ការ​បង្ហាញ​ប្រពៃណី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច«​ព្នង»​ជា​លើក​ដំបូង​ ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចាប់អារម្មណ៍​ខ្លាំង
ខេត្តមណ្ឌលគិរី ៖ ជា​លើក​ដំបូង​ដែល​ប្រពៃណី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​បង្ហាញ​ក្នុង​មហោស្រព​បុណ្យ​ភូមិ​(​មាន​ជើង​) ស​ង្កើ​ត​ឃើញ​ថា មាន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ជា​ច្រើន រួម​ទាំង​ជនជាតិ​បរទេស បាន​ចូល​មក​ទស្សនា​នូវ​វប្បធម៌​ប្រពៃណី ម្ហូបអាហារ និង​ការ​រស់នៅ​របស់​បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច ដែល​រៀបចំ​ឡើង​នៅ​ជើងភ្នំ​ដោះ​ក្រមុំ នា​ថ្ងៃ​ទី​២៣ និង​២៤​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៤​។
អ្នកចូលរួម​ព្រឹត្តិការណ៍​ខាងលើ បាន​ទស្សនាការ​លេង​តន្ត្រី​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច ល្បែង​កំសាន្ត ដូច​ជា​ការ​ដើរ​លើ​បំពង់​ឬ​ស្សី ព្រមទាំង​បទ​បង្ហាញ​ពី​ការ​ចម្អិន​សម្ល​ប្រូង និង ពិធី​កាប់​ក្របី​ផឹកស្រា ។
លោក សកល កិ​ត្យា សហ​ស្ថាបនិក​នៃ​មហោស្រព​សិល្បៈ​បុណ្យ​ភូមិ និង​ជា​អ្នកដឹកនាំ​មហោស្រព​សិល្បៈ​បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង បាន​លើក​ឡើង​ថា «​ឆ្នាំ​នេះ​យើង​ពិតជា​ចង់​ឃើញ​អ្នកស្រុក​បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង មក​ទទួល​នូវ​បទ​ពិសោធន៍​មួយ​នេះ ក៏​ដូច​ជា​មក​ចូលរួម​ស្វែង​យល់​ពី​បងប្អូន​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច សត្វ​ដំរី និង មក​ទស្សនា​ខេត្តមណ្ឌលគិរី​ដែល​ជា​តំបន់​ទេសចរណ៍ធម្មជាតិ ហើយ​ក៏​ជា​ដង្ហើម​នៃ​ភូមិភាគ​ឦសាន អោយ​បាន​ច្រើន​កុះករ​។
លោក​បន្ត​ថា នា​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែវិច្ឆិកា មហោស្រព​បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង និង មានការ​បង្ហាញ កម្ម​ពិសេស​គឺ ដំរី​លេងខ្លួន ជា​មាតិកា​ថ្មី​មួយ​ដែល​យើង​ចង់​បង្ហាញ​ពី​សត្វ​ដំរី នៅ​ខេត្តមណ្ឌលគិរី យើង​ខាន​ឃើញ​ដំរី​តែ​ខ្លួន​ស្អាត​យូរហើយ ចឹ​ង​លើក​នេះ​បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង​នឹង​នាំ​ការ​ភ្ញាក់ផ្អើល​មួយ​ដល់ អ្នកស្រុក​បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង គឺ​ដំរី​លេងខ្លួន ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា មហោស្រព​សិល្ប​: បុណ្យ​ភូមិ​មាន​ជើង​រៀបចំ​ដោយ​: ភ្លើង​គប់ បុណ្យ​ភូមិ ដែល​មានការ​សហការ​រៀបចំ​: UNICEF Cambodia – ដើម្បី​កុមារ​គ្រប់​រូប​។ ដោយឡែក​នា​រាត្រី​ថ្ងៃ​ទី​មួយ មានការ​ប្រគំ​តន្ត្រីសម័យ​ដើម្បី​អបអរសាទ​ទិវា​កុមារ​ពិភពលោក​ផង​ដែរ ហើយ​ការ​ប្រគំ​តន្ត្រី​សម័យនេះ ក៏​មានការ​ចូលរួម​ពិ​សិល្បករ សិល្ប​ការិនី​ល្បី​ៗ​ជា​ច្រើន​រូប​៕

Mondulkiri Province: For the first time, the indigenous Pnong tradition was exhibited at the Bon Phum (Mean Cheung) Festival Many tourists, including foreigners, came to see the culture, traditions, food and way of life of the people. Indigenous peoples held at the foot of Doh Kramom mountain on November 23 and 24, 2024.
Participants in the event watched indigenous music, games such as walking on bamboo pipes and songs. Demonstrates cooking soup and buffalo slaughtering ceremony.
Mr. Sakal Ketya, Co-Founder of Bon Phum Arts Festival and Director of Bon Phum Mean Cheung Arts Festival, said: Here, we really want to see the villagers of Bon Phum have come to get this experience, as well as to participate in learning about Indigenous people, elephants and will visit Mondulkiri, a natural tourist destination and the breath of the Northeast region in large numbers. .
He said that on November 24, the festival has a leg and a special show is the elephant playing a new content that We want to show the elephants in Mondulkiri, we have not seen the elephants but they are beautiful for a long time, so this time the village festival has legs To the surprise of the villagers, there are elephants playing with their feet.
Please note that the Festival of Arts: Bon Phum Mean Cheung Organized by: Phleung Kob Bon Phum Co-organized: UNICEF Cambodia – For All Children Figure. On the first night, there was a contemporary concert to celebrate World Children’s Day, and this contemporary concert was also attended. Many famous artists.