ យើងឃើញថា វានឹងរងផលប៉ះពាល់មិនតិចទេ នៅក្នុងករណីការចរចាររឿងពន្ធបដិការនេះជាមួយនឹងសហរដ្ឋអាមេរិកមិនសមតាមបំណងរបស់យើង។ ដូច្នេះយើងក៏សង្ឃឹម ថា ក្រុមមន្ត្រីជំនាញកម្ពុជានឹងខិតខំប្រឹងប្រែងឲ្យអស់លទ្ធភាពដើម្បីអាចការពារផលប្រយោជន៍របស់ជាតិមាតុភូមិយើង ហើយក៏សង្ឃឹមថា សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងយោគយល់កម្ពុជានៅក្នុងនាមជាប្រទេស មួយតូច ដែលមានសមានចិត្តនិងឆន្ទះពិតប្រាកដនៅក្នុងការធ្វើការជាមួយនឹងសហរដ្ឋអាមេរិកដោយឈរនៅលើកត្តាផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក តាមរូបមន្តឈ្នឈ្នះ។
យើងដឹងថា នេះគឺមិនមែនជាកិច្ចការ ងាយស្រួលនោះទេ ទោះរងសំពាធយ៉ាងណាសូមអត់ធ្នត់ញញឹម និង ខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើការជាមួយគ្នាដើម្បីកិច្ចការចរចានេះអាចទទួលបានលទ្ធផលមួយ ដែលអាចទទួលបានទាំងសងខាង ។ ដោយឡែកក្រៅពីក្រុមអ្នកជំនាញដែលទៅចរចា យើងដែលជាអ្នកកំពុងតែរង់ចាំលទ្ធផលក៏ត្រូវតែត្រៀមខ្លួនគ្រប់វិធានការទាំងការចរចារជោគជ័យ និង ការចរចារបរាជ័យ ដើម្បី លៃលកសម្រួលស្ថានការណ៍យ៉ាងណា អាចបន្តដំណើរការប្រក្រតីភាពនៃទីផ្សារនាំចេញ និង ដើម្បីឲ្យរោងចក្រឧស្សាហកម្ម ដែលបម្រើឲ្យវិស័យពាណិជ្ជកម្មរបស់យើង អាចនឹងដំណើរការទៅមុខ បន្តទៅទៀត នៅក្នុងជំហានមួយ ទោះបីជាវាមិនស្ទុះលឿនក៏ដោយ តែនៅតែទៅមុខសន្សឹមៗដើម្បីសម្រេចឲ្យបាននូវចក្ខុវិស័យដ៏វែងឆ្ងាយរបស់យើងទាំងអស់គ្នា ៕

A 19-member Cambodian delegation left Cambodia to launch Cambodia-US tariff negotiations in the second week of May. Whatever the outcome, we must be mentally and physically prepared to deal with this situation because negotiations are always going to have successes and failures because we want to protect our interests and they want to protect theirs.
Mr. Sun Chanthol, Deputy Prime Minister and First Vice Chairman of the Council for the Development of Cambodia, led the working group to carry out the negotiation mission on the Cambodia-US FTA. At 12:35 p.m. on May 10, 2025, due to some changes in the negotiations, the initial schedule was from May 14 to 15. But there was a slight change, with the talks scheduled for the afternoon of the 13th and 14th, and the talks will last all day on the 15th.
Before leaving, the Deputy Prime Minister told reporters that some of the upcoming discussions will not be related to tax rates at all. That is why Cambodia has prepared components from all sectors to prepare, including customs, security, banking, foreign affairs, postal services and telecommunications, etc.
He stated that the departure of the Cambodian delegation to negotiate in the United States is not without hope for Cambodia. He stressed that if we do not have hope, we will not go to negotiate. We have done a lot of work in this negotiation, and in addition to the members of this working group, we are also preparing to work with a lobbying firm.
He also continued that so far, Cambodia is one of the 18 to 20 countries that are really willing to negotiate with the United States, and the United States has also agreed to receive and open the door to receive a Cambodian delegation to negotiate with them directly. He confirmed that Cambodia is really willing to negotiate. That is why we still have hope.
He also revealed that through the past negotiations through the Zoom system, the United States has also understood Cambodia’s situation, especially regarding Cambodia’s purchasing power. The United States also knows very well that Cambodia really has no basis in increasing the trade balance, which the United States says we export to them more than 12 billion and we import from them only 300 million, because the development of each country is different. The United States side knows this problem. The US side also said that it wants Cambodia to buy more goods from the US, and it also asked Cambodia to help protect US intellectual property rights, identify the source of goods exported from Cambodia, especially the origin of these goods, etc.
So far, Cambodia is one of the countries in Southeast Asia that has been subject to the highest tariffs by the US. The high tariff of 49 percent is very high and could affect Cambodia’s export market, especially the garment industry, which is known to employ about 1 million workers and many more indirect beneficiaries.
In the meantime, Cambodia’s export situation continues to grow positively because the US administration has delayed the implementation of the tariff for about The first week of July, to allow time for negotiations.
In the first quarter of 2025, Cambodia could achieve exports of approximately $6.8 billion, of which Cambodia could export approximately $2.4 billion to the United States, a similar amount to other countries in Asia, and approximately $1.2 billion to Europe.
Based on the figures for the beginning of this year alone, we see that it will be affected quite a bit. In this case, the tariff negotiations with the United States do not suit our purposes. Therefore, we also hope that Cambodian officials will do their utmost to protect the interests of our motherland, and we also hope that the United States will understand Cambodia as a small country that has compassion and is truly willing to work with the United States on the basis of mutual benefits and a win-win formula.
We know that this is not an easy task. No matter how much pressure we face, let us be patient, smile, and work hard together so that this negotiation can achieve a result that is acceptable to both sides. In particular, apart from the expert group that will negotiate, we who are waiting for the results must also be prepared for all measures, both successful and unsuccessful negotiations, to adjust the situation in a way that can continue the normal operation of the export market and so that the industrial factories that serve our trade sector can continue to operate, continue to operate, in one step, even if it is not fast, but still move forward slowly to achieve our long-term vision.