វេស​ឡាញ សហការ​ជាមួយ​សហគ្រិន​ខ្មែរ បណ្តុះបណ្តាល ​សិស្ស​ថ្នាក់​វិទ្យាល័យ​ពី​សហគ្រិនភាព និង​គំនិត​អាជីវកម្ម
រាជធានីភ្នំពេញ៖ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ បណ្តាញ​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ វេស​ឡាញ អេ​ឌ្យូ​ខេ​សិន គ្រុប សហការ​ជាមួយ​សហគ្រិន​ខ្មែរ រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​អំពី…
រាជធានីភ្នំពេញ៖ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​កន្លង​ទៅ​នេះ បណ្តាញ​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ វេស​ឡាញ អេ​ឌ្យូ​ខេ​សិន គ្រុប សហការ​ជាមួយ​សហគ្រិន​ខ្មែរ រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​អំពី “​នវានុវត្តន៍​នៃ​សហគ្រិនភាព និង​គំរូ​អាជីវកម្ម​” សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​ថ្នាក់​ទី​១០ ដល់ទី​១២ នៃ​សាលារៀន​វ៉េ​ស្ទ​ឡាញ​ន៍ និង​សាលារៀន​ណ​ត្ស​ឡាញ​ន៍​ទាំង​១៥​សាខា ដើម្បី​ឈ្វេងយល់​ពី​គំនិត​បង្កើត​អាជីវកម្ម ការ​រៀបចំ​ផែនការអាជីវកម្ម ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​អាជីវកម្ម ការ​ច្នៃប្រឌិត​ផលិត និង​ភាព​ជា​សហគ្រិន​ឆ្នើម ​។
លោក​ឧកញ៉ា ប៉ិច បូ​ឡែ​ន អគ្គនាយក​បណ្តាញ​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ វេស​ឡាញ អេ​ឌ្យូ​ខេ​សិន គ្រុប មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ឡើង គឺ​ចង់​ជួយ​ទៅ​ដល់​សិស្ស​ថ្នាក់​វិទ្យាល័យ ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ ក៏​ដូច​ជា​សហគ្រិនភាព​ដល់​ពួក​គេ ​។
បើ​តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​ឧកញ៉ា ប៉ិច បូ​ឡែ​ន សហគ្រិនភាព គឺជា​ចំណេះ​ជំនាញ ដែល​យុវជន​គួរតែ​មាន ​សម្រាប់​អនាគត​ទៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ ក្នុង​ការ​បង្កើត​អាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង ឬ​ធ្វើ​ការងារ​ផ្សេង​ៗ​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ចំណេះដឹង​មួយ​នេះ ​ដើម្បី​ការ​រីក​ចម្រើន ​។ លោក​ឧកញ៉ា​បញ្ជាក់​ថា មិន​ថា​ប្អូន​ៗ​មាន​ក្តី​ស្រមៃ​ក្នុង​ការ​ចាប់ផ្តើម​អាជីវកម្ម ឬ​ចង់​ក្លាយជា​អ្នកដឹកនាំ​នៅ​លើ​វិស័យ​ណាមួយ ជំនាញ​សហគ្រិនភាព​នឹង​ជួយ​ពួក​គេ​បាន ​។
“​នៅ​ពេល​ដែល​កូន​ៗ​ដឹង​ពី​បំ​ណិ​ន​សហគ្រិន កូន​អាច​យក​ទៅ​ធ្វើការ អាច​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់​នៅ​ក្នុង​សហគ្រាស​ផ្ទាល់ខ្លួន នៅ​ក្នុង​អាជីវកម្ម​ផ្ទាល់ខ្លួន ក៏​ដូច​ជា​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​ក្រុមហ៊ុន ឬ​ក៏​សហគ្រាស​ណាមួយ​ដែល​កូន​ចូល​ទៅ​បំពេញការងារ​” ។
ក្នុង​នោះ​ដែរ លោក​ឧកញ៉ា ប៉ិច បូ​ឡែ​ន ក៏​បាន​បង្ហាញ​ពី​ភាព​ជា​សហគ្រិន​ឆ្នើម ដល់​សិស្សានុសិស្ស ដែល​ត្រូវ​ចង​ចាំ​នៅ​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត ដោយ​ក្នុង​នោះ សហគ្រិន​ឆ្នើម គឺ​ចាំបាច់​ត្រូវ​មានគំនិត​ច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ បូក​រួម​ជាមួយ​ចំណេះដឹង​បច្ចេកវិទ្យា ហើយ​អ្វី​ដែល​សំខាន់​បន្ថែម​ទៀត​ក្នុង​នាម​ជា​សហគ្រិន គឺ​ត្រូវ​មាន​វិន័យ ចេះ​ប្រើប្រាស់​ពេលវេលា មាន​ផែនការ​ច្បាស់លាស់ និង​មាន​មនុស្ស​ឆ្នើម​ជួយ​ការងារ ​។
លោក​ឧកញ៉ា ប៉ិច បូ​ឡែ​ន មាន​ប្រសាសន៍​ថា សហគ្រិន​ឆ្នើម​នៅ​សម័យនេះ ត្រូវ​ចេះ​បច្ចេកវិទ្យា មាន​ទេ​ព្យ​កោសល្យ មានចំណេះ​ដឹង​អាជីវកម្ម​ដែល​ត្រូវធ្វើ ចេះ​វិភាគ​បរិយាកាស​អាជីវកម្ម ឬ​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច​, បន្ទាប់​មក​ទៀត​ត្រូវ​មាន​ជំនាញ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម ដូច​ជា​ចេះ​រៀបចំ​ផែនការអាជីវកម្ម ចេះ​បង្កើត​ផលិតផល ចេះ​ទាក់ទាញ​មនុស្ស​ឆ្នើម និង​ក៏​ត្រូវ​ចេះ​រក​ទុន​វិនិយោគ ​។
និយាយ​អំពី​គំនិត​នៃ​ការ​បង្កើត​អាជីវកម្ម​វិញ អគ្គនាយក​បណ្តាញ​គ្រឹះស្ថាន​អប់រំ វេស​ឡាញ អេ​ឌ្យូ​ខេ​សិន ក៏​បាន​ធ្វើការ​ចែករំលែក​គំនិត​មួយ​ចំនួន ​ទៅ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស ដោយ​បាន​លើក​ឡើង​ថា ក្នុង​នាម​ជា​សហគ្រិន គឺ​មិនមែន​គិតតែ​ពី​ផល​ចំណេញ​ចូល ​ហោប៉ៅ​តែ​មួយ​មុខ​នោះ​ទេ ពោល​នៅ​មុន​ពេល​បង្កើត​អាជីវកម្ម​ជា​ផលិតផល ឬ​សេវាកម្ម​ណាមួយ គឺ​ចាំបាច់​ត្រូវ​គិត​ពី​ផលប្រយោជន៍​សង្គម​ជាតិ សេដ្ឋកិច្ច ក៏​ដូច​ជា​មុខមាត់​ប្រទេស ដោយ​និយាយ​ជា​រួម ការ​បើក​អាជីវកម្ម​អ្វីមួយ យើង​ត្រូវ​បង្កើន​គុណ​តម្លៃ​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច គិតដល់​ប្រទេស​ជាតិ ផល​ប៉ះពាល់​សង្គម បរិស្ថាន តែ​ក៏​កុំ​ភ្លេច​ផល​អាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង ​។ “​សំខាន់​មួយទៀត ពេល​បើក​អាជីវកម្ម​អ្វី​ក៏​ក្រោយ ជា​អាជីវកម្ម​ដែល​អនុលោម​តាម​ច្បាប់ មាន​អភិបាលកិច្ច​ត្រឹមត្រូវ និង​គិតដល់​ផល​ប៉ះពាល់​ទៅ​មុខ​…”​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ដែរ លោក ពក បញ្ញា​ពេជ្រ អ្នកឯកទេស​ជាន់ខ្ពស់ កម្មវិធី​សហគ្រិនភាព និង​នវានុវត្តន៍ នៃ​សហគ្រិន​ខ្មែរ លើក​ឡើង​ថា មាន​អាជីវកម្ម​ជា​ច្រើន​ដែល​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ជនជាតិ​ខ្មែរ​បាន​រីក​ធំធាត់ ប៉ុន្តែ​ដំបូង​ឡើយ​អាជីវកម្ម​ទាំងនោះ​សុទ្ធសឹងតែ​ចាប់ផ្តើម​ឡើង​ដោយ​ការ​ធ្វើការ​ផែនការអាជីវកម្ម​ជា​មុន ហើយ​ផែនការអាជីវកម្ម​ទៀត​សោត​នៅ​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ គឺ​មាន​ច្រើន​ប្រភេទ​ទៅ​តាម​អាជីវកម្ម​នីមួយ​ៗ ដូច្នេះ​ទាមទារ​ឱ្យ​អ្នក​ដែល​ចង់​ក្លាយជា​សហគ្រិន ​ត្រូវ​សិក្សា​រៀនសូត្រ​ពី​ការ​ធ្វើ​ផែនការអាជីវកម្ម​ទាំងនោះ ​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ដែរ លោក បញ្ញា​ពេជ្រ ក៏​បាន​ធ្វើការ​ចែករំលែក ​ពី​របៀប​នៃ​ការ​ធ្វើ​ផែនការអាជីវកម្ម​ទៅ​ដល់​សិស្សានុសិស្ស​ ដែល​កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ថ្នាក់​វិទ្យាល័យ ដើម្បី​បានជា​ផ្នត់គំនិត​អាជីវកម្ម​សម្រាប់​ពួក​គេ​អាច​យក​ទៅ ​អនុវត្ត​មុន​ពេល​បើក​អាជីវកម្ម ឬ​សេវាកម្ម​ណាមួយ​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត ​។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា សាលារៀន​វ៉េ​ស្ទ​ឡាញ​ន៍ និង​សាលារៀន​ណ​ត្ស​ឡាញ​ន៍​បាន​បញ្ចូល​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ និង​សហគ្រិនភាព​សម្រាប់​សិស្ស​កម្រិត​បឋម​សិក្សា ​រហូត​ដល់​កម្រិត​វិទ្យាល័យ ដើម្បី​បញ្ជៀប​ចំណេះដឹង ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់ និង​គ្រប់គ្រង​លុយ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព ការ​ចេះ​វិនិយោគ ការ​ទប់ទល់​នឹង​សម្ភារ​និយម និង​បង្កើត​ផ្នត់គំនិត​អាជីវកម្ម​ ៕ អត្ថបទសហការ