​ភូមា​ប្រកាស​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សេរី​ និង​យុត្តិ​ធម៌​នៅ​ចុង​ឆ្នាំ​នេះ
ទី​ក្រុង​រ៉ង់​ហ្គូន៖ របប​សឹក​ភូមា​ប្រកាស​ថា​ខ្លួន​នឹង​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​​ឆ្នាំ​នេះ​​។ ឧត្ដម​សេនីយ៍​មីន​អុង​ឡាំង​បាន​ឆ្លៀត​យក​ឱកាស​រំលឹក​ទិវា​កង​ទ័ព​ជាតិ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ដើម្បី​បញ្ជាក់​ជា​ថ្មី​ថា​លោក​ត្រៀម​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅចុង​ឆ្នាំ​២០២៥​​។ លោក​អំពាវ​នាវ​ឱ្យ​ចលនា​ប្រឆាំង​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ​ងាក​មក​បង្កើត​គណ​បក្ស​នយោបាយ​ដើម្បីប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​តាម​រយៈ​​ការ​បោះ​ឆ្នោត​វិញ​ម្ដង​។​​ លោក​ថ្លែង​ថា​​ការ​បោះ​ឆ្នោត​លើក​នេះ​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​​ភាព​សេរី​ និ​ងយុត្តិ​ធម៌​ល្អ​ណាស់​​ ហើយ​ធ្វើ​ឡើង​ទៅ​តាម​សភាព​ការណ៍​ជាក់​ស្ដែង​​នៃ​សន្តិ​សុខ​ជាតិ​។ មាន​ន័យ​ថា​កន្លែង​ណា​ដែល​មាន​សង្គ្រាម​មិន​បាន​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ទេ​។ លោក​ថ្លែង​សុន្ទរ​កថា​នៅ​ចំពោះ​មុខ​កង​ទ័ព​ជាង​៧​ពាន់​នាក់​ដែល​រៀប​ចំ​អង្គ​មេ​ទិញ​នៅ​រដ្ឋ​ធានី​ណៃ​ពិដោរ​។ យុទ្ធ​ជន​…
ទី​ក្រុង​រ៉ង់​ហ្គូន៖ របប​សឹក​ភូមា​ប្រកាស​ថា​ខ្លួន​នឹង​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​​ឆ្នាំ​នេះ​​។ ឧត្ដម​សេនីយ៍​មីន​អុង​ឡាំង​បាន​ឆ្លៀត​យក​ឱកាស​រំលឹក​ទិវា​កង​ទ័ព​ជាតិ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ដើម្បី​បញ្ជាក់​ជា​ថ្មី​ថា​លោក​ត្រៀម​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅចុង​ឆ្នាំ​២០២៥​​។ លោក​អំពាវ​នាវ​ឱ្យ​ចលនា​ប្រឆាំង​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ​ងាក​មក​បង្កើត​គណ​បក្ស​នយោបាយ​ដើម្បីប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​តាម​រយៈ​​ការ​បោះ​ឆ្នោត​វិញ​ម្ដង​។​​
លោក​ថ្លែង​ថា​​ការ​បោះ​ឆ្នោត​លើក​នេះ​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​​ភាព​សេរី​ និ​ងយុត្តិ​ធម៌​ល្អ​ណាស់​​ ហើយ​ធ្វើ​ឡើង​ទៅ​តាម​សភាព​ការណ៍​ជាក់​ស្ដែង​​នៃ​សន្តិ​សុខ​ជាតិ​។ មាន​ន័យ​ថា​កន្លែង​ណា​ដែល​មាន​សង្គ្រាម​មិន​បាន​រៀប​ចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ទេ​។ លោក​ថ្លែង​សុន្ទរ​កថា​នៅ​ចំពោះ​មុខ​កង​ទ័ព​ជាង​៧​ពាន់​នាក់​ដែល​រៀប​ចំ​អង្គ​មេ​ទិញ​នៅ​រដ្ឋ​ធានី​ណៃ​ពិដោរ​។ យុទ្ធ​ជន​ និង​យុទ្ធ​នារី​ដែល​ប្រដាប់​ដោយ​កាំ​ភ្លើង​វែង​នៅ​ក្នុង​ដៃ​ទាំង​​នោះ​បាន​ឈរ​តម្រៀប​ជួរ​គ្នា​ដោយ​ស្ងៀម​ស្ងាត់​ដើម្បី​ត្រង​ត្រាប់​ស្ដាប់​សុន្ទរ​កថា​របស់​លោក​​​។
គម្រោង​រៀប​ចំ​ការ​​បោះ​ឆ្នោត​នេះ​ត្រូវ​គេ​មើល​ឃើញ​ថា​ជា​ការ​ប៉ុន​ប៉ង​ធ្វើ​ម៉េច​ឱ្យ​របប​ដឹក​នាំ​របស់​គាត់​មាន​ភាព​ស្រប​ច្បាប់​ មាន​ធម្ម​នុញ្ញ​ភាព​ ស្រប​ទៅ​តាម​ឆន្ទៈ​របស់​ប្រជា​ជន​។ ​ទន្ទឹម​នឹង​នោះ របប​សឹក​ក៏​ត្រូវ​ធានា​ថា​លោក​មីន​អុង​ឡាំង​​ត្រូវ​តែ​​​មាន​ជ័យ​ជម្នះ​នៅ​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​​ដើម្បី​បន្ត​កាន់​អំណាច​។ នៅ​ក្នុង​ការ​ថ្លែង​សុន្ទរ​កថា​នោះ លោក​មីន​អុង​ឡាំង​ក៏​បាន​លើក​អំពី​ភាព​សម​ហេតុ​ផល​​ដែល​លោក​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​រដ្ឋ​ប្រហារ​លោកស្រី​ស៊ូជី​ទាំង​បង្ខំ​ចិត្ត​ព្រោះ​សភាព​ការណ៍​ឈាន​ដល់​ដំណាក់​កាល​ទុំ​ជោរ​ខ្លាំង​ណាស់​ទៅ​ហើយ​។
ការ​បោះ​ឆ្នោត​កាល​ពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០២០​បង្ហាញ​ថា​គណ​បក្ស​របស់​លោ​កស្រីស៊ូជី​ឈ្នះ​ឆ្នោត​ជាង​៨០%​។ ប៉ុន្តែ​លទ្ធ​ផល​នេះ​​ត្រូវ​ក្រុម​យោធា​​ចាត់​ទុក​​ថា​មិន​ប្រកប​ដោយ​ភាព​សេរី និង​យុត្តិ​ធម៌​ទេ​។ គណ​បក្ស​ដែល​គាំទ្រ​ខាង​ក្រុម​យោធា​ក៏​បាន​ចូល​រួម​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នោះ​ដែរ​។ ពួក​គេ​​បាន​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ជំទាស់​នឹង​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ជា​ច្រើន​។ ប៉ុន្តែ​គ.ជ.​ប​មិន​បាន​ដោះ​ស្រាយ​ពាក្យ​បណ្ដឹងទេ​។​ ហេតុ​នេះ​ហើយ​​ លោក​មីន​អុង​ឡាំង​ក៏​ធ្វើ​រដ្ឋ​ប្រហារ​ដណ្ដើម​អំណាច​តែ​ម្ដង ហើយ​ចាប់​លោក​ស្រី​ស៊ូជី​ដាក់​គុក​។
ឥឡូវនេះ លោក​មីន​អុង​ឡាំង​សន្យា​ថា​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ចុង​ឆ្នាំ​២០២៥​នឹង​រៀប​ចំ​​ឡើង​តាម​ស្តង់​ដារ​ត្រឹម​ត្រូវ​ ប្រកប​ដោយ​ភាព​សេរី និង​យុត្តិ​ធម៌​ជា​ទី​បំផុត​។ អ្នកណា​ឈ្នះ​ឆ្នោត​ អ្នក​នោះ​នឹង​ឡើង​កាន់​អំណាច​ដោយ​ស្រប​ច្បាប់​។​ សព្វ​ថ្ងៃ​នេះ​ របប​សឹក​ភូមា​អាច​គ្រប់​គ្រង​ប្រទេស​បាន​មិន​ដល់​ពាក្យ​កណ្ដាល​ទេ​ដោយ​សារ​ក្រុម​ប្រឆាំង​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ​បន្ត​វាយ​ប្រហារ​កាន់​កាប់​បាន​ទឹក​ដី​មួយ​ចំណែក​ដែរ​។
ម៉្យាង​ទៀត​ លោ​កមីន​អុង​ឡាំង​មិន​ត្រូវ​ការ​ចរ​ចា​គ្នា​ដើម្បី​ទម្លាក់​អាវុធ​ចុះ ហើយ​ចូល​រួម​​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ទេ​។ ហេតុ​នេះ​ ផែន​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ចុង​ឆ្នាំ​២០២៥​អាច​នឹង​រៀប​ចំ​បាន​ប៉ុណ្ណា​យក​ប៉ុណ្ណឹង​។​ ​កាល​ពី​ពេល​ទៅ​បំពេញ​ទស្សន​កិច្ច​នៅ​បេឡារូសដើម​ខែ​មីនា​​ លោក​មីន​អុង​ឡាំង​ប្រកាស​ថា​​គណ​បក្ស​នយោបាយ​ដែល​ចុះ​ឈ្មោះ​ប្រកួត​ប្រជែង​នៅ​ក្នុង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​លើក​នេះ​មាន​រហូត​ដល់​ទៅ​៥៣​គណ​បក្ស​ឯណោះ។ ខាង​លើ​នេះ​ជា​ការ​ដក​ស្រង់​ប្រភព​ពី​យួរ៉ូ​ញូ (Euro News)​៕​