សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បុរសខ្លាំងរបស់កម្ពុជា បានបញ្ជូនសារនយោបាយដ៏ខ្លាំងក្លាមួយប្រឆាំងនឹងជនអគិតថៃណាមួយ ដែលប៉ុនប៉ងឈ្លានពានកម្ពុជា ហើយព្រមានថា កម្ពុជាត្រៀមខ្លួនជាស្រេចមិនអោយការប៉ុនប៉.ងបែបនេះសម្រេចបានឡើយ ។ សម្តេចតេជោ…
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បុរសខ្លាំងរបស់កម្ពុជា បានបញ្ជូនសារនយោបាយដ៏ខ្លាំងក្លាមួយប្រឆាំងនឹងជនអគិតថៃណាមួយ ដែលប៉ុនប៉ងឈ្លានពានកម្ពុជា ហើយព្រមានថា កម្ពុជាត្រៀមខ្លួនជាស្រេចមិនអោយការប៉ុនប៉.ងបែបនេះសម្រេចបានឡើយ ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានបង្ហាញជំហរគាំទ្រដល់រដ្ឋាភិបាលដែលបានបញ្ជូនកងទ័ព និងអាវុ.ធធន់ធ្ងន់ទៅតាមព្រំដែន ហើយបញ្ជាក់ថា នេះមិនមែនដើម្បីធ្វើសង្គ្រាមទេ ប៉ុន្តែដើម្បីត្រៀមទប់ទល់នឹងការឈ្លានពានណាមួយដែលអាចកើតមាន ។
ជាមួយគ្នានោះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ធ្វើការកត់សម្គាល់ថា ការផ្ទុះអាវុ.ធនោះមិនមែនជាបន្ទាត់នយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាលថៃឡើយ ប៉ុន្តែវាអាចបង្កឡើងដោយបុគ្គល ឬភាគីណាមួយប៉ុណ្ណោះ ។ សម្តេចបានបញ្ជូនសារទៅកាន់ជនអគតិទាំងនោះថា កម្ពុជានឹងមិនអនុញ្ញាតអោយមានការឈ្លានពានណាមួយដល់កម្ពុជាឡើយ ហើយកម្ពុជានឹងប្រើសិទ្ធិដើម្បីការពារខ្លួនប្រឆាំងនឹងការឈ្លានពាន ។
សម្តេចតេជោ នៅក្នុងនាមជាប្រធានស្ថាប័ននិតិបញ្ញតិ បានលើកឡើងថា ព្រំដែនសន្តិភាពមិត្តភាពសហប្រតិបត្តិការ និងការអភិវឌ្ឍមិនគួរមានរឿងបែបនេះកើតឡើងនោះឡើយ ។ សម្តេចក៏បានថ្កោលទោសយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ ចំពោះបុគ្គល ឬអង្គភាព ឬថ្នាក់ណាក៏ដោយ ដែលបានសម្រេចចិត្តឲ្យធ្វើសកម្មភាពឈ្លានពានបែបនេះ ។
សម្តេចតេជោ បានបញ្ជាក់ថា សម្តេចមិនចង់ឃើញការប្រយុទ្ធណាមួយកើតឡើងនោះទេ តែក៏គាំទ្រដល់ការសម្រេចរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការបញ្ជូនកងទ័ព និងអាវុ.ធធន់ធ្ងន់ទៅកាន់ព្រំដែន ដើម្បីត្រៀមវាយបកការពារខ្លួនក្នុងករណីមានការឈ្លានពានបន្តទៀត ។ សម្តេចតេជោ ក៏សង្ឃឹមថា កាចរចាដែលនឹងត្រូវធ្វើរវាងមេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោកនៃប្រទេសទាំងពីរ និងទទួលបានផលល្អ ។
សម្តេចតេជោ ក៏សង្ឃឹមថា នឹងមិនមានភាពតានតឹងទូទាំងបណ្តោយព្រំដែន រវាងប្រទេសទាំងពីររហូតដល់រាំងស្ទះដល់កិច្ចសហការលើវិស័យផ្សេងទៀត ដែលជាផលប្រយោជន៍នៃប្រទេសទាំងពីរនោះឡើយ ។ សម្តេចតេជោ ក៏បានអំពាវនាវបងប្អូនជនរួមជាតិ សូមមេត្តាកុំពង្រីកនូវជម្លោះនេះឲ្យទៅជាការស្អ.ប់ខ្ពើមជាតិសាសន៍ និងសូមជឿជាក់លើការដោះស្រាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងកងទ័ពនៃប្រទេសទាំងពីរ ។
ចំណែក សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលកំពុងនៅទីក្រុងតូក្យូក៏កំពុងតាមដាន និងធ្វើការបញ្ជារផ្ទាល់ចំពោះការសម្រេចចិត្ត ដែលទាក់ទងនឹងការផ្ទុះអាវុ.ធថ្ងៃទី២៨ ខែ ឧសភា ។ សម្តេចបានអំពាវនាវដល់ប្រជាជនកម្ពុជា កុំអោយមានការព្រួយបារម្ភ ហើយទុកចិត្តចំពោះរាជារដ្ឋាភិបាលក៏ដូចជា កងទ័ពកម្ពុជាក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហានេះ ។ រឿងប៉ះទង្គិ.ចគ្នានាព្រឹក ថ្ងៃទី២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ វាគឺជាការប៉ះទង្គិ.ចដោយអាវុ.ធ ដ៏តានតឹងមួយរហូតដល់ពលីជីវិតយោធិនកម្ពុជាមួយរូប ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងស្ថានភាពនេះ ក្រសួងការពារជាតិកម្ពុជា បានចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានបញ្ជាក់អំពីហេតុការណ៍ប៉ះទង្គិចគ្នារវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងកងទ័ពថៃ នៅព្រំដែននាភូមិតេជោមរកត ឃុំមរកត ស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ នេះហើយ ។ ក្រសួងការពារជាតិ បានអះអាងងា ការប៉ះទង្គិចរវាងកងទ័ពកម្ពុជា និងកងទ័ពថៃ ដែលបានកើតឡើង គឺដោយកងទ័ពថៃបានធ្វើការបា.ញ់ប្រហារមកលើលេណដ្ឋានដែលជាទីតាំងឈរជើងរបស់កងទ័ពកម្ពុជា ជាយូរលង់ណាស់មកហើយ ។
ក្រសួងការពារជាតិ បានឱ្យដឹងថា ការប៉ះទង្គិ.ចគ្នានេះ មិនមែនជាជម្រើសដែលកម្ពុជាចង់បាននោះទេ ហើយក្រសួងនឹងបន្តពិភាក្សាជាមួយក្រសួងការពារជាតិថៃ ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយរួមមួយក្នុងការធ្វើឱ្យស្ថានភាពវិលត្រឡប់ទៅដូចដើមវិញឱ្យបានឆាប់រហ័ស និងបង្ការកុំឱ្យស្ថានភាពនេះកើតឡើងសាជាថ្មីម្តងទៀត។
ក្រសួងការពារជាតិ ក៏បានអះអាងថា កម្ពុជាប្រកាន់ខ្ជាប់នូវមធ្យោបាយការទូត និងការដោះស្រាយបញ្ហាដោយសន្តិវិធី ព្រមទាំងការរក្សាព្រំដែនរបស់ខ្លួនជាមួយប្រទេសជិតខាងជាព្រំដែនសន្តិភាព ស្ថេរភាព ការអភិវឌ្ឍ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលផ្តល់ប្រយោជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ហើយកងទ័ពកម្ពុជាប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការការពារបូរណភាពទឹកដីទោះក្នុងតម្លៃណាក៏ដោយ ៕

Cambodian strongman Samdech Techo Hun Sen has sent a strong political message against any Thai invaders who attempt to invade Cambodia, warning that Cambodia is ready to prevent such attempts from succeeding.
Samdech Techo Hun Sen expressed his support for the government that has sent troops and heavy weapons to the border and stated that this is not to wage war, but to prepare to resist any possible aggression.
At the same time, Samdech Techo Hun Sen noted that the explosion of weapons is not the Thai government’s political line, but it can be caused by any individual or party. The King sent a message to those outsiders that Cambodia will not allow any aggression against Cambodia, and Cambodia will use its right to defend itself against aggression.
Samdech Techo, as the head of the legislative body, said that in a border of peace, friendship, cooperation and development, such things should not happen. The King also strongly condemned any individual, organization, or class that decided to carry out such aggressive actions.
The King stated that Samdech Techo did not want to see any fighting, but supported the Royal Government’s decision to send troops and heavy equipment to the border to be ready to defend itself in case of further aggression. Samdech Techo also hoped that the upcoming talks between the army commanders of the two countries would yield good results.
Samdech Techo also hoped that there would be no tension along the border between the two countries to the point of hindering cooperation in other areas that would benefit both countries. Samdech Techo also called on his compatriots not to escalate this conflict into ethnic hatred and to trust in the resolution of the conflict by the Royal Government and the armies of both countries.
For his part, Prime Minister Hun Sen, who is in Tokyo, is also monitoring and directly directing decisions regarding the May 28 explosion. He called on the Cambodian people not to be worried and to trust the Royal Government and the Cambodian Army in finding a solution to this problem. The clash on the morning of May 28, 2025, was a tense armed clash that resulted in the death of a Cambodian soldier.
Regarding this situation, the Cambodian Ministry of National Defense has issued a press release confirming the incident of a clash between the Cambodian army and the Thai army at the border in Techommorkat village, Morkat commune, Choam Ksan district, Preah Vihear province. The Ministry of National Defense claimed that the clash between the Cambodian and Thai armies occurred because the Thai army had been attacking the trenches where the Cambodian army had been stationed for a long time.
The Ministry of National Defense said that the clash was not an option that Cambodia wanted, and the ministry will continue to discuss with the Thai Ministry of National Defense to find a common solution to quickly return the situation to normal and prevent this situation from happening again.
The Ministry of National Defense also asserted that Cambodia adheres to diplomatic means and peaceful resolution of issues, as well as maintaining its borders with neighboring countries as borders of peace, stability, development, and mutually beneficial cooperation, and the Cambodian army is committed to protecting its territorial integrity at all costs.