មេដឹកនាំ​របប​យោធា​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា អំពាវនាវ​ដ៏​កម្រ សុំ​ជំនួយ​អន្តរជាតិ បន្ទាប់​ពី​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ
ទីក្រុង​ណៃ​ពី​ដោ ៖ មេដឹកនាំ​របប​យោធា ដែល​កំពុង​កាន់​អំណាច​នៅ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា លោក Min Aung Hlaing កម្រ​សហការ​ជាមួយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ណាស់ជាពិសេសសុំ​ជំនួយតែម្តង ប៉ុន្តែ​ពេល​នេះ…
ទីក្រុង​ណៃ​ពី​ដោ ៖ មេដឹកនាំ​របប​យោធា ដែល​កំពុង​កាន់​អំណាច​នៅ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា លោក Min Aung Hlaing កម្រ​សហការ​ជាមួយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ណាស់ជាពិសេសសុំ​ជំនួយតែម្តង ប៉ុន្តែ​ពេល​នេះ លោក​បាន​ធ្វើការ​អំពាវនាវ​ដ៏​កម្រ​មួយ ស្នើ​សុំ​ជំនួយ​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ បន្ទាប់​ពី​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ដី​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ បាន​ស​ម្លា​.​ប់​មនុស្ស​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​១៤៤​នាក់ ដែល​ជា​តួលេខ​នេះ អាច​នឹង​កើនឡើង​ទៀត ។
លោក Min Aung Hlaing បាន​និយាយ​នៅ​ក្នុង​ស​ន្ទ​រក​ថា តាម​ទូរទស្សន៍ នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ​នេះ​ថា «​ខ្ញុំ​បាន​ទៅ​មើល​ទីតាំង​មួយ​ចំនួន​ដោយ​ផ្ទាល់ ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់ ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ពី​ស្ថានភាព​។ ខ្ញុំ​ចង់​អំពាវនាវ ឱ្យ​អ្នក​គ្រប់​គ្នា ចូលរួម និង​គាំទ្រ​បេសកកម្ម​ជួយ​សង្គ្រោះ ដែល​កំពុង​បន្ត​» ។
លោក Min Aung Hlaing បាន​បន្ត​ថា ៖ «​ខ្ញុំ​បាន​ប្រកាស​ដាក់​ប្រទេស​ក្នុង​ស្ថានភាព​អាសន្ន ហើយ​បាន​ស្នើ​សុំ​ជំនួយ​ពី​អន្តរជាតិ​» ។ លោក​បន្ថែម​ថា ឥណ្ឌា​នឹង​បញ្ជូន​ជំនួយ «​ខ្ញុំ​សូម​លើក​ឡើង នូវ​ការ​អញ្ជើញ​ជា​ចំហ​ដល់​អង្គការ និង​ប្រទេស​ណា ដែល​មាន​ឆន្ទៈ មក​ជួយ​ប្រជាជន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ដែល​កំពុង​រង​គ្រោះ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​រញ្ជួយ​ដី​» ។
លោក​បាន​លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​សុន្ទរកថា​នោះ​ថា មនុស្ស​យ៉ាង​ហោច​ណាស់ ៩៦​នាក់​បាន​ស្លា​.​ប់ នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​ណៃ​ពី​ដោ និង​រាប់​សិប​នាក់​ទៀត បាន​ស្លា​.​ប់​នៅ​ក្នុង​ទឹកដី​ផ្សេង​ទៀត​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ហើយ​យ៉ាង​ហោច​ណាស់ មនុស្ស​ចំនួន ៧៣២​នាក់​ទៀត​បាន​រង​របួស​។ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា ៖ «​ចំនួន​អ្នក​ស្លា​.​ប់ ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា នឹង​កើនឡើង​បន្ថែម​ទៀត​» ៕