ថ្មើរនេះហើយ ប្រជាជន​ថៃ​មួយ​ចំនួន អត់​ទាន់​អាច​ត្រលប់​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ​បាន​ទេ
បាងកក ៖ បន្ទាប់​ពី​ជួប​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ២០២៥ ប្រជាជន​ថៃ ក្នុង​ទីក្រុង​បាងកក ជួប​ការ​លំបាក​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ត្រឡប់​ផ្ទះ​វិញ ដោយសារ​រថភ្លើង​អគ្គិសនី និង​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ…
បាងកក ៖ បន្ទាប់​ពី​ជួប​គ្រោះ​រញ្ជួយ​ដី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ២០២៥ ប្រជាជន​ថៃ ក្នុង​ទីក្រុង​បាងកក ជួប​ការ​លំបាក​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ត្រឡប់​ផ្ទះ​វិញ ដោយសារ​រថភ្លើង​អគ្គិសនី និង​រថយន្តក្រុង​សាធារណៈ ត្រូវ​បាន​ផ្អាក​សេវាជាបណ្ដោះអាសន្ន បណ្តាល​ឱ្យ​មនុស្ស​ម្នា​ជា​ច្រើន​នាក់ ជាប់​គាំង​នៅ​តាម​ដងផ្លូវ ជា​ពិសេស​នៅ​តំបន់​កណ្តាល​ទីក្រុង​បាងកក នា​វេលា​ម៉ោង​៧​យប់​ថ្ងៃ​សុក្រ​នេះ បើ​តាម​ប្រភព PPTV PHOTO ។
មនុស្ស​មួយ​ចំនួន កំពុង​រង់ចាំ​រថយន្តក្រុង អស់​ពេល​ជាង ៣​ម៉ោង (​ចាប់ពី​ម៉ោង ៤:០០ រសៀល ដល់ ៧:១៥ យប់​) នៅ​តែ​មិន​ទាន់​មាន​រថយន្តក្រុង​។ ស្ថានភាព​ចរាចរណ៍​កកស្ទះ​ខ្លាំង ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថៃ​មួយ​ចំនួន​ត្អូញត្អែរ​ថា ៖ «​ខ្ញុំ​មិនដឹង​ថា ពេល​ណា​ខ្ញុំ​​ទៅ​ដល់ផ្ទះនោះទេ​» ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា ទីក្រុង​បាងកក មានការ​រញ្ជួយ​ដី​កម្រិត​៧,៤ រិច​ទ័​រ រហូត​ដល់​ធ្វើ​អោយ​មនុស្ស​រត់​ចេញពី​អគារ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា​នេះ ខណៈ​ការ​រកស៊ី​មួយ​ចំនួន​បាន​បិទ​បណ្តោះអាសន្ន រួម​ទាំង​សេវា​សាធារណៈ​មួយ​ចំនួន​ផង​ដែរ ។
យោង​តាម​ប្រព័ន្ធ​ជូនដំណឹង​ជា​មុន (GTS) របស់​នាយកដ្ឋាន​ឧតុនិយម និង​ទីភ្នាក់ងារ​អង្កេត​តាមដាន ភូគព្ភសាស្ត្រ​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក (USGS) បានឱ្យ​ដឹង​ថា កាលពី​វេលា​ម៉ោង​១៣​និង​២០​នាទី​រសៀល ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ មាន​បាតុភូត​រញ្ជួយ​ដី​កើតឡើង ស្ថិត​នៅ​ចម្ងាយ ១៦​គីឡូម៉ែត្រ ភាគ​ពាយ័ព្យ នៃ​ទីក្រុង​សា​ឃ្លាំង (Sagaing) នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា ។ ការ​រញ្ជួយ​នេះ បាន​កើតឡើង​នៅ​ក្នុង​ស្រទាប់​ស្នូលផែនដី ជម្រៅ​ប្រមាណ ១០​គីឡូម៉ែត្រ និង​មាន​ឥទ្ធិពល​មក​ស្រទាប់​ខាងលើ នៃ​ផែនដី​ក្នុង​កម្រិត​រញ្ជួយ ៧,៧ រិច​ទ័​រ ដែល​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន រួម​មាន ៖ ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា បង់​ក្លា​ដែ​ស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និង​ប្រទេស​ចិន​។ ដោយឡែក ប្រទេស​កម្ពុជា ក៏​ទទួល​រង​នូវ​ឥទ្ធិពល​នេះ​ផង​ដែរ តែ​ក្នុង​កម្រិត​តិចតួច​ប៉ុណ្ណោះ ៕