WHO ស្វែងរក​មូលនិធិ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ជួយ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា និង​ទប់ស្កាត់​ការ​ផ្ទុះ​ជំងឺ​អាសន្នរោគ
ប្រទេស​ស្វី​ស ៖ អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ហៅ​កាត់​ថា WHO បាន​ប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ថា ការ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ខ្លាំងក្លា​វាយប្រហារ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា…
ប្រទេស​ស្វី​ស ៖ អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ហៅ​កាត់​ថា WHO បាន​ប្រកាស​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ ថា ការ​រញ្ជួយ​ដី​ដ៏​ខ្លាំងក្លា​វាយប្រហារ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា គឺជា​គ្រាអាសន្ន​កម្រិត​ខ្ពស់ ហើយ​ខ្លួន​បាន​ស្វែងរក​កញ្ចប់​ថវិកា​បន្ទាន់​៨​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ជួយ​សង្គ្រោះ​ជីវិត​មនុស្ស និង​ទប់ស្កាត់​ការ​ផ្ទុះ​ជំងឺ​អាសន្នរោគ​ក្នុង​ប្រទេស​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​មួយ​នេះ​ក្នុង​រយៈពេល​៣០​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ​។
នៅ​ក្នុង​ការ​អំពាវនាវ​ភ្លាម​ៗ​សម្រាប់​មូលនិធិ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់ WHO បាន​ប្រកាស​ថា​ចំនួន​អ្នក​ស្លាប់ និង​របួស​កើនឡើង​ខ្ពស់​ជា​ហានិភ័យ​នៃ​ការ​ឆ្លង​ជំងឺ​អាសន្នរោគ ដោយសារ​តែ​សមត្ថភាព​ការ​វះកាត់​នៅ​មាន​កម្រិត​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​។ WHO បាន​ចាត់​ថ្នាក់​វិបត្តិ​នេះ​ថា គឺជា​គ្រាអាសន្ន​កម្រិត​ទី​៣​។
ប្រភព​ពី​ទី​ភ្នា​ក់​សារព័ត៌មាន Reuters នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥ បានឱ្យ​ដឹង​ថា រដ្ឋាភិបាលយោធា​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​បាន​អះអាង​ថា គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​កម្រិត​៧.៧​រ៉ិ​ច​ទ័​របា​ន​វាយប្រហារ​នៅ​ជិត​ទីក្រុង​ម៉ា​ន់​ដា​ឡេ ភាគ​កណ្តាល​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ហើយ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែមីនា មនុស្ស​ប្រហែល ១,៧០០​នាក់​ស្លាប់ និង​ជាង ៣,៤០០​នាក់​រង​របួស ហើយ​ជាង ៣០០​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​បាន​បាត់​ខ្លួន​។
ចំនួន​អ្នក​ស្លាប់ និង​រង​របួស​ច្រើន​បែប​នេះ តម្រូវការ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ត្រូវការ​ជា​ចាំបាច់​បំផុត ប៉ុន្តែ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​អគ្គិសនី និង​ទឹក​នៅ​តែ​ត្រូវ​បាន​រំខាន ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​លទ្ធភាព​ទទួល​បានការ​ព្យាបាល និង​ថែទាំ​សុខភាព​កាន់តែ​អាក្រក់ បង្កើន​ហានិភ័យ​នៃ​ការ​រាតត្បាត​ជំងឺ​អាសន្នរោគ​ឆ្លង​តាម​ទឹក និង​អាហារ​។ អ្នក​របួស​ភាគច្រើន​ប្រឈម​ហានិភ័យ​ខ្ពស់​នៃ​ការ​ឆ្លង​មេរោគ និង​ផលវិបាក​ដោយសារ​សមត្ថភាព​វះកាត់​នៅ​មាន​កម្រិត ព្រមទាំង​ការ​ទប់ស្កាត់ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ការ​ឆ្លង​មេរោគ​មិន​បាន​គ្រប់គ្រាន់​។
WHO បាន​ប្រកាស​ថា ខ្លួន​ត្រូវការ​ថវិកា​ចំនួន​៨​លាន​ដុល្លារ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​សុខភាព​បន្ទាន់​ក្នុង​រយៈពេល​៣០​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ជីវិត​មនុស្ស ទប់ស្កាត់​ជំងឺ និង​ស្តារ​សេវា​សុខភាព​សំខាន់​ៗ​របស់​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ឡើង​វិញ​។ ហើយ​ប្រសិនបើ​គ្មាន​មូលនិធិ​សង្គ្រោះ​ភ្លាម​ៗ​ទេ ប្រជាជន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ជា​ច្រើន​នឹង​ត្រូវ​បាត់បង់​ជីវិត ហើយ​ប្រព័ន្ធ​សុខភាព​ដែល​កំពុង​តែ​ផុយ​ស្រួយ​នឹង​កាន់តែ​អាក្រក់ ដ្បិត​មន្ទីរពេទ្យ​មាន​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ទំហំ​នៃ​ការ​ស្លាប់ របួស និង​ការ​ខូចខាត​ដល់​គ្រឹះស្ថាន​សុខាភិបាល​មិន​ទាន់​មាន​របាយការណ៍​ច្បាស់លាស់​នៅឡើយ​។ ការ​ផ្លាស់​ទីលំនៅ​ទៅ​កាន់​ទីតាំង​សុវត្ថិភាព​មាន​មនុស្ស​ច្រើន​កកកុញ រួម​នឹង​ការ​បំផ្លាញ​ប្រព័ន្ធ​ទឹក និង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​អនាម័យ បាន​បង្កើន​ហានិភ័យ​នៃ​ការ​ផ្ទុះ​ឡើង​នៃ​ជំងឺឆ្លង ជា​ពិសេស​ជំងឺ​អាសន្នរោគ និង​ជំងឺគ្រុនឈាម​។
WHO គូសបញ្ជាក់​ថា ជំហាន​ដំបូង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ឧបករណ៍​ព្យាបាល​របួស និង​ការ​បាក់ឆ្អឹង ព្រមទាំង​តង់ ដើម្បី​បង្កើត​កន្លែង​សង្គ្រោះ​សម្រាប់​ការ​កើនឡើង​ចំនួន​អ្នក​របួស ដែល​បាន​ទៅ​ដល់​មន្ទីរពេទ្យ​នៅ​រដ្ឋធានី​ណៃ​ពី​ដោ ដែល​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ពី​ទីតាំង​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​នៅ​ទីក្រុង​យ៉ាំ​ង​ហ្គោ​ន​។ ហើយ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ស្រ​ដៀង​គ្នា​នេះ កំពុង​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ភាគ​ខាងជើង​បន្ថែម​ទៀត​ទៅ​កាន់​មន្ទីរពេទ្យ Mandalay General៕ ប្រភព ៖ Vietnam Plus