រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ​ បង្ហាញ​ក្ដី​សង្ឃឹមថា កម្ពុជា​-​ថៃ នឹង​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​សន្តិភាព​អចិន្ត្រៃយ៍ នា​ពេល​អនាគត
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា…
រាជធានី​ភ្នំពេញ ៖ នា​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិ​បតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​អនុ​ញ្ញា​ឱ្យ ឯកឧត្តម Hakan Fidan រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ ​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការ​គួរសម និង​ពិភាក្សា​ការងារ ក្នុង​ឱកាស​ នៃ​ការ​អញ្ជើញ​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ជាន់ខ្ពស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​លើក​ដំបូង​ នៃ​ក្រុមប្រឹក្សា​សន្តិភាព (Board of Peace) នៅ​រដ្ឋធានី​វ៉ា​ស៊ី​ន​តោន សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក ​។​
ក្នុង​ឱកាស​នៃ​ជំនួប​ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះ​សម្ដេច​ធិ​បតី ដែល​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​រូប​ឯកឧត្តម និង​គណៈប្រតិភូ បាន​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការ​គួរសម និង​ពិភាក្សា​ការងារ នា​ពេល​នេះ​ ។ ឯកឧត្តម​ក៏​បាន​វាយតម្លៃ​ខ្ពស់​ចំពោះ​ភាព​រីក​ចម្រើន​ នៃ​ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​កម្ពុជា និង​តួ​ក​គី​យ៉េ លើ​វិស័យ​សំខាន់​ៗ​ជា​ច្រើន​ ។
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នេះ​, ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​សូម​គោរព​អញ្ជើញសម្ដេច​ធិ​បតី​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​ផ្លូវការ​នៅ​សាធារណរដ្ឋ​តួ​ក​គី ក្នុង​ពេលវេលា​សម​ស្រប ក្នុង​គោលបំណង​បន្ត​ជំរុញ​ នូវ​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ភាព​ជិត​ស្និ​ទ​ ។
ក្រៅពី​ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​ ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ​ ក៏​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ចំណាប់អារម្មណ៍ និង​មាន​បំណង​ស្វែង​យល់​បន្ថែម ទៅ​លើ​ជម្លោះព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ ជា​ពិសេស​ឬ​ស​គល់ ​នៃ​ជម្លោះ​នេះ​។ ឯកឧត្តម​បាន​សម្ដែង ​នូវ​សេចក្ដី​សង្ឃឹមថា កម្ពុជា​-​ថៃ​នឹង​អាច​សម្រេច​បាន​នូវ​សន្តិភាព​យូរអង្វែង នា​ពេល​អនាគត​ ។
ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប​ សម្ដេច​ធិ​បតី​បាន​សម្ដែង​ នូវ​សេចក្ដី​សោមនស្ស​ដែល​បានឃើញ​នូវ​ភាព​រីក​ចម្រើន ​នៃ​ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ព្រមទាំង​បាន​គូសបញ្ជាក់​អំពី​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​បន្ត​ធ្វើការ​ជាមួយ​ប្រទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ ដើម្បី​ពង្រឹង និង​ពង្រីក ​នូវ​ទំនាក់ទំនង និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ថែម​ទៀត​ ។
ក្នុង​ឱកាស​នេះ​ សម្ដេច​ក៏​បាន​គូសបញ្ជាក់​អំពី​គោលនយោបាយ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ដៃគូ​ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​គ្រប់​វិស័យ លើ​ជុំវិញ​ពិភពលោក ផង​ដែរ​ ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ សម្ដេច​ធិ​បតី​ក៏​បាន​ជម្រាប​ជូន​ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ អំពី​ឬ​ស​គល់​នៃ​ជម្លោះព្រំដែន​កម្ពុជា​-​ថៃ ក៏​ដូច​ជា​កា​រវិ​វត្ត​ថ្មី​ៗ​នៃ​ស្ថានភាព​លើ​ដី​ជាក់ស្ដែង និង​បាន​គូសបញ្ជាក់​អំពី​ជំហរ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែន ដោយ​សន្តិវិធី ផ្អែក​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀងទ្វេភាគី អនុសញ្ញា និង​សន្ធិសញ្ញា​ដែល​មាន​ស្រាប់ និង​ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ ។
មុន​នឹង​បញ្ចប់​ សម្ដេច​ធិ​បតី និង​ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ ក៏​បាន​បន្ត​ពិភាក្សា​ដើម្បី​ស្វែងរក​កាលានុវត្តភាព​ថ្មី​ៗ​បន្ថែម​ទៀត សំដៅ​ផ្ដល់​សន្ទុះ​ទៅ​ដល់​ការ​បន្ត​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ ដែល​ផ្ដោត​លើ​វិស័យ​សំខាន់​ៗ រួម​មាន​៖ វិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម សេដ្ឋកិច្ច និង​ការ​វិនិយោគ​, វិស័យ​សន្តិសុខ​និង​ការពារ​ជាតិ ក៏​ដូច​ជា​វិស័យ​អប់រំ​ជាដើម​។ សម្ដេច​ធិ​បតី និង​ឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​ការ​បរទេស​តួ​ក​គី​យ៉េ​ក៏​បាន​បន្ត​ពិភាក្សា​អំពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ខណ្ឌ​តំបន់ និង​ពិភពលោក ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​ក្រប​ខណ្ឌ​អាស៊ាន​ ៕