ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ ដោយ​បានការ​ណែនាំ និង យកចិត្តទុកដាក់ ពី​ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល…
ខេត្ត​សៀម​រា​ប ៖ ដោយ​បានការ​ណែនាំ និង យកចិត្តទុកដាក់ ពី​ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល ខេត្ត​នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៥ លោក គិ​ម វណ្ណៈ អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាលស្រុក​បាន​ដឹកនាំ​ក្រុម​ការ ងារ​ចុះ​ពិនិត្យ​ហេតុការណ៍​រញ្ជួយ​បណ្តាល​ឱ្យ​រង្គើ​សាលារៀន មណ្ឌល​សុខភាព វត្ត អារាម​និង​ផ្ទះ​ប្រជាពលរដ្ឋ ប្រហែល ២០ វិនាទី​នៅ​រសៀល​ម៉ោង​១៣ និង ៣៥​នាទី រសៀល​ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​ឃុំ​កំពង់​ឃ្លាំង ស​ស្រុក​សូទ្រនិគម​ដោយ​សង្ស័យ​អាច​ជា​ការ​ជះ​ឥទ្ធិពល​មក​ពី​ហេតុ ការណ៍​រញ្ជួយ​ដី​កម្រិត​ធ្ងន់​រហូត​ដល់​៧,៧ វ៉ិ​ច​ទ័​រ ដែល​បាន​វាយប្រហារ​ចំ​តំបន់​ភាគ​កណ្តាល​នៃ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ខណៈ​កម្លាំង​ញ័រ​រញ្ជួយ​ដ៏​ខ្លាំងក្លា ក៏​បាន​ជះ​ឥទ្ធិ ពល​ដល់​ប្រទេស​ថៃ និង វៀតណាម​ផង​ដែរ​។
លោក អភិបាលស្រុក បាន​បញ្ជាក់​ថា​ក្នុង​ហេតុការណ៍ នោះ​ដែរ នៅ​សា​លាម​ត្តេ​យ្យ​សិក្សា និង​បឋម​សិក្សា​ក្នុង​ឃុំ​កំពង់​ឃ្លាំង អាណាព្យាបាល និង​ឪពុក​ម្តាយ​សិស្ស បាន​មក​យក​កូន​ចេញពី​សាលារៀន​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដែល​ក្នុង​កំឡុង​ពេល​នោះ គណៈ​គ្រប់គ្រង​សាលា បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សិស្ស​ចេញ​ទៅ​ផ្ទះ​ទាំងអស់ ក្នុង​នោះ ម​ត្តេ​យ្យ​សិក្សា ២​ថ្នាក់ ស្មើនឹង​សិស្ស ៤៥ នាក់ ស្រី ៣២ នាក់ បឋម សិក្សា ១៩ ថ្នាក់ ស្មើនឹង​សិស្ស ៦៦៧ នាក់ ស្រី ៣៤២ នាក់​។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ រដ្ឋបាល​ស្រុក បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ឃុំ ភូមិ​ទូ​ទាំង​ស្រុក ត្រូវ​បន្ត​យកចិត្ត​ទុក ដាក់​តាមដាន សភាពការណ៍​នេះ​បន្ត​ទៀត ដោយ​ត្រូវ​ស្តាប់​នូវ​ព័ត៌មាន​ពី​ករណី​រញ្ជួយ​ដី ដែល​បាន​នឹង​កំពុង​កើតឡើង​នៅ​ប្រទេស​ជិតខាង ដោយ​ត្រូវ​រាយការណ៍​ភ្លាម​ៗ ករណី​មាន​ហេតុការណ៍​ជាយ​ថា ហេតុ​ណាមួយ​កើតឡើង​ក្នុង ភូមិសាស្ត្រ​ឃុំ​នៃ​ស្រុក​សូទ្រនិគម ពិសេស​ឃុំ​កំពង់ ឃ្លាំង​ដែល​បាន​កើតហេតុ​រង្គើរ​នេះ​ឡើង ៕