ឆ្ពោះទៅព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត ៖ សូមកុំភ្លេចរឿងទាំងនេះ
សម្រាប់​មហា​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត ២០២៥ រឿង​អស្ចារ្យ​មិនបាច់​និយាយ​ទេ ហើយ​រឿងលើក​ទឹកចិត្ត​មនុស្ស និង​អ្នកទេសចរ​ក៏​សឹងតែ​មិនបាច់​និយាយ​ដែរ ដោយសារ​តែ​វា​ដឹង​តែ​កំពូល​អស្ចារ្យ ហើយ​មនុស្ស​ក៏​នឹង​ចូលរួម​ច្រើន​ដែរ ។ ប៉ុន្តែ​កុំ​ភ្លេច​រឿង​ភស្តុ​ភា​កម្ម​ក៏​ដូច​ជា បញ្ហា​សន្តិសុខ សណ្តាប់ធ្នាប់ និង​របៀបរៀបរយ​នៃ​កម្មវិធី ។
បើ​តាម​ការ​រៀបរាប់​របស់​សហភាព​សហព័ន្ធ​យុវជន​កម្ពុជា កាលពី​ពេល​ថ្មី​ៗ​នេះ ក្រោយ​ពេល​ដែល​អាក់ខាន​មួយ​ឆ្នាំ ព្រឹត្តិការណ៍​ដែល​បាន​ចាប់បដិសន្ធិ​ឡើង មក​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០១៣ នឹង​កាន់តែ​អធិប​អធម ហើយ​កាន់តែ​ធំ​កាន់តែ​ប្លែក កាន់តែ​ទាក់ទាញ និង​កាន់តែ​ក្លៀវក្លា ។
មហា​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត ឆ្នាំ​២០២៥ ដែល​គ្រោង​នឹង​រៀបចំ​ឡើង​រយៈពេល​៣​ថ្ងៃ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៤ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៥ ក្រោម​ប្រធានបទ «​ញញឹម​សាទរ សង្ក្រាន្ត​ឆ្នាំ​ថ្មី​» នេះ គឺជា​ឱកាស​ជួបជុំ​សប្បាយ​រីករាយ​របស់​មហា​គ្រួសារ​ខ្មែរ​មក​ពី​គ្រប់​ទិស​ទី រួម​ទាំង​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ផង​លើ​ទឹកដី​ខេត្តសៀមរាប ដើម្បី​អបអរសាទរ​ពិធី​បុណ្យចូលឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិ ។
ឆ្នាំទៅ​ខកខាន​នៅ​អង្គរ ប៉ុន្តែ​ពលរដ្ឋ​សប្បាយ​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សង្ក្រាន្ត​គ្រប់​ខេត្ត​ក្រុង​រាជធានី ។ ប៉ុន្តែ​ឆ្នាំ​នេះ​គណកម្មការ​រៀបចំ ជា​ពិសេស គឺ​សហភាព​សហព័ន្ធ​យុវជន​កម្ពុជា ដែល​ជា​ម្ចាស់​កម្មវិធី​នេះ​បាន​សម្រេច​រៀបចំ​នៅ​ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប​ឡើង​វិញ ដើម្បី​ជា​ឱកាស​ចូលរួម​លើកទឹកចិត្ត និង​ទាក់ទាញ​ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​មក​រីករាយ​នឹង​ស្នាមញញឹម​ថ្មី នៅ​លើ​ដី​អង្គរ និង​ស្គាល់​សម្រស់​អង្គរ​ថ្មី ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​ខិតខំ​កៃ​ច្នៃ និង​អភិ​វ​ឌ្ឈ​ន៍​ជា​បន្តបន្ទាប់​កន្លង​មក ។
កម្មវិធី​នៃ​មហា​ព្រឹត្តិការ​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត ២០២៥​ខាង​មុខ​នេះ​នឹង​មានកម្ម​វិធី​ចំនួន​៣៨ ក្រុមការងារ​៣៤​ក្រុម និង​យុវជន​ស្ម័គ្រចិត្ត​ចំនួន​ប្រមាណ​៥០០០​នាក់ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូន និង​មាន​ភាព​ទាក់ទាញ ។
ការ​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត​នឹង​ជួយ​លើក​តម្លៃ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប ។ ជា​ពិសេស​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត​បាន​បង្ហាញ​នូវ​បេតិកភណ្ឌ​អរូបី ភ្ជាប់​ជាមួយ​បេតិកភណ្ឌ​រូបី​ទៅ​កាន់​ទេសចរ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​បាន​ឈ្វេងយល់​កាន់តែ​ច្បាស់​ពី​អត្តសញ្ញាណ​របស់​ជាតិ ។
នេះ គឺជា​កម្មវិធី​ដែល​នឹង​បង្កើន​ការ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​មហាជន​ដែល​អាច​ចូលរួម​សកម្មភាព​ផ្ទាល់ ដើម្បី​បង្កើន​ការ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ផ្ទាល់​ជា​អនុស្សាវរីយ៍ និង​ការ​ចង​ចាំ ។ នៅ​ក្នុង​មហា​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ក៏​នឹង​មានកម្ម​វិធី​សម្តែង​សិល្បៈ​ទស្សនីយភាព «​ចង្វាក់បេះដូង​អង្គរ​» ដែល​ជា​ការ​ផ្តល់​បទ​ពិសោធន៍​ថ្មី និង​ឱកាស​ដល់​សាធារណជន​អាច​ចូលរួម​ទស្សនាការ​សម្តែង​ក្នុង​បរិវេណ​នៃ​ប្រាសាទអង្គរវត្ត ។ កម្មវិធី​ប្រកួត​អុក ភូមិ​អាហារ​នៃ​ក្តី​ស្រឡាញ់ ដែល​មានការ​តាំង​បង្ហាញ​នូវ​មួក​ត្នោត​យក្ស​ទំហំ ៨​ម៉ែត្រ និង​មានផ្ទះ​ខ្មែរ​បុរាណ ដែល​ធ្វើ​ពី​ដើម​ត្នោត ។ ការ​តាំង​បង្ហាញ​នូវ​ក្រមា​១០០០​ម៉ែត្រ ដែល​បាន​បំបែក​ឯតទគ្គ​កម្ម​ពិភពលោក​ក្រមា​វែង​ជាងគេ ។
កម្មវិធី​ក្បួន​ដង្ហែ​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត រយៈពេល​៣​ថ្ងៃ និង​កម្មវិធី​គុន​ល្បុក្កតោ​របាំ​បុរាណ ប្រពៃណី និង​ប្រជាប្រិយ ។ ចំណែក​សួន​ញញឹម​អង្គរ​វិញ​មានការ​បន្ថែម​នូវ​ការ​តាំង​បង្ហាញ​ខ្លែង​ខ្មែរ ។ រីឯ​កម្មវិធី​តោះ​ៗ​លេង​ទឹក បាន​ពង្រីក​វិសាលភាព​នៃ​ការ​រៀបចំ​ចំនួន​២​ទីតាំង នៅ​មុខ​ប្រាសាទអង្គរវត្ត និង​សួនច្បារ​ព្រះរាជ​ដំណាក់ ។ ចំពោះ​ល្បែង​ប្រជាប្រិយ និង​ទាញព្រ័ត្រ​មិត្តភាព​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត​ក៏​មានការ​បន្ថែម​ឡើង​សសរ​ខ្លាញ់​ផង​ដែរ ។​ល​។
ពី​មួយ​ឆ្នាំទៅ​មួយ​ឆ្នាំ​ចាប់ តាំងពី​ឆ្នាំ​២០១៣ ដល់​បច្ចុប្បន្ន លើកលែងតែ​ពេល​កូ​វី​ដ​១៩ និង​ឆ្នាំ​២០២៤ ការ​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ពិតជា​មាន​ភាព​ទាក់ទាញ និង​ជោគជ័យ គ្រាន់តែ​នៅ​មាន​ចំណុច​ខ្លះ​ដែល​គួរតែ​រិះគិត​បន្ថែម​បន្តិច គឺ​កម្មវិធី​ភស្តុ​ភា​កម្ម​ក៏​ដូច​ជា បញ្ហា​សន្តិសុខ​របៀបរៀបរយ​ចរាចរណ៍ ។ ដោយសារ​តែ​វា​ទាក់ទាញ​មនុស្ស​ច្រើន ពលរដ្ឋ​អាច​មាន​បញ្ហា​លំបាក​នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​អាច​លំបាក​នៅ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ម្ហូបអាហារ​ទទួលទាន កន្លែង​ស្នាក់​នៅ​ខ្លះ​ៗ ។ បញ្ហា​ទាំងនេះ គឺ​ចោទ​ខ្លាំង​ដែល​អាជ្ញាធរ​ដែនដី ដែល​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​គួរតែ​យកចិត្តទុកដាក់ និង​ដាក់​ផែនការ​សកម្មភាព​បន្ថែម ។
ដើម្បី​សម្រួលការ​កកស្ទះ​នៅ​កន្លែង​រៀបចំ​កម្មវិធី អាជ្ញាធរ​គួរតែ​មានការ​សម្រួល​លំហូរ​នៃ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅ​កាន់​ទីតាំង​កម្មវិធី​នានា​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​តាម​រយៈ​ការ​បង្កើត​សៀគ្វី​ដឹក​ជញ្ជូន​សាធារណៈ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​កាត់​បន្ថយ​ការ​ដែល​ពលរដ្ឋ​យក​យានជំនិះ​ឯង​ជន​ចូល​តំបន់​រៀបចំ​កម្មវិធី ។ ពង្រឹង​ការ​រៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់​ចរាចរណ៍ សន្តិសុខ គឺ​ចាំបាច់​ណាស់ គឺ​ត្រូវ​តែ​ការពារ​ឲ្យ​បាន​ដិត​ដល់ ហើយ​រឿង​ការ​ស្នាក់​នៅ ហូប​ចុក និង​បទ​ដៃ​បទ​ជើង​ក៏​ជា​រឿង​ចាំបាច់​ដែរ ។ ក្រៅពី​នោះ​បញ្ហា​អនាម័យ និង​សុវត្ថិភាព​ក៏​ដូច​ជា​ថ្លៃថ្នូ​នៃ​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ក៏​គួរតែ​គ្រប់គ្រង​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​សមរម្យ ដើម្បី​កុំអោយ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​មក​លេង​ម្តង​គេ​រាងចាល ។
សរុប​ទៅ ប្រសិនបើ​អាជ្ញាធរ និង​គណកម្មការ​អាច​ដោះស្រាយ​ចំណុច​អសកម្ម​ផ្សេង​ៗ​ដែល​ធ្លាប់​ជួ​បក​ន្ល​មក​បាន​កម្មវិធី​មហា​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្ក្រាន្ត​ឆ្នាំ​២០២៥ នឹង​កាន់តែ​រស់​រវើក ហើយ​វា​ក៏​នឹង​រួមចំណែក​ធ្វើ​ឲ្យ មរតក​បេតិកភណ្ឌ​អរូបី នៅ​លើ​ទីតាំង​នៃ​មរតក​បេតិកភណ្ឌ​រូបី​មានជីវិត និង​ទទួល​បាន​ប្រយោជន៍​ធុរកិច្ច​ពី​កំណើន​ទេសចរ ៕

For the 2025 Angkor Sangkranti event, there are no great things to say, and there are almost no things to say to encourage people and tourists, because it is known to be great and many people will participate. But don’t forget about logistics, as well as security, order, and program organization.
According to a recent statement from the Union of Youth Federations of Cambodia, after a one-year hiatus, the event, which has been in existence since 2013, will be even more grandiose, bigger, more unique, more attractive, and more exciting.
The 2025 Angkor Sangkranti event, which is scheduled to be held for 3 days from April 14 to 16, 2025, under the theme “Smiles to Celebrate the New Year’s Sangkranti”, is an opportunity for the Khmer family from all over the world, including international tourists, to gather in Siem Reap Province. To celebrate the traditional national New Year.
Last year, Angkor was missed, but citizens enjoyed the Songkran festival in all provinces, cities, and the capital. But this year, the organizing committee, especially the Union of Cambodian Youth Federations, which is the owner of this program, decided to organize it in Siem Reap again as an opportunity to encourage and attract citizens to come and enjoy the new smiles on the land of Angkor and to get to know the beauty of the new Angkor that the Royal Government has worked hard to create and develop continuously in the past.
The upcoming Angkor Sangkrant 2025 program will have 38 programs, 34 working groups, and approximately 5,000 young volunteers to ensure that the event runs smoothly and is attractive.
Organizing the Angkor Sangkrant event will help raise the economic value of the people in Siem Reap Province. In particular, Angkor Sangkrant has shown the intangible heritage, combined with the tangible heritage, to national and international tourists, who have a clearer understanding of the national identity.
This is a program that will increase the connection with the public who can participate in direct activities to increase direct connections as memories and memories. The event will also feature the “Heartbeat of Angkor” performing arts program, which offers a new experience and opportunity for the public to watch performances within the Angkor Wat complex. A chess competition program, the Food Village of Love, which features an 8-meter giant palm hat and an ancient Khmer house made of palm trees. A 1,000-meter krama exhibition, which broke the world record for the longest krama.
A 3-day Angkor Sangkranti parade program, and a traditional, folk, and traditional dance program. Angkor Smile Garden has added a Khmer kite display. The Let’s Play Water program has expanded its scope to two locations, in front of Angkor Wat and the Royal Palace Garden. For the Angkor Sangkrant folk games and friendship tug-of-war, there are also additional fat columns. Etc.
From year to year, from 2013 to the present, except for the Covid-19 and 2024, the organization of this event has been very attractive and successful. There are still some points that should be considered a little more, namely the logistics program as well as the security and traffic management issues. Because it attracts many people, citizens may have difficulty traveling, finding food, eating, and some places to stay. These issues are so serious that the host territorial authorities should pay attention and put forward additional action plans.
To ease congestion at the event site, the authorities should streamline the flow of people’s travel to the event sites in the province by creating public transportation circuits to reduce the number of people using their own vehicles to enter the event area. Strengthening traffic management and security is essential and must be closely monitored, and accommodation, food, and clothing are also essential. In addition, hygiene and safety issues, as well as the dignity of doing business, should also be managed properly and appropriately so that tourists do not come back to visit once and then become unruly.
In short, if the authorities and the committee can resolve the various shortcomings that have been encountered, the 2025 Angkor Sangkranti event program will be more vibrant and it will also contribute to keeping the intangible heritage on the site of the tangible heritage alive and benefiting from the increase in tourism.