ខេត្តកំពង់ចាម​: ​ហេតុការណ៍​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​មួយ​បាន​កើតឡើង​រវាង​ម៉ូតូ​និង​រថយន្ត​ដឹកដីនៅ​លើ​កំណត់​ផ្លូវ​មួយ​ក្នុងភូមិ​តា​ណេ​ង សង្កាត់​សំបួរមាស ក្រុង​កំពង់ចាម ​កាលពី​វេលា​ម៉ោង​៧​និង​៣៤​នាទី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ​មីនា​ ឆ្នាំ​២០២៥​ ​បណ្ដាល​ឱ្យ​នារីជានិស្សិត​ពេទ្យ​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ ក្រោយមក​និស្សិត​ស្រី​ទាំង​ពីរ​នាក់​បងប្អូនក៏​​បាន​ស្លាប់បាត់បង់ជីវិត ។…
ខេត្តកំពង់ចាម​: ​ហេតុការណ៍​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​មួយ​បាន​កើតឡើង​រវាង​ម៉ូតូ​និង​រថយន្ត​ដឹកដីនៅ​លើ​កំណត់​ផ្លូវ​មួយ​ក្នុងភូមិ​តា​ណេ​ង សង្កាត់​សំបួរមាស ក្រុង​កំពង់ចាម ​កាលពី​វេលា​ម៉ោង​៧​និង​៣៤​នាទី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ​មីនា​ ឆ្នាំ​២០២៥​ ​បណ្ដាល​ឱ្យ​នារីជានិស្សិត​ពេទ្យ​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ ក្រោយមក​និស្សិត​ស្រី​ទាំង​ពីរ​នាក់​បងប្អូនក៏​​បាន​ស្លាប់បាត់បង់ជីវិត ។ ចំណែករថយន្ត​ដឹក​ដី​បាន​បើកគេច​ ​។ ក្រោយកើតហេតុ ជំនាញ​នគរបាល​ចរាចរណ៍​ក្រុង​កំពង់ចាម កំពុង​ប្រតិបត្តិការ​ស៊ើបអង្កេត​លើ​ករណី​នេះ​ ។​
បើ​តាម​ជំនាញ​ចរាចរណ៍​ក្រុង​កំពង់ចាម​ប្រាប់​ឲ្យ​ដឹង​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ​មីនា ​ថា និស្សិត​ស្រី​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​ដែល​មានស្រុក​កំណើត​នៅ​ស្រុក​កំពង់ស្វាយ​ខេត្តកំពង់ធំ បាន​មក​រៀន​ជំនាញ​នៅ​សាលា​ពេទ្យ​មួយ​ក្នុង​ក្រុង​កំពង់ចាម​ ដោយ​ទាំង​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​បាន​ជិះ​ម៉ូតូ​ចេញពីផ្ទះ​ឈ្នួល​មួយ​កន្លែង ដើម្បី​ទៅ​កាន់​សាកលវិទ្យាល័យ ដែល​ពួក​គេ​រៀន​ស្រប​ពេល​ដែល​ជិះ​ឆ្លងផ្លូវ​មិន​ទាន់​ផុត​ផង​ត្រូវ​បាន​រថយន្ត​ដឹក​ដីមួយគ្រឿង​បើក​មក​បុក​និង​កិន​ពេញទំហឹង​ ​កាលពី​វេលា​ម៉ោង​៧​និង​៣៤​នាទី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨​មីនា​ឆ្នាំ​២០២៥​ បណ្ដាល​ឱ្យ​និស្សិត​ទាំង​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ បន្ទាប់​មក​កម្លាំង​ជំនាញ​ចរាចរណ៍​ក្រុង​កំពង់ចាម បាន​ចុះ​មក​ដល់​និង​ហៅ​រថយន្ត​សា​មុ​យ​ដឹក​​មកដឹកជនរងគ្រោះទៅ​សង្គ្រោះ​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត ចំណែក​រថយន្ត​វិញ​បាន​បើក​គេច​បាត់​ស្រមោល ទោះជា​យ៉ាងណា​ជំនាញ​បាន​ស្រាវជ្រាវ​ដឹង​អត្តសញ្ញាណ​ហើយ​។
ជំនាញ​ចរាចរណ៍​ក្រុង​កំពង់ចាម​ប្រាប់​បន្ត​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា តាម​រយៈ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ដោយ​ទទួលបញ្ជា​ពី​លោក​វរសេនីយ៍ឯក​អុ​ឹ​ង ប៊ុ​ន អធិការ​នគរបាល​ក្រុង​កំពង់ចាម បានឱ្យ​នគរបាល​ទទួល​ផែន​សណ្ដាប់ធ្នាប់​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ ​ទីបំផុត​ក៏​ដឹង​អត្តសញ្ញាណ​រថយន្ត​នោះ​ តែ​រថយន្តនោះ​​បាន​បើក​ទៅ​លាក់​ទុក​នៅ​ទីណា​មួយ​។ ជាមួយ​នោះ​ថៅកែ​រថយន្ត​ដឹកដី​បាន​ទទួលស្គាល់​ថា​ជា​រថយន្ត​របស់​ខ្លួន​។
​និស្សិត​ពេទ្យ​ទាំង​ពីរ​នាក់​បងប្អូន​ ក្នុង​នោះ​នារីរងគ្រោះជា​បងរៀន​នៅ​ឆ្នាំ​ទី​៣ ចំណែក​ប្អូនស្រី​វិញ​រៀន​ឆ្នាំ​ទី​១ បាន​ស្លាប់​នៅ​វេលា​ម៉ោងជាង​៦ល្ងាច​ថ្ងៃ​ដដែល​​ ។ ក្នុង​ហេតុការណ៍​នេះ​គឺ​ម្នាក់​បាក់ជើង​និង​ម្នាក់​ទៀត​បែក​ប្លោក​នោម​។​ ទោះជា​បី​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​ប្រឹងប្រែង​​ជួយ​សង្គ្រោះ​យ៉ាងណា ក៏​មិន​អាច​ជួយ​បាន​នោះ​ទេ​ ។​
សូម​បញ្ជាក់​ថា​ ​ជន​​រង​គ្រោះ​ជិះ​ម៉ូតូ​មួយគ្រឿង​ម៉ាក​ហុងដា​ ធុន​សេ​125 ពណ៌​ខ្មៅ ​ពាក់​ស្លាក​លេខ​កំពង់ធំ​1J-7132 បើកបរ​ដោយ​ឈ្មោះ​ប្រាជ្ញ ច​ន្ទ្រា ភេ​ស្រី​ អាយុ​២១​ឆ្នាំ រួម​ដំណើរ​ជាមួយនឹង​ម្នាក់​ទៀត​ឈ្មោះ​ប្រាជ្ញ ចិ​ន្ត្រា ស្រី​អាយុ​១៨​ឆ្នាំ ជា​ប្អូន ដោយ​ពាក់មួក​សុវត្ថិភាព​ទាំង​ពីរ​នាក់​។ រថយន្ត​ដែល​បង្កហេតុ​ម៉ាក​Scania ពណ៌​ស​បិទ​ស្គុ​ត​ផ្ទៃមេឃ​ពាក់​ស្លាក​លេខ​ស្វាយ​រៀង​3A-1660 បើកបរ​ដោយ​ឈ្មោះ​ដា មិន​ស្គាល់​អាសយដ្ឋាន ​។
​មូលហេតុ​បណ្តាល​ឱ្យកើតមានគ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នេះ​ដោយសារ​តែ​អ្នកបើកបរ​រថយន្ត​បើក​ខុស​ទិស​ចរាចរណ៍​និង​បត់​ស្ដាំ​ខ្វះ​ការ​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​។
ជុំវិញការបាត់បង់ជីវិតរបស់និស្សិតស្រីទាំង២នាក់បងប្អូនខាងលើ​នេះ​គឺជា​ការ​បាត់បង់​ធនធានមនុស្ស​ពិតជា​គួរ​ឲ្យ​សោកស្ដាយ​ ។ បច្ចុប្បន្ន ​សពជនរងគ្រោះ​​ទាំង​ពីរ​នាក់ ត្រូវ​បាន​សាច់ញាតិ​​យក​ទៅ​ធ្វើបុណ្យ​នៅ​ស្រុក​កំណើត​ខេត្តកំពង់ធំ​តាម​ប្រពៃណី​​៕