អ្នក​ស្លា.ប់​នៅ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​កើន​ជាង​១.៦០០​នាក់ ខណៈ​អ្នកជំនាញ​ថា​អាច​លើស​១​ម៉ឺន​នាក់
ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ៖ ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ​កំពុង​បន្ត​ស្វែងរក​អ្នក​នៅ​រស់រាន​មានជីវិត​ក្រោម​គំនរ​អគារ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ក្រោយ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ខ្លាំងក្លា ៧.៧​រ៉ិ​ច​ទ័​រ បាន​វាយប្រហារ​ប្រទេស​នេះ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​។ អាជ្ញាធរ​អះអាង​ថា…
ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ៖ ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ​កំពុង​បន្ត​ស្វែងរក​អ្នក​នៅ​រស់រាន​មានជីវិត​ក្រោម​គំនរ​អគារ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ក្រោយ​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ខ្លាំងក្លា ៧.៧​រ៉ិ​ច​ទ័​រ បាន​វាយប្រហារ​ប្រទេស​នេះ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​។
អាជ្ញាធរ​អះអាង​ថា មនុស្ស ១,៦៤៤​នាក់​បាន​ស្លាប់ និង​រាប់​ពាន់​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​រង​របួស ខណៈ​ទីភ្នាក់ងារ​ភូមិសាស្ត្រ​អា​មេ​រិ​ក (USGS) បាន​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា ចំនួន​អ្នក​ស្លាប់​អាច​កើន​លើស​១​ម៉ឺន​នាក់ ហើយ​ការ​ខាតបង់​អាច​លើស​ពី​ទំហំ​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រចាំឆ្នាំ​របស់​ប្រទេស​នេះ​ទៅ​ទៀត​។ នេះ​បើ​តាម​របាយការណ៍​ចុង​ក្រោយ​ពី CNN ចេញផ្សាយ​កាលពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែមីនា​។
ប្រភព​ដដែល​បន្ត​ថា កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ជួយ​សង្គ្រោះ​កំពុង​តែ​ជួប​បញ្ហា ដោយសារ​កង្វះ​គ្រឿងចក្រ​ធុន​ធ្ងន់​។ ស្រប​ពេល​ជំនួយ​ពី​បរទេស​ជា​លើក​ដំបូង​បាន​មក​ដល់​ហើយ បន្ទាប់​ពី​រដ្ឋាភិបាល​របប​យោធា​កំពុង​កាន់​អំណាច​បាន​ធ្វើការ​ស្នើ​សុំ​ជំនួយ​អន្តរជាតិ​ដ៏​កម្រ​មួយ​។ មេដឹកនាំ​របប​យោធា​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា លោក Min Aung Hlaing បាន​ចេញ​ការ​អំពាវនាវ​ដ៏​កម្រ​មួយ​ស្នើ​សុំ​ជំនួយ​អន្តរជាតិ​កាលពី​ថ្ងៃ​សុក្រ ហើយ​បាន​ប្រកាស​ដាក់​ប្រទេស​ក្នុង​ភាព​អាសន្ន​នៅ​ទូ​ទាំង​តំបន់​ចំនួន ៦​។
ជំនួយ​អន្តរជាតិ​បាន​ចាប់ផ្តើម​មក​ដល់​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​កាលពី​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ពី​រុ​ស្ស៊ី និង​ចិន​ដែល​ជា​សម្ព័ន្ធមិត្ត ដោយ​នាំ​មក​ជាមួយ​ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ និង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ជា​ច្រើន​ផ្សេង​ទៀត​។ ប្រទេស​ឥណ្ឌា​បាន​បញ្ជូន​ក្រុម​ស្វែងរក ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ និង​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ រីឯ ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ក៏​បាន​អះអាង​ថា ខ្លួន​នឹង​បញ្ជូន​ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ​៥០​នាក់​នៅ​ថ្ងៃអាទិត្យ​នេះ​។
ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​គ្រោះ​មហន្តរាយ​កំពុង​ជួប​ភាព​ស្មុគស្មាញ​ខ្លាំង ដោយសារ​ការ​ដាច់​ប្រព័ន្ធ​ទំនាក់ទំនង និង​ផ្លូវថ្នល់​ជា​ច្រើន​រង​ការ​ខូចខាត​ធ្ងន់ធ្ងរ​។ ការ​សម្របសម្រួល​នឹង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​គ្រោះ​មហន្តរាយ​នឹង​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​ខ្លាំង ដោយ​អាច​ចំណាយពេល​ច្រើន​ថ្ងៃ​ឬ​ក៏​ស​ប្តា​ហ៍ មុន​ពេល​ទំហំ​ពិត​នៃ​ការ​ខូចខាត​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ត្រូវ​បានដឹង​ជា​ផ្លូវការ​។ ការ​វាយតម្លៃ​ពី​ការិយាល័យ​អង្គការសហប្រជាជាតិ​សម្រាប់​ការ​សម្របសម្រួល​កិច្ចការ​មនុស្សធម៌ បានឱ្យ​ដឹង​ថា មន្ទីរពេទ្យ និង​កន្លែង​ថែទាំ​សុខភាព​បាន​រង​ការ​ខូចខាត​យ៉ាង​ខ្លាំង ព្រមទាំង​កង្វះខាត​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​វេជ្ជសាស្ត្រ​យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ​ផង​ដែរ​។ ស្ពាន​សំខាន់​ៗ ផ្លូវថ្នល់ សាលារៀន សណ្ឋាគារ ទីតាំង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​សាសនា ពិសេស​អគារ​សាធារណៈ​ក៏​ត្រូវ​បាន​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ជា​ទម្ងន់​ផង​ដែរ​។
ការិយាល័យ​បរទេស​បាន​ជូនដំណឹង​ថា ចក្រភព​អង់គ្លេស​នឹង​បញ្ជូន​កញ្ចប់​ថវិកា​១០​លាន​ផោន ឬ​ស្មើនឹង ១៣​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ជួយ​ប្រជាជន​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​។ សហភាព​អឺរ៉ុប​ក៏​បានឱ្យ​ដឹង​ថា ខ្លួន​កំពុង​តែ​ផ្តល់​ជំនួយ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ចំនួន ២,៥​លាន​អឺ​រ៉ូ ឬ​ស្មើ ២,៧​លាន​ដុល្លារ ព្រមទាំង​វាយតម្លៃ​តម្រូវការ​ផ្សេង​ទៀត ដើម្បី​ប្រមូល​ជំនួយ​បន្ថែម​ទៀត​។ អង្គការសហប្រជាជាតិ​បាន​បែងចែក​ប្រាក់​ចំនួន​៥​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​សង្គ្រោះ ខណៈ​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក​បាន​អះអាង​ថា ខ្លួន​កំពុង​រៀបចំ​ដើម្បី​បង្កើន​ការ​គាំទ្រ​ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​គំរាមកំហែង​ដ៏​ធំ​បំផុត​ចំពោះ​អាយុជីវិត និង​សុខភាព​ប្រជាជន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​។
ក្រឡេក​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ ដែល​នៅ​ជិតខាង​ឯណោះ​វិញ លោក Chadchart Sittipunt អភិបាល​ទីក្រុង​បាងកក​បានឱ្យ​ដឹង​ថា ការ​ស្វែងរក​កម្មករ​សំណង់​នៅ​ក្នុង​ការដ្ឋាន​អគារ​ការិយាល័យ​សវន​កម្ម​រដ្ឋ​៣០​ជាន់ ដែល​ដួល​រលំ​ក្នុង​ទីក្រុង​កំពុង​តែ​បន្ត​។ លោក​បាន​ថ្លែង​កាលពី​ល្ងាច​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ថា «​យើង​ជឿជាក់​ថា​នៅ​តែ​មាន​អ្នក​នៅ​រស់រាន​មានជីវិត​។ យើង​នឹង​ធ្វើ​អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​ដើម្បី​ជួយ​សង្គ្រោះ​ពួក​គេ​»​។ ដ្រូ​ន និង​សុនខ​ហិត​ក្លិប​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ពង្រាយ​ដើម្បី​ស្វែង​អ្នក​រង​គ្រោះ ខណៈ​របាយការណ៍​បានឱ្យ​ដឹង​ថា​មនុស្ស​យ៉ាងតិច​១០​នាក់​បាន​ស្លាប់ និង​រាប់​សិប​នាក់​ទៀត​កំពុង​បាត់​ខ្លួន​។
គ្រឿងចក្រ​ធុន​ធ្ងន់​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ពង្រាយ​ដើម្បី​បោសសម្អាត​កម្ទេចកម្ទី និង​ជួយ​ដល់​ក្រុម​ជួយ​សង្គ្រោះ​នៅ​ក្នុង​ដំណើរការ​រុករក​។ លោក Suriyan Rawiwan ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ពន្លត់អគ្គីភ័យ និង​ជួយ​សង្គ្រោះ​ប្រចាំ​ទីក្រុង​បាងកក បាន​ថ្លែង​កាលពី​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ថា ក្រុម​អ្នក​ជួយ​សង្គ្រោះ​បាន​រក​ឃើញ​សញ្ញា​រស់រាន​មានជីវិត​របស់​មនុស្ស​១៥​នាក់ ដែល​ជាប់​ក្រោម​គំនរ​អគារ​។
លោក​បន្ថែម​ថា ពេលវេលា​ជួយ​សង្គ្រោះ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​រយៈពេល​៧២​ម៉ោង ដោយសារ​អ្នក​រង​គ្រោះ​អាច​ស៊ូទ្រាំ​នឹង​ភាព​អត់ឃ្លាន និង​ការ​ខ្សោះ​ជាតិ​ទឹកបាន​។ ទោះ​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ ជន​រង​គ្រោះ​អាច​ប្រឈម​នឹង​ស្លាប់ ប្រសិនបើ​ការ​ជួយ​សង្គ្រោះ​ត្រូវការ​ពេល​យូរ​ជាង​នេះ​។ នាយកដ្ឋាន​របស់​លោក​មាន​បំណង​ធ្វើ​ប្រតិបត្តិការ​ជួយ​សង្គ្រោះ​ក្នុង​រយៈពេល​៤៨​ម៉ោង​។
លោក Anek Siripanichgorn សមាជិក​ក្រុមប្រឹក្សា​វិស្វករ​ថៃ ដែល​កំពុង​តែ​ជួយ​អាជ្ញាធរ​ក្រុង​បាងកក​ក៏​បានឱ្យ​ដឹង​ថា នៅ​ទូ​ទាំង​ទីក្រុង​បាងកក ប្រហែលជា​មាន​អគារ​ខូចខាត​ដល់​ទៅ ៥,០០០​អគារ រួម​ទាំង​អគារ​លំនៅ​ដ្ឋា​ន​ផង​ដែរ​។ លោក​ថ្លែង​ដូច្នេះ​ថា «​យើង​កំពុង​តែ​ត្រូ​ត​ពិនិត្យ​អគារ​រាប់រយ​។
ប្រសិនបើ​យើង​ឃើញ​ករណី​មាន​គ្រោះថ្នាក់ យើង​នឹង​បញ្ជូន​ក្រុម​វិស្វករ​ទៅ​កាន់​ទីនោះ​ភ្លាម​ៗ​តែ​ម្តង​៕ ប្រភព ៖ CNN, Reuters, The Guardian និង Bangkok Post