ខេត្តបាត់ដំបង ​៖  លោកស្នងការ​ខេត្ត​បាន​ចេញ​បទបញ្ជា​ភ្លាម​ៗ​ឲ្យ​មន្ត្រី​ការិយាល័យ​ជំនាញ ហៅ​មន្ត្រី ឬ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​រឿង​«​យក​រថយន្ត​របស់​អង្គភាព​ទៅ​ប្រើប្រាស់​បើក​ឆ្គោ​ក​ការពារ​រថយន្ត​ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​កណ្ដាល​យប់​» កាលពី​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមុន​នេះ ឲ្យ​ចូល​មក​បំភ្លឺ​នៅ​ការិយាល័យ​បុគ្គលិក​នៃ​ស្នងការ​ខេត្ត​រាប់​ទាំង​មេ​អង្គភាព​ផង ​ក្រោយ​ពី​សំណុំរឿង​នេះ ត្រូវ​បាន​បែកធ្លាយ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​នានា ដែល​បង្ហាញ​ពី​សកម្មភាព​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ​…
ខេត្តបាត់ដំបង ​៖  លោកស្នងការ​ខេត្ត​បាន​ចេញ​បទបញ្ជា​ភ្លាម​ៗ​ឲ្យ​មន្ត្រី​ការិយាល័យ​ជំនាញ ហៅ​មន្ត្រី ឬ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​រឿង​«​យក​រថយន្ត​របស់​អង្គភាព​ទៅ​ប្រើប្រាស់​បើក​ឆ្គោ​ក​ការពារ​រថយន្ត​ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​កណ្ដាល​យប់​» កាលពី​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃមុន​នេះ ឲ្យ​ចូល​មក​បំភ្លឺ​នៅ​ការិយាល័យ​បុគ្គលិក​នៃ​ស្នងការ​ខេត្ត​រាប់​ទាំង​មេ​អង្គភាព​ផង ​ក្រោយ​ពី​សំណុំរឿង​នេះ ត្រូវ​បាន​បែកធ្លាយ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​នានា ដែល​បង្ហាញ​ពី​សកម្មភាព​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ​ «​នគរបាល​» បើក​ជូន​ដំណើរ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​នៅ​កណ្ដាល​អ​ធ្រា​ត្រ ​។
​លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម នាយការិយាល័យ​នគរបាល​បុគ្គលិក​នៃ​ស្នងការ​ខេត្ត​បាន​ប្រាប់​កោះសន្តិភាព​អំពី​ករណី​នេះ ​តាម​ទូរ​ស័ព្ទ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ កុម្ភៈ ក្រោយ​ពី​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​រក​ឃើញ​សាមី​អង្គភាព ដែល​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ​«​នគរបាល​» បើក​ការពារ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​កណ្ដាល​យប់ ​ហើយ​ត្រូវ​គេ​ថត​បាន​យក​ទៅ​ផ្សាយ​បង្ហោះ​ពេញ​មេឃ​។ ​    លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម បាន​ប្រាប់​ថា  ពិតជា​មានរឿង​នេះ​កើតឡើង​មែន  ហើយ​ពេល​នេះ ​លោកស្នងការ​ខេត្ត​បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​ហៅ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ចូលខ្លួន​មក​បំភ្លឺ​ ។
​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ «​ន​.​ប​» ដែល​គេ​អះអាង​ថា បាន​បើក​ការពារ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​កណ្ដាល​យប់​នោះ  ត្រូវ​បាន​ស្រាវ​ជ្រាវ​រក​ឃើញ​ហើយ គឺជា​រថយន្ត​នៅ​អង្គភាព​ «​វរ​សេនា​តូច​នគរបាល​ការពារ​ព្រំដែន​គោក​លេខ​៨២៣» នៅ​ស្រុក​សំឡូត ​។​ លោកនាយ​ការិយាល័យ​រូប​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ថា ក្រោយ​ពី​ស្រាវជ្រាវ​រក​ឃើញ​លោកស្នងការ​ខេត្ត ក៏​បាន​ចេញ​បទបញ្ជា​ភ្លាម​ៗ​ឲ្យ​ហៅ​មន្ត្រី​និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​រាប់​ទាំង​មេបញ្ជាការ​អង្គភាព​ផង ឲ្យ​ចូល​មក​កាន់​ការិយាល័យ​បុគ្គលិក ដើម្បី​សាកសួរ​ពី​ដំណើររឿង​ ។
​ជុំវិញ​សកម្មភាព​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ​ «​ន​.​ប​» បើក​ឆ្គ​ក​(​កាង​)​រថយន្ត​ដឹកឈើ​ទាំង​កណ្ដាល​យប់​នេះ  ត្រូវ​បាន​ក្រុម​អ្នក​សារ​ព័​ត៏​មាន «​ទូរ​ទស្ស​ន៍​អន​ឡាញ​» ក្នុង​អង្គភាព​មួយ​… តាម​ប្រមាញ់​បាន​យ៉ាង​ច្បាស់​ក្រឡែត ហើយ​បាន​យក​សកម្ម​ភាព​រថយន្ត​«​ន​.​ប​»​នេះ​ ទៅ​ផ្សព្វផ្សាយ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​អង្គភាព​ខ្លួន ​។ តាម​រយៈ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នេះ គេ​បាន​បញ្ជាក់​ថា  សកម្មភាព​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ ន​.​ប  ដែល​បើក​កាង​រថយន្ត​ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​យ៉ាង​គ​គ្លើ​ន​នេះ បាន​កើតឡើង នៅ​យប់​ថ្ងៃ​ទី​២៣ កុម្ភៈ​ ។  រថយន្ត​ដឹកឈើ​នេះ បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញពី​តំបន់​ព្រំដែន​ខ្មែរ​-​ថៃ ក្នុងស្រុក​សំឡូត ហើយ​បើក​ឆ្លងកាត់ ស្រុក​គាស់​ក្រឡ តាម​ទឹកដី​ឃុំ​ឆ្នាល់មាន់ ឆ្ពោះទៅ​ឡើង​ផ្លូវជាតិ​លេខ​៥​ ។
​ប្រភព​ព័​ត៌​មាន​ដដែល​នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ថា ក្រុម​ជន​ស៊ី​វិល​ចន្លោះ​ពី​០៥ ​ទៅ​០៦​នាក់ ដែល​ជិះ​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ ន​.​ប នោះ បាន​បើក​«​ឆ្គ​ក​ការពារ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​» នេះ​ រហូត​ដល់​ព្រំប្រទល់ ស្រុក​បាកាន ខេត្តពោធិ៍សាត់ ទើប​ក្រុម​ជិះ​រថយន្ត ន​.​ប បត់​ត្រឡប់​ក្រោយ​វិញ​ ។ ​ប៉ុន្តែ​ក្រុម​អ្នក​តាម​ប្រមាញ់​បាន​អះអាង​ក្នុង​អត្ថបទ​របស់​ខ្លួន​ថា  ជាមួយនឹង​ការ​តាម​ប្រមាញ់​សកម្មភាព​រថយន្ត​ដឹកឈើ​លើ​ដងផ្លូវ​នេះ  ពួក​គេ​ត្រូវ​ក្រុម​ជន​ស៊ី​វិល​ជិះ​រថយន្ត​ស្លាក​លេខ ន​.​ប បើក​ស្ទាក់​កាក់​ពីមុខ ដើម្បី​សួរនាំ​ចំនួន​០២​លើក​ផ្ទួន​ៗ ដែល​ក្រុម​នេះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ចរិត​កោងកាច​ណាស់  ក្រោយ​ពី​ឃើញ​ក្រុមការងារ​ពួក​គេ​ជិះ​រថយន្ត តាម​ពីក្រោយ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​នោះ​ជាប់​រហូត ​។
​បើ​ពិនិត្យ​លើ​រូបភាព​ក្នុង​ឃ្លី​ប​វី​ដេ​អូ​ខ្លី​មួយ  ដែល​បាន​បង្ហាញ​ពី​សកម្មភាព​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ ន​.​ប បើក​ស្ទាក់​កាក់​ពីមុខ​រថយន្ត​ក្រុម​អ្នក​តាម​ប្រមាញ់​ ។ ​រថយន្ត​ដែល​ក្រុម​ជន​ស៊ី​វិល​ជិះ​កាង​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នោះ​ម៉ាក Mazda ព​ណ៏​ស ពាក់​ស្លាក​លេខ​ «​នគរបាល​» និង​មាន​បិទ​ឡូ​ហ្គោ​លើ​ទ្វារ​សងខាង «​អគ្គស្នងការ​នគរបាល​ជាតិ​»​ ។​ អ្នក​ធ្វើ​អត្ថាធិបាយ​អត្ថបទ​នេះ​ នៅ​ក្ន​ង​កម្មវិធី​ផ្សាយ​របស់​ខ្លួន​បាន​និយាយ​ថា «​រថយន្ត​បើក​កាង​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នេះ ពាក់​ស្លាក​លេខ នគរ​បាល 2.3055»​។  រីឯ​រថយន្ត​ដែល​គេ​អះអាង​ថា ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​នោះ ជា​រថយន្ត​ប្រភេទ​សាំ​យុង​ ។  គេ​ឃើញ​រថយន្ត​សាំ​យុង​នោះ​ញាត់​ឈើ​ឡើង​ពេញ រហូត​លៀន​ចេញ​មក​ក្រោយ  រួច​យក​ក្រណាត់​តង់​គ្រប​រុំ​បិទ​ជិត​តែ​ម្ដង ​។
​ក្រោយ​ពី​បាន​ចង្អុលបង្ហាញ​ស្លាក​លេខ និង​ភិនភាគ​រថយន្ត​យ៉ាង​ច្បាស់​ក្រឡែត​ដូច​ថ្ងៃ​បែប​នេះ​ ។  នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៦ កុម្ភៈ មន្ត្រី​ជំនាញ​ក៏​បាន​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ ចំណាយពេល​ត្រឹម​​មួយ​ដង្ហើមចង្រិត​ប៉ុណ្ណោះ  ក៏​បាន​រក​ឃើញ​មុខសញ្ញា «​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ ន​.​ប​» ដែល​ជន​ស៊ី​វិល​មួយ​ក្រុម​យក​ទៅ​ជិះ​ឆ្គ​ក​រថយន្ត​ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ​ ។
​គេ​បាន​រក​ឃើញ​ថា  រថយន្ត​នេះ ពាក់​ស្លាក​លេខ​នគរបាល​2-3055 ដែល​អគ្គស្នងការ​នគរបាល​ជាតិ​ប្រគល់​ជូន​អង្គភាព «​វរ​សេនា​តូច​នគរបាល​ការពារ​ព្រំដែន​គោក​លេខ​៨២៣» សម្រាប់​បំរើ​ការងារ​ក្នុង​អង្គភាព​ ។ ​បើ​តាម​ការ​កត់សម្គាល់រថយន្ត​នេះ ភាគច្រើន​គេ​ឃើញ​លោក សូត្រ សំ​អុល មេ​បញ្ជាការ​វរ​សេនា​តូច​នគរបាល​ការពារ​ព្រំដែន​គោក​លេខ​៨២៣ ជា​អ្នកគ្រប់គ្រង និង​ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់​ ។  ប៉ុន្តែ​ម្ដងម្កាល គេ​ក៏​ប្រទះ​ឃើញ​រថយន្ត​នេះ​ដឹក​កម្លាំង​ចេញ​ល្បាត​ដែរ​។
​ជុំវិញ​ករណី​នេះ កោះសន្តិភាព​មិន​អាច​ទំនាក់ទំនង​សុំ​ការ​បំភ្លឺ​ពី​លោក សូត្រ សំ​អុល មេបញ្ជាការ​វរ​សេនា​តូច​នគរបាល​ការពារ​ព្រំដែន​គោក​លេខ​៨២៣​នេះ​បាន​ទេ គិត​ត្រឹម​​ម៉ោង​៤​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ២៧ កុម្ភៈ​ នេះ ។ ប៉ុន្តែ​បើ​តាម​លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម នាយការិយាល័យ​បុគ្គលិក ដែល​បាន​ស្រង់​សម្ដី​លោក សូត្រ សំ​អុល បំភ្លឺ​បឋម​តាម​ទូរស័ព្ទ​បាន​ប្រាប់​ថា លោក សូត្រ សំ​អុល មិន​បាន​បើករថយន្ត​អង្គភាព​ទៅ​កាង​រថយន្ត​ដឹកឈើ​កណ្ដាល​យប់​នោះ​ទេ ​។ ​កូនចៅ​លោក​ជា​អ្នក​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់ ខណៈ​លោក​ជាប់រវល់​ទៅ​ចូលរួម​កម្មវិធី​គេ​ ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​អង្គភាព​បើក​កាង​រថយន្ត​ដឹកឈើ​នេះ លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម បាន​បកស្រាយ​ថា  កូនចៅ​លោក​សូត្រ សំ​អុល បាន​យក​រថយន្ត​អង្គភាព ជិះ​ជូន​រថយន្ត​ដឹកឈើ​របស់​ខ្លួន ដែល​រុះរើ​ផ្ទះ​ចាស់​ពី​ស្រុក​សំឡូត យក​ទៅ​ទុក​នៅ​ស្រុក​មោង​ប្ញ​ស្សី​ ។  មិនមែន​កាង​រថយន្ត​ដឹក​បទល្មើស​ព្រៃឈើ ដូច​កាសែត​ផ្សាយ​ទេ​ ។ ​កោះសន្តិភាព​៖ បើ​គ្រាន់តែ​ដឹកឈើ​រើ​ផ្ទះ​ចាស់ ទៅ​ទុក​នៅផ្ទះ​ខ្លួន នៅ​ស្រុក​មោង​ប្ញ​ស្សី​សោះ ហេតុ​អ្វី​ចាំ​ដឹក​ពេល​យប់ ​មិន​ដឹក​ពេល​ថ្ងៃ ? ​លោកវេ គឹ​ម​ស៊ី​ម បាន​ផ្ដល់​ចម្លើយ ក្នុង​ន័យ​ជួយ​ដោះ​បន្ទុក​ក្រុម​អ្នក​ប្រើប្រាស់រថយន្ត​នគរបាល​ជូន​រថយន្ត​ដឹកឈើ​នេះ​ដូច្នេះ​ថា  «​បើ​តាម​ការ​សាកសួរ​មូលហេតុ ដែល​ពួក​គេ​ដឹកឈើ​ចាស់​ៗ ពី​ស្រុក​សំឡូត ទៅ​ទុក​ផ្ទះ​នៅ​ស្រុក​មោង​ប្ញ​ស្សី​ទាំង​កណ្ដាល​យប់​បែប​នេះ គឺ​មិន​ហ៊ាន​ដឹក​ពេល​ថ្ងៃ ព្រោះ​ខ្លាច​ប៉ូលិស​ចរាចរ​ណ៍ឃាត់​» ​។
​លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម បាន​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា លោកស្នងការ​បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​ហៅ​មន្ត្រី និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ក្នុង​ករណី​នេះ រួម​ទាំង​លោក​សូត្រ សំ​អុល មេបញ្ជាការ​ផង ដើម្បី​សួរនាំ​ ។  ​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា  ក្រោយ​ពី​បំភ្លឺ​រួច ក្រុមការងារ​របស់​លោក នឹង​ចុះ​ត្រូ​ត​ពិនិត្យ​ឈើ​ចាស់​ៗ ដែល​សាមីខ្លួន​ប្រាប់​ថា ដឹក​ទៅ​គរ​ទុក​នៅ​ស្រុក​មោង​ប្ញ​ស្សី  ហើយនឹង​ចុះ​ទៅ​ពិនិត្យ​ផ្ទះ​ដែល​ទើប​រុះរើ​នៅ​ស្រុក​សំឡូត​ទៀត  តើ​ពិត​ប្រា​ដក​ឬ​មិន​ពិត ?​ ផ្ទុយ​ពី​ការ​បំភ្លឺ​បឋម​របស់​លោក វេ គឹ​ម​ស៊ី​ម ដែល​អះអាង​ថា រថយន្ត​នោះ​ដឹកឈើ​ចាស់​ៗ ទើប​រុះរើ​ផ្ទះ​នៅ​ស្រុក​សំឡូត រួច​ដឹក​ទៅ​ទុក​នៅផ្ទះ ស្រុក​មោង​ប្ញ​ស្សី ​ បើ​តាម​អ្នក​អត្ថាធិប្បាយ​ព័​ត៌​មាន​នេះ នៅ​ក្នុង​អង្គភាព «​ទូរ​ទស្ស​ន៍​អន​ឡាញ​» ដែល​ជា​សាមី​អត្ថបទ​នេះ បាន​និយាយ​ថា រថយន្ត​ដឹកឈើ និង​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ «​ន​.​ប​» នោះ​ មិនមែន​ឈប់​ត្រឹម​ស្រុក​មោងប្ញ​ស្សី​ទេ​ ។ ​គេ​ឃើញ​រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ «​ន​.​ប​» នេះ​ បើក​ឆ្គ​ក​ដំណើរ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​នោះ​រហូត​ដល់​ព្រំប្រទល់ ស្រុក​បាកាន ខេត្តពោធិសាត់ ទើប​រថយន្ត​នគរបាល​ជាតិ​នេះ បើក​ត្រឡប់​មក​ក្រោយ​វិញ​ ។
​រីឯ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​ក៏​បន្តដំណើរ​ទៅ​មុខ​ទៀត ខណៈ​ក្រុមការងារ​អ្នក​សារ​ព័​ត៌​មាន​ដែល​តាម​ប្រមាញ់​ជាប់​មិន​ឈប់​នេះ  ក៏​បន្តដំណើរ​ឆ្ពោះទៅ​ភ្នំពេញ​ដែរ​ ។      ដូច្នេះ ​បាន​ន័យ​ថា រថយន្ត​ដឹកឈើ​ដែល​ជូន​ដំណើរ​ដោយ​រថយន្ត​លោក​ប៉ូលិស​នោះ មិនមែន​ដឹកឈើ​ចាស់​ៗ​ដែល​ទើប​រុះរើ​ផ្ទះ​ពី​ស្រុក​សំឡូត​យក​ទៅ​ទុក​នៅ ស្រុក​មោង​​ប្ញ​ស្សី ដូច​ការ​បំភ្លឺ​របស់​សមត្ថកិច្ច​ទេ គឺ​បាន​ដឹក​ហូ​ស​ផ្ទះ​ហើយ​ ។
​ទោះ​យ៉ាងណា គេ​រង់ចាំ​តាម​អ៊ុត​មើល​ការ​ស៊ើបអង្កេត​របស់​ការិយាល័យ​បុគ្គលិក​នៃ​ស្នងការ​ខេត្ត អំពី​លទ្ធផល​ចុង​ក្រោយ នៃ​ការ​ស៊ើបអង្កេត​នេះ  តើ​កំហុស​ធ្លាក់​ទៅ​លើ​ក្រុម​អ្នកកាសែត ដែល​តាម​ប្រមាញ់ និង​ផ្សាយ​ព័​ត៌​មាន​នេះ ឬកំហុស​ធ្លាក់​ទៅ​លើ​ក្រុម​ជន​ស៊ី​វិល ដែល​ប្រើប្រាស់រថយន្ត​ពាក់​ស្លាក​លេខ​«​ន​.​ប​» បើក​ឆ្គ​ក​រថយន្ត​ដឹកឈើ​ចាស់​ៗ កណ្ដាល​អ​ធ្រា​ត្រ​នោះ ? ប៉ុន្តែ​មហាជន​នៅ​តែ​ជ្រូ​ញ​ចិញ្ចើម​ឆ្ងល់ ហើយ​ចោទ​ជា​សំនួ​រថា បើ​ឈើ​ចាស់​ៗ ទើប​រុះរើ​ផ្ទះ​សោះ ហេតុ​អ្វី​ចាំបាច់​រុំ​ក្រណាត់​តង់​ជិត ហើយ​ដឹក​ទាំង​កណ្ដាល​អា​ធ្រា​ត្រ​លួចលាក់​ដូច​ចោរ ?  តើ​ចាំបាច់​អ្វី ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​របស់​អង្គភាព​«​នគរបាល​» បើក​ឆ្គ​ក​ជូន​ដំណើរ​រថយន្ត​ដឹកឈើ​កញ្ចាស់​ៗ​នោះ  ដូច​បើក​ជូន​ក្បូន​រថយន្ត​លោក​ធំ​ៗ​ដែរ ? ៕​