ខេត្តកំពត ​៖ ​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រណាំង​ទោចក្រយាន​ជ្រើស​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៥ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទីលាន​ខេត្តកំពត​ ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ​ខែមករា ​ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​បិទ​បញ្ចប់​ជា​ស្ថាពរ​ហើយ​។…
ខេត្តកំពត ​៖ ​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រណាំង​ទោចក្រយាន​ជ្រើស​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៥ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទីលាន​ខេត្តកំពត​ ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ​ខែមករា ​ឆ្នាំ​២០២៥ បាន​បិទ​បញ្ចប់​ជា​ស្ថាពរ​ហើយ​។
​ការ​ប្រកួត​ឆ្នាំ​នេះ​ទៀត​សោ​ធ​ ទោះបី​ចំនួន​អ្នកចូលរួម​មានការ​ថយ​ចុះ​ជាង​បណ្ដា​ឆ្នាំ​មុន​ៗ​បន្តិច​មែន ប៉ុន្តែ​កម្រិត​បច្ចេកទេស​មានការ​កើនឡើង​គួ​រឱ្យ​កត់សម្គាល់​។ ​នេះ​បើ​តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក​នូ ចំរើន ​អគ្គលេខាធិការ​សហព័ន្ធ​កីឡា​ទោចក្រយាន​កម្ពុជា​ ។
លោក​នូ ចំរើន​ បាន​លើក​ឡើង​ឱ្យ​ដឹងផង​ដែរ​ថា ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួត​កីឡា​ប្រណាំង​ទោចក្រយាន​ជ្រើសរើស​ជើងឯក​ថ្នាក់​ជាតិ​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤ មាន​ក្លិប​និង​ស្ថាប័ន​ផ្សេង​ចូលរួម​ជាង​២០​មក​ពី​គ្រប់​រាជធានី​-​ខេត្ត​ទូ​ទាំង​ប្រទេស ក្នុង​នោះ ​ក៏​មាន​ក្លិប​ក្រសួងការពារជាតិ ​និង​ក្លិប​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ចូលរួម​ផង​ដែរ​ ។​
សម្រាប់​ការ​ប្រកួត​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​មាន​រយៈពេល​៣​ថ្ងៃ​ គិត​ចាប់តាំងពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ទីតាំង​ចេញដំណើរ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​សេះ​សមុទ្រ​ខេត្តកំពត ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្លងកាត់​ទីតាំង​រម​នី​យ​ដ្ឋា​ន​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​សំខាន់​ៗ​ជា​ច្រើន​កន្លែង ក្នុង​នោះ មាន​រម​នី​យ​ដ្ឋា​ន​បូកគោ​និង​រូបសំណាក​យាយ​ម៉ៅ​ផង​ដែរ​។​សម្រាប់​នៅ​ក្នុង​ពិធី​បើក​ការ​ប្រកួត​នេះ​ផង​ដែរ ក៏​បានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​គាំទ្រ​ពី​ឯកឧត្តម​អភិ​បាលរង​ខេត្តកំពត និង​មន្ត្រី​ក្នុង​សាលាខេត្ត​ជា​ច្រើន​រូប​ទៀត ។​ ការ​ប្រកួត​នេះ​ទៀត ​មានការ​ប្រកួត​ប្រភេទ​កង់​ភ្នំ​(Mountain Bike)​និង​ប្រភេទ​កង់​គក់​(Road Bike Individual Mass Stat)​។
លោក​វង្ស ខាន់​ពៅ​ អនុប្រធាន​សហព័ន្ធ​កីឡា​ទោចក្រយាន​កម្ពុជា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ឱ្យ​ដឹង​ថា សម្រាប់​ការ​ប្រកួត​ណាំង​កីឡា​ទោចក្រយាន​ឆ្នាំ​២០២៤ ស្ថិត​ក្រោម​គម្រោង​ថវិកា​គាំទ្រ​ដោយ​ក្រសួង​អប់រំ​យុវជន​និង​កីឡា ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​សហព័ន្ធ​កីឡា​ជាតិ ហើយ​ថែម​ទាំង​ទទួល​បានការ​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ពី​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត​ទៀត​ផង​នោះ ដើម្បី​ជ្រើសរើស​កីឡាករ​-​កីឡា​ការ​នី​ជម្រើស​ជាតិ​ឆ្នើម​ប្រចាំឆ្នាំ​២០២៤ សម្រាប់​ត្រៀម​ធ្វើការ​ហ្វឹកហាត់​បំប៉ន​បច្ចេកទេស​បន្ថែម​ត្រៀម​ចូលរួម​ប្រកួត​កីឡា​ស៊ី​ហ្គេ​ម​ឆ្នាំ​២០២៥​នៅ​ប្រទេស​ថៃ និង​ការ​ប្រកួត​ជា​លក្ខណៈ​អន្តរជាតិ​នានា​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​។
​ការ​ប្រកួត​នេះ​ទៀត​ លោក​អនុប្រធាន​បាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា​ ទាំង​កីឡាករ កីឡាការិនី​ ព្រមទាំង​គណៈកម្មការ​បច្ចេក​ទេ​សុទ្ធតែ​បាន​បំពេញ​ និង​មានការ​ទទួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់​គោរព​តាម​លក្ខ​ន្ត​បច្ចេក​ទេស​ត្រឹមត្រូវ​របស់​សហព័ន្ធ​ ។ ​មិនតែប៉ុណ្ណោះ​ ក​ម្រឹត​បច្ចេកទេស​ក៏​មានការ​កើនឡើង​គួ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​។
​លោក​អនុប្រធាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា បើ​ចង់បាន​កីឡាករ កីឡាការិនី​ ដែល​មាន​កម្រិត​បច្ចេកទេស​ខ្ពស់ ដើម្បី​ដើរ​ឱ្យទាន់​បណ្ដា​ប្រទេស​ជិត​ខា​ក៏​ដូច​ជា​ក្នុង​តំបន់​ត្រូវ​ខិតខំ​បង្កើន​ឱ្យ​មានកម្ម​វិធី​ប្រកួត​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​ថែម​ទៀត​៕​​