អ្នកដែលមានបញ្ហាជាមួយនឹងក្រុមអ្នកចងការប្រាក់ខុសច្បាប់ ជាពិសេស គឺកម្ចីអនឡាញដែលប្រតិបត្តិការដោយជនបរទេសអាចមានសិទ្ធិមិនសង ហើយមិនតែប៉ុណ្ណោះសមត្ថកិច្ចកម្ពុជានឹងចេញមុខការពារពលរដ្ឋថែមទៀត ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយពលរដ្ឋកុំច្រឡំអ្នកជំពាក់កម្ចីផ្លូវការនានា គឺនៅដដែលពីព្រោះវា គឺជាកាតព្វកិច្ច ។ ក្រោយពេលដែលបញ្ហាកម្ចីអនឡាញនេះបានកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ…
អ្នកដែលមានបញ្ហាជាមួយនឹងក្រុមអ្នកចងការប្រាក់ខុសច្បាប់ ជាពិសេស គឺកម្ចីអនឡាញដែលប្រតិបត្តិការដោយជនបរទេសអាចមានសិទ្ធិមិនសង ហើយមិនតែប៉ុណ្ណោះសមត្ថកិច្ចកម្ពុជានឹងចេញមុខការពារពលរដ្ឋថែមទៀត ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយពលរដ្ឋកុំច្រឡំអ្នកជំពាក់កម្ចីផ្លូវការនានា គឺនៅដដែលពីព្រោះវា គឺជាកាតព្វកិច្ច ។
ក្រោយពេលដែលបញ្ហាកម្ចីអនឡាញនេះបានកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ហើយពលរដ្ឋរងគ្រោះកាន់តែច្រើនលោក ស សុខា ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ បានប្រកាសជាចំហរជាសាធារណៈថា ពលរដ្ឋមិនបាច់សងពួកគេក៏បានពីព្រោះនេះ គឺជាសកម្មភាពខុសច្បាប់ ។
លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានថ្លែងនៅពេលបិទសន្និបាតក្រសួងមហាផ្ទៃថា ប្រសិនបើក្រុមអ្នកឱ្យខ្ចីប្រាក់នោះជាក្រុមដែលខុសច្បាប់ ពោលជាក្រុមជនបរទេសដែលធ្វើការផ្តល់កម្ចីតាមអនឡាញជាដើមនោះ គឺកុំសងតែម្តង ។ បើសិនជាពួកគេរករឿងណាមួយ សូមប្តឹងមកសមត្ថកិច្ច ។
នៅក្នុងពេលជាមួយគ្នានោះ លោកក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ពលរដ្ឋក៏គួរតែញែកឲ្យដាច់ និងច្បាស់លាស់ រវាងកម្ចីជាមួយស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ឬអង្គភាពផ្តល់ប្រាក់កម្ចីដែលគេធ្វើប្រតិបត្តិការស្របតាមច្បាប់ និងកម្ចីជាលក្ខណៈឯកជនបុគ្គល និងបុគ្គលដែលផ្ទុយពីកម្ចីខុសច្បាប់នោះ គឺត្រូវតែមានកាតព្វកិច្ចសងទៅតាមច្បាប់ និងការព្រមព្រៀង ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងករណីនេះ លោក ទូច សុខៈ អ្នកនាំពាក្យរងនៃក្រសួងមហាផ្ទៃក៏បានថ្លែងបញ្ជាក់បន្ថែមពីបញ្ហាលើបញ្ហានេះថា «ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃបានណែនាំ និងដាក់គោលការណ៍ទៅរដ្ឋបាលដែនដី និងសមត្ថកិច្ចចំណុះក្រសួងថា កម្ចីតាមអនឡាញខុសច្បាប់ពលរដ្ឋមិនបាច់សង ។
លោកបានបន្តថា នៅក្នុងករណីដែលក្រុមនោះចុះទៅធ្វើសកម្មភាពគំរាមកំហែង សម្លុត ដោយរូបភាពណាក៏ដោយ សូមក្លាហានហ៊ានប្តឹងទៅសមត្ថកិច្ច ដោយសារតែសមត្ថកិច្ច គឺត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បីជួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ។
លោកបានបន្តបញ្ជាក់ថា «នេះ គឺជាស្មារតីនៃការព្រួយបារម្ភរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងជាគោលការណ៍ឲ្យអាជ្ញាធរចាត់វិធានការផ្លូវច្បាប់ប្រឆាំងនឹងក្រុមដើរផ្តល់ប្រាក់កម្ចីអនឡាញខុសច្បាប់ » ។ លោកបានបន្តថា «នេះគឺជាសារដែលថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃឲ្យសមត្ថកិច្ចនៅមូលដ្ឋានជួយអន្តាគមន៍ដល់ពលរដ្ឋអោយបានទាន់ពេលទាន់វេលានៅក្នុងករណីដែលក្រុមកម្ចីខុសច្បាប់ទាំងនោះទៅអុកឡុក និងដាក់សំពាធពលរដ្ឋ »។
លោក ទូច សុខៈ បានបន្តថា លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានស្នើឲ្យមានការផ្សព្វផ្សាយករណីនេះឲ្យបានទូលំទូលាយ ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ។
ជុំវិញព័ត៌មាននេះ លោក ឃឿន សារ៉េត ដែលជាអ្នករត់ម៉ូតូកង់បីឥណ្ឌា មួយរូបបានចែករំលែកថា លោកមិនបានទទួលព័ត៌មាននេះនៅឡើយទេ ប៉ុន្តែប្រសិនបើសមត្ថកិច្ចអាចជួយពលរដ្ឋបានលើរឿងនេះ គឺជាការល្អប្រសើរមែនទែន ។
លោកបានបន្តទៀតថា បើសមត្ថកិច្ចពិតជាអាចជួយពលរដ្ឋលើរឿងនេះបានល្អមែនទែន ពីព្រោះឭថា ពួកកម្ចីអនឡាញនេះមានខ្នងក្រាស់ៗណាស់ ហើយមកដល់ពេលនេះមានពលរដ្ឋរត់ចោលស្រុក ហើយអស់ទ្រព្យសម្បត្តិនោះក៏មិនតិចដែរ ។ ប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ដែលសុំមិនបញ្ចេញឈ្មោះបានលើកឡើងថា បើក្រសួងមហាផ្ទៃធ្វើបានដូចលោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីនិយាយមែន ពលរដ្ឋសប្បាយចិត្តច្រើនមិនខាន ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា «រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃអេះចំកន្លែងរមាស់ហើយ ប៉ុន្តែសំខាន់ថា អាជ្ញាធរនៅថ្នាក់ក្រោមនឹងងធ្វើតាមការលើកឡើងនេះឬអត់ប៉ុណ្ណោះ» ។
មកដល់ពេលនេះផលប៉ះពាល់កម្ចីអនឡាញនៅកម្ពុជាមានច្រើន ប៉ុន្តែស្ថិតិនៃផលប៉ះពាល់ដោយសារកម្ចីអនឡាញនៅកម្ពុជាហាក់មិនទាន់ត្រូវបានបញ្ចេញដោយសា្ថប័នណាមួយនៅឡើយទេ ។ អ្វីដែលគេបានផ្សព្វផ្សាយកន្លងមក គឺភាគច្រើនមានតែសេចក្តីព្រួយបារម្ភ និង ចំណាត់ការនៅលើក្រដាស់របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ។
មកដល់ពេលនេះកម្ពុជា មានធនាគារពាណិជ្ជចំនួន ៥៩ ធនាគារឯកទេសចំនួន ៩ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុចំនួន៨៧ និងគ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទចំនួន ១១៥ ដែលមានគណនីបញ្ញើប្រហែលជាង២១លានគណនី និងគណនីឥណទាន (គណនីសម្រាប់សងប្រាក់)ចំនួន ៤លាន ។
ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាកន្លងមកបានឲ្យដឹងថា គិតត្រឹមដែលតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ប្រាក់កម្ចីដែលពលរដ្ឋជំពាក់គ្រឹះស្ថានធនាគារ និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុមានតម្លៃប្រមាណជាជិត៦១ ពាន់លានដុល្លារ ប៉ុន្តែកម្ចីអនឡាញធនាគារជាតិមិនបានបញ្ជាក់ថា វាមានចំនួនប៉ុន្មាននោះទេ ៕

Illegal online loan debtors do not have to repay: Authorities will be ready to protect citizens
Those who have problems with illegal loan sharks, especially online loans operated by foreigners, may have the right to default, and Cambodian authorities will step up to protect citizens. However, citizens should not be confused with those who owe official loans, which are still the same because they are mandatory.
After the online loan problem increased day by day and more and more people were affected, Deputy Prime Minister and Minister of the Interior Sar Sokha publicly announced that citizens do not have to repay them because this is an illegal activity.
The Deputy Prime Minister said at the closing of the Ministry of the Interior conference that if the lenders are illegal groups, such as foreigners who provide loans online, then do not repay them at all. If they find anything, please report it to the authorities.
Compressed by jpeg-recompress
At the same time, he also emphasized that Citizens should also clearly distinguish between loans with microfinance institutions or lending organizations that operate in accordance with the law and private loans and individuals, as opposed to illegal loans, must be obligated to repay according to the law and agreement.
Regarding this case, Mr. Touch Sokak, Deputy Spokesperson of the Ministry of Interior, also stated further clarification on the issue: “The Deputy Prime Minister and Minister of Interior have instructed and set forth the principles to the Land Administration and authorities under the ministry that citizens do not have to repay illegal online loans. .
He continued that in the case that the group goes down and carries out threatening and bullying activities in any form, please be brave enough to file a complaint with the authorities because the authorities are ready to help all citizens.
He continued to state that “this is the spirit of concern of the leadership and the principle for the authorities to take legal action against the group that provides illegal online loans.” He continued, “This is a message from the leadership of the Ministry of Interior to local authorities to help intervene with citizens in a timely manner in cases where illegal loan sharks harass and pressure citizens.”
Mr. Touch Sokak said that the Deputy Prime Minister has requested that this case be widely publicized to the public.
Regarding this information, Mr. Khuen Saret, an Indian tricycle rider, shared that he has not received this information yet, but if the authorities can help the public on this matter, it would be great.
He continued that if the authorities can really help the public on this matter, it would be great because he heard that These online lenders are very powerful, and so far, many people have fled the country and lost their property. A citizen who asked not to be named said that if the Ministry of Interior did what the Deputy Prime Minister said, many people would be happy. He stated that “the Minister of Interior has scratched the itch, but the important thing is whether the authorities at the lower levels will follow this statement or not.”
So far, the impact of online loans in Cambodia has been significant, but statistics on the impact of online loans in Cambodia do not seem to have been released by any institution yet. What has been published so far is mostly just concerns and actions on the paper of the National Bank of Cambodia.
To date, Cambodia has 59 commercial banks, 9 specialized banks, 87 microfinance institutions, and 115 rural credit institutions, with about 21 million deposit accounts and 4 million credit accounts (repayment accounts).
The National Bank of Cambodia previously reported that as of October 2024, loans owed by citizens to banking institutions and financial institutions are worth nearly $61 billion, but the National Bank of Cambodia did not specify how much it is.