ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ៖ គោ​យន្ត​កន្ត្រៃ​ជាច្រើន​គ្រឿង បាន​ដឹក​ធ្យូង​គគ្រឹកគគ្រេង​តាម​ដងផ្លូវជាតិ​លេខ​៥៨​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ យក​ទៅ​លក់​ឱ្យ​ឈ្មួញ​ថៃ ដែល​ហាក់​គ្មាន​ការ​បង្ក្រាប​ឬ​ទប់ស្កាត់​នោះ​ទេ ។ ការ​មាន​ទស្សនៈ​ធ្វើ​ដូចនេះ​មិនមែនមាន​ន័យ​ថា ជា​ការ​ចង់​ធ្វើបាប​ពលរដ្ឋ​ដែល​មានរ​បរកាប់​ឈើ​ដុត​ធ្យូង​លក់​នោះ​ឡើយ តែ​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​តែ​ហ៊ាន​និយាយ​នោះ…
ខេត្តឧត្តរមានជ័យ ៖ គោ​យន្ត​កន្ត្រៃ​ជាច្រើន​គ្រឿង បាន​ដឹក​ធ្យូង​គគ្រឹកគគ្រេង​តាម​ដងផ្លូវជាតិ​លេខ​៥៨​ជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ យក​ទៅ​លក់​ឱ្យ​ឈ្មួញ​ថៃ ដែល​ហាក់​គ្មាន​ការ​បង្ក្រាប​ឬ​ទប់ស្កាត់​នោះ​ទេ ។ ការ​មាន​ទស្សនៈ​ធ្វើ​ដូចនេះ​មិនមែនមាន​ន័យ​ថា ជា​ការ​ចង់​ធ្វើបាប​ពលរដ្ឋ​ដែល​មានរ​បរកាប់​ឈើ​ដុត​ធ្យូង​លក់​នោះ​ឡើយ តែ​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​តែ​ហ៊ាន​និយាយ​នោះ គឺ​មហន្តរាយ​ព្រៃឈើ​ពី​១​ថ្ងៃ​ទៅ​១​ថ្ងៃ បាន​ក្លាយជា​សំណួរ​ដែល​អាច​សួរ​បាន​ថា តើ​ការ​វិនាស​ហិនហោច​ដោយសារ​ការ​កាប់​ឈើ​ដុត​ធ្យូង​នេះ​បាន​រស់​ដល់​ពេល​ណា ?
ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​មាន​ទីលំនៅ​ជា​ច្រើន​គ្រួសារ​នៅ​តាម​ដងផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៥៨ បាន​ផ្តល់​បទ​សម្ភាសន៍​ដល់​ភ្នាក់ងារ​កោះសន្តិភាព​ថា ពួក​គាត់​តែងតែ​សង្កេត​ឃើញ​គោ​យន្ត​កន្ត្រៃ​ជា​ច្រើនគ្រឿង​ដឹក​ធ្យូង​ដូច​ហែ​កឋិន​ទាំង​យប់​ទាំង​ថ្ងៃ ឆ្ពោះទៅ​កាន់​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដែល​ទីនោះ​មាន​ច្រករបៀង​ដែល​អាច​លក់​ឱ្យ​ឈ្មួញ​ថៃ ។ កន្លង​មក បើ​ឈើ​ណា​ធំ​ៗ​គេ​កាត់​ហើយ​យក​ទៅ​ពុះ​ច្រៀក​លក់​ឲ្យ​ក្រុម​ឈ្មួញ ចំណែក​ឈើ​ណា​តូច​ៗគេ​កាប់​បង្ហើយ​ដឹក​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឡ​ដុត​ធ្វើ​ធ្យូង​។
យោង​តាម​ធ្វើ​បទ​សម្ភាសន៍​ជាមួយ​ក្រុម​អ្នកដឹក​ធ្យូង បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ពួក​គាត់​ដើរ​ប្រមូល​ទិញ​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ និង​នៅ​ក្នុង​ខេត្តឧត្តរមានជ័យ នេះ ។ ចំពោះ​ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​នៅ​តាម​ដងផ្លូវ គឺ​ពួក​គាត់​បាន​បង់​ទៅ​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច​មួយ​កន្លែង​ៗចាប់ពី ១៥ ០០០​រៀល ទៅ ២០ ០០០​រៀល យក​ទៅ​លក់​ឲ្យ​ក្រុម​ឈ្មួញ​នៅ​ឯ​ក្រុង​ប៉ោយ​ប៉ែ​ត​។​ដោយឡែក អ្នកខ្លះ​ដឹក​លក់​ឲ្យ​ក្រុម​ឈ្មួញ​ចាំ​ទទួលទិញ​នៅ​តាម​ច្រក​ទ្វារ​តំបន់​កម្ពុជា​-​ថៃ តែ​ក្រុម​ឈ្មួញ​ខ្មែរ ដឹក​ចេញ​ទៅ​លក់​ឲ្យ​ក្រុម​ឈ្មួញ​ថៃ​បន្ត​ទៀត​នោះ ក៏​អាច​ថា​បាន​ដែរ ។
ទាក់ទិន​នឹង​សកម្មភាព​ដឹក​ធ្យូង​នេះ កោះសន្តិភាព​បាន​ទូរស័ព្ទ​ជួប​លោក អុ​ឹ​ម សៅ​រិ​ទ្ធ នាយ​ខណ្ឌ​រដ្ឋបាល​ព្រៃឈើ​ឧត្តរមានជ័យ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ។ លោក​ថ្លែង​ថា សកម្មភាព​ដឹក​ធ្យូង​នេះ លោក​បាន​ធ្វើការ​បង្ក្រាប​ជា​ច្រើន​ករណី​មក​ហើយ នា​ពេល​កន្លង​ទៅ​។​បើ​នៅ​តែ​កើត​មាន​សកម្មភាព​នេះ​ទៀត លោក​នឹង​ចាត់​ឲ្យ​មន្ត្រី​ជំនាញ​ធ្វើការ​បង្ក្រាប​បន្ត​ទៀត ។
ប្រភព​ពី​មន្ត្រី​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ច្រករបៀង​ព្រំដែន បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា មាន​ឈ្មួញ​ដែល​ជា​សមត្ថកិច្ច​ហាក់​តែង​នាំ​ធ្យូង​ទៅ​លក់​ឲ្យ​ឈ្មួញ​ថៃ ។ ការ​ដែល​ឈ្មួញ​អាច​ដឹក​ជញ្ជូន​ធ្យូង​ចេញ​ទៅ​លក់​នៅ​ដី​ថៃ តាម​ច្រករបៀង​ព្រំដែន​យ៉ាង​គគ្រឹកគគ្រេង គឺ​ពិត​ណាស់​មានការ​ឃុបឃិត​បើកដៃ​ពី​សំណាក់​មន្ត្រី​ខិលខូច​ផង​ដែរ ទើប​អ្វី​ៗ​អាច​ដំណើរការ​យ៉ាង​រលូន ។
ធ្យូង​ដែល​ឈ្មួញ​ដឹក​ជញ្ជូន​តាម​រថយន្ត​ធំ​ៗ​ចំណុះ​រាប់​សិប​តោន​ចេញ​ទៅ​ថៃ គឺ​បាន​មក​ពី​ការ​ប្រមូល​ទិញ​ពី​អ្នក​ដឹក​ធ្យូង​ទាំង​បាវ​ៗ​ដែល​ប្រមូល​ទិញ​ពី​ឡ​ដុត​ធ្យូង ដែល​គេ​កាប់​ឈើ​មិន​ទាន់​គ្រប់​អាយុ ឬ​ឈើ​ទាំង​តូច​ទាំង​ធំ​ដែល​សេសសល់​ក្នុង​ព្រៃ​បង្ក​វិនាស​អន្តរាយ​ដោយ​ចៀស​មិន​ផុត ។
បើ​តាម​ប្រភព​ព័ត៌មាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​ទីផ្សារ​«​ធ្យូង​»​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ក្រុម​ឈ្មួញ​ជា​ច្រើន​នាក់​បាន​នាំ​គ្នា​ប្រើ​រថយន្ត​សាំ​យ៉ុ​ង​កែ​ច្នៃ សម្រាប់​ដឹក​ជញ្ជូន​និង​ប្រមូល​ទិញ​«​ធ្យូង​»​តាម​ឡ​នានា រួច​ដឹក​ឆ្លង​ដែន​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ តាម​ច្រកព្រំដែន ។
ហេតុ​ដែល​នាំ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ជា​ម្ចាស់​ឡធ្យូង​នីមួយ​ៗ សម្រុកចូល​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​យ៉ាងរង្គាល គឺ​ដើម្បី​កាប់​ចូល​ឡ​ដុត​ឱ្យ​ក្លាយជា​«​ធ្យូង​»សម្រាប់​លក់​ឱ្យ​ឈ្មួញ​ជា​ប្រចាំ​ទាំង​ខួប​ប្រាំងខួប​វស្សា ។
តាម​ប្រភព​ព័ត៌មាន​ថា បានជា​ធ្យូង​ត្រូវប៉ាន់​ឈ្មួញ​ថៃ​ប្រមូល​ទិញ ដោយសារ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​គេ​ការពារ​ព្រៃ​បាន​ល្អ​ណាស់ មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​កាប់​អ​នា​ធិ​បត​តេ​យ្យ​ឡើយ ទើប​ឈ្មួញ​ថៃ​សម្រុក​មក​ទិញ​ធ្យូង​ពី​ក្រុម​ឈ្មួញ​ខ្មែរ ។
ជុំវិញ​បាតុភាព​នេះ មជ្ឈដ្ឋាន​នានា​សង្ឃឹមថា ឯកឧត្តម​អភិបាលខេត្ត នឹង​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​រក​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ដែល​បើកភ្លើង​ខៀវ​ឱ្យ​ឈ្មួញ​ដឹក​ជញ្ជូន​«​ធ្យូង​»​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ នៅ​ពេល​យប់ តាម​ច្រក​ទ្វារ​ព្រំដែន​ខាងលើ ព្រោះថា​សកម្មភាព​ទាំងនេះ​កំពុង​បង្ក​ភាព​ហិនហោច​ព្រៃឈើ ដោយសារ​ពលរដ្ឋ​ជា​ម្ចាស់​ឡធ្យូង​នីមួយ​ៗ សម្រុក​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ យក​មក​ដុត​ឱ្យ​ក្លាយជា​«​ធ្យូង​»​ដើម្បី​លក់​ឱ្យ​ឈ្មួញ សម្រាប់​ផ្គត់ផ្គង់​ទីផ្សារ​ធ្យូង នៅ​ឯ​ក្រៅប្រទេស ៕