រាជធានីភ្នំពេញ៖ តុលាការ បានសម្រេចលើកពេលសវនាការ លើសំណុំរឿងលោកអតីតផ្កាយ៣ ឧកញ៉ា ឌួង ងៀប ទៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញាខាងមុខ។ មូលហេតុដោយសារតែអវត្តមានមេធាវីការពារក្តីឱ្យជនជាប់ចោទ ហើយតុលាការ បានចាត់តាំងមេធាវីជំនួស តែលោក ឌួង ងៀប បដិសេធ។
សំណុំរឿងផ្កាយ៣ ឌួង ងៀប ត្រូវបានតុលាការលើកយកមកបើកសវនាការ កាលពីព្រឹកថ្ងៃ៦ ខែកញ្ញានេះ ដែលជាសវនាការលើកទី២ បន្ទាប់ពីលើកទី១ អវត្តមានជនជាប់ចោទ។
លើកទី២នេះ ក៏ត្រូវបានលើកពេលទៀត ដោយមានវត្តមានជនជាប់ចោទ ឌួង ងៀប តែអត់អវត្តមានមេធាវីការពារក្តីវិញ។ ក្នុងនោះ តុលាការ ក៏បានសម្រេចចាត់តាំងមេធាវីជំនួស ដើម្បីឲ្យបានដំណើរជំនុំជម្រះសួរដេញដោល មិនចង់អូសបន្លាយពេលទៅមុខទៀតទេ។ ប៉ុន្តែជនជាប់ចោទ ឌួង ងៀប ទទួចមិនទទួលយកមេធាវីចាត់របស់តុលាការទេ ហើយបានស្នើសុំឲ្យតុលាការលើកពេលទៅថ្ងៃទី២៩ ខែកញ្ញា ដល់ពេលនោះ បើអវត្តមានមេធាវីការពារដោយអាណត្តិទៀត ជនជាប់ចោទសម្រេចទទួលយកមេធាវីចាត់តាំង ដោយបញ្ឈប់ការសុំពន្យារពេលទៀតហើយ។
សូមជម្រាបថា សំណុំរឿងអតីតផ្កាយ៣ នគរបាលជាតិ លោក ឌួង ងៀប ត្រូវបានសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ លើកយកមកបើកសវនាការលើអង្គសេចក្តី នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ប៉ុន្តែអ្វីដែលជាការខកខាន និងធ្វើឲ្យក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះឆេះដុំនោះ គឺអវត្តមានជនជាប់ចោទ ឌួង ងៀប បន្ទាប់ពីមន្ត្រីអនុរក្សពន្ធនាគារ PJ ឡើងរាយការណ៍ថា ជនជាប់ចោទ និងមេធាវី បានដាក់ពាក្យសុំពន្យារពេល។
កាលពីថ្ងៃទី៣០សីហា លោក សេង ហៀង ព្រះរាជអាជ្ញារង តំណាងអយ្យការអមសាលាដំបូង ក្នុងសំណុំរឿងក្តីនេះ បានលើកឡើងថា តុលាការបានចេញដីកាបង្គាប់ ទៅពន្ធនាគារឱ្យនាំជនជាប់ចោទ មកបង្ហាញមុខ នៅក្នុងសវនាការតាមនីតិវិធី។ តែមន្ត្រីអនុរក្ស មិនអនុវត្តតាម។ ដូច្នេះដើម្បីការពារផលប្រយោជន៍ផ្លូវច្បាប់ ក៏ដូចជាផលប្រយោជន៍រវាងគូភាគី ពិសេសស្វែងរកយុត្តិធម៌ក្នុងរឿងក្តីនេះ គប្បីក្រុមប្រឹក្សាតុលាការ លើកពេលសវនាការសិន និងបង្គាប់ឱ្យនាំខ្លួនជនជាប់ចោទមកឆ្លើយតទាល់គ្នា នៅពេលក្រោយ។
សូមរម្លឹកថា កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានលើកយកបណ្តឹងសុំនៅក្រៅឃុំរបស់លោកផ្កាយ៣ ឌួង ងៀប មកបើកសវនាការតាមការស្នើសុំរបស់ជនត្រូវចោទ មុនជំនុំជម្រះលើអង្គសេចក្តី។ នៅថ្ងៃទី៧ ខែកក្កដា តុលាការ បានប្រកាសសាល ដោយសម្រេចនៅបន្តការឃុំខ្លួនជនជាប់ចោទដដែល ដោយរង់ចាំជំនុំជម្រះលើអង្គសេចក្តី។
សូមជម្រាបថា លោក អ៊ឹម វណ្ណៈ ចៅក្រមស៊ើបសួរសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ បានសម្រេចឃុំខ្លួនលោកផ្កាយ៣ ឌួង ងៀប អគ្គលេខាធិការរង នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ ដាក់ពន្ធនាគារ PJ ជាបណ្តោះអាសន្ន ក្រោមការចោទប្រកាន់ពីបទ.ឆបោក និងមិនបំពេញកាតព្វកិច្ចចំពោះឧបករណ៍ អាចជួញដូរបាន.(សែកស្អុយ) ។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ ឯក ឌួង ងៀប ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចនគរបាលការិយាល័យព្រហ្មទណ្ឌកម្រិតស្រាលរាជធានីភ្នំពេញ ឃាត់ខ្លួននៅមុខសណ្ឋាគារ ដឺគ្រី ផ្លូវ ឌួង ងៀប សង្កាត់អូរបែកក្អម ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ កាលពីវេលាម៉ោង ៩ និង៣០នាទីព្រឹកថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ តាមដីកាបង្គាប់ឱ្យនាំខ្លួនរបស់តុលាការ។
ដីកាបង្គាប់ឲ្យចាប់ខ្លួនរបស់ចៅក្រមស៊ើបសួរសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានបញ្ជាក់ថា ក្រោយពីបានពិនិត្យលើសំណុំរឿងចប់សព្វគ្រប់ យល់ឃើញថា ជនត្រូវចោទឈ្មោះ ឌួង ងៀប ភេទប្រុស អាយុ ៥៥ឆ្នាំ មុខរបរ ជាមន្ត្រីរាជការ មានទីលំនៅផ្ទះ លេខ០៣ ផ្លូវឌួងងៀប២ កែងផ្លូវដោនថោន៣ សង្កាត់អូរបែកក្អម ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទ.ឆបោក និងបទ.មិនបំពេញកាតព្វកិច្ចចំពោះឧបករណ៍អាចជួញដូរបាន ប្រព្រឹត្តនៅរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីអំឡុងឆ្នាំ២០១៧ និងឆ្នាំ២០១៩ ដែលបទល្មើសមានចែងឲ្យផ្តន្ទាទោសសតាមបញ្ញាត្តិមាត្រា ៣៧៧ នឹងមាត្រា ៣៧៨ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ និងមាត្រា ២៣១ នៃច្បាប់ស្តីពីឧបករណ៍អាចជួញដូរបាន និងប្រតិបត្តិការទូទាត់សងប្រាក់។ ជនត្រូវចោទឈ្មោះ ឌួង ងៀប បានគេចវេសពីកាតព្វកិច្ចនៃការត្រួតពិនិត្យតាមផ្លូវតុលាការ។ ក្រោយឃាត់ខ្លួន តុលាការបានសម្រេចបញ្ជាឱ្យឃុំខ្លួនលោក ឌួង ងៀប នៅពន្ធនាគារ PJ។
សូមបញ្ជាក់ថា មុនពេលចាប់ខ្លួន លោក ឌួង ងៀប បានបង្ហោះឃ្លីបវីដេអូមួយ កាលពីយប់ថ្ងៃទី៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ដោយចោទប្រកាន់សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ថា បានចាត់ការសំណុំរឿងរបស់លោក ប្រែពីសទៅខ្មៅ និងចោទប្រកាន់លើរូបគាត់ថា បានឆបោកប្រាក់ពីជនជាតិចិនតៃវ៉ាន់ ដែលឃ្លីបវីដេអូនោះ ត្រូវបានបណ្តាញសង្គម យកទៅបង្ហោះ និងបានចែកចាយតៗ គ្នា។
ប៉ុន្តែអ្នកនាំពាក្យ សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ បានបំភ្លឺថា លោក ឌួង ងៀប ត្រូវបានប្តឹងដោយឈ្មោះ CHIHYUEN និងឈ្មោះ YAO CHING KING កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២០ ពាក់ព័ន្ធនឹងការលក់អចលនវត្ថុមួយកន្លែង ដែលអ្នកទិញជាដើមបណ្តឹង បានប្រគល់ប្រាក់ថ្លៃដីគ្រប់ចំនួន ៧.៣០៥.០០០ ដុល្លារមេរិក ឲ្យទៅជនត្រូវចោទឈ្មោះ ឌួង ងៀប រួចរាល់ហើយ។ ប៉ុន្តែជនត្រូវចោទពុំមានដីឲ្យទៅម្ចាស់ប្រាក់នោះឡើយ មានតែ(ដីខ្យល់) ។
អ្នកនាំពាក្យ បន្តថា ក្នុងការសម្របសម្រួលដោះស្រាយទំនាស់ លោក ឌួង ងៀប បានចេញមូលប្បទានបត្រ ចំនួន ៣សន្លឹក ដែលមានលេខ១៤៥៥៧៧ មានតម្លៃ ១.៦៥០.០០០ដុល្លារ លេខ២១៣៩៩៧ មានតម្លៃ ៣.៦៥៥.០ ០០០ដុល្លារ និងលេខ១៣២៧៨៨ មានតម្លៃ ២.០០០.០០០ ដុល្លារអាមេរិក ឲ្យទៅដើមបណ្តឹងរដ្ឋប្បវេណី។ បន្ទាប់មក ដើមបណ្តឹងរដ្ឋប្បវេណី បានយកមូលប្បទានបត្រនោះ ទៅបើកប្រាក់ពីធនាគារ ប៉ុន្តែខាងធនាគារ បញ្ជាក់ថា មូលប្បទានបត្រទាំងនោះ គ្មានសាច់ប្រាក់ទេ ពោលគឺជាសែកស្អុយ។
អ្នកនាំពាក្យ បានបន្តថា ក្នុងដំណាក់កាល ស៊ើបសួរ ចៅក្រមស៊ើបសួរ បានពិនិត្យផ្ទៀងផ្ទាត់ ភស្ដុតាង និងសួរចម្លើយ ជនត្រូវចោទ ឈ្មោះ ឌួង ងៀប ហើយបានសម្រេចមិនឃុំខ្លួនជនត្រូវ ចោទ ដោយជំនួសមកវិញនូវការដាក់ជនត្រូវចោទឲ្យស្ថិតក្រោមការត្រួតពិនិត្យតាមផ្លូវតុលាការ តាមរយៈដីកាសម្រេចលេខ៤២៩៣«ម» ដ.ព.ស ចុះថ្ងៃទី១៣ សីហា ឆ្នាំ២០២១ ដែល មានកាតព្វកិច្ចតម្រូវឲ្យជនត្រូវចោទ ដាក់ប្រាក់ធានាមិនឃុំខ្លួន ចំនួន ៥.៣០៥.០០០ ដុល្លាររអាមេរិក មកតម្កល់ នៅក្នុងគណនីរបស់សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងរយៈពេល ១ខែ តែជនត្រូវចោទ ពុំបានយកប្រាក់ធានាខ្លួននេះ មកតម្កល់តាមការកំណត់ក្នុងដីកាសម្រេចនោះឡើយ។
ដោយជនត្រូវចោទ ឈ្មោះ ឌួង ងៀប បានគេចវេសពីកាតព្វកិច្ចនៃការត្រួតពិនិត្យតាមផ្លូវតុលាការដូច្នេះ ចៅក្រមស៊ើបសួរ ក៏បានចាត់វិធានការ តាមនីតិវិធីស្របតាមប្បញ្ញត្តិ មាត្រា ២៣០ នៃក្រមនីតិវិធីព្រហ្មទណ្ឌ ត្រូវចាប់ឃុំខ្លួន ដាក់ពន្ធនាគារជាបណ្តោះអាសន្ន រង់ចាំកាត់ទោសលើអង្គសេចក្តី៕ ឃឹម ប៊ុនណាក់