អ្នកលក់ទុរេនទាំងអនឡាញ និងលក់ផ្ទាល់នៅផ្សារ ឬនៅតាមផ្លូវបានកំពុងតែរីកព្រោងព្រាតរហូតដល់បង្កបាតុភាពសណ្តាប់ធ្នាប់ សមត្ថកិច្ចចុះណែនាំ និងព្រមាន ។ ប៉ុន្តែក៏ស្រាប់តែ មានសហគមន៍មួយចេញមកប្រកាសបង្កក្តីមន្ទិលអំពីប្រភពនៃទុរេននៅលើទីផ្សារទាំងនេះជាថ្មីម្តងទៀត ។ ទុរេនដែលកំពុងតែលក់ព្រោងព្រាត…
អ្នកលក់ទុរេនទាំងអនឡាញ និងលក់ផ្ទាល់នៅផ្សារ ឬនៅតាមផ្លូវបានកំពុងតែរីកព្រោងព្រាតរហូតដល់បង្កបាតុភាពសណ្តាប់ធ្នាប់ សមត្ថកិច្ចចុះណែនាំ និងព្រមាន ។ ប៉ុន្តែក៏ស្រាប់តែ មានសហគមន៍មួយចេញមកប្រកាសបង្កក្តីមន្ទិលអំពីប្រភពនៃទុរេននៅលើទីផ្សារទាំងនេះជាថ្មីម្តងទៀត ។
ទុរេនដែលកំពុងតែលក់ព្រោងព្រាត ហើយកន្លែងដែលមានបាតុភាពរហូតអាជ្ញាធរចុះអប់រំនោះ គឺនៅកំណាត់វិថីព្រះសីហនុ នៅក្នុងរដ្ឋបាលដែនដីគ្រប់គ្រងដោយអាជ្ញាធរខណ្ឌ៧មករា ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងសណ្តាប់ធ្នាប់ខាងអាជ្ញាធរខណ្ឌនេះក៏បានចុះអប់រំណែនាំ និងធ្វើកិច្ចសន្យាដល់អាជីវកលក់ទុរេនទាំងនោះ ដោយទុកពេល៣ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃទី០៧ ដល់០៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ជាថ្ងៃកំណត់ ឲ្យបញ្ឈប់ការធ្វើអាជីវកម្មយ៉ាងអាណាធិបតេយ្យបង្កភាពរញ៉េរញ៉ៃធ្វើឱ្យខូចសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណៈ និងប៉ះពាល់ដល់សោភ័ណភាព ប៉ុន្តែមិនបានបញ្ជាក់អំពីបញ្ហាគុណភាពឫប្រភពនៃទុរេន ដែលកំពុងតែជន់ឡើងនៅលើទីផ្សារជាបន្តបន្ទាប់នោះនៅឡើយទេ ។
ក្រៅពីទីនោះមកដល់ពេលនេះ ទុរេនត្រូវបានលក់ព្រោងព្រាតពេញរាជធានីតែម្តង កន្លែងខ្លះលក់ជារទេះ កន្លែងខ្លះពលរដ្ឋបើករថយន្តទំនើបៗដឹកលក់ ដោយភាគច្រើនសុទ្ធតែបញ្ជាក់ថា ជាទុរេននៅក្នុង ស្រុក មិនមែនជាទុរេននាំចូលនោះទេ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ទន្ទឹមនឹងការផ្ទុះកំណើនអ្នកចេញលក់ផ្លែឈើប្រចាំរដូវនេះក៏មានប្រភពមួយចេញប្រកាសដែលនាំឲ្យមានការសង្ស័យលើប្រភពនៃទុរេនទាំងនេះ ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ សហគមន៍កសិកម្មទុរេនបែកអន្លូងស្ទឹងត្រង់ នៅខាងខេត្តកំពង់ចាម ដែលគេល្បីថា គឺជាសហគមន៍ដែលអាចផ្គត់ផ្គង់ទុរេនស្រស់មួយ ចំណែកនៅក្នុងទីផ្សារនៅក្នុងស្រុកបានចេញ ប្រកាសមួយ ពញាក់អ្នកហូប និងអ្នកលក់ ក៏ដូចជា អាជ្ញាធរឲ្យយកចិត្តទុកដាក់លើប្រភពនៃទុរេនដែលកំពុងតែលក់ពីព្រោះមានសេចក្តីរាយការណ៍នៅលើបណ្តាញសង្គមដោយដាក់ការសង្ស័យទៅលើទុរេនវៀតណាម ដែលកំពុងតែត្រូវបានអាជ្ញាធរចិនមិនអនុញ្ញាតឲ្យនាំចូលទីផ្សារគេដោយសារតែក្តីបារម្ភអំពីបញ្ហាភូតគាមអនាម័យ ជាពិសេស គឺពាក់ព័ន្ធនឹងការរកឃើញសារធាតុគីមី ។
សហគមន៍នេះ បានចេញសេចក្តីជូនដំណឹងជាលិខិតដោយចំហរមួយ ចុះថ្ងៃទី០៧ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ថា ដោយសង្កេតឃើញថា នាពេលកន្លងមកមានចរន្តលក់ដូរទុរេនមួយចំនួននៅតាមបណ្តាខេត្ត ក្រុង រាជធានី ខេត្តបានផ្សព្វផ្សាយលក់ដោយអះអាងថា ជាទុរេនបែកអន្លូងយ៉ាងកក្រើកទៅដល់ពលរដ្ឋទូទៅជាពិសេស គឺតាមបណ្តាញសង្គមវាអាចធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់កសិករដាំទុរេននៅទឹកដីបែកអន្លូងទាំងមូល ។
សហគមន៍ដដែលបានអះអាងថា ទុរេនទាំងនោះមិនមានប្រភពពិតប្រាកដ ឫអាចជាទុរេននាំចូលពីប្រទេសជិតខាងដែលចិនមិនអនុញ្ញាតិឲ្យនាំចូលដោយសារតែការព្រួយបារម្ភអំពីផលប៉ះពាល់សុខភាព អ្នកបរិភោគ ។
ប្រភពដដែលបានបន្តទៀតថា មកដល់ថ្ងៃដែលខ្លួនជូនដំណឹង ទុរេនបែកអន្លូង គឺមិនទាន់ដល់ពេលកាត់ប្រមូលផលបាននៅឡើយទេ ចំពោះពូជទុរេនមាន់ថង ហើយករណីទុរេនមាន់ថងដែលអាចកាត់បាន គឺមានបរិមាណតិចតួចបំផុតដែលមិនអាចដាក់លក់យ៉ាងច្រើនរាប់តោនដូចបច្ចុប្បន្នឡើយ ។ សហគមន៍នេះ ក៏បានជូនដំណឹងដល់អ្នកដែលនិយមបរិភោគទុរេនពីបែកអន្លូងជ្រើសរើសទិញដោយពិចារណា ដើម្បីសុខមាលភាពខ្លួនឯង ។
ការជូនដំណឹងនេះ គឺវាកើតឡើងក្រោយពេលដែលបណ្តាញសង្គមបានចែករំលែកព្រោងព្រាតអំពីបញ្ហាទុរេនវៀតណាមជន់នៅលើទីផ្សារដោយសារតែអាជ្ញាធរចិនហាមឃាត់ ហើយទុរេននៅវៀតណាម ធ្លាក់តម្លៃ ។ ដោយឡែកកាសែតផ្លូវការមួយរបស់វៀតណាម VN Express បានរាយការណ៍ថា ទុរេនពិតជាធ្លាក់ថ្លៃមែន ដោយសារតែចិនរិតបន្តឹងការត្រួតពិនិត្យលើការនាំចូលទុរេន ក្រោយពេលដែលអ្នកនាំចេញទុរេនទៅចិនកាន់តែសម្បូរ ។
កាសែតនេះបានរាយការណ៍ថា តម្លៃទុរេនវៀតណាម កំពុងតែជននៅលើទីផ្សារដោយមួយគីឡូក្រាមថ្លៃត្រឹមពី ១,៣៥ ទៅ ២,៦៩ ដុល្លារប៉ុណ្ណោះ ពោល គឺធ្លាក់ចុះ ៣០ ភាគរយ ឯណោះ ។ កាសែតនេះមិនបានផ្សាយថា ទុរេនវៀតណាម មានផ្ទុកសារធាតុគីមីនោះទេ គឺគ្រាន់តែថា ទុរេនវៀតណាមត្រូវតម្រូវដោយអាជ្ញាធរចិន ដាក់ចត្តាឡីស័ក និងពិនិត្យតឹងរ៉ឹង ដើម្បីពិនិត្យរកសារធាតុ អូរ៉ាមីន ០ ( Auramine O) ដែលជាសារធាតុគឺមីម្យ៉ាងគេប្រើប្រាស់នៅក្នុងការធ្វើចម្ការ តែត្រូវជាប់បម្រាមដោយសារតែវាអាចបង្ករជាជំងឺមហារីក ។
នៅពេលដែលទទួលព័ត៌មានទាំងនេះហើយ អ្នកដែលឃ្លានទុរេន មុននឹងសម្រេចចិត្តទិញគួរតែសួររកប្រភពឲ្យច្បាស់លាស់ ហើយអ្នកលក់ក៏ត្រូវតែស្មោះត្រង់ កុំភូតកុំភរកុំបន្លែកុំបន្លំ ព្រោះតែចង់ចំណេញជ្រុលយកទុរេន ដែលចាល់ពីស្រុកគេយកមកលក់ឲ្យពលរដ្ឋឯងនៅក្នុងស្រុក ។
ក្រៅពីនោះអាជ្ញាធរជំនាញ គួរតែសិក្សាស្រាវជ្រាវហើយ ដើម្បីពិនិត្យមើលថា តើទុរេនទាំងនោះមានប្រភពពីណា ហើយទុរេនដែលមាននៅលើទីផ្សារ តើវាមានសារធាតុដែលអាចបង្ករជំងឺមហារីកមែន ឫអត់ ។ កុំអោបដៃ បណ្តែតបណ្តោយឲ្យពលរដ្ឋរងគ្រោះ ពីព្រោះនៅពេលនេះក្រសួងសុខាភិបាលបាន បង្ហាញហើយជំងឺមហារីកនៅក្នុងមួយឆ្នាំមានអ្នកកើតប្រមាណជា២ម៉ឺននាក់ និងអ្នកស្លា.ប់ប្រមាណជា ១៤.០០០ នាក់ឯណោះ ៕

Durian sellers, both online and in person at markets or on the streets, are flourishing to the point of causing public order problems, prompting authorities to issue warnings and instructions. But suddenly, a community has come out to raise doubts about the source of durian in these markets again.
The durian that is being sold in bulk, and the place where the authorities investigated, is at the Vithi Preah Sihanouk section in the administrative territory of the 7 Makara District Authority.
Regarding public order, the district authorities have also issued instructions and signed contracts with those durian traders, giving them 3 days, from May 7 to 9, 2025, to stop operating in an unregulated manner, causing chaos, disrupting public order, and affecting the beauty of the area. But it has not yet been confirmed about the quality or source of the durian that is continuously flooding the market.
In addition, up until now, durian has been sold in large quantities throughout the capital, in some places sold by carts, in some places people drive modern cars to sell them, with most of them stating that they are local durians, not imported durians. However, along with the explosion of people selling this seasonal fruit, a source has also issued a statement that raises doubts about the source of these durians. .
Related to this issue, the Durian Farming Community of Anlong Stung Trang in Kampong Cham Province, which is known as a community that can supply fresh durian, has been A statement has urged eaters and vendors, as well as authorities, to pay attention to the source of durian being sold, following reports on social media casting doubt on Vietnamese durian, which is being banned by Chinese authorities due to concerns about phytosanitary issues, particularly related to the detection of chemicals.
The community issued an open letter dated May 7, 2025, noting that in the past, there has been a trend of durian being sold in various provinces and cities. The capital and province have been promoting the sale of durians claiming to be fake durians, especially on social media, which could affect durian farmers in the entire territory of the fake durians.
The same community claimed that the durians did not have a real source or could be durians imported from neighboring countries that China does not allow to be imported due to concerns about the health effects of consumers.
The same source continued that the day it announced The durian that has broken its stem is not yet ripe for harvesting, and the amount of durian that can be harvested is very small and cannot be sold in large quantities, such as tons, as is the case today. The community also warned durian eaters to choose carefully for their own health.
The announcement came after social media shared a story about Vietnamese durians flooding the market due to a ban by Chinese authorities and the price of durians in Vietnam dropping. In particular, Vietnam’s official newspaper VN Express reported that durian prices have indeed fallen because China has tightened controls on durian imports after the number of durian exporters to China has increased.
The newspaper reported that the price of Vietnamese durian is currently falling on the market, with one kilogram costing only $1.35 to $2.69, down 30 percent. The newspaper did not report that Vietnamese durians contain chemicals, but only that Vietnamese durians are required by Chinese authorities to be inspected and strictly tested for Auramine O, a substance that is used in agriculture but is banned because it can cause cancer.
After receiving this information, those who are hungry for durian before deciding to buy should ask for the source clearly, and the seller must be honest, do not lie, do not cheat, do not cheat. Because they want to make a profit, they take durians that are imported from the country and sell them to their own people in the country.
In addition, the relevant authorities should conduct research to check where those durians come from and whether the durians on the market contain substances that can cause cancer or not. Don’t just sit back and let the people suffer, because at this time, the Ministry of Health has shown that there are approximately 20,000 new cases of cancer and approximately 14,000 deaths per year.
Could an air war between India and Pakistan affect ASEAN and Cambodia?
The cross-border war between India and Pakistan that has...
The story of singer Meas Soksophea: A mirror of superstitions in Cambodian society
Superstition is a part of civilization and culture of...
Cambodia must prepare physically and mentally for the outcome of tariff negotiations with the United States.