ខេត្ត​តាកែវ​ ៖ ក្រោយ​ពី​អត់ទ្រាំ​នឹង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​គំនរ​សម្រាម​ជាង​២០​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​ទើប​ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ​ជិត​៣០០​គ្រូ​សារ​នៅ​ក្នុងភូមិ​៣​របស់​សង្កាត់ រកា​ក្រៅ ក្រុង​ដូន​កែវ ខេត្តតាកែវ បាន​នាំ​គ្នា​ផ្ទុះ​ការ​តវ៉ា​ចំពោះ​ទីលាន​ចាក់សំរាម​នៅ​ជាយក្រុង​ដូន​កែវ មួយ​កន្លែង​បាន​នាំ​គ្នា​ផ្តឹ​ត​មេដៃ​ស្នើ​សុំ​ដល់​អភិបាលក្រុង​ដូន​កែវ​តាំងពី​ខែ​មិ​នា​ឆ្នាំ​២០២៣ រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ​នៅ​តែ​គ្មាន​វិធានការ​ជួយ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​សោះ ដែល​គំនរ​សម្រាម​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ជា​របស់…
ខេត្ត​តាកែវ​ ៖ ក្រោយ​ពី​អត់ទ្រាំ​នឹង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​គំនរ​សម្រាម​ជាង​២០​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​ទើប​ក្រុម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ​ជិត​៣០០​គ្រូ​សារ​នៅ​ក្នុងភូមិ​៣​របស់​សង្កាត់ រកា​ក្រៅ ក្រុង​ដូន​កែវ ខេត្តតាកែវ បាន​នាំ​គ្នា​ផ្ទុះ​ការ​តវ៉ា​ចំពោះ​ទីលាន​ចាក់សំរាម​នៅ​ជាយក្រុង​ដូន​កែវ មួយ​កន្លែង​បាន​នាំ​គ្នា​ផ្តឹ​ត​មេដៃ​ស្នើ​សុំ​ដល់​អភិបាលក្រុង​ដូន​កែវ​តាំងពី​ខែ​មិ​នា​ឆ្នាំ​២០២៣ រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ​នៅ​តែ​គ្មាន​វិធានការ​ជួយ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​សោះ ដែល​គំនរ​សម្រាម​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ជា​របស់ លោកស្រី លឹ​ម សុខា ដែល​កំពុង​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ជា​ខ្លាំង ដល់​ការ​រស់នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​ពួក​គាត់​ហើយ ។ ហើយ​ការ​ស្នើ​សុំ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នេះ​មាន​រយះ​ពេល​ជាង​២​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​នៅ​តែ​លោក​ចៅហ្វាយ​ក្រុង​ដូន​កែវ​មាន​វិធានការ​ទៅ​តាម​ការ​ស្នើ​សុំ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​សោះឡើយ​។
លោក ឆឹង គឹ​ម​ឈ​ន តំណាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត​៣​រយ​គ្រួសារ លោក​បានឱ្យ​ដឹង​ថា ទីលាន​ចាក់សំរាម​របស់ លោកស្រី លឹ​ម សុខា បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ខ្លាំង​ណាស់ ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ព្រះសង្ឃ សិស្ស ដែល​បណ្ដាល​មក​ពី​ការ​ដុត​គំនរ​សំរាម​ដោយ​គ្មាន​ឡ​សម្រាប់​ដុត​ត្រឹមត្រូវ​។
ពេល​ដុត​ម្ដង​ៗ បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​អាច​នៅផ្ទះ​​បានទេ​ ដោយ​ផ្សែងភ្លើង​បាន​ហុយ​ប៉ះពាល់​ដល់​លំនៅ​ដ្ឋា​ន ជះក្លិន​ស្អុយ​អាក្រក់​ដល់​ផ្ទះ ដែល​ពិបាក​ដល់​ការ​រស់នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​ខ្លាំង​ហើយ​ករណី​នេះ​បែ​ជា​លោក​កង អាណា​ន់ អភិបាលក្រុង​ដូន​កែវ​នឹង​លោក​ប្រធាន​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្ត​មិន​ដែល​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​គិតដល់​សុខភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​អ្វី​សោះឡើយ​។
លោក ឆឹង គឹ​ម​ឈ​ន តំណាង​អោយ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​៣​ភូមិ​ក៍បាន​បន្ត​ទៀត​ថា​ស្នើ​ដល់​អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ពិសេស​លោក​វុ​ី សំណាង អភិបាល​ខេត្តតាកែវ​ថ្មី​ជួយ​អន្តរាគមន៍​ជាមួយ​ម្ចាស់​ទីលាន​ចាក់សំរាម​នោះ​ព្រោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ភូមិ​ខាងលើ​បាន​ទទួល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​ទីតាំង​ចាក់សម្រាម​នេះកើត​​ជាង​២០​ឆ្នាំ​មក​ហើយដោយ​គ្មាន​អស់លោក​ណា​ជួយ​ដល់​ពួក​គាត់​សោះ​ហើយ គឺ​ការ​ដុត​សំរាម​គ្មាន​ឡ​ដុត​របៀបរបប​បែប​នេះ​រហូត​មក​ដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​នឹង​សុំ​លោក​អភិបាលខេត្ត​អោយ​អ្នកស្រី​លឹ​ម សុខា អោយ​ប្ដូរ​ទីតាំង​ទីលាន​ចាក់សំរាម​ទៅ​កន្លែង​ផ្សេង​និង​ជួយ​រៀបចំ​អោយ​ទីលាន​ចាក់សំរាម​ទុកដាក់​សំរាម​អោយ​មាន​សណ្ដាប់ធ្នាប់​ត្រឹមត្រូវ និង​មាន​ឡ​សម្រាប់​ដុត​សំរាម​ត្រឹមត្រូវ​តាម​បច្ចេកទេស​ព្រមទាំង​ជួយ​បញ្ឈប់​កុំអោយ​មានការ​ដុត​សំរាម​នៅ​ពេល​យប់ ។
ពាក់​ព័ន្ធ​​នឹង​ករណីនេះ​ កោះសន្តិភាព​យើង​មិន​អាច​ទាក់ទង​សុំ​ការ​បំ​ភ្លី​ពី​លោក​កង អាណា​ន់​ចៅហ្វាយ​ក្រុង​ដូន​កែវ​បាន​ឡើយ​។ មន្ត្រី​សាលាក្រុង​ដូន​កែវ​បាន​និយាយ​ថា​លោក​កង អាណា​ន់ បាន​កាន់​ដំណែង​ជា​ចៅហ្វាយ​ក្រុង​នេះ​មាន​រយះ​ពេល​៦​ឆ្នាំ​កន្លះ​មក​ហើយ ។