មន្ទីរ​កសិកម្ម​ខេត្តស្ទឹងត្រែង រៀបចំ​សួន​បន្លែ «​កសិករ​វៃឆ្លាត​» ដើម្បី​លើកកម្ពស់​អាហារូបត្ថម្ភ និង​សន្តិសុខ​ស្បៀង
ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ ៖ ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ នៃ​មន្ទីរ​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង បាន​សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​ដៃគូ ចុះ​រៀបចំ​បង្កើត «​សួន​បន្លែ​កសិករ​វៃឆ្លាត​» ក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​សន្តិសុខ​ស្បៀង…
ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ ៖ ​មន្ត្រី​បច្ចេកទេស​ នៃ​មន្ទីរ​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង បាន​សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​ដៃគូ ចុះ​រៀបចំ​បង្កើត «​សួន​បន្លែ​កសិករ​វៃឆ្លាត​» ក្នុង​គោលបំណង​ពង្រឹង​សន្តិសុខ​ស្បៀង និង​លើកកម្ពស់​សុ​ខុ​មាល​ភាព​គ្រួសារ​នៅ​តាម​មូលដ្ឋាន កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៦ ​។
នា​សកម្មភាព​ចុះ​រៀបចំ​សួន​បន្លែ​នេះ លោក ឆិល វិបុល ប្រធាន​ការិយាល័យ​ក្សេត្រសាស្ត្រ និង​ផលិតភាព​កសិកម្ម នៃ​មន្ទីរ​កសិកម្ម​ខេត្ត បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា គម្រោង​នេះ​មាន​គោលដៅ​ប្រែក្លាយ​កសិករ​ឱ្យទៅ​ជា «​ជន​បង្គោល​»​ ។
​លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ យើង​ចង់ឱ្យ​កសិករ ដែល​ទទួល​បានការ​បណ្តុះបណ្តាល ក្លាយជា​អ្នក​ចែកចាយ​ចំណេះដឹង​បន្ត​ទៅ​កាន់​អ្នក​ជិតខាង ដើម្បី​បង្កើត​ជា​សួន​បន្លែ​វៃឆ្លាត​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​ឱ្យ​បាន​រីក​សុសសាយ​ពេញ​ភូមិ​ឃុំ ​។
លោក​បាន​បន្ថែម​ថា នេះ​គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ ផែនការ ៣ ឆ្នាំ​រំកិល ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​បច្ចុប្បន្ន ដោយ​ជួយ​ឱ្យ​កសិករ​ទទួល​បាន​ទិន្នផល​ខ្ពស់​ទាំង​បរិមាណ និង​គុណភាព តាម​រយៈ​ការ​អនុវត្ត​បច្ចេកទេស​កសិកម្ម​ទំនើប​ ។
លោកស្រី ហេង ចិន្តា កសិករ​នៅ​ឃុំ​ភ្លុក ស្រុក​សេ​សាន បាន​បង្ហាញ​ក្តី​រីករាយ​ដែល​បាន​រៀនសូត្រ​ពី​របៀប​ធ្វើ​រង​ដាំ​ដុះ ការ​ជ្រើសរើស​ពូជ ការប្រើប្រាស់​សំណាញ់​ការពារ​សត្វល្អិត ការ​ធ្វើ​ទ្រើង ការ​ផលិត​ជីកំប៉ុស និង​បច្ចេកទេស​បណ្តុះ​កូន​ជាដើម​។​ដោយឡែក លោក ចាន់ វាសនា ក​សិករ​នៅ​សង្កាត់​សាមគ្គី បាន​លើក​ឡើង​ពី​ភាព​ខុសគ្នា​រវាង​ការ​ដាំ​ដុះ​បែប​បុរាណ និង​បែប បច្ចេក​ទេស​ថា ​៖​កាលពីមុន ដាំ​តាម​ទម្លាប់ ទទួល​បាន​ទិន្នផល​តិច គ្រាន់តែ​សម្រាប់​បរិភោគ​។​ឯ​បច្ចុប្បន្ន ទទួល​បាន​ទិន្នផល​ច្រើន សល់​ពី​បរិភោគ​អាច​លក់​បង្កើន​ចំណូល​គ្រួសារ និង​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​ការ​ហូរ​ចូល​បន្លែ​ពី​តំបន់​ផ្សេង​ៗ ​។
សូម​បញ្ជាក់​ថា​ គម្រោង​នេះ​មិន​ត្រឹមតែ​ផ្ដោត​លើ​ការ​ដាំ​ដុះ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​គឺជា​យន្តការ​រួម​គ្នា​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់ អាហារូបត្ថម្ភ​ដល់​កុមារ និង​ស្ត្រី​មាន​ផ្ទៃពោះ​។ លើស​ពី​នេះ វា​ក៏​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​គម្រោង​ភាព​ធន់​ក្នុង​សហគមន៍ ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ដែល​កំពុង​ប្រ​ឈមនា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ផង​ដែរ ​៕