ខេត្តសៀមរាប ៖ ករណីខ្មាន់កាំភ្លើងលួចបាញ់ប្រហារដោយប្រើប្រាស់អាវុធកែច្នៃ ទៅលើអ្នកកាសែត កម្ពុជាអភិវឌ្ឍន៍ តាមអនឡាញម្នាក់ឈ្មោះ ឈឿង ឈឹង ភេទប្រុស អាយុ៦៣ឆ្នាំ កាលពីវេលាម៉ោង១៨និង០០នាទីល្ងាចថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រ ឃុំពង្រលើ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ក៏ដូចជាកងកម្លាំងនគរបាល នៃ អធិការដ្ឋាននគរបាលស្រុកជីក្រែង បានធ្វើការស្រាវជ្រាវរហូតឈានដល់កំណត់មុខសញ្ញា និងធ្វើការឃាត់ខ្លួនជន សង្ស័យមកធ្វើការសាកសួរព័ត៌មានបន្ថែម អំពីករណីប៉ុនប៉ងមនុស្សឃា.តដោយចេតនា និងទទួលបាន ចម្លើយសារភាពពីជនសង្ស័យ គឺដោយសារទំនាស់បុគ្គល ។
លោកឧត្ដមសេនីយ៍ទោ ហួត សុធី ស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប បានអោយដឹងថា នៅរសៀលថ្ងៃទី៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤នេះ កម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាប បានឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យម្នាក់ឈ្មោះ ស៊ី លឿយ ភេទប្រុស អាយុ៤០ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិសាលា ឃុំគោកធ្លកលើ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប។ ជនសង្ស័យ ត្រូវបានកម្លាំងនគរបាល នាំខ្លួនមកកាន់ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្ត ដើម្បីសួរនាំ ។
លោកស្នងការនគរបាលខេត្តសៀមរាប បានអោយដឹងបន្តថា ជនសង្ស័យឈ្មោះ ស៊ី លឿយ បានឆ្លើយសារភាពថា រូបគេពិតជាបានធ្វើសកម្មភាពបាញ់ជនរងគ្រោះពិតប្រាកដមែន ដោយកន្លងមកជនរងគ្រោះឈ្មោះ ឈឿង ឈឹង ជាអ្នកសារព័ត៌មានរូបនេះ តែងតែថតរូប និងតាមទារប្រាក់ពីខ្លួន ថ្លៃដឹកឈើ ហើយថែមទាំងគំរាមថា បើមិនឲ្យប្រាក់ទេ រូបគេនឹងរាយការណ៍ទៅមន្ត្រីបរិស្ថាន ។ ហើយអ្នកសារព័ត៌មានរូបនេះ ទារប្រាក់ក្នុងមួយជើង ២០,០០០រៀល រូបខ្លួនធ្លាប់បង់ប្រាក់ឲ្យចំនួនពីរដង ស្មើនឹងចំនួន៤០,០០០រៀល។ ប៉ុន្តែក្រោយមកអ្នកសារព័ត៌មានរូបនេះ ចេះតែមកទារប្រាក់ទៀត ដោយរូបគេរកប្រាក់មិនបាន មានការខឹងសម្បា ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ ស៊ី លឿយ បានឆ្លើយសារភាពទៀតថា នៅមុនពេលកើតហេតុ រូបគេបានបើកគោយន្តកន្ត្រៃ ទៅស្រែ ស្ថិតក្នុងភូមិត្រពាំងភ្លោះ ហើយបានយកអាវុធកែច្នៃដាក់ទៅជាមួយ ក្រោយពេលទៅដល់ស្រែហើយក៏បើកគោយន្តកន្ត្រៃត្រឡប់មកផ្ទះវិញ ដល់ចំណុចផ្លូវបំបែកត្រពាំងរាំង ស្ថិតភូមិត្រពាំងភ្លោះ ពេលនោះម៉ោងប្រហែល១៨និង០០នាទីល្ងាច ក៏បានឃើញឈ្មោះ ឈឿង ឈឹង និងគ្នាគាត់ម្នាក់ទៀត មិនស្គាល់ឈ្មោះ បានឈប់ម៉ូតូ ចំនួន០២គ្រឿង នៅមាត់ផ្លូវ រូបគេក៏បើកគោយន្តកន្ត្រៃ ទៅមុខបានប្រហែលជាង១០០ម៉ែត្រ ដោយគិតថាឈ្មោះ ឈឿង ឈឹង មកទារប្រាក់ទើបមានកំហឹង ក៏ឈប់គោយន្ត ហើយយកកាំភ្លើងច្នៃ ដើរទៅស្ទាក់ផ្លូវជនរងគ្រោះ ដោយពួនក្បែគល់ឈើមាត់ផ្លូវ ចាំបាញ់ជនរងគ្រោះ ភ្លាមនោះជនរងគ្រោះ និងគ្នារបស់គេ បានជិះម៉ូតូសំដៅទៅផ្ទះ ដោយជនរងគ្រោះជិះមុខ រូបគេបានធ្វើសកម្មភាពបាញ់ទៅលើជនរងគ្រោះ មួយគ្រាប់ ចំខ្លួន ។
ជនសង្ស័យឈ្មោះ ស៊ី លឿយ ឆ្លើយសារភាពបន្ថែមទៀតថា ក្រោយពេលធ្វើសកម្មភាពហើយ បានរត់ត្រឡប់មកយកគោយន្ត ជិះគេចខ្លួន មកផ្ទះតែម្តង។ ជនសង្ស័យបន្តថា ខ្លួនបាញ់ជនរងគ្រោះ គឺបំណងបាញ់ឲ្យរបួសទេ ដើម្បីឲ្យរាងចាល កុំឲ្យដើរទារប្រាក់រូបគេបន្តទៀត ។
កម្លាំងនគរបាលខេត្តសៀមរាប ដកហូតវត្ថុតាង រួមមាន ៖ គោយន្តកន្ត្រៃ ចំនួន០១, កាំភ្លើងកែច្នៃ (កាំភ្លើងឆ្នុក) ចំនួន០១ដើម, កាណុងសេកាសេ ចំនួន០១ដើម, កូនកាំបិត ចំនួន ០១ដើម, គ្រាប់កាំកង់ ចំនួន ៦៤គ្រាប់, គីប(ក្បាលគ្រាប់រំសេវសំបកក្រហម) ចំនួន ៦២គ្រាប់, កូនសោលេខ១០ ចំនួន០២, កាបូបស្ពាយ ចំនួន០១, រំសេវកន្លះដប ។
សមត្ថកិច្ច កំពុងរៀបចំសំណុំរឿងដើម្បីបញ្ជូនជនសង្ស័យទៅអយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តសៀមរាប ចាត់ការបន្តតាមនិតិវិធីច្បាប់ ។
គួររម្លឹកថា «អ្នកសារព័ត៌មានវ័យចំណាស់១រូប ត្រូវខ្មាន់កាំភ្លើ.ងលួ.ចបា.ញ់ប្រហារ ខណៈកំពុងយកព័ត៌មាន» សេចក្តីរាយការបឋមពីសមត្ថកិច្ច បានឱ្យដឹងថា ខ្មាន់កាំភ្លើងលួចបាញ់ប្រហារមកលើអ្នកកាសែត កម្ពុជាអភិវឌ្ឍន៍ តាមអនឡាញ ម្នាក់ បណ្ដាលឱ្យរងរបួសយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ត្រូវបញ្ជូនទៅសង្គ្រោះបន្ទាន់ នៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាប ខណៈសមត្ថកិច្ចស្រុកជីក្រែង បានព្យាយាមការពារតាំងពីកន្លែងកើតហេតុរហូតដល់មន្ទីរពេទ្យបង្អែក ខេត្តសៀមរាប។
ហេតុការណ៍ខាងលើនេះ បានកើតឡើងកាលពីល្ងាចថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ស្ថិតនៅចំណុចដីចម្ការត្រពាំងរាំង ក្នុងភូមិត្រពាំងភ្លោះ ឃុំពង្រលើ ស្រុកជីក្រែង ខេត្តសៀមរាប ។
ប្រភពពីសមត្ថកិច្ចបានបន្តថា ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ឈឿង ឈឹង ភេទប្រុស អាយុ៦៣ឆ្នាំ មុខរបរ អ្នកយកព័ត៌មានកម្ពុជាអភិវឌ្ឍន៌ រស់នៅភូមិឃុំកន្លែងកើតហេតុខាងលើ ។
សមត្ថកិច្ចបានឱ្យដឹងទៀតថា មុនពេលកើតហេតុ នៅវេលាម៉ោងប្រមាណ៦ល្ងាចថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ជនរងគ្រោះបាននិងកំពុងស្ថិតនៅលើដីចម្ការមួយកន្លែង ក្បែរភូមិត្រពាំងភ្លោះ ឃុំពង្រលើ ស្រុកជីក្រែង ស្រាប់តែមានជនមិនស្គាល់មុខ បានមកលួចបាញ់ប្រហារដោយអាវុធកែច្នៃចំនួន ១គ្រាប់ ត្រូវចំត្រង់ពោះចំហៀងផ្នែកខាងឆ្វេង ទៅផ្នែកខាងស្តាំ បណ្តាលឱ្យបៀមគ្រាប់ជាប់ក្នុងពោះ ។ បន្ទាប់ពីមានហេតុការណ៍កើតឡើង សមត្ថកិច្ចនគរបាលប៉ុស្តិ៍រដ្ឋបាលពង្រលើ បានចុះទៅដល់ទីតាំងកើតហេតុ និងបានធ្វើកំណត់ហេតុ ព្រមទាំងសួរនាំសាក្សី ដើម្បីកំណត់មុខសញ្ញាឈានដល់ការស្រាវជ្រាវចាប់ខ្លួនជនបង្ក ។ ប៉ុន្តែពេលនោះដោយជនរងគ្រោះមានស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរ ក៏កម្លាំងសមត្ថកិច្ច ក្រោមការដឹកនាំបញ្ជាពីលោកឧត្តមសេនីយ៍ទោ ហួត សុធី ស្នងការនគរបាលខេត្ត បានបញ្ជាឱ្យកម្លាំងនគរបាលមូលដ្ឋាន បញ្ជូនជនរងគ្រោះទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកខេត្តសៀមរាបភ្លាមៗដែរ ដោយមានការការពារយ៉ាងតឹងតែងបំផុត ។
ជុំវិញករណីខាងលើនេះ កម្លាំងសមត្តកិច្ចនគរបាលជំនាញព្រហ្មទណ្ឌខេត្ត សហការជាមួយនគរបាលស្រុកជីក្រែង បន្តការស្រាវជ្រាវរហូតឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យជាខ្មាន់កាំភ្លើង ដែលបាញ់ប្រហារមកលើជនរងគ្រោះ ជាអ្នកសារព័ត៌មានអនឡាញ ៕

Siem Reap Police Arrest Gunman in Case of Shooting for “Cambodian Development” Journalist
Siem Reap Province: Case of Gunmen Stealing and Shooting with Weapons on Cambodian Journalists Developed Online Chhoeung Chheng, a 63-year-old man, at 6:00 pm on December 4, 2024 in Pong Ror commune. In Chi Kreng district, Siem Reap province, the relevant authorities as well as the police force of the Chi Kreng district police inspectorate conducted a search until the target was identified and arrested. People The suspect came to ask for more information about the case of intentional murder and received a confession from the suspect due to personal conflict.
Siem Reap Provincial Police Commissioner Major General Huot Sothy said that in the afternoon On December 5, 2024, the Siem Reap Provincial Police arrested a 40-year-old male suspect named Si Leuy, residing in Sala Village, Kork Commune. Thlok Leu, Chi Kreng district, Siem Reap province. The suspect was taken to the provincial police for questioning.
The Siem Reap Provincial Police Commissioner said that the suspect named Si Luoy He confessed that he actually shot the victim. In the past, the victim was Chhoeung Chheng. The journalist often took pictures and demanded money from him for transporting timber, and even threatened that he would report if he did not pay. Environmental Officer. And this journalist demanded 20,000 riel per leg, he used to pay twice, equal to 40,000 riel. But later, the journalist kept coming to ask for money, as he did not get angry.
The suspect, Si Luoy, confessed that before the birth He drove a bulldozer to a rice field in Trapeang Phlos village and took a weapon with him after arriving at the rice field. And drive the scythe back home to the intersection of Trapeang Reang in Trapeang Twin village at about 18:00 The evening also saw the name Chhoeung Chheng and another unidentified man stopped two motorbikes at the side of the road and drove a bulldozer. About 100 meters, thinking that Chhoeung Chheng came to ask for money, he became angry and stopped the bulldozer and used a handgun to stop people. The victim hid near a tree stump on the side of the road to shoot the victim. The house with the victim riding in front of him shot at the victim One bullet.
Suspect Si Luoy confessed that after the action And ran back to the bullock cart to escape home. The suspect said that he shot the victim with the intention of shooting to injure him so that he would not continue to demand money from him.
Siem Reap police force confiscated exhibits including: bulldozer, scissors 01, 1 revolver (cork gun), 1 cannon, 1 knife, 64 bullets 62 bullets, bullets (red shell ammunition), 2 keys number 10, 1 backpack, Half a bottle of ammunition.
Authorities are preparing a case to send the suspect to the prosecutor’s office. First, Siem Reap proceeded according to legal procedures.
It should be reminded that “ An elderly journalist was shot by gunmen while covering the news </ Preliminary report from the authorities that the gunman shot and killed the journalist Cambodia online developer seriously injured, sent to Siem Reap Provincial Referral Hospital as Chi Kreng district authorities try to protect From the scene to the Siem Reap Provincial Referral Hospital.
The above incident happened on the evening of December 4 2024 is located at Trapeang Reang plantation in Trapeang Phlos village, Pong Leu commune, Chi Kreng district, Siem Reap province.
Sources from the authorities continued that the victim named Chhoeung Chheng Male, 63 years old, Occupation: Reporter, Cambodian, living in the commune where the incident took place.
Authorities said that before the incident at At around 6 pm on December 4, 2024, the victim was on a farm near Trapeang Phlos village, Pong commune. In Chi Kreng district, suddenly, a stranger came and stole a shotgun with a revolver in the side of the abdomen. Left to right, causing the bullet to suck in the abdomen. After the incident, the police of Pong Leu Administration Post arrived at the scene and made notes and asked witnesses to Target leads to research and arrest of perpetrators. However, at that time, due to the serious condition of the victims, the police force under the command of Major General Huot Sothy, the provincial police commissioner, ordered Local police sent the victim to the Siem Reap Provincial Referral Hospital immediately, with the strictest protection.
Around the above case, the provincial criminal police force cooperates With Chi Kreng District Police Continuing the Search, Detained the Suspect in the Shooting of the Online Journalist .